Jak se zbavit negativních myšlenek?

Pátek, 10. Leden 2014

Každého z nás občas něco trápí a je třeba se s tím nějak vyrovnat. Nejednou se vám ovšem stane, že se vám budou negativní myšlenky stále vracet. A co dělat pak? Právě to zkusím zodpovědět v dnešním článku.

Co funguje a co lidé často dělají špatně?

Nejčastější chybou je to, že se lidé snaží myšlenku potlačit. Dělat, že neexistuje a potlačovat ji do té doby, než zmizí. Což se ovšem většinou nestává. Myšlenka se stále vrací a je stále silnější. Potlačování je totiž reakce sice intuitivní, ale nefunkční. To už bylo dokázáno v řadě studií.

Ale jak tedy takovou negativní myšlenku dostat z hlavy? Na to je jistě celá řada rad. Já tu dnes budu čerpat ze studie z roku 2011, kterou vydal Daniel M. Wegner (své doby profesor psychologie na Harvardově univerzitě). A jak už je zvykem, přidávám odkaz na kompletní studii. Tu si na odkazovaných stránkách můžete v případě zájmu za 220 korun zakoupit.

1) Vlastní prohlášení a sebeutvrzení

Sebeutvrzení je takový všelék. A pomáhá i na nežádoucí myšlenky všeho druhu. Stačí si říct své pozitivní vlastnosti. Jde o to, že přemýšlení o svých pozitivních stránkách a uvědomění si nejdůležitějších hodnot vám zvyšuje důvěru ve vás a zlepšuje sebeovládání. Ačkoliv to nebylo příliš testováno, můžete to zkusit. Ale ze své zkušenosti mohu říct, že to vážně funguje.

Uvědomíte si své silné stránky, začnete uvažovat pozitivněji a možná vám dojde, že vaše negativní a stále trvalé myšlenky jsou vlastně ničím nepodložené a zcela nicotné. Minimálně při pohledu na celý váš život.

2) Zaměření se na něco, rozptýlení se

Tohle jistě znáte. Po rozchodu například jdete za kamarády a jdete něco společně podniknout. Rozptýlit se. A stejný princip jde použít i u trvale přetrvávajících myšlenek. Nutno říct, že bezcílné bloudění podle studií moc nefunguje (není nějak extra účinné), protože je spojené s neštěstím.

Proto raději zapomeňte na vysedávání v baru, osamocené chvíle doma a procházky. Mnohem lepšího efektu dosáhnete, když se na něco skutečně a hlavně naplno zaměříte. Jděte si třeba zahrát na kytaru, vychutnejte si svou oblíbenou hudbu ve sluchátkách či se pusťte se do nějakého úkolu.

Sluchátka v ruce.

3) Odložení myšlenek na někdy později

Potlačování myšlenek sice nefunguje, ale jejich odkládání už ano. Odložíte zkrátka své starosti a i kdyby jen na 30 minut, dá vám to prostor pro chvilku klidu. Takže můžete například nějaké úzkostné myšlenky takto vzít a odložit klidně na měsíc někam pryč. Po této době se k nim vrátíte a možná najdete nějaké řešení či se na věc budete koukat už z jiného, pro vás lepšího úhlu.

Vaše nežádoucí myšlenky se tím rozplynou a bude po problému.

4) Paradoxní terapie (nic složitého…)

Tento způsob je založen na tom, že budete postupně vystavováni věcem, kterých se kupříkladu bojíte a váš strach díky tomu bude pomalu slábnout. Pokud se třeba bojíte pavouků, budete se na ně prvně jen dívat a poté se k nim budete pomalu, ale s jistotou přibližovat. To jen na vysvětlenou.

V kontextu s tímto článkem to znamená, že se na vaše negativní myšlenky začnete soustředit. Budete o nich přemýšlet a časem vám třeba dojde, že to všechno bylo jen zbytečné trápení, lámání si hlavy. Zkrátka se do myšlenek namísto utíkání ponoříte. Není to pro slabé nátury, ale výzkumy dokazují, že to prospěšné je (třeba při řešení obsedantně kompulzivní poruchy).

Strach z pavouků.

5) Napsání o vašich myšlenkách, pocitech

V tomto způsobu jde o to, že napíšete o vašich nejhlubších myšlenkách a pocitech. Tím se vypíšete a bude vám o poznání lépe. Všechny problémy vyhodíte ze své hlavy a tím se jich zbavíte. Této metodě se v psychologii říká expresivní psaní. A svým způsobem tohle praktikují i blogeři. Něco je žere a tak o tom napíšou. Vyhodí problém z hlavy, podělí se o něj se světem.

Sám jsem tohle občas dělal a beru to jako opravdu dobrý způsob, jak se zbavit nechtěných myšlenek. Takže to každému mohu jen doporučit. Tohle emocionální psaní prostě pomáhá. A touto poslední radou bych tento článek uzavřel. Pokud se k tomu chcete nějak vyjádřit, komentáře jsou vaše.

{ Komentáře k článku }

Ester

Ať odpočívá v pokoji (Daniel Merton Wegner, 1948 – 2013).

Katka N.

Už asi půl roku řeším v hlavě rozchod až z toho mám deprese a nemůžu na něj přestat myslet. Pořád jsem to potlačovala, protože s ním není řeč, ale akorát jsem si zadělala na problémy se spánkem.

Mám toho negativního myšlení dost. Jdu do sebe, zkusím všechny Tvé konkrétní rady. Snad mi to ty negativní myšlenky pomůže překonat. Doufám v to.

Katka.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.