Skončil nám letní čas, ale k čemu to je?

Neděle, 28. Říjen 2012

Tak jsem si přispal o hodinu déle, díky posunutí hodin na zpět. Řekl jsem si, že to věnuji svému blogu. A k čemu vůbec tahle šaráda je? Pro trápení důchodců s budíkem? A potřebujeme to vůbec? Kdepak.

Trochu té nudné historie o změně času neuškodí

Při povídání se starším pánem jsem dnes zjistil, že je to prý díky tomu, že nějaký hlupák v druhé světové válce tohle zavedl a od té doby to tak je. Bohužel v té době si asi člověk nemohl zaskočit na internet a tak nuda byla tak obrovská, že to nakonec prošlo, aby už dal pokoj. Od té doby lidé tápou, co je to vlastně přesný čas. Tedy alespoň ti ve státech tlouštíků a EU. Ti chytřejší letní čas a celé posouvání zrušili, protože je to blbost.

Mimochodem, přestupný rok a přestupnou sekundu dozajista vymyslel stejný pán při jednom ze svých velice nudných večerů.

Mladší si o hodinu přispí, ty starší se potrápí s budíky

Je fajn spát o hodinu déle, ale k čemu to vlastně je? Nemluvě o tom jak se starší potrápí s budíky. Stačí, že tím kolečkem musí všelijak točit, ale oni hlavně ani neví jakým směrem. O hodinu napřed či zpět? A v kolik tedy budu vstávat? Celý tyhle blbosti bych zrušil a ty kecy o úspoře bych jim strčil někam (vysvětlím později). A jak to berete vy? Je to fuk? Nebo vám taky přijde zbytečné, že před Lídlem bude fronta o hodinu „dřív“?

Letní čas

Proč se čas vůbec posouvá? Proč je letní a standardní?

Říká se, že je to kvůli úspoře elektrické energie. I když nevím, co si o tom mám myslet. Kolik se asi ušetří, že budou lampy venku svítit o hodinu méně. Nějak pochybuji o té efektivitě. Kdyby celé posouvání času mělo smysl a skutečně to šetřilo proud… nemyslíte, že by to velké státy používali?

Tak proč Rusko, které má přes 140 milionů obyvatel letní čas nepoužívá? Myslíte, že je jim úspora proudu volná? Proč tak velké státy na východě tyhle blbosti neřeší? Já bych odpověď měl – protože je to hloupost.

Já bych všechny ty internety a počítače zakázala!

Řekla jedna moudrá paní. A já bych řekl podobnou větu o posouvání času. Zrušme tuhle blbost, udělejme čas jednotný a neřešme kraviny. Starší se nebudou trápit, počítače ušetří trochu toho kódu nutného k přehození času a pár lidí přestane chodit pozdě. To zní fajn ne? Letní čas je blbost!

A jaký je závěr? Změna času je sto let starý nesmysl!

Nesouhlasíte? To, že většina počítačů a mobilů je už zautomatizovaná a umí tohle řešit automaticky pro mě není argument. Jsou vůbec nějaké rozumné argumenty? Dnes jsem na nějakém zpravodajském serveru četl, že vlaky musí na hodinu zastavit, aby dodrželi jízdní řád. Slyšíte tu hloupost? Lidé ve vlaku musí hodinu čekat, protože se posouvá čas o hodinu zpět. I když čas v podstatě vracet nejde, ale budiž. Taky jsem našel parádní větu.

Podle některých studií vzrůstá během prvních tří týdnů po změně času na letní výskyt srdečních záchvatů o šest až deset procent.

Úsměvné, co říkáte? Trochu bych pochyboval o důvěryhodnosti, ale co můžete čekat od zpráv. Každopádně se mi to hodí do rukávu, protože je to další argument proč se přidat k těm vyspělejším státům a ukázat, že když mají letní čas okolo, my ho nemusíme mít přece hned taky.

Jaký máte názor na podobné posouvání času?

Je to jen formalita či věc, kterou můžete s klidem ignorovat? Nebo sledujete Dobré ráno a nastavujete si budík? Můj mobil si naštěstí všechno nastavuje sám, ale upřímně… není to tóčo kolem posouvání času jen ukázkou toho, že letní čas fakt nepotřebujeme?

Jo a… zkontrolujte si čas, prosím.

{ Komentáře k článku }

Arxeiss

Nesouhlasím se vším, ale máš pravdu.
Letní čas je blbost, kdysi to smysl mělo, kvůli úspoře energie, protože třeba velké fabriky nemusely tak dlouho svítit apod. Kdysi to důvod mělo a dobrý, v dnešní době, je to ale už značně zbytečné.

To že to lidem ale činí i zdravotní potíže, především starším je pravda, a taky se tomu nedivím. O těch vlacích se mi to nezdá, jak by se to řešilo na jaře, kdy je najednou ze 2:00 3:00?

O přestupném roce ovšem nesouhlasím, zavedl něco už podobného Caesar jěště před rokem 0, viz velmi krátký ale dobrý článek na Wiki.

Tomáš Erlich

Já zas nemůžu uvěřit těm zdravotním dopadům. Přeci starší lidi nerozhodí jen to, že spí o hodinu déle nebo ano? Protože jestli stačí tak málo… nechci být nikdy starý :D. O zastavení vlaků se mluvilo, nevím jak to je, ale asi přijeli někam na stanoviště a lidem řekli ať si jdou na hodinku někam sednou a něco koupit (jako ve školce).

Mě to přijde hloupý se takhle omezovat jen kvůli nějakým číslíčkům. Kdyby byl čas pořád stejný, nemusí takový kraviny řešit. Jak to chodí na jaře nevím, ale díky za podmět. Až pojedu vlakem a budu si s někým povídat, poptám se :). Taky by mě to zajímalo.

S tím přestupným rokem to byl jen fór. Tam se to dá chápat, že je to prostě nutné, aby se vyrovnala nějaká odchylka. To prostě svůj důvod, na rozdíl od letního času má.

Arxeiss

Nejde o to jestli spí déle nebo ne, ale spíše že se jim nabourá jejich pravidelný řežim. A i mi to dělá trochu problémy, že jsem třeba ospalý dříve/později což je logické, ale mi to nějak extra nevadí, ale jim může.

Ale třeba psychicky nemocným lidem to činí problémy určitě, viz třeba autisti apod.

Udělej petici, podepíše ti ji hodně lidí, odešli to do Bruselu, protože si myslím, že buď se zruší v celé Evropě nebo nikde. Od toho taky všude je stejné časové pásmo i když skutečný rozdíl mezi Východem a Západem je i 2h.

Gory

Já to posouvání času nějak neřeším. Prakticky ani nezaregistruji změnu. Ale ty fronty před Lídlem jsou peklo :D.

Tomáš Erlich

Otevíračka je v 8 hodin, ale už v půl šesté se ve Strakonicích dělá fronta. Kamarád bydlel hned vedle a vždy tomu nemohl věřit. Vysvětlí mi to někdo? :D

Gory

Slevy :D… U nás se Lídl otevírá v 7 a když jsem měl školu vedle Lidlu a když jsme měli praxi (od 7), tak jsme vždycky přišli pozdě ale někdy třeba i o půl hodiny a víc… A to jen kvůli tomu, že Lidl měl zas nějaké slevy a tak důchodci šli nakupovat :D…

CrazyDog

Kde to chceš podepsat?

Tomáš Erlich

Díky, že jsi se stavil. O Tobě jsem už dlouho neslyšel a ta fotka poštovní schránky na tvém blogu je dobrá :D. Jsem rád, že se na tomhle s víc lidma shodneme. Třeba to u nás taky časem zruší. Pokud vím tak hlasitost reklam už musí být stejná jako pořadů, což bych nevěřil, že v tomhle státě projde.

Tak třeba budeme mít někdy i jednotný čas. Doufejme…

Olda

Mně letní / zimní čas nevadí. První dny je fajn, že vstávám později, ale pak si na to zvyknu a stejně se do vstávání musím nutit. Letní / zimní čas bych zrušil.

Neznámé

Zrusit samozrejme, komplikuje to zivot s celkom zbitocne.

Tomáš

Zrovna jsem se nad tím taky pozastavil :D Jaký to más smysl, posouvat ho sem a tam. V dnešní době si myslím, že už je to zbytečné, ale je to už nastolený řád a měnit ho by bylo složité.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.