Den bez počítače

Středa, 12. Listopad 2008

Jste neustále za počítačem? Přežijete vůbec po dobu 24 hodin bez počítače? Pokud si pokládáte tyhle otázky, čtěte dál. Rozhodl jsem se napsat tento článek, aby si každý zkusil být jeden den bez počítače. A jak ho už strávíte je na Vás. Já si místo jednoho dne udělal rovnou 3. Žít bez počítače se mi zdá být lepší a docela mi vyhovuje. A jak je to u Vás?

Den bez počítače. O co jde?

Den bez počítače Jde o to dokázat si, že vydržíme 24 hodin bez počítače. V dnešní době prosedí děti a někdy i dospělí za počítačem neuvěřitelné hodiny. Zkuste si přečíst celý tento článek a chvilku přemýšlejte. Doufám, že to zkusíte a alespoň na jeden den necháte vypnutý počítač. Není to nic těžkého.

Já svůj počítač nechal vypnutý 3 dny a nechal bych i více, kdybych nepotřeboval něco důležitého vyřešit. Počítač mi vůbec nechyběl a svět bez něj se mi zdá být o dost lepší. Zkuste to i Vy!

Co mám dělat?

Pokud si nejste jistý, že to bez počítače vydržíte naplánujte si program, který se budete snažit dodržet. Já se například učil, šel jsem si zatrénovat parkour, jel s bráchou do města a v poslední řadě jsem stihl malé posezení s jednou fajn holkou v cukrárně.

Ale věcí co dělat místo sezení u PC je mnohem více. Můžete jít za kamarády, udělat něco na co se dlouhou dobu chystáte, ale neustále si nemůžete nebo nechcete najít čas. Zaběhat si, jít do posilovny, na plavecký stadion. Je toho opravdu mnoho. Jen hlavně něco dělejte. Vyvarujte se ležení v posteli, sezení u televize a dalších podobných věcí. Nechcete přeci Váš volný „Den bez počítače“ strávit převážně v posteli.

Můžeš přežít po dobu 24 hodin bez počítače?

Položme si tuhle otázku. Zdá se to jednoduché, ale dokážete to? Připojte se i Vy! Stačí jen jeden den Váš počítač nezapnout.

Doufám, že si po tom jednom dnu uvědomíte, že počítač vůbec nepotřebujete. Popravdě řečeno mnoho lidí je na počítači závislá, ale jsou miliony lepších věci co můžete dělat! Je třeba to jen zažít. Možná po této zkušenosti úplně přehodnotíte situaci a den bez počítače si s radostí zopakujete. Já doufám, že ano. Hodně štěstí!!

Den bez počítače? Ptákovina.

Zdá se Vám den bez počítače jako ptákovina? Říkáte si, že pokud počítač potřebujete tak ho prostě použijete? Musím s Vámi souhlasit, ale tímto dnem bez počítače si chceme dokázat něco jiného. To, že nejsme závislí na počítači a jeho službách, že dokážeme také žít bez něj.

A proč to dělat? Dnešní děti a někdy dokonce dospělí prosedí u počítače čím dál víc času. Zabijí si tak svůj volný čas, který je v dnešní době tak vzácný. Řeší blbosti co se řešit ani nemusí a prosedí u svého počítače neuvěřitelné hodiny. Člověk pak zapomíná na realitu.

Určitě znáte ty situace, když říkáte desetkrát za hodinu, že vypnete počítač a budete se jim věnovat. Pokud jste to už někdo zažili víte o čem mluvím. Co takhle jít s nimi ven?

{ Komentáře k článku }

Gavera

Jde to přežít předtím jsi taky Pc neměl a taky jsi z toho nezhebnul budeš mít Pořádnej APSTÁK :-).

PS: Najdi si pořádnou ženskou a Pc už nebudeš potřebovat.

Tomáš Erlich

Ahoj,
vždyť jo a o to jde. Najít si holku nebo nějakou zálibu, aby lidé neustále neseděli u PC. Já nejsem žádný závislák. Jen jsem se nad tímto tématem zamyslel a něco jsem sepsal.

Třeba o tom nějaký závislák popřemýšlí a na počítač se vykašle. O to mi v tomto článku šlo, aby si každý zkusil žít jeden den bez počítače a uvědomil si, že sezení u počítače je zbytečnost :).

.::TechniX::.

Přesně tak, souhlasím s Gaverou! Stačí si najít pořádnou babu se kterou si člověk užije radostí že na to bude vzpomínat do konce svýho zasranýho života ;-). Spousta věcí se za tím skurveným kompem nenajde a to hlavně holky ;-) (pro teplouše kluky) :-D :-D. Kdybych furt seděl doma u kompu tak bych nikdy neměl holku, nikdy bych neměl kámoše se kterýma je prdel atd :). Byl bych jak nějaká šprcka co sedí u kompu a ani péro si nehoní. Jinak dobrej článek ;-). Zdravím PC Maníci.

Ps: Hezký holky choďte více ven! Držky ať zůstanou radši doma!

Mr.Suflik

Já jsem docela často na počítači, ale jak se naskytne možnost jít někam, dělat něco kloudnějšího, tak neváhám, problém je, že takových příležitostí moc není, ale mám kroužky a škola mě taky drtí, takže si myslím, že jsem tu často, ale přiměřený čas :).

Radek

Vydržet den bez počítače je hračka. Ale zkuste to třeba týden :-)
a pak zkuste vydržet týden bez sexu (jakéhokoliv).

Co bude pro vás těžší? :-D

Tomáš Erlich

Jsou určití lidé co za počítač sednou a už se nezvednou. Pro ty je to hlavně, ale zkusit si to může každý, že? A jinak týden to je docela pěkná inspirace. Já vydržel bez počítače 3 dny, ale týden to mně nenapadlo. Podle mého by to každý mohl zkusit zní to jako fajn nápad.

Honza

Dělám sice na kompu denně. jsem rád když si k němu mohu sednout a něco na něm udělat… ale stejně… 14ti denní dovolená… a co myslíte? nevidím ani display telefonu a je mi fajn :o) Chce to si umět od něj odpočinout…

Eduard Nud

24 hodin bez počítače? No, nevím. Já osobně to řeším tak, že zapínám počítač jako kdybych zapnul televizi nebo kameru či holící strojek. Rozhodně zde nestrávím tři hodiny na posezení (jako dřív). Rozhodně nehraji dny, nekomunikuji na všech možných i nemožných serverech, nesleduji zrpávy, youtube ani MP3. Erotika atd. mně už taky nezajímají, prostě to nemá cenu. Stejně tak diskuzní fóra. Rozhodně ne ty, kde se pořád někdo s někým hádá a někomu nadává. Jenomže úplně přestat? Půl roku po jeho zakoupení nedělám nic jiného. Celé dva roky… No a zatím se o to úspěšně snažím.

Tomáš Erlich

Když si to tak vezmeme počítač je nepotřebný a všechny věci, co jste vyjmenoval jsou zbytečné. Proč psát na internet do nějakého fóra? Někdy je to dobré, pokud potřebujeme vědět nějaké informace, ale tím by to mělo končit. Je vidět, že jsi si tím už asi prošel.

Veronique.in.chains

Neni problém ten počítač prostě nezapnout. Problémem je, když už zapnutej je, ho vypnout. :-D Mnohdy nechávám počítač celej den vypnutej a ani ho nehodlám zapínat. Bohužel mi můj plán obvykle zkazí smska od některé spolužačky, abych jí na mail poslala něco do školy.

To je mi blbý odmítat…

Tomáš Erlich

Jsme na tom podobně. Když už ho nezapínám je vše v pořádku, ale jak jen na chvilku něco potřebuji, je zle. Většinou si za PC sednu na moment a nakonec za ním zůstanu delší dobu. Bez počítače bych vydržel a občas mně dost štve. Číst maily, odpovídat lidem na ICQ, dělat blog, vydělat peníze. Furt je něco, proč bych se měl počítač zapnout… Naštěstí, že za ním můžeme také relaxovat.

Sledovat seriály, filmy, poslouchat muziku. Říkám si, že je furt lepší dělat blog a vydělávat peníze než jen bezhlavě střílet po lidech v nějaké hře. To se mi zdá poněkud primitivní. Tím nemyslím multiplayer. S kamarády si občas taky zahraji :).

Tomáš Pučík

No nevím, nevím. Já na notesu píšu ve škole místo sešitu. Možná o víkendu :D.

Jirka

Kdybych byl ctyriadvacet hodin bez kompu, tak me zamestnavatel vycutne.

Benny

Když jsem den bez počítače, cítím se tak nějak jinak, ale po delší době bez kompu mě to u něj nějak nebaví.

Tomáš Erlich

Jak jinak. Lépe? Jak tě počítač může nebavit,
když u něj nejsi?

Jan "Ingnition" Skořepa

Já používám PC každý den několik hodin denně. Mám tam spoustu povinností a práce. Když mám nějakou tu volnou korunku tak ji vždy investuju do něčeho kolem PC. Ovšem den i týden bez PC (klidně i více ale to už bych zanedbal práci) vydržím bez problému.

Například minulí týden jsem jel s kámošema do kempu na tři dny. PC? Ani jsem na něj nemyslel a v pohodě jsem to přežil a jak už tady autor článku psal, bylo to i lepší. Takže já osobně bez PC vydržím…

Tomáš Erlich

Díky za komentář a snad i inspiraci pro ostatní :o).

Terezka

Podle mě, je nejlepší, když je rozbitej :D… Nemáte co dělat a radši jdete ven, než abyste chodili ke kámošům nebo do knihovny :).

Tomáš Erlich

Máš pravdu. Člověk se probudí a jde dělat něco užitečného. Nekouká na PC. Možná by jsme to mohli zkusit všichni. Pak by města byla o něco plnější. Město bez lidí na mně působí trochu…

SkyLuke

Ahoj,
zajímavý článek. Poslední dobou jsem se nad tímto tématem taky dost zabýval. Zhruba před dvěma, třema rokama jsem byl u počítače dost často, programoval web, pořád něco zkoušel a objevoval. A postupem času, jsem si začal uvědomovat, že to nemám za potřebí stále vysedávat u pc, s přibývajícími roky moudřím a počítači se vyhýbám, veškeré své aktivity jsem téměř zrušil, a dnes je mou hlavní činností jen facebook a twitter a čtení článků. Byli časy, kdy jsem dokonce i odmítl brigádu, protože mi bylo přítěží někde makat, a ostatně s penězi bych asi beztak nevěděl co udělat. Možná to bylo způsobeno tím, že jsem byl jako malý trochu introvert a takový zdrženlivý.

Dnes je vše jinak, na počítači mě to už spíše štve, než baví. Když jsem doma, například jako teď pozdě večer, zapnu počítač, čtu, píšu nebo koukám na seriály, na které raději koukám na pc než v tv. Dá se říct, že se u pc nudím. Tv je pro mě něčím, čeho si skoro vůbec nevšímám.

A s holkama souhlasím, nejlepší lék na závislost na pc je přítelkyně, vím o čem mluvím. Dokonce i ona vysedává u pc častěji než já. Vždy dám přednost tomu jít ven, s přáteli, byť jen na zmrzlinu, do posilovny apod. Pc by měl zůstat jen jako volno-činnostní aktivita, mimo ty kterým pc vydělává na živobytí. Sám jsem si zkusil, být dva měsíce bez počítače a celé ty dva měsíce koukat na bratra i otce jak deně sedí u kompu klidne 15 hodin v kuse.

Tomáš Erlich

Díky za dlouhý komentář. Každý takový komentář mi dělá radost. Ze života. Takové komentáře dokážou lidem, kteří neustále sedí za počítačem pomoci (i když si při psaní tohohle teď připadám trošku divně – mám teď nový design a tak neustále sedím za PC a kreslím v Photoshopu a předělávám).

Největší přínos na tomhle článku a hlavně jejich reakcí je v tom, že člověk si pak všechno uvědomí. Přečte si skutečné zážitky ze života těch zkušenějších a pod. Třeba po přečtení tvého komentáře se člověk rozhodne tu etapu sezení za počítačem přeskočit. Což je skvělé.

Michal

Navyse clovek je ovela unavenejsi, ked travi cas pri pocitaci. Ked som ho mal vypnuty cely den a bol som vonku v pohode napriek fyzickej namahe som rano vstal o osmej, ked som ale prechatoval cely vecer a noc napriek tomu ze som cez den takmer nic nerobil, vstal som az o 14-tej.

Urcite vplyva na mozog elektromagneticke ziarenie a navyse pozeranie do ziaru monitora unavuje oci a tym mozog. Urcite poznate tie pocity, ked presedite den pri pocitaci a vecer zistite ze sa citite strasne zle a musite ist von, lebo by ste nezaspali, taky ten pocit znechutenia, z nedostatku pohybu.

A navyse skutocni pritelia su stokrat lepsi ako ty facebookovi alebo skypovi, ktori su vzdy online a nikam ich nevytiahnete ;). Urcite som za vypnime pc a spravme nieco pre svoje zdravie :).

Tomáš Erlich

Nemám co bych na to řekl. Naprosto perfektní. Řekl jsi to přesně tak, jak to je. Docela mne to zaskočilo. Je jasné, že o tom dost víš. Ve všem s tebou souhlasím. Musím se přiznat, že tenhle komentář mi udělal velkou radost. Popsal jsi to úplně všechno. Unavené oči a celkově celé tělo, nic moc nálada… super komentář. Díky!

Emil

Velmi povedený článek, je vždy mít důležité koníčky i mimo PC.

Tomáš Erlich

Tak tak. Ono jen chodit do práce a zbytek volného času trávit za počítačem by byla asi trochu blbost. Časem by to člověku mohlo lézt na mozek :).

Kamil H.

Co je to skratka PC, coho sa tu vsetci vzdavaju?

Tomáš Erlich

Zkratka PC znamená osobní počítač (Personal Computer) a všichni se ho tu vzdávají – respektive ho nechávají pár dní odpočinout. Jednoduše jde o to udělat si pár dní bez počítače.

Víla

Moc zajímavej článek a velice zajímavé příspěvky. Jelikož mam i já se zavislostí na PC hrách své zkušenosti chtěl bych se podělit i s vámi.

U počítače sem trávil 13 hodin denně. Domů chodím v 15:00. Odpoledne sem sednul k PC a začínám pařit svou oblíbenou hru wow (world of warcraft) a spát sem chodil ve 4 ráno a v 7:30 sem stával. Ano přátelé je to pořádná porce času. A teď si představte, že tuhle zábavu sem měl přes 1 rok. Můj společenský život velice upadl. Nikam sem moc nechodil a tak sem se stal nekomunikativním člověkem. Když mně někdo někam pozval radši sem se vymlouval a lhal, abych nemusel jít od své hry. Ovšem zašlo to ještě dál a to dokonce až do samotnejch kořenů rodinných kruhů.

Vůbec sem neměl potuchy o svých příbuzných o jejich svátkách a narozeninách, úspěchách a neuspěchách. Dá se říct, že rok sem zaspal a stalo se takovejch věcí. Čím víc sem hrál, tím víc sem zapomínal a nevnímal celý svět. Byl sem věčně oteklej z nevyspání, neupravenej, podrážděnej a chodil sem ve starým oblečení. Místo abych s holkama někam zašel nebo si koupil nový oblečení, tak sem radši šetřil na vylepšení komponentů v PC. Tohle byla velice stručně má zkušenost s hraním.

Tomáš Erlich

Moc díky za tvůj komentář ohledně závislosti na počítači. Určitě pomůže lidem, kteří s tím nemají ještě zkušenosti. Dají si pozor. Každopádně jsem rád, že jsi se z toho dostal. Možná jen otázka – dostal jsi se z toho nakonec sám? Proč jsi už nehrál? I takové věci můžou závislým lidem pomoci.

Víla

Ze své závislosti jsem se sám nedostal. Moc mně podržela a namotivovala rodina. Přestal jsem nakonec hrát díky odstřižení internetu takovým způsobem, že mi doma jde jen 2 hodiny denně. Stihnu vše co potřebuji na internetu a dál mně to nesvádí hrát. Popravdě díky tomuto omezení bych si ani moc nezahrál.

Tomáš Erlich

Perfektní počin. Je to taky možnost. Je dobře, že sis závislost přiznal a tak nějak… nedobrovolně ses jí zbavil. Je pravda,že většinu věcí se do hodiny stihnout dá – všechno další jsou většinou zbytečnosti.

Jenda

Ten článek mi přišel jako čtyři stejný odstavce, a promiň (vím, že se snažíš namotivovat ostatní k lepším věcem), ale přišlo mi všechny o ničem.

Snad každýmu je jasný, že sezení u počítače (myslím sezení bez smyslu, ne práci) není ideálně strávený čas. A každej ví, že místo toho může sportovat nebo si vybrat nějakej koníček. Když už, nahoď nějaký konkrétní tipy a rozveď.

A jeden den, mi IMHO přijde jako hovno. Za počítačem taky sedím denně, ale neřekl bych že je problém chvíli vydržet. Během prázdnin jsem byl např. bez počítače nepřetržitě 3 týdny a nic se nestalo, jak by jako mohl den? Popravdě, ani si nedokážu představit, co tak nutnýho bych musel dělat, abych ten den nevydržel…

Tak či tak, přeju hodně úspěchu a ahoj.

Tomáš Erlich

Nejprve díky za komentář :). Musíš si uvědomit, že já a ty jsme již zcela jiná věková kategorie. Tento článek je spíše pro mladší. Děti totiž ještě nepřemýšlí jako ty a je pro ně opravdu jednoduché si na něčemu dělat závislost. Lehce sednou k počítači a už se ze závislosti těžko dostávají. Pro ně je tento článek.

Mají hodně času. Opravdu hodně :). Ráno vstanou, mají připravenou snídani a můžou na počítač. Když hodí ponožku na zem za hodinu se záhadně sama přesune do koše na prádlo :). Je to něco zcela jiného. Teď vstaneš, musíš si udělat všechno sám. Peníze, oblečení, bydlení, papírování a běhání po úřadech. Všechno už děláš sám. Oni ještě nic takového neznají…

Máma

Zdravím vás zde všechny a dodatečně přeji krásné vánoční svátky, mám dvacetiletého syna Aleše a dceři Michaele je dvacet sedm. Oba jsou dost závislý na počítači. Bohužel u Aleše to přešlo v halucinace a tak je v péči psychiatru a psychologu, celá rodina se rozpadá a ani já už nemám síly.

Vše začalo Playstation, pokračovalo PC. Víte my rodiče se honíme za všemi možnými pozlátky a zapomínáme na nebezpečí, které z materialismu plyne. Zapnuta televize, video, DVD a PC. A tak Vás chci všechny poprosit, mějte více rozumu než já, kašlete na pozlátka a volný čas věnujte opravdovým a skutečným hodnotám.

Přeji všem, kteří jsou na tom jako můj syn, aby našli potřebnou pomoc ať už je to rodina nebo úplně cizí lidé. Děkuji Tomáši za váš blog. Máma.

Tomáš Erlich

Tak tohle je opravdu smutné. Dojalo mne to. Držím palce a ať to je už jen dobré. Pro nějaké závisláky tohle bude dozajista komentář číslo jedna, který by si měli přečíst.

Moc děkuji za komentář a těší mne, že se blog líbí :).

Kalič

On si člověk řekne: Tak den bez počítače? To dám. Ale opak byl pravdou. Matka mě kvůli pětce z Českého jazyka zakázala notebook a ty dva dny bez něho byly utrpení. Fakt! Apsťák jak prase!

Stanislav

Podobné články mi pripomenú, že mladá generácia je už stratená a fakt nič iné nevedia, iba čumieť do bedni. Ale sám to poznám. Vyrastal som s počítačmi, radšej ani nechcem vedieť koľko času som tam presedel. Ale postupne ako som starol ma to prestalo napĺňať. Dnes sa snažím tráviť za pc čo najmenej času, nie vždy sa to dá. S autorom plne súhlasím.

Neviem si vynachváliť napr. 10 dňovú dovolenku bez pc, alebo víkend na chate bez elektriky. Vtedy si uvedomíme ako sme vlastne závisli na všetkej technike. Bohužiaľ už sa to bude len zhoršovať :). Potešujúce je keď si dokážeme uvedomiť že sme závislí a otrhnúťsa od toho.

Inak pekné článok :).

Tomáš Erlich

Být bez techniky je paráda. Doteď si pamatuji, když jsem byl malej a psal si takovej deníček. Psal jsem do něj, co jsem každý den udělal a občas něco nakreslil. Doteď si pamatuji plno věcí a okamžik, když jsem s kamarádkou seděl na schodech, bylo hezky a já si kreslil do deníku. Když to porovnám s prázdnama, které jsem proseděl po většinu času u tehdy trháku GTA Vice City tak je to děs.

Bez počítače jsem si užil každý den úplně jinak, každý den byl v něčem unikátní a to je to krásný. Pokud se podívám na lidi, kteří čumí raději do mobilu, do počítače než aby si povídali či něco tvořili…to je smutný.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.