Neustálé sledování a opakování činností

Úterý, 4. Srpen 2009

Neustále aktualizujete stránku a čekáte, že přijde změna? Na mail koukáte 15x za den? Furt děláte tyhle hlouposti dokola? Nic užitečného? Pojďte se se mnou zamyslet nad tímhle velkým problémem.

O co tu tedy vůbec jde?

O opakování. Neustále opakujeme různé činnosti. Většinou naprosto zbytečně. Myslím si, že je vše jasné a navíc to tu nechci nějak zbytečně okecávat. Více o tomto problému se stejně dozvíte přečtením dalších odstavců. Tak hurá… pokračujeme.

A je to opravdu špatně?

Jednoznačně je. Zdržujeme se tím – je to na palici. Prostě k zbláznění. Pohled na člověka, který neustále kouká na mail a furt dokola mačká F5 a doufá, že se něco změní, je poněkud zvláštní. Co si asi o takovém člověku myslet…

Někdo by řekl, že se jedná o poněkud chabý pokus o útěk od povinností. Má pravdu. Dojet na úřad, uklidit pokoj a jít do práce, či školy – není až tak zábavné. Proč tedy raději nesedět za počítačem, číst si články a koukat při tom na nějaký film? Možná ano, ale to první má nějaký smysl. Jde ovšem o neoblíbené činnosti a tak se jim alespoň nějak snažíme vyhnout.

Vůbec nechápu lidi, kteří jsou schopni chodit na jeden web 10x denně a sami ví, že se web aktualizuje sotva jednou do týdne. Asi je fakt něco špatně…

Proč to děláme, když to nemá smysl?

Stále se snažíme držet u činnosti, která nás baví. Víme, že další činnost, kterou máme dělat je méně zábavná. Tak se snažíme stále hledat něco, co dělat na aktuální činnosti, která se nám zdá zábavnější. Typickým příkladem jsou neustále sledování návštěvnosti, výdělku, webových stránek a podobně. Takové věci stačí kontrolovat jednou denně. Nebo snad ne? Do očí bijící je příklad typu Twitter, nebo Facebook. Proč by moji kamarádi měli sledovat co právě dělám? Pokud jsou to moji přátelé, tak jsem právě s nimi ne?

Dalším odstrašujícím příkladem je kontrolování vaší e-mailové schránky několikrát denně. Vždyť maily počkají. Pletu se snad? Oni se vám ze schránky sami neztratí ani neutečou. A nejsou tak důležité.

Ještě si pamatuji ten starý pomalý internet. Sotva 4 kB/s. Každý se kouknul večer na své oblíbené stránky a rychle pryč. V té době nebyl žádný neomezený internet. Nebyl tu nikdo, kdo hloupě refrešoval stránky a nikdo, kdo sledoval svůj mail 50x za den. Bylo to jako noviny. Ráno si je přečtete nad šálkem kávy a jste připraveni začít den. A mělo to něco do sebe.

Pohled na šálek kafe, který je položený na stole s rozsypanými zrnky kávy

Je nějaké řešení? Co s tím dělat?

Řešení je celkem jednoduché. Problém ovšem může mít více projevů. Nemusí se jednat jen o neustálé opakování. Stačí, když neustále hledáte jinou práci než tu, kterou máte dělat. Neustále to oddalujete. Tudy cesta nevede.

Až si uvědomíte, že toto děláte. Ihned toho nechte. Vzpomeňte si na tento článek a jděte dělat něco jiného. Sice méně zábavného, ale o to více užitečného. Neustálé sledování svého blogu, mailu… nic vám z toho neuteče. Věnujte svůj čas něčemu užitečnějšímu. Abyste nakonec neskončili tak, že budete dělat všechno, ne jen to, co byste měli. To už by bylo strašné.

Pár slov k článku závěrem…

Vypněte televizi a počítač – udělejte si den bez počítače. Jděte ven. Žijte okamžikem, protože nic jiného nemá smysl. Co bylo, bylo. To, co bude do jisté míry nemá cenu řešit a tak jediné, co můžete změnit je současnost. A ta je právě nyní. Jen teď máte šanci něco změnit, protože za moment to už bude minulost a s tou nic opravdu dělat nejde… A stroj času zatím neexistuje :).

Žijte život naplno a nezdržujte se zbytečnostmi!

{ Komentáře k článku }

Petr Valla

Moc pěkně sepsaný článek, který má i svoji myšlenku, sám jsem se nad touto záležitostí zamyslel, tím nechci říct, že jsem jeden z těch typů lidí, co koukají několikrát na to stejné, spíše se zařazuji do té skupiny, která na internet chodí jenom z nutnosti a ne proto, aby zabil čas sezením 6 hodin u ICQ, mailu, internetu nebo her.

Tomáš Erlich

Díky moc. Vážím si toho. Ono… snažil jsem se :-). Jinak s tebou souhlasím. Vyzvednou maily, občas si něco přečíst a je to. Naprosto ideální. Sám nechápu, když se na někoho podívám na QIPu a má tam například, že je 6+ hodin online. Co tam proboha dělá?

Vydrus

Já nic nemusím obnovovat, mám totiž šikovné programy, které mě na každou změnu samy upozorní :-D.

Tomáš Erlich

:-D Jsi mne rozesmál. Mno a když už o tom mluvíš. O Jaké prográmky jde? Rád bych to vyzkoušel. Třeba se mi budou hodit.

Vydrus

Jako příklad můžu uvést Specto.

Adwebio

Naprosto s tebou souhlasím. E-mail je největší zabíječ produktivity. Proto ho čtu pouze 2x denně, vždy ráno a potom odpoledne po obědě. Důležité je umět taky dělat něco jiného – já třeba hrozně rád chodím na ryby, a tak se vždycky těším až s dětma vezmeme pruty a vyrazíme. Nebo se jít vykoupat či dělat jinou smysluplnou činnost. Chce to udělat si plán a ten důsledně dodržovat – jinak je to cesta do pekel.

Tomáš Erlich

Přesně tak. Kontrola několikrát denně je na nic. Stačí 2x. Jak píšu v článku – kdyby jsme tohle furt dělaly a koukali na stránky 10x a ještě více krát na mail – už by nebyl čas na ty užitečnější věci. Občas je třeba taky udělat něco, při čem se cítíš dobře. Jak už píšeš ty, Petr Valla i já v reakci na jeho komentář. Jinak díky za tvůj komentář a čas. Jsem rád, že jste stejného názoru jako já.

Petr Valla

Rybaření je krásná věc, já vždy u chytání ryb se odtrhnu od toho moderního světa – velkoměsta a užívám si krásy přírody a ticha.

Tomáš Erlich

Tak, tak. Je třeba dělat něco, při čem se uvolníš a cítíš se dobře. Já dělal třeba Parkour. Sice po každém tréningu jsem byl unavený, ale zároveň šťastný a tak nějak klidnější :).

Petr "Flash" J

To protože po sportovní aktivitě se uvolňují do krve endorfiny :P.

Tomáš Erlich

Jo přesně. Chytrej. Zrovna dneska jsem přemýšlel při posilování na to, jak se to jmenuje. Díky :) Proto se vlastně podřezávají ty podivíni. Uvolňuje se endorfin a oni jsou zas o něco klidnější a uvolněnější.

Vaseks

Souhlas. Přesně to co popisuješ je ten mírnější zabiják, nejhorší je asi zmíněný Facebook, Twitter a všechno podobné, soudě dle grafů, které jsem viděl. Umět dobře hospodařit s časem je vážně umění :). Po tomhle článku se mi tvůj blog poměrně dost zalíbil. Budu navštěvovat častěji, doufám že je to časově dobrá investice :D.

Tomáš Erlich

Nevím, co furt lidi na FB dělají. Je to jednoduché. Mám tam lidi a píšu jim, co potřebuji. Občas se na něčem domluvíme a píšeme si jako na mailu, či ICQ. Nedělám žádné testy a podobné hlouposti. Proč bych měl? Bože. Nechápu lidi, co to vyplňují. Vždyť je to hrozná ztráta času. Navíc pravidelně chodit na Facebook je také blbost. Na všechno tě přece upozorní mail. Přijde mi upozornění, že mám novou zprávu na FB – otevřu – odepíšu – zavřu. Opravdu nepochopím lidi, kteří nad tím tráví hodiny…

PS: Díky. Jsem rád, že se ti tu líbí. Ohledně nového designu se objevují i dost negativní názory. Ale záleží přece na textu – který je snad kvalitní. Jinak návštěvou určitě neutrpíš. Publikuji nepravidelně a občasně, ale stojí to za to. Nechci psát o blbostech a zbytečnostech. Jen doufám, že se ti budoucí články budou líbit.

Michael Buban

Výborný postřeh.

Mojí osobní specialitou je zadávání dotazů do Googlu. Jsem tam desítky minut a hraju si s vyhledáváním.

Tomáš Erlich

Díky. Hodně jsem přemýšlel jestli takový článek zveřejnit. Ono. Nedá se od toho čekat, že na takové téma bude hodně komentářů. Často mi člověk řekne někde vedle, že je to fakt zajímavý článek, ale do komentářů se to už bojí psát. Lidi raději jen čtou a psát vlastní názor na takovéhle téma… ne. Radši nic nenapíšou.

PS: S tím Googlem. Asi jsi moc zvědavý :P.

Karel Kolář

Podobný článek již psal Pavel Králíček.

Jinak pěkně sepsané, snažím se činnosti jako například prohlížení emailu neopakovat, ale je fakt, že to pořád dělám… Btw. Také bych rád věděl, jaké programy má vydrus na mysli…

Tomáš Erlich

Díky. Ovšem články jsou podobné jen tou myšlenkou. U Pavla jde o „kolečka“ a u mého článku o opakování činností. U těch koleček jde o to, že se prostě točíš kolem určitého počtu stránek. Jdeš na mail, FaceBook, Lidé, Líbímseti a pak znova. Jednoduše se neustále točíš kolem stránek.

Kdežto u mého článku jde o opakování. Nejsou to kolečka, ale opakování činností. Jako, že například na mail koukáš 20x denně (přece by stačilo jednou, či 2x). Tím se vlastně zdržuješ, protože za ten čas, který ztratíš u toho mailu jsi mohl udělat něco mnohem užitečnějšího. O to tu jde. Nezdržovat se a nedělat zbytečnosti.

Daveva

Tak tohle je už druhý článek na webu, který popisuje přesně to co jsem dělal. Když jsem ještě u PC seděl celý den, tak jsem šel na jednu stránku třeba 10x a to za pouhých 20 minut :). Když se nad tím zpětně zamýšlím, tak sem tímhle ztratil denně nejmín tři hodiny a to je už docela dost. Ještě, že díky tvému článku o závyslosti na PC už u něj nesedím tak dlouho. Vážně, ještě jednou díky moc.

Tomáš Erlich

Nikdy bych nevěřil, že jen takovým psaním bych někomu mohl změnit život. Že bych mohl několik lidí inspirovat. I když jsem to tím psaním chtěl docílit, nevěřil jsem, že to je možné. Tohle je opravdu úžasný. Jen, co bude čas – budu psát dál. Tohle je silná podpora. Díky!

PS: I když mám v plánu napsat zhruba dalších 5 článků na jiné téma (SEO, tvorba WWW) – určitě napíšu i něco podobného, co nyní. Již to mám rozepsané v iPhonu. Podle mého je to dost silný. Nechci se chválit, ale ten článek se mi ohromě líbí. Nevím kdy tu bude, ale… jednou určitě ano :).

Kamil H.

Nejde o to mat konicky, ale mat ciel.

Jenda

Ahoj Tome.
Opět se nepřidám do zástupu gratulantů, ale spíš s kritikou (doufám, že to projde schválením :)). To, co tady píšeš nemusí bejt tak úplně pravda. Např. pokud někdo umí používat Facebook nebo mail, žádná ztráta času to není. Mail mám puštěnej téměř neustále (thunderbird) a můžu rychle reagovat na aktuální věci (ale jinak si ho nemusím všímat).

Žádná ztráta, naopak – rychlý a efektivní. Facebook je každýho věc. Pokud si někdo dělá testy, mrhá vlastním časem a je to jeho bussiness. To ale není přece podmínka abys tam mohl působit. Opět platí, že pokud nemáš problém se ovládat, zase ti to ten čas uspoří atd. atd.

To teda neplatí o zmíněným refreshováním, ale to už musí bejt opravdu zoufalost…

Tomáš Erlich

Ahoj.
Hele. Moc rád si vyslechnu kritiku. To je totiž důležitá věc, která mne táhne dopředu. Teď k těm službám. Byl to jen příklad. Jasně, že takové služby se musí umět používat. Bohužel si občas připadám, že testy a podobnými blbostmi mrhají sakra hodně času a já jsem jediný, který má všechno pod kontrolou :). Je to fakt. Lidi dělají blbosti. Třeba někdo pochopí a změní se. Ty jsi jim to teď taky objasnil.

PHATE

Asi taky trošku přispěju svojí troškou do mlýna, pokud dovolíte.

Přijde mi, že to bereš příliš z jedný stránky. O co se vlastně snažíš? Maximalizace „efektivity“? „Produktivity“? Jistě, počítače jsou stejně jako kalkulačky pouhými nástroji. Ovšem dnes se jejich význam značně posunul. Ruku na srdce, proč počítač využíváš a k čemu přesně?

Pro mě počítač není jen nástroj k práci. Ačkoli to není úplně správně, přenáším na něj – stejně jako každý jiný – svoje ostatní potřeby, jako je zábava, odreagování, komunikace… Pro mě je uklidňující jen takový surfování bez cíle, při kterém se dozvídám i věci, na který bych jinak ani nepřišel. Jít přesně za svým cílem nemusí být vždy to nejlepší řešení, je příliš upjaté, chybí nadhled a podobně.

A jít několikrát denně na e-mail není často od věci, člověk si urovná myšlenky… mačkat dokola F5 taky příliš nechápu, i když to nevědomky občas taky dělám, ale není to projev zoufalství, jak to pravděpodobně vidíš Ty. Přijde mi, že jsi příliš upjatý. Tvoje názory mi přijdou být příliš jednostranné a ukvapené. Možná i díky Tvoji „efektivitě“ a přehnané racionalitě :-).

Nicméně máš pěkný blog a určitě sem zase někdy zajdu :) Díky a hezký večer!

PHATE

Tomáš Erlich

Jak se k tomu vyjádřit. Každý máme asi trochu jiný názor (souhlasím, že počítač není jen k práci). Ovšem díky za komentář. Nevím jestli to z toho článku tak srší, ale přehnaně racionální rozhodně nejsem. Beru to jako hospodárné chování. Člověk pak stihne více věcí. Připadá mi zbytečné jen tak lítat na internetu (i když to občas dělám a vyplatí se to), když můžeš dělat něco jiného – užitečnějšího.

Díky za pochvalu blogu, zatím se měj :).

Lionel

Jako snad nejhorší opakující se činností může být nadějný web, který se s lenošivým majitelem jen stále bezdůvodně prodlužuje (i cenově bohužel) a místo užitku jej čeká pomalá a smrt.. a to i zejména autora co se týče bezdůvodně se prodlužující domény.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.