Článek o validování HTML. Dozvíme se co je to validace webu, k čemu nám slouží a jak správně zvalidovat web. Všechno pěkně popořadě, přehledně a hlavně jednoduše. Berte to ovšem s rezervou.
Co je to validace webu?
Ptáte se, co je to validace webu? Odpověď je celkem jednoduchá. Jde o opravování chyb v zdrojovém kódu WWW stránky. Pokud bude web obsahovat mnoho chyb je možné, že se v některém prohlížeči bude zobrazovat špatně. Ještě horší je, pokud se Vám web ukazuje v každém prohlížeči jinak. Proto je tu validace webu. Pomocí webových nástrojů opravíte všechny chyby v kódu a tím docílíte správného zobrazení Vaší WWW jak opravdu chcete.
Pro lepší pochopení si uvedeme příklad chyby v HTML kódu:
<div>
<p>Validní příklad</p>
</div>
<div>
<p>Nevalidní příklad</div>
</p>
Validní příklad je napsán správně. Všechny tagy jsou ukončeny postupně.
Nevalidní příklad je již špatně. Všechny tagy musí být ukončovány postupně. V tomto příkladu máme otevřené DIV a v něm se nachází P, který není uzavřen. Je uzavřen až za tagem DIV a proto ho prohlížeč již nevidí = ukončovací značka P je na tomto místě k ničemu.
K čemu slouží validace webu?
Validní kód je zcela přehlednější, příjemnější a dokonce se i rychleji načítá.
Proto se vyplatí validovat web. Po opravení všech chyb je dobré zhlédnou svojí stránku v několika nejpoužívanějších prohlížečích. Doporučuji volbu: Mozilla Firefox, Internet Explorer a Opera. Pokud máte web správně napsaný měl by se zobrazovat ve všech prohlížečích stejně. A to je také nesmírná výhoda validace, proto je validování důležité!
Pokud se web v prohlížečích nezobrazuje správně a je validní, bude chyba na straně prohlížeče. Jediné co v této situaci můžeme udělat je chybu nahlásit
nebo doufat, že v nové verzi prohlížeče tato chyba již nenastane.
Důležité je, snažit se psát stránky rovnou validní. Po dokončení webu jej validátorem pouze zkontrolovat a opravit nalezené chyby. Nikdo není dokonalý a překlepnout se může každý.
Někteří lidé si myslí, že validace webu je zbytečná a naprosto k ničemu. To je hloupost! Validace webu je důležitá. Máte jistotu, že se stránka bude zobrazovat tak, jak má. Validace také urychluje načítání stránek, protože s nevalidním webem má prohlížeč více práce. Pro lidi co stále nevěří jsem udělal jednoduchý test. Svůj nejmenovaný web jsem měl nevalidní s množstvím chyb. Načítal se přibližně za 1.2 sekundy. Po kompletním opravení chyb se načítal rychleji! Zrychlení bylo přibližně o 0.4 sekundy. K tomu je dobré myslet na to, že čím rozsáhlejší web tím bude rozdíl ještě větší.
Závěrem si položme otázku. Má opravdu význam validovat web? Ano! Má. Pokud chcete, aby Váš web vypadal profesionálně a načítal se co nejrychleji. Až se na web podívá profesionál bude mu jasné, že právě tenhle web nedělalo žádné prase. Neustále nevěříte? Potom se můžete alespoň utěšit, že správně napsaným webem dáte najevo, že nejste žádný idiot a víte, co děláte.
Jak tedy validovat web?
Stačí navštívit některou stránku, které jsou vypsané níže a zkontrolovat svůj web. Existují také různé doplňky do prohlížečů, které validátor integrují do vašeho prohlížeče. Například HTML Validátor pro Firefox, který vřele doporučuji.
Odkazy na validátory pro zvalidování stránek
Oficiální validátor najdete na validator.w3.org, ale pokud neumíte anglicky je lepší použít Český validátor validator.webylon.info.
{ Komentáře k článku }
Co si o tom myslíte? :-) A co web? Líbí se Vám nový design? Povídejte kritiku. Rád si něco poslechnu…
Tak tenhle článek pánové a dámy… tenhle článek (teď čekáte co přijde za výlev mé fantasie) mi velice pomohl. Přehledný, stručný, jasný a jednoduchý. Jen jednu vítku bych měl, a to tu že by ses mohl rozepsat také o případných chybách, ale to by bylo asi zdlouhavé a možná i zbytečné. No prostě dík zrychlilo mi to web a konečně nemají problémy jiné prohlížeče než Firefox.
Je mi to vážně líto, ale zase musím vyjádřit absolutní nesouhlas s jednou částí článku. Konkrétně myslím část: „Pokud máte web správně napsáný měl by se zobrazovat ve všech prohlížečích stejně.“ <- to je BOHUŽEL naprostá blbost.
Zásadně píši validní kódy, ať už jsou validní přímo, nebo se musí upravovat, aby validní byly, ale většinou ještě více než dvojnásobek času po samotném nakódování vzhledu trávím optimalizováním webu pro všechny prohlížeče. Vždy je možnost, že i když je web validní, zobrazí se u různých prohlížečů naprosto rozdílně. U jednodušších layoutů je možné, že bude vzhled identický, to se ale u složitější práce stává zřídka! Když už nic, tak IE6 rozhodně nikdy nezklame!
Validní web. Tedy web psaný podle norem by se měl zobrazovat správně. Cokoliv jiného jsou pseudo-filosofický kecy. Koukni na to, co jsi napsal. Bohužel je tu naprostá blbost jen z tvé strany. Pokud člověk nakóduje web validní. Tedy podle moderních norem. Musí se v prohlížeči zobrazit správně. Pokud se tak nestane je chyba na straně prohlížeče a ne na straně druhé.
Každý prohlížeč má své jádro a tak rozlišuje a čte data jinak. Měl by se ovšem chovat podle norem a tak zobrazit stránky správně. Pokud se tak nestane stačí web nahlásit a vývojáři se již od další verze prohlížeče postarají o nápravu chyby. Starat se o tyto věci a zbytečně dělat svůj kód složitější je zbytečnost. Je to chyba prohlížeče. Ne webmastera.
Jen taková rada. Ne všechno co čteš na internetu je pravda. Nejlepší zdroj jsou vývojáři. Pokud máš pochybnost o mém tvrzení informuj se u některých programátorů, kteří tvoří webové prohlížeče. Namátkou jsem pro tebe vybral blog vývojáře Opery.
Ano, web se zobrazí „správně“ – to jsem nikdy nepopřel! Jenže správně v praxi znamená u každého prohlížeče jinak. Příkladem mi bide legendární box-model. Kde je potom validita? Nezdá se mi, že by jsi měl velké zkušenosti s kódováním webů (moje zkušenosti také nejsou nijak závratné). Proč, když validita zaručí 100% shodné zobrazení existují hacky pro nejrůznější prohlížeče…
Na závěr budu citovat z Intervalu – zkus říct, že to není relevantní:
Celý článek:
interval.cz/clanky/ladime-pro-internet-explorer/
Proč je tedy napsaný tenhle a další stovky článků, když validní web ti zaručí stejné zobrazení všude?
Na tuto otázku jsem již odpovídal. Protože prohlížeče nejsou dokonalé. To ti nikdo neřekne a nikdo nemá takové zkušenosti, aby o tom psal. Kontaktuj nějakého programátora a informuj se. Jejich jádra mají pracovat podle norem (pravidel a zásad). Snaží se o to, ale nic není dokonalé a tak vznikají malé odchylky v koncovém zobrazení webové stránky. Je to chyba prohlížeče. Ne HTML. Tím pádem tu tento problém nemá cenu řešit. Pokud se tvé stránky zobrazují špatně. Informuj o tom autory prohlížeče.
O tom, že by se jednalo o chybu html jsem se nikdy nezmínil!
Čekat na opravu v prohlížeči? To je dost idilická cesta, jak problém řešit. Máš v oboru nějakou praxi? Já nepotřebuji, aby v další aktualizaci, pokud vůbec někdy vyjde byla chyba opravena. Kdy to bude, za rok, za měsíc? To bude fajn, pro moje případné návštěvníky, že budou koukat na rozes…ynchronizovanou stránku měsíc, zatímco já budu sedět a čekat až se někdo uráčí a chybu opraví – to navíc ani není u IE6, FF2… reálné.
Jsou to vývojově mrtvé prohlížeče. To se mám vykašlat na jejich uživatele? A co když Prohlížeče, které mají odlišné vykreslovací jádro: Gecko vs IE vs Webkit. Ty se nejspíš nikdy naprosto neshodnou, protože každý jde svojí cestou.
Validita je jedno velké náboženství a lidé se zde dělí na věřící a nevěřící :-).
Ti věřící Vám ale nikdy nedají žádný MĚŘITELNÝ A POROVNATELNÝ argument. Pouze stále opakují fráze, které řekl někdo jiný (učitel náboženství).
Že se stránky rychleji načítá? – o kolik ms? Že to má vliv na SEO? Ano, občas i negativní. Že zaručuje správné zobrazení v koncovém zařízení – a ono je to přesně opačně, že :-).
Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.