Kam střílet tanky ve WoT (stupně 9 a 10)

Pátek, 7. Únor 2014

Ve hře World of Tanks jsem na posledních stupních a rozhodl jsem se, že se opět podělím o slabá místa tanků, které potkávám. Doufám, že se vám článek bude líbit a dobře poslouží nováčkům této báječné hry.

Co je cílem tohoto článku a co zde ukážu?

Jak už bylo řečeno, zkusím vám ukázat slabá místa tanků, které ve hře na těchto stupních nejčastěji potkáte. Budu se snažit, aby vše bylo maximálně stručné a jasné. Pomocí obrázků představím slabá místa konkrétních tanků, něco málo k nim řeknu a zkusím poradit vhodnou taktiku vedoucí k jejich snadnému zničení.

Slibuji si od toho to, že budete článek sdílet a budeme mít tak vzdělanější komunitu hráčů. Protože a bohužel, i na těchto stupních se najdou lidé, kteří hru příliš neovládají a tím ničí zážitek ze hry celému týmu. O to samozřejmě nikdo nestojí a než abych si stěžoval, raději vynaložím svou energii na tvorbu této příručky. Teď už ovšem přejděme ke konkrétním tankům.

Jako první proberu slabá místa těžkých tanků

A asi k nim na úvod nemusím nic říkat, každý je už zná. Na těchto stupních jsou nejpoužívanější, horně vydrží, dávají dobré poškození a tlačí svou linii vpřed. Nebudu to zbytečně prodlužovat, pojďme hned na první tank.

IS-7 (weak spot).

Ten patří k mým oblíbeným. Má skvělou výdrž, pancéřování, dobrou přesnost a pohyblivost. Postranní pancíř korby má dokonce 150, takže se s tím dá skvěle praktikovat úhlování. Navíc má jen dvě slabá místa. Spodní plát na korbě a malou věžičku vlevo na věži. Tu jde obtížně trefit a při blízkém souboji jde dokonce schovat. Fígl spočívá v tom, že se nalepíte na soupeře, zvednete dělo nahoru a nakloníte dělo mírně doprava. Tím z pohledu nepřítele dojde k překrytí věžičky dělem a on vám nic nezmůže.

M103 (weak spot).

Americký tank M103 je docela papírový, ale to má i své dobré stránky – pohyblivost. U tohoto tanku je totiž skvělá a otáčení lehké věže je také ohromně rychlé. Navíc má přesné dělo a dobrý náměr (-8°; +15°). Osobně doporučuji střílet do zadní věžičky na věži či rovnou do ní. Pokud budete mířit do dolní části vedle děla, určitě střela projde. Je to dle mého mnohem spolehlivější než se trápit s vypouklou korbou, která občas ráda odráží.

FV215b (weak spot).

Britský tank FV215b se moc nejezdí, a proto jeho popis vezmu stručně. Má dobrou pohyblivost, rychlou věž, perfektní přesnost (0.32 na sto metrů) a dobrou rychlost střelby. Skoro 7 ran za minutu. K jeho slabým místům patří spodní plát korby, prstenec věže, vrchní věžička a periskop vlevo na věži. Ten mám osobně nejraději, protože je dobře viditelný a i kolem něj není příliš silný pancíř. Doporučuji tedy střílet tam. Střela tam projde pokaždé.

113 (weak spot).

Abych se přiznal, tank 113 mi nepřijde ničím zajímavý. Střílet ho můžete do dolního plátu korby a do jeho dvou věžiček. Jen pozor u té pravé (když na něj koukáte zepředu), poškození se totiž uděluje jen do pancíře kolem věžičky. Střela do horní části s průhledy tanku vůbec nic nedělá. Občas to naštve, ale je to prostě tak. Zda je to chyba či schválně sám nevím. Uvidíme časem.

E 100 (weak spot).

Kdo by neznal tank E 100? Osobně jsem s ním hrál moc rád. Ale ani čelní pancíř 250 není všespasitelný. Někteří stíhači tanků ho totiž prostřelují i do jeho relativně rovné věže. Na svou váhu 129 tun se však pohybuje svižně a rána za 750 taky dokáže udělat své. Střílet ho můžete do spodního plátu, vrchní lišty na věži a dolní části věže. To je zvlášť užitečné místo při blízkém střetu, protože do horní lišty v takové situaci dokáže střílet jen málokdo.

E 75 (weak spot).

E 75 měl být nástupce Tigera II. Je velký, těžký a pomalu se otáčí. Je nicméně přesný a dobře se na něm naučíte úhlování. Nemám rád pomalé tanky, ale tento mi docela sedl. Ta rychlost není až tak strašná. Síla pancíře je na stupeň 9 mírně nadprůměrná a nezkušenému hráči bude prostřelení tohoto tanku dělat velký problém. A rady pro střílení? Miřte hlavně na spodek, ale věž je také děravá. Horní věžička jde prostřelovat snadno a „uši“ na bocích věže také prostřelíte bez obtíží. Použitelné však moc nejsou.

Nyní se vrhněme na slabá místa stíhačů tanků

Ale nejprve si k nim něco řekněme. Stíhači tanků se vyznačují (alespoň většinou) silným pancířem, špatnou pohyblivostí, absencí věže a mají silná děla s vysokou průbojností. Také mají ve hře lepší maskovací schopnosti. Obecně se dají rozdělit na dva typy – silné a rychlé. Ideálním představitelem rychlého stíhače je pak třeba M18 Hellcat a silného T95 či T110E3.

Objekt 263 (weak spot).

Stíhač Objekt 263 je určitě jeden z nejzábavnějších stíhačů, které jsem zkoušel. Má výborné přední pancéřování, pohyblivost, rychlost otáčení, dohled i průbojnost děla. Slabinou je pak otevřená korba. Ale i předek máte šanci prostřelit. Stačí mířit na spodní plát či do mezery mezi dělem a jinak silným pancířem. Prostě střílejte dovnitř. Tento stíhač je navíc příliš nízký, takže se na něj stačí nalepit a prostřelovat ho do vrchního plátu motoru.

T110E4 (weak spot).

Hlavní charakteristikou stíhače T110E4 je otočná věž. Nemá velké pancéřování, ale nese ohromné dělo s průměrným poškozením 850. Doba přebíjení je však 20 sekund, takže se vždy musíte spoléhat na krytí od spoluhráčů. Věž je navíc otočná jen do poloviny. Zepředu ho pak můžete střílet do věžičky a samotné věže. Střílení do spodního plátu příliš nedoporučuji. Slabé místo to sice je, ale při špatném úhlu umí odrážet.

Ve verzi 0.8.11 dojde ke snížení průměrného poškození na 750.

Tortoise (weak spot).

Tortoise je papírák. Pomalu se otáčí, nemá zázračný dohled, pancíř ani rychlost. Rozhodně to není dobrý stíhač pro začátečníky. A slabých míst má plno. Střílet ho můžete do vrchní věžičky vlevo a bočních plátů nalevo a napravo od děla. Sklon není velký a pancíř nestojí za nic. Já osobně bych za něj třeba nehrál, ve hře jsou dle mého mnohem lepší stroje. Bohužel.

Foch 155 (weak spot).

Posledním „tankem“ článku je AMX 50 Foch (155). Má dobře sklopený přední pancíř, překvapující rychlost a zásobníkové dělo. Jako slabá místa se považují věžičky, ale často odráží. Dále můžete střílet do dolního plátu a levého periskopu, který je ovšem tak malý, až ho skoro nemá smysl zmiňovat. Osobně na tento tank nabíjím prémiovou munici. Nemám zkrátka pro odrážení 120 mm tlusté věžičky se svou penetrací 260 pochopení.

S verzí 0.8.11 prodělá tento stíhač plno změň. Ohledně pancíře – přední spodní plát bude mít 100 mm (nyní má 120) a levá věžička 80 až 100 mm (v současnosti má 120), takže s ním nebude už takový problém.

{ Komentáře k článku }

Tesy

Díky za článek. Taky občas WoT zapnu a zahraji si a vědět slabiny nepřátel se prostě hodí :).

Giak

Jsem rád, že jsi nakonec vypracoval i slabá místa u tanků posledních tierů. Čekal jsem na to a je vidět, že máš zkušenosti.

Nevíš kam mířit, když potkám T110E3? Hledal jsem na internetu slabiny toho tanku a jde střílet snad jen do levého horního rohu. Víc weakspotů to prý nemá. Jak mám tuhle bestii prostřelit? To se nedá trefit.

Tomáš Erlich

S tímhle ti bohužel moc neporadím. Stíhač T110E3 je prostě obrněná krabice (alespoň zepředu) a jde prostřelovat opravdu těžko. Já na něj třeba skoro vůbec nevyjíždím a raději vyčkávám, až se otočí na někoho jiného, abych ho mohl střílet do boků.

Ale jde prostřelovat do již zmiňovaného rohu a spodního plátu korby. Díky vyboulení ovšem záleží na úhlu. Doporučuji mířit co možná nejníže a spíše do rohů (tam je pancíř korby nejrovnější).

Zlá baba

Docela obdivuji, že dokážeš napsat tak dobrý článek o takové hře. Poslední 3 dny to laguje jako prase (klidně se tank pohne i po pěti sekundách), na oficiálních stránkách o tom není ani slovo, prémiový účet ti za to neprodlouží a hrát se to prakticky nedá. Teď jsem to třeba musel vypnout, protože to bylo nehratelné.

Příjmy za rok 2013 mají 372 milionů dolarů. Za takové peníze by to mělo vypadat fakt jinak. Za mě to jsou totální amatéři hrabající peníze na debilní hře, která za to nestojí. Protože kdyby stála, nepotřebovala by po sedmi letech vývoje každý druhý měsíc stále balancovat. Ukažte mi jinou hru, ve které se každý druhý měsíc předělávají mapy a vozidla. Ani to posraný vyvažování neumí…

JayS

Výborný článek, tyhle informace se určitě hodí. I když zatím mám tank IV. úrovně, takže ještě nějakou dobu potrvá, než je dokáži využít.

Tomáš Erlich

No, takhle na tom bude asi většina hráčů, protože dostat se na takovou úroveň chvilku trvá, ale jak se říká – není důležité všechno znát, ale vědět, kde to hledat. Takže doufám, že si to přečte / případně najde přes vyhledávače dost lidí a bude jim to užitečné.

Před napsáním jsem zkoušel hledat a nikdo nic podobného prostě ještě nenapsal. Tak tento článek snad vyplní tu mezeru, která tu byla.

kacco10

Veľmi pekne spracovaný článok o týchto beštiách. Mám len dve pripomineky:

  • Tortoise nie je až taký zlý stíhač! Má svoje výhody aj nevýhody, ale rozhodne ho netreba podcenovať.
  • U E-75 tie uši nefungujú aspoň pokým som ju mal ja :). Skôr by som povedal, že to prechádza na streche veže.

PS: Ak by si mal chuť tak by sme mohli spoločné poznatky využit a spraviť aj také informačné video o slabých miestach :).

Tomáš Erlich

Ale jo, Tortoise je zabiják, ale musí být daleko a štvát svým svižným dělem. Jenže většina hráčů s ním neumí, cpe se dopředu a tam je to fakt papírová krabice, kterou sejme každý.

Takže to není špatný stroj, ale hodně lidí s ním prostě neumí a tak z něj dělá v očích nepřítele křáp.

Jinak E 75 má uši jako slabé místo. Testoval jsem to ve verzi 8.9 – možná se něco změnilo, nevím, ale můžete to v cvičné bitvě klidně otestovat. Ohledně natáčení se můžeme domluvit přímo ve hře. Dáme četu a uvidíme. Já s tím nemám vůbec žádné zkušenosti, ale bránit se moc nebudu. Alespoň se přiučím něčemu novému.

MK

Není rovnou lepší si stáhnout barevné hitzóny a tohle neřešit? Modifikace ti ulehčí míření (ukazuje slabiny tanků) a nemusíš se u každého tanku učit slabá místa. Znázorňuje to i zóny s nulovým poškozením, takže se ti nestane, že ti představný pancíř „seřere“ střelu.

Tomáš Erlich

Tohle opravdu záleží na každém. Někdo se prostě raději věci učí, jiný je zase rád za nápovědu a ulehčení. Ale obecně doporučuji to první. Navíc na některých turnajích jsou módy zakázané.

Taky plno z nich přestává časem fungovat. Nové aktualizace hry přicházejí skoro každý měsíc a po každé změně něco nefunguje.

Barodon

Ahoj,
tato stránka je poučná a začínajícím hráčům jen doporučuji :).
A se všemi slabými místy souhlasím. Jen tak dál.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.