Kdy bude responzivní design standard?

Čtvrtek, 22. Listopad 2012

Že už dávno je? Ale v jakém smyslu? Protože já jsem přesvědčen, že rozhodně ne v tom správném. A to sice tak, že je to na internetu běžný jev. Poslední dobou na toto téma často narážím, pojďme ho probrat.

Co je to ten responzivní design?

Tohle jen pro úplnost, krátce. Responzivní design je v podstatě schopnost stránky přeskládat se podle rozlišení aktuálního přístroje. Takže, když si web otevřu na mobilním telefonu, zobrazí se jako dlouhá (za to čitelná) nudle a nebudu muset stupidně zvětšovat prsty. Což mě poslední dobou vůbec nebaví. Pro dokonalejší představu přidávám ještě obrázek.

Responzivní design

Proč je podle mě responzivní web budoucnost

Upřímně jsem nad tímto začal přemýšlet a byl si jistý až ve chvíli, kdy jsem při pročítání zpravodaje MediaGuru narazil na téma kolik lidí chodí na internet z mobilních zařízení (tím myslím i tablety a podobné „hračky“). Já si totiž do té doby myslel, že je to opravdu malé číslo, ale to už dávno není.

Čekal jsem něco kolem pěti procent. Ovšem průzkum Mediascope tvrdí úplně něco jiného. Uživatelů mobilního internetu je stále více a i já se k nim určitě časem připojím. Aktuálně používám na mobilu spíše aplikace, nemám nervy na prohlížení webů. I když si totiž web zvětšíte, lítá vám při nepřesném rolování prstem obsah ze strany na stranu a to mi fakt vadí.

To jsem trošku odbočil. Chtěl jsem říct, že v dnešní době je plno zařízení s různým rozlišením a web, který se tomu neumí přizpůsobit, aby byl všude použitelný a čitelný je podle mě alespoň do budoucna mimo hru.

A proč ho tedy skoro nikdo nemá, hm?

Když se podívám kolik lidí se připojuje ze smartphonu a kolik webů umí přeuspořádat svůj design, jsem v úžasu. Já vím, že mi budete oponovat mobilní verzí webu, ale to není totéž. Já si myslím, že každý web byl měl mít jen jednu verzi, která se vždy upraví podle zařízení. Abych až přejdu z notebooku na mobil nekoukal, kam zmizel ten text, který jsem si chtěl přečíst, poněvadž někdo škrtal na mobilní verzi víc než měl.

Vím, že několik lidí tvrdilo na Twitteru, že ten, kdo dnes nedělá responzivní design – je nezaměstnaný. Ale jaká je skutečnost? Když se podívám na všechny své oblíbené stránky, jen jedna má design responzivní. Do toho nepočítám mobilní verze, jelikož se mi nelíbí a jsem názoru, že tak se to prostě dělat nemá. Podle mě je to jen blbá náhražka.

Petře, vždyť sem není kam dát reklama!

Nebude právě monetizace problém u menších stránek? Protože na takovém webu vlastně není kam dát reklama. Na vrchu se většinou zobrazí strohé menu, pak obsah a až nakonec podrobnější menu a ty méně důležité položky. Najednou není na tak oblíbený široký sloupec místo. Jak tedy zpeněžit takový web? Za obsah lidi nechtějí platit a na bannery není místo.

Onehdy jsem se poohlížel po responzivní šabloně pro WordPress a našel jsem velmi hezké téma. Duet, jestli znáte (dvousloupcový, minimalistický). Jeden z důvodů, proč jsem ho nakonec nenasadil bylo to, že bych prostě neměl kam dát reklamu. Kdo se bude ochotný odříznout od příjmů z reklamy jen proto, aby měl responzivní web?

Mobilní verze webu je jen práce navíc

Nutnost mít mobilní verzi jen dokazuje neúčinnost té desktopové. To, že máte web plný zbytečností a omáčky. Na internetu je plno tipů jak mít lepší mobilní verzi. Většinou se tam píše, aby člověk optimalizoval kód, obrázky, zkrátil texty a tak dále. Ovšem kdyby tohle už aplikoval na své desktopové stránky, žádnou speciální mobilní verzi by nepotřeboval…

Když uděláte mobilní verzi kde se vše špatně zpřehází, ubude textu, který je možná pro návštěvníka klíčový, tak je to špatně. Dle mého je rozumnější udělat jednu verzi stránek, ale za to pořádně.

Jaké to bude na internetu za pár let?

Věřím, že do budoucna bude klíčové jestli jsou stránky kompatibilní na všech zařízeních. Nikdo nebude tolerovat, že se nějaké stránky nezobrazují správně a špatně se čtou. Mé doporučení je vykašlat se na mobilní verzi a udělat celý web responzivní. Ve finále to bude stejně levnější. Dále vyházet všechny zbytečné texty a věnovat pozornost optimalizaci stránky.

{ Komentáře k článku }

ondrg

Díky za článek. IMHO bude ještě nějakou dobu trvat (v řádu let), než bude alespoň polovina webů responzivních nebo budou mít mobilní verzi.

Dobrý způsob, jak začít s kódováním responzivních webů je použít Twitter Bootstrap.

Tomáš Erlich

A já děkuji za komentář :). Dnes jsem našel pěkný web s přehledem krásných responzivních webů. Takže jestli má kdokoli chuť, zaběhněte si na Media Queries.

PS: Když jsi webový kodér… kolik by stálo třeba upravit tento blog, aby se hezky četl i na mobilu? Nechci se tohohle vzhledu vzdát, ale kdyby se web na mobilu četl hezky, nezlobil bych se :D.

Macecha

Používám pc, notebook, tablet, mobil k prohlížení internetu, a můžu ti říct, že mám nejraději klasickou verzi webu, a nejvíc mě vytočí, když z upravené mobilní verze se nejde dostat na klasické zobrazení.

Responzivní web máš stejně vždycky několik upravených verzí webu, což si myslím že není problém, akorát webmasteři jsou líní dělat další verze, ale prostě ono je to někdy zbytečné nejraději mám na prohlížení internetu tablet, a tam nepotřebuji žádnou jinou verzi webu, to samé u mobilu upřednostňuji plnou verzi na který jsem zvyklý, než mobilní verzi.

Tomáš Erlich

Ano, má. Ovšem vždy je to stejný design a je to vlastně jen jedna verze… jen se upravuje dle potřeby. Nejraději mám, když se široké menu změní v takovéto tlačítko. To je na mobilu radost používat. Jenže prozatím to tu každý nahrazuje mobilních verzí webu a to podle mě není dobrá cesta.

Já si třeba dříve na iPhone hrozně rád četl. Seděl jsem ve vlaku, ležel na posteli a četl si jako v knížce. Jenže teď mám Android a i při tom přiblížení je to prostě o ničem. Kdyby každý web byl responzivní, roztáhne se dle potřeby, nebude mi létat text ze strany na stranu a budu zas na mobilu rád číst. Kéž by to bylo, co nejdříve.

Viktor Hanacek

Presne tak, je nejhorsi, kdyz prijdes na responzivni web a chces z neho uniknout, protoze ho nekdo udelal responzivni jen proto, aby byl responzivni. Bohuzel z responzivniho webu uniknout nejde – muzes jedine tolerovat to patlalstvi nebo ho zavrit.

Udelal jsem klientum dva weby responzivni a uz je delat nechci, kdyz to nema duvod. Vecne opakovanym tematem taky je, ze kdyz clovek prijde pres mobil na web a hleda „to tlacitko, ktere bylo nahore vpravo“, ze uz ho nenajde, protoze mu ho responzivni web schoval uplne jinam.

Nikdy jsem na mobilu (iPhone) nemel problem s ctenim jakehokoli webu. Problemy jsem zacal mit az tehdy, kdy se zacaly delat responzivni weby.

Filosof

Nešvarem plně responsivních webů je, že jsou responsivní proto, aby byly responsivní :-) – třeba takový Smashing Magazine je peklo, které přidává sloupce jen proto, že je na displayi volné místo.

Na druhé straně adaptabilní web, který se v rámci jedné HTML stránky dynamicky přizpůsobuje zařízení, je z mého pohledu správný směr.

Jako čerstvý majitel chytrého telefonu prostě nedávám konzumaci obsahu webů, které jsou pouze „standardní“…

Pilda

Nedávno jsem udělal svůj web responzivní a celý šťastný ho ukázal bráchovi co má chytrý mobilní telefon. Zeptal jsem se ho jestli mu nevadí, že tak málo webů je responzivních a on mi řekl, že vůbec, protože je stejně pro něj stokrát lepší používat normální design stránek, kde se mu ten text přizpůsobí šířce displaye (o téhle vlastnosti smartphonů jsem vůbec nevěděl, docela cool feature) a on se může rychle pohybovat po té stránce prstem.

Docela zklamání. Otázkou je, jak moc telefonů umí to inteligentní přizpůsobení textů a jak moc lidem ten pohyb po velké stránce tak vyhovuje.

Abych řekl pravdu, tak mám po tom rozhovoru docela obavu, jestli to není spíš na škodu. Doufám, že ne.

Tomáš Erlich

[6] Myslel jsem, že resp. weby budou pro mobily vysvobozením a nakonec se zdá, že ty obyčejné zas tolik nevadí a lidé je i čtou. Tohle na blogování miluji. Člověk si něco myslí, napíše o tom a najednou má kopu úplně jiných pohledů. A už si může vybírat, kde asi ta pravda bude.

[7] To přizpůsobení mi právě na Androidu nesedí. Psal jsem to už v článku. Přijde mi, že na iPhone to drželo lépe. Když na mobilu pustím Chrome, přiblížím text a roluji tak stačí trochu víc zajet palcem do strany a hned se mi text šoupe. To nesnáším. Možná jsem jen levej, ale na iPhone se mi to nestávalo. Tam jsem četl skoro pořád.

Tvé stránky mi přijdou hezké. Takové odlehčené. Že jsou responzivní je jedině dobře. Kvůli čtení na mobilech. Ale jak koukáš sám… lidem zas tak moc obyčejné stránky nevadí. Uvidíme co bude na webu za 5 let.

Lukáš Voplakal

Snad nebudu příliš OT, když přiložím odkaz na článek, kde jsem představil několik českých responsive webů.

PS: Nefunkční odkaz byl smazán.

Tomáš Erlich

Vůbec ne. Já se odkazů nebojím :).

Čím více relevantního obsahu pro čtenáře, tím lépe.
Takže díky za odkaz.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.