Prvotně jsem chtěl napsat o tom jak kvalitního obsahu nebude nikdy dostatek, ale nakonec jsem se tématu chopil trochu jinak. Zamýšlím se nad tím zda má vůbec smysl hodnotné texty na webu tvořit.
Je to odpad a všichni to stejně čtou… co je to?
Uhádnete? Ano, jsou to zpravodajské weby. Zajímavé je, že někdo mluví o kvalitním a užitečném obsahu, ale pokud se podíváme, co opravdu vydělává, jsou to zpravodajské weby. Ať už Super (jestli pamatuji správně) či Blesk. Oni v podstatě nevytváří žádnou užitkovou hodnotu a jen lidem cpou blbosti. Logicky by tam nikdo neměl chodit, ale opak je pravdou. Proč?
Novinky (ač jsou obsahem asi tou lepší volbou) mají návštěvnost něco přes milion denně. Jak si mám tedy vykládat, že dobrý obsah, kterému člověk věnuje dlouhé hodiny se vyplatí a má smysl pokud někdo okopíruje článek ze zahraničí, přeloží ho a hodí na web, který vydělává ohromné peníze? Vždyť takhle se u nich pracuje běžně. Jen sledují blogy firem, zpravodajské weby v zahraničí a když se něco objeví, slepě kopírují bez jakékoliv snahy přidat něco navíc. A už vůbec, aby se něco ověřovalo zda je to pravdivé.
Proč nebude kvalitního obsahu nikdy dostatek
Můžete říct, že zpravodajství je vysloveně špatný příklad, ale ono je to tak všude. Člověk třeba neumí psát, začne dělat blog, aby se zlepšil a časem píše o různých věcech, které ho baví. A to je ta přidaná hodnota, protože píše z nadšení a vám je jasné, že článek není za honorář. A možná mu i věříte. Jenže tohle trvá jen chvilku a pak člověka přijme nějaká firma a vy máte v ten okamžik po čtení, protože už na psaní nebude mít čas.
Krásným příkladem jsou mé oblíbené blogy. Většina z nich už má nějaký ten rok a majitelé dávno dělají jiné věci. A v tom je zádrhel, protože když člověk umí dobře psát, najde si práci v oboru. Když někdo píše dobře o SEO, založí si firmu a potom na blog samozřejmě zapomene.
Význačného obsahu nebude nikdy dostatek, protože placený článek není tak dobrý jako napsaný z vášně. Když se podívám třeba na Lupu, nepřečetl bych tam asi nic a proč? Ty články jsou děsně dlouhé (mají za to snad příplatky?) a nevěřím tomu, že jsou hodnotné. Strohost, neodbočování od tématu a vynechání omáčky asi hodně lidem nic neříká. Dobrému autoru by mělo.
Za důležitý obsah a informace si rád zaplatím
To zní blaženě, ale stejně se lidem platit nechce. Nebudu o placeném obsahu vyprávět, protože to dělá každý a je to nuda. Řeknu spíš jednu příhodu, co se mi stala. Když se podíváte do menu, mám tam možnost odeslat názor na tento weblog. Občas toho někdo využije, ale dostávají mě poznámky k reklamě. Lidé obecně za obsah platit nechtějí, ale po umístění AdSense reklamy (navíc úmyslně stranou od obsahu a až na konec článku, aby reklama nerušila při čtení), říkají, že bych ji měl odstranit.
To je jako říct, že návštěvník chce vynikající obsah, ale zdarma a není přitom ochoten dát nic nazpět. Máme tu sice služby jako Flattr, ale ruku na srdce, kdo už něco daroval? Vlastně je to sobeckost a ukázka, že člověk nechce být zodpovědný. Jako, když touží být šéfem, ale už nechce být odpovědný za chyby, které udělá. Člověk, ale musí něco dát, aby si mohl také vzít.
Ano, toto je článek o budování hodnotného obsahu
A můžete to brát jako reakci na článek o tomtéž, jen z jiného úhlu pohledu. Čekal jsem totiž, že bude Marek Prokop výmluvnější a nakonec jsem si řekl, že o obsahu také něco napíši. Když nakousnu SEO, myslím, že výhradně na kvalitním obsahu stavět sláva nejde. Někdo na obsah totiž musí odkázat, sdílet ho dál či vůbec ve vyhledávači najít. A k tomu opravdu jen valný text nestačí. To je jako založit si živnostenský list, udělat si stránku (o které nikdo nebude vědět), sednout si a čekat až se někdo ozve.
Pokud chcete uspět, musíte obsah sdílet. Mít nějaký ten odkaz a být si jistý, že text opravdu stojí za to. Občas stačí oslovit komunitu a požádat o zmínku. Zkrátka udělat něco proto, aby byl obsah rozšířen mezi lidi, kterým je určen.
Jak zní má rada pro vybudování dobrého obsahu?
Pokud máte blog, pište ho tak, aby vás neustále nutil zlepšovat se. Píšete jeden článek týdně? Zkuste si dát výzvu, napište dvojnásobek a něčemu se přiučíte. Jestli máte firmu, nebojte se ho vytvořit a podělit se o informace. Stejně je neututláte a pokud někdo chce, najde si je jinde. U internetových obchodů si hlavně pro plnění obsahu nenajímejte laciné pisálky SEO testů. Nedávno jsem koukal po webu a na podobnou nabídku narazil.
Šlo o práci textaře a byla nutnost mít v textu přesné (!) fráze podle zadání. Navíc to bylo ohodnoceno ani ne stovkou za celou stránku. Už teď můžu říct, že ty texty nebudou stát za nic, protože nikdo zkušený by kvalitní text za takové peníze nedělal. Výsledkem jsou pak nesmyslné SEO bláboly, které neprodávají. To už si raději napište texty sami a investujte peníze jinam.
{ Komentáře k článku }
Trochu bulvární téma, nebo ne?
Koukám, že mám nového a pravidelného návštěvníka, díky :). Podle titulku se možná zdá, ale není to tak. V podstatě chci říct, že dobrý obsah nestačí a pravidlo „Obsah je král“ platí jen tehdy, pokud to není vše, co máte. Když na článek / obsah nevedou odkazy, je špatně formátovaný a další věci, které jsou důležité… jako by nebyl. A pak je jedno jestli je to nějaký blábol či mistrovské dílo. Když není k nalezení tak to znamená totéž.
Budovat kvalitní obsah má smysl, ale člověk mu musí vždy věnovat adekvátní čas. Dobrý článek se dá napsat za 2 hodiny stejně jako za 6. Taktéž obchodník nemůže věnovat tisíce do obsahu na e-shopu, když ví, že se mu to nikdy nevrátí…
Pod pojmem kvalitní obsah si já (a třeba i vyhledávače) představují to, že na otázku, kterou čtenář do vyhledávače zadá mu nabídku kvalitní odpověď, ve které se dozví, co potřebuje.
Takové články jsou samozřejmě většinou delší (nebo rozhodně zaberou delší dobu), ale vyplatí se to.
Sám mám z Fajnblogu ověřené, že když článku věnuju trochu víc, přečtu si info z Wiki a další zdroje, přidám obrázky, případně video a po publikování článku ho lehce zpropaguji, článek se ve vyhledávačích dobře chytí a na pozicích je pak stabilně.
Díky za názor. Narážíš na tu Lupu? Stejně pořád myslím, že i obsáhlé téma jde napsat krátce. Pokaždé, když jsem na ten server našel link, byl text tak neskutečně dlouhý, že bych to ani za hoba… i kdyby mě to sebevíc zajímalo nečetl. Myslím, že je rozdíl pokud někdo napíše dobrý článek a ten pak seškrtá. Snaží se o strohost. Jenže pak jsou lidi, kteří prostě nalejou text z hlavy do webu a to nefunguje. To je pro mě neupravený odpad.
Nedávno jsem vyškrtal z jednoho článku přes 300 znaků a já věřím, že lidi krátký a výstižný obsah mají rádi. Když se podíváš třeba na můj článek o hře Diablo či na návod o kešování… v podstatě to dlouhé články jsou, ale neobsahují zbytečnosti. A o to si myslím, že jde. Napsat totiž dlouhý článek jen proto, že musí být dlouhý dovede každý.
Třeba tenhle článeček na Lupě ti přijde dlouhý? Pokud ano, něco jsem nezvládl, protože oproti původní verzi je asi třikrát kratší :).
Ahoj Plaváčku. Od této chvíle nebudu litovat těch pár stovek znaků při zkracování mých článků :). Článek jsem si přečetl, zasmál se u něj a je tak akorát (délkou). Když jsem si ho otevřel na mobilu, stačilo 2x ťuknout palcem a byl jsem na konci. Tak to podle mě má být a i když to zkracování někdy zabere hodně času… mě třeba i stejný čas jako psaní… vůči čtenářům se to určitě vyplatí.
Ovšem názor na Lupu nezměním. Stačilo proklikat prvních pár článků a našel jsem takové dlouhé nudle, že by na začátku měli psát něco jako: „Vhodné pro zahnání nudy při dálkových letech. Knižní vydání již brzy…“.
Na Lupu přímo nenarážím, ale spíš jsem čerpal z zkušeností z blogu. Souhlasím a snažím se dělat kvalitní články jako ty – sepíšu sice dlouhý článek s hromadou infa (ale taky) omáčky a pak to seškrtám, zkracuji a upravím tak, aby to bylo čitelné a pochopitelné :).
Jako já? Wow, děkuji za kompliment (pokud to tedy byl). S tím stylem psaní jsme dva :). Občas je mi i těch vět líto, ale krátký, jasný a snadno pochopitelný článek je podle mě nejlepší.
V podstatě je to jednoduché… já dlouhé články nečtu a tak je nechci ani psát. Snažím se napsat článek takový, jaký bych ho jako čtenář skutečně chtěl.
…inak presne trafená pasáž o tom preklade, dychtivo idem na stránku ktorú mam v RSS – je tak napr. nejaký návod (nápad) a aké je moje prekvapenie, na konkrétnej stránke: autor preložil prvý odstavec a zakončil to vetou: „…ak sa chcete dozvedieť viac prečítajte si originál a adrese…“.
Výstižné – trochu to nahrává kolegovi, kterého jsem se snažil přesvědčit o tom, že jenom „obsah je král“, ale stejně mu článek přepošlu. Bude mít radost, že měl pravdu v tom, že jsou i další věci důležité.
Trefná je ta pasáž s reklamou – všichni ji nemají rádi pokud to jde tak ji vypnou nebo přeskočí, ale už jim nedochází, že právě díky té reklamě mohou mít plno věcí bez toho, aby museli sáhnout do peněženky.
Díky za super článek.
Rozuměj tomu tak, že pokud nemá web základní věci a nemá o něm cílová skupina povědomí tak je jakýkoli článek / text zbytečný, protože se nedostane k cílovce. Tak jsem to myslel :).
A děkuji za pochvalu. Ohledně reklamy jsem docela tolerantní. Chápu, že je to jeden z příjmů a díky tomu můžeme číst zdarma. Z něčeho žít přeci musí, život není charita.
Vadí mi jen reklama, která je občas na Živě. Taková ta, která obteče každé bílé místo, pozadí a prostě všechno. Když má člověk otevřeno víc oken tak se mu začne prohlížeč sekat a to jen kvůli té blbé reklamě. Pak mi to opravdu vadí a jeden čas jsem i kvůli tomu podobné stránky nenavštěvoval.
Myslím, že pokud chceš dnes číst článek, který psal člověk s mozkem, budeš muset vždy trochu hledat. Dnešní lidi jsou pohodlný, a zajímají je jen blbosti typu „Paris Hilton se nechala vyfotit nahoře bez.“ Nad takovým článkem se nemusí moc přemýšlet. Novinky a Super jsou standartní mediální zprávy, který jsou schopný udělat obrovský drama z uvíznuté kočičky v komíně, ale hlavně, že mají velikou návětevnost. Proto čtu novinky jen výjmečně, na zprávy jinak skoro nekoukám, věci co mě zajímají si vyhledám sám.
Měl bych poznámku k těm „opuštěným“ kvalitním blogům. Tak jak je to napsaný, tak mi to vyznívá, že ten zajímavý autor byl původně nezaměstnaný (nebo na škole) a psal kvalitní blog. Pak si našel zaměstnání a psát přestal :-)
Myslím, že je to daný spíš tím, že ten někdo byl juniorní a tak měl na psaní víc času. A se senioritou samozřejmě toho času dramaticky ubyde. Pak taky s časem vyprchá to původní nadšení a spousta zavedených autorů píše už jen z povinnosti.
Jinak pěkný článek.
Díky všem za komplimenty. S tím věkem máš asi pravdu. Plno blogů, co čtu jsou staré a majitelé už přeci jenom nemají tolik času. Já sám si nedokážu představit, že bych vychovával dítě a do toho psal blog, ale kdo ví. Třeba mě psaní bude pořád bavit a budu psát o tom jak je dítě těžké vychovávat :). Myslím si, že psát se dá pořád a o všem. Je jen otázka, zda to lidé chtějí číst (jestli to hledají). Třeba nedávno jsem si přečetl hezký úryvek z deníku z cestování.
Já někdy mažu celé odstavce :). Novinky.cz a další srágory ani nemá cenu rozebírat, publikují naprostý odpad a to ho ještě většinou kradou. Citace typu „zdroj internet“ jsou opravdu výsměch autorům. Bohužel holt většina lidí myslí jako tupé stádo, tak dostávají co chtějí.
Jinak na nějaké cinty o reklamě a podobně se vykašli. Autoři nežijí ze slunečního svitu a pochopitelně chtějí za svou práci odměnu. A pokud jim například blog vydělává, určitě se na něj nevykašlou, zatímco charitativní projekt dřív nebo později chcípne. Nejpozději s prvním děckem nebo hypotékou :D.
Já tedy nejprve pochválím a pak napíšu svůj postřeh.
Jsem už ve věku, kdy mám vnoučata a mladík už nejsem (duchem ano) a chtěl bych psát blog jako souhrn věcí, které jsem za život a každodenní praxi nasbíral. Velmi často slýchám od dcery:“Ty toho tolik víš a jseš pořád chudej, koukej to někde trobit do světa. Podívej co je na světě darebáků, kteří nemají ani zlomek tvých vědomostí“.
Bohatej asi z psaní nebudu, ale mám v úctě pana Petránka z Rozhlasu, nebo Cílka, kteří mě jsou schopni svojí moudrostí uchvátit k nekonečnému poslouchání. Určitě nejsou bohatí, ale baví je to. A myšlenky, vzpomínky, zážitky tady jednou můžou zůstat. Proto to hodlám sepisovat a podělit se o to. Nulová návštěvnost tomu zatím nenasvědčuje, ale já mám čas :-).
Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.