Co poslouchat při práci na počítači?

Sobota, 22. Březen 2014

V předchozím článku bylo několik drobných zmínek o hudbě při práci, a proto jsem se rozhodl, že se o tomto tématu trochu rozepíšu, doporučím vám nějakou hudbu a přidám svůj názor na věc. Tak ať se líbí.

Proč nebýt při práci v tichu…

Plno lidí hned na úvod možná řekne, že hudba přece ruší, že se nejde soustředit a je třeba ticho a klid. A já si to nemyslím. Víte, tak dvě až tři hodiny to v tichu jde, ale pak to začne být nuda. Máte sice ticho na myšlenky, soustředění ovšem časem klesá a práce začíná nudit. Je to otrava a sebekázeň je věc, kterou je těžké zvládat. Já s tím tedy bojuji.

Ticho je fajn, když pracujete ve fabrice a po příchodu domů chcete klid. Jenže pokud pracujete na počítači, je třeba nějaké oživení. Práce v tichu mi zkrátka nejde a určitě nebudu jediný. I kdybych měl kreativně přemýšlet a potřeboval se pekelně soustředit, raději si pustím báječné „The xx“, než abych byl v tichu a koukal do zdi.

Tak si pustím oblíbené písničky, ne?

To právě nefunguje. Člověk se do nich totiž zaposlouchá, pak si začne v duchu broukat texty a na práci se už za pár minut nesoustředí. Proto je dle mého ideální hudba ta, která vám přijde příjemná, ale nemilujete ji. Aby vám jen při práci tvořila příjemné pozadí. Jako třeba večerní déšť a dopadající kapky na zem.

Rád třeba poslouchám Eminema, ale nejde při něm pracovat. Za dvacet minut se už na práci prostě nesoustředím. Totéž jde říct o Infected Mushroom, což je skvělá izraelská skupina, ale pro práci opět nepoužitelná, protože mě příliš vtahuje do sebe. A to právě díky tomu, že se mi dost líbí. Je tedy lepší si najít něco jiného. Něco, co vám jen vytváří pěknou kulisu, ale není to tak dobré, aby vás to vtáhlo a začalo v práci rozptylovat.

Rozptylování při práci na počítači.

Proto poslouchám a doporučuji toto

Teď už se pojďme podívat na to, co doporučuji. Prvně tu uvedu jedno báječné rádio, které poslouchám 80 % času a dále utrousím nějaké tipy na interprety, které jsem poslední dobou při práci poslouchal.

A tím rádiem je německé You FM. Hrají tam dobře, stále a reklamy ani mluvení mi nevadí, protože tak dobře německy neumím. To je totiž problém většiny rádií. Moc tam kecají a těžko můžete něco psát, když na vás někdo mluví. Což pochopitelně odpadá, když mu nerozumíte, protože to už tolik nezaměstnává mozek a přestanete ten hlas časem vnímat.

Tohle rádio už poslouchám několik měsíců a nic jiného vám opravdu doporučit nemohu. Česká rádia jsou totiž buď moc suchá, nebo plná idiotů, který mají komentáře jako by si něco dali. Je to smůla, protože bych vám rád doporučil více možností, ale tohle je zkrátka jediné dobré rádio, které se mi při práci osvědčilo a dobře se poslouchá.

Co se týče skupin a různých interpretů, doporučuji vám skupinu The xx, která se hodí pro pomalejší práci, která vyžaduje dobré nápady a kreativitu. Vlastním album Coexist a poslouchá se fakt dobře. Pro psaní se potom hodí třeba hudební projekt Owl City či Mike Oldfield.

Závěrem se podělím o jednu anketu

Ta běžela tady na blogu několik měsíců zpět. Nyní je už uzavřena a žádný archiv anket zde není, takže by se k ní už nikdo nijak nedostal.

Anketa ohledně poslechu hudby při práci.

Z ankety vyšlo najevo, že při práci poslouchá muziku téměř každý. Jedna třetina (38 %) dokonce pořád, což jsem nečekal. Často pak poslouchá hudbu při práci 47 % hlasujících. Skoro vůbec devět procent a nikdy jen zbývajících šest. Z toho jsem byl docela překvapen, protože jsem čekal, že plno lidí bude brát hudbu jako rozptylování a z toho důvodu si nic pouštět nebude.

Nakonec se ovšem ukázalo, že takových lidí je opravdu málo. A co vy? Berete hudbu jako rozptýlení či pomoc? A co rádi posloucháte?

{ Komentáře k článku }

Tesy

Parádní článek, s kterým naprosto souhlasím. Dokonce jsem na tom velice podobně – taktéž poslouchám jedno německé rádio (to je zaměřené na elektroswing – electroswing-radio.com). A krom hudby se mi na něm líbí to, že je bez reklam, bez keců (a když už nějaké jsou tak jim nerozumím vůbec /pokud nejsou v angličtině/).

Na druhou stranu jsem si docela dost oblíbil Spotify, tam sjíždím taneční ligy popřípadě celá alba oblíbených interpretů.

Bender

Tak jsem na dvě hodiny zkusil to YOU FM a super. Líbí se mi i ty jejich německé písničky a to obecně němčinu nemusím. Ohledně té práce na počítači a poslechu hudby nemůžu nic přidat, nemám zkušenosti, ale když si třeba upravuji fotky, tak mi vůbec poslech oblíbených písniček nevadí. Asi záleží na zvyku a typu práce.

Daniel Beránek

Nejlepší jsou instrumentálky (u práce s textem) a u rutinní opakující se činnosti nějaký nářez, ať to odsejpá :). A úplně cokoliv se dá poslouchat u grafiky – třeba i mluvené slovo.

A prostředek? Za mě Grooveshark – naházet tam nějakou dlouhou řadu vybraného a už se nestarat. Good Luck.

Kalper

Mě se nejvíce osvědčila elektronická hudba, případně soundtracky z filmů (nejlépe instrumentální). Jako kombinaci obojího můžu doporučit hudbu z filmů Dredd a Drive.

Jako bezednou studnici hudby pak nemůžu nezmínit Spotify, tam vždy najdu něco adekvátního k poslechu při práci.

Pavel

Já poslouchám hudbu třeba při práci s grafikou, upravování fotek, práci v Blenderu atd. Ale při psaní například nějakého slohu do školy nebo něčeho podobného hudbu nesnesu, prostě jí musím vypnout, abych se mohl soustředit.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.