Jak moc nahradí video klasický obsah

Pondělí, 20. Srpen 2012

Tenhle článek jsem se rozhodl napsat, když jsem zjistil, že čtu pořád méně a méně. Může za to nedostatek času či je text už out? Poslední dobou totiž sleduji stále více videa a texty moc nečtu. A nemyslím si, že to moderní „čtečky“ (tablety) zachrání.

Má video skutečně oproti textu navrch?

Co se týče datové velikosti tak rozhodně ne. Takže je to jen leností, že upřednostňuji video před článkem? V poslední době jsem četl hodně různé magazíny jako Živě, Interval a podobně. Začal jsem si stahovat videa k článkům a zjistil, že mě už text ani moc nezajímá. Všechno podstatné je ve videu a vše letí do hlavy s minimální námahou, paráda ne?

Dost vážně jsem v ten moment začal uvažovat o budoucnosti textu (čemuž jsem se dříve smál). Má text oproti videu vůbec budoucnost? A je video v dnešní době skutečně nezbytným doplňkem textu? Je vážně možné, že budeme v budoucnu sledovat videa a text bude jen jako alternativa, když bude video nevhodné? Myslím tím situace, kdy je v místnosti více lidí a vy nemáte sluchátka a tak podobně. Protože mě se zdá, že ano.

Jak jsem na takovou hloupost přišel?

Je to už nějaký měsíc, kdy jsem si začal stahovat videa typu, co je nového okolo internetu a jaký ten mobil opravdu je. Video jsem si pokaždé přes notebook stáhl do mobilu a až byl čas, zhlédnul jsem ho. Najednou jsem zjistil, že okolní text okolo videa, komentáře a vůbec klidně i celé recenze nečtu. Stránku jsem jen používal k tomu, abych našel video.

Dnes to mám tak, že přes YouTube sleduji asi 30 lidí a vše důležité se ke mně dostane (nově nahraná videa mi chodí e-mailem). Veškeré novinky, recenze, zábavná videa a vlastně všechno mám jako na dlani a prostě si to někdy zhlédnu. Tohle všechno se nějak nashromáždilo až jsem se sám sebe ptal, jestli má text vůbec v tomhle budoucnost. Jasně, že někde bude stále třeba a oproti videu bude lepší, ale již dnes je plno případů kdy ne.

A co budoucnost weblogů? Vymřou?

Přiznám se, že už je to asi rok, co jsem se zbavil RSS a z oblasti blogosféry sleduji cirka 20 weblogů, které mám uložené jako záložky v prohlížeči. Nevnímám to jako chybu. Kdyby šel vrátit čas, udělal bych to úplně stejně. O konci blogosféry už jsem psal před lety a moc se toho nezměnilo. Jen se mi zdá, že jsme stále více líní a zapojujeme se raději do sociálních sítí.

Znamená to tedy, že se blogy přestanou číst? Protože, když budu hodně upřímný, blogy jsou snad to poslední, co pravidelně čtu. Vše ostatní existuje alespoň částečně ve formě videa a texty okolo skoro nevnímám. Naštěstí hodně věcí, které ve vyhledávačích hledám, najdu nakonec právě na blozích. Což mi dává pocit, že budou stále třeba (díky unikátním informacím).

Tohle vše je způsobeno nedostatkem času

Začal jsem přemýšlet, jestli to není jen nedostatkem času. Ostatní třeba čtou a jen já si stahuji videa. Možná nechci číst, protože jsou videa rychlejší a v dnešní době svižného internetu je není problém stáhnout.

Jenže ono to nebude nedostatkem času, ale dostatkem informací.

Člověk si dnes musí dobře vybírat a věnovat svůj čas něčemu, co je dobré. Na druhou stranu musí své věci opravdu tlačit, protože díky dostatku má velkou šanci, že po něm neštěkne ani pes. Proč by tedy někdo měl hledat kvalitní magazín či článek? Oni mají raději video, protože to je pohodlné a řekne to samé jako kvalitně napsaný článek.

Na pochybách… je video lepší než text?

Myslíte, že v dnešním světě je informací dostatek? Že jich už je tolik, že mají lidé raději rychlé video než psaný text? Já sám už příliš nečtu a dění kolem internetu, recenze produktů, myšlenky (přednášky TED například) sleduji raději jako videa. Je to tedy vývoj či jen má lenost, že je text na ústupu?

{ Komentáře k článku }

xergic

Já míň nečtu, spíš naopak. Pořád přidávám různé zdroje. Hodně mě baví číst na iPadu, takže když zrovna nemám chuť, hodím článek do Readability a přečtu si ho později. Třeba před spaním.

Video je ale na něco fakt lepší – hlavně na ty recenze. Většinou toho řekne víc a člověk aspoň získá lepší představu o tom produktu.

Tomáš Erlich

Tohle mě právě zajímá, protože já to mám spíše naopak. Už jsem smazal i aplikaci Novinky z mobilu, protože polovina článků mi přišla úplně o ničem a tak jsem nechtěl ztrácet čas prohrabováním a hledáním něčeho, co mě zajímá. Je hrozně zajímavé jak tablety a čtečky oživují zájem o čtení. Něco takového jsem nikdy nezažil (aby se o knížkách tak mluvilo).

Aplikaci Readability znám a je pěkná. Narazil jsem na ní při zkoumání statistik odkud lidé blog čtou. Uvažoval jsem i o tlačítku na web, ale nic jsem nenašel (nebo je to zbytečné?). Nainstaloval jsem si jí teď do prohlížeče tak to třeba můj zájem o čtení oživí. Díky za připomenutí. Líbí se mi, že po mě doplněk nevyžaduje registraci a i tak ho můžu pohodlně používat.

A.

Na podzim jsem si za odměnu koupil Kindle a od té doby všechny články sekám do Read It Later (dneska Pocket). Jednou za čas si je stáhnu do čtečky a pohodlně se k nim dostanu. Je to pecka nejen na ebooky.

Rád se dívám i na záznamy přednášek (TED, Barcampy…) nebo povídání (typicky Tomáš Hajzler a Petr Mára :-) ), pouštím si je třeba při cestě vlakem, k jídlu nebo když jsem unavený a nechci se moc soustředit na písmenka. U recenzí jsou videa taky fajn (ovšem pouze jako doplněk), ale na ty koukám, jen když chci opravdu něco pořídit, jinak mi přijdou zbytečné.

Když nejsem unavený, tak mne videa spíše zdržují – musím se podřídit tempu řečníka a nemůžu přeskakovat jak bych chtěl. Takže mám raději články a videa si nechávám na později.

A.

Jinak myslím, že v našem světě je informací přebytek, hlavně těch zbytečných. Jsou jednodušší ke konzumaci, a tak vytlačují ty relevantní. Stačí se kouknout na zprávy v televizi nebo na webové zpravodajství.

Tomáš Erlich

Ono to možná bude také tím, že psát blbosti je strašně jednoduché. Napsat třeba hodně dobrý článek trvá docela dlouho, ale napsat něco obyčejného zabere chvilku. Proto magazíny a podobné stránky beru vždy spíše s rezervou na odlehčení.

Nad tím, že bych psal častěji jsem už docela přemýšlel. Pak je otázka, jestli je lepší psát málo a kvalitně nebo toho psát víc a ať si čtenáři vyberou co chtějí číst.

Poilokolp

Stejně si nemyslím, že by video šetřilo čas. Zejména pro získávání informací mi připadá text rychlejší. Když hledám nějakou informaci, v textu jí objevím hned. Pokud se jedná například o zprávy ve videu se o dost hůře hledají cenné informace. Text můžu jak číst tak skenovat. A navíc když sám čtu, nemůže se stát, že by rychlost vstřebávání informací nesouhlasila. Ano někdy je video lepší (recenze), ale většinou mi stačí text.

Tomáš Erlich

To samozřejmě rychlejší je. Tenhle článek jsem spíše pojal jako zamyšlení o budoucnosti textu, ale je mi jasné, že na něco se text pořád hodí.

U videa je to tak, že je příjemné pokud víš, že to, co sleduješ je kvalitní. Když se nad tím zamyslím tak sleduji jen velmi dobré lidi u kterých vím, že to za to bude stát. Text pro věci o neznámé kvalitě je asi fakt lepší. I když u videí také velmi rychle poznáš, že to není ono a video nebude stát za nic (možná stejně rychle jako u textu).

Fabulátor

U mě je problém, že když si pustím nějaké video, kde se hlavně mluví, tak nedokážu udržet pozornost. Přepnu si do jiné záložky s tím, že to budu akorát poslouchat. Postupně video přestanu vnímat a nic z něj vlastně nemám.

Když si chci ale přečíst článek, tak mu musím věnovat svou plnou pozornost a nehrozí, že informace akorát lítaly vzduchem.

Tomáš Erlich

To znám :). Já na počítači na videa nekoukám, navíc mě to tam nebaví. Stahuji si právě videa do mobilu a tam na ně koukám, když mám čas. Pak se ti nestane, že by jsi video přestal vnímat. Stejně si myslím, že je to hodně aktuální náladou a volným časem. Někdy je zkrátka dobré to, někdy zase tamto.

Bender

Video jako obsah budoucnosti? Nevěřím. Stejně jako nevěřím, že blogy vymřou. Sociální sítě sice dělají z lidí lenochy a komunitě to moc neprospívá, ale blogosféra tu je déle a pořád se drží. Jsou snad blogy mrtvé? Ty dobré rozhodně ne…

František

Každý den trávím v MHD více jak hodinu čtením zpravodajských serverů. Začal jsem číst blogy a s postupem času jejich čtení dávám přednost před ostatními webziny. Informace na nich jsou podnětnější, autor má větší přehled o tématu a téměř stoprocentně mi ukáží nový úhel pohledu. Blogy jsou žádané (alespoň teda mnou :).

Tomáš Erlich

Zrovna nedávno jsem na Twitteru četl, že někdo už i raději jezdí autobusem než autem. Protože má tablet a může si cestou číst :). To by za pár let mohlo být ovšem možné i tak, protože Google má své auto, co jezdí samo – bez řidiče.

Tvůj pohled na weblogy se mi líbí. Ono zpravodajské weby ti jen dají tu vatu, ale když už o něčem člověk píše na svůj blog, zamyslí se nad tím a rozhodně přidá i svůj názor, což je na zpravodajských webech nemyslitelné. Navíc si na blogu s autorem můžeš o tématu příjemně „popovídat“ a dozvědět se i něco víc.

PS: Děkuji za odeslání dotazníku, udělal mi radost.

ditri

Obrovska vyhoda videa spociva v tom ze pomerne slusne chrani autorsky obsah. Youtube jako takove generuje samo o sobe urcity trafik i zpetne odkazy. Takze v urcitych ohledech ma jednoznacne navrch.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.