Co mi došlo za rok pravidelného psaní

Středa, 2. Říjen 2013

Asi víte, že jsem měl předsevzetí, že zkusím psát častěji a na více témat. Je to už skoro rok a já si řekl, že by si něco takového zasloužilo shrnutí. Sám jsem totiž moc nevěřil, že to vydržím. A co jsem se tedy naučil?

Pro začátek si dovolím malé připomenutí

Byl pomalu konec roku 2012 a já psal o zrychlování stránek. Říkal jsem si, zda jsem jen nějaký pisálek či opravdový autor, kterému nedělá nic problém. A proto jsem se rozhodl, že si to ověřím. Dal jsem si předsevzetí, že zkusím psát častěji, na více témat a šel jsem do toho. Časem se to přeci ukáže.

A povedlo se a já opravdu vydržel. Napsal plno článků, nasbíral hromadu zpětných odkazů, zkušeností a báječných čtenářů. Ale byla by škoda to jen tak zahodit. Proto jsem se rozhodl, že napíšu alespoň tento článek a zkusím zde své zkušenosti takto zaznamenat, předat dál. A tady už jsou…

 • Přepisování článků je na internetu běžná věc. Dříve jsem tento způsob tvorby obsahu zavrhoval, ale jdete jen sami proti sobě. Ani o tom pomalu nemá smysl debatovat, prostě se to děje a dít se bude. Ostatně na tomto principu funguje většina magazínů, médií a bulvárních serverů…
 • Došlo mi, že počet komentářů neodráží kvalitu článku. To mi došlo teprve nedávno, když jsem zjistil, že článek o tipech do WoT je tento rok třetí nejčtenější. A přitom není skoro vůbec komentovaný. Takže považovat počet komentářů jako měřítko úspěchu? Ani náhodou.
 • Blogování není a nikdy nebude masová záležitost. Proto nemůžete čekat návštěvnost v tisících denně. Strop je totiž nějakých 500 až 1000 návštěv za den. Počítejte s tím. Předejdete tak zbytečnému zklamání.
 • Blogování není ani o výdělcích. Dá se tím sice hezky přivydělat, ale to je asi tak všechno. Ovšem psát blog jen kvůli výdělku? Ztráta času…
 • Psát pracovně a zároveň na svůj blog se nedá. Zkoušel jsem to a chodil jsem spát ve dvě ráno. A stejně bylo plno věcí, které jsem nestihl. V ten moment je dobré přehodnotit své priority a něco dobrovolně pustit.
 • Blogování je vyčerpávající koníček. Dnes si mnohem raději vyjedu na kole, zacvičím si, poslechnu si nové písničky… zkrátka udělám něco, co mi dodá energii. A hodně se rozmýšlím, jestli něco stojí za napsání…
 • Došlo mi, že psát něco na svůj blog pro blaho ostatních je nesmysl. Blog by měl sloužit hlavně vám. Pro srovnání myšlenek, zaznamenání určitých postupů, vyjádření se k něčemu… Na očekávání jiných se vykašlete.
 • Také jsem se naučil být více houževnatý. Na internetu je totiž plno existencí, který se do vás budou nesmyslně navážet. Dříve bych si jejich řeči bral určitě k srdci, ale dnes jimi pohrdám a jsou mi k smíchu.

*

 • Někdy na psaní prostě není chuť. Ale to je normální, není třeba se tím trápit a bude to přicházet pravidelně. Jako příliv a odliv u moře…
 • Psaní na svůj blog a pracovně je něco docela jiného. Jednou píšete subjektivně, jindy zase čistě objektivní fakta. A pokud se chcete psaním skutečně živit, musíte se naučit takto přepínat. Myslete na to.
 • Jako autor máte docela velkou možnost něco změnit. Když jsem například psal o čitelnosti písma, plno lidí rady ocenilo a hned udělali na svých webech patřičné změny. Pokud tedy máte chuť s něčím hnout, zkuste o tom napsat. Na druhou stranu, neočekávejte nesplnitelné.
 • Došlo mi, že nemá smysl řešit stížnosti na neschválené a smazané komentáře. Není to o aroganci, ale o tom, že to já celou tuhle srandu platím a je zkrátka moje věc, co tu bude a nebude. Je to můj blog.
 • Člověk se v psaní neustále zlepšuje. Myslel jsem si, že už píšu pořád stejně, ale i v půl roku starých článcích nacházím chyby. Konec zkrátka neexistuje, vždy je kam se posunout (i když jste přesvědčeni, že ne).
 • Pokud chcete stabilní návštěvnost, dávejte články řešení na problémy, které lidi trápí. Něco se naučíte? Napište návod. Můžou vaše vědomosti pomoci vyřešit něčí problém? Sepište je. Jednoduché a funkční…
 • Reakce čtenářů se většinou nedají dopředu předpovídat. Některé články budou zkrátka sdílené hodně, jiné málo. A nezáleží na tom, jak moc se budete snažit. Nejlepší je tohle vůbec neřešit a článek prostě publikovat.
 • A komentáře jsou u článků k nezaplacení. Už několikrát jsem svůj pohled na nějaké téma přehodnotil jen díky nim. Nepodceňujte je, stojí za to.

Určitě by toho šlo napsat ještě mnohem více, ale já si myslím, že tohle je to nejpodstatnější. Alespoň z toho, co jsem si v průběhu několika dnů stihl pro tento článek poznamenat. A nechci to tu zbytečně natahovat. Každopádně se o své poznatky kolem psaní můžete podělit i vy pomocí komentářů níže.

The End

Zároveň bych vám chtěl poděkovat za přízeň a komentáře, které jsem po celou dobu dostával. Bylo to skvělé. A nebojte, budu psát i nadále. Nyní bych se chtěl zaměřit hlavně na psychologické studie, protože je to zajímavé čtení. Své názory mi na to samozřejmě určitě napište, budu za ně moc rád. Díky.

{ Komentáře k článku }

Dominik Fryč

Pěkně, stručně napsané, co takové blogování obnáší. Už to bude asi rok, co tvůj blog sleduji a pravidelně čtu a dost jsem se toho od tebe za tu dobu dozvěděl. Píšeš pěkné články, jak obsahově, tak i stylisticky a vůbec, chodím sem rád. Jen tak dál :).

Tomáš Erlich

Díky za komentář. Hrozně mě to těší, že mám tak věrné čtenáře. Ostatně bez té zpětné vazby by mě to asi brzy přestalo bavit. Právě to je totiž hnací motor u většiny pisálků. A celkově je hrozně fajn dělat něco, co i ostatním přijde přínosné a něčím je obohatí.

Aldík

Výborný článek, který snad není třeba nijak doplňovat. Hlavně se mi líbí ty pasáže o přepisování článků, počtu komentářů, neustálém zlepšování se a o těch nepředvídatelných reakcích na článek.

Už teď se těším na ty články o psychologii. Myslím si, že se o tom moc nepíše a tím je tvůj blog poměrně unikátní. Navíc to vždycky píšeš dost jasně, takže člověk nemusí ovládat ty jejich výrazy, které jsou většinou dost nesrozumitelné. Tak ti držím palce a těším se.

RazielCZ

Tenhle blog se čte pěkně zejména proto, že je postaven na opravdu kvalitní šabloně. Je vidět, že sis dal práci a já jako občasný čtenář to ocením. Kolikrát můžeš psát o zajímavých věcech a když se na design nedá koukat, vlak přes to nejede.

Tesy

Fajn článek. Věci, které jsi vypíchl v bodech také pozoruji a to je asi dobře :).

K tomu přepisování článků – ono když dva lidi dělají to samé, není to to samé a toto platí i u psaní. Každý se například zaměří na něco jiného, každý má na to svůj názor a každému vyhovuje něco jiného.

Psaní návodů je taky dobrá možnost, jak přivádět na blog nové návštěvníky. Řešil jsem jeden problém při přeinstalaci Windows a funkční řešení jsem našel na zahraničních stránkách. Vyřešení problému jsem tedy věnoval jeden krátký návod a od té doby pomohl spoustu lidem.

Tomáš Erlich

A to je na psaní návodů to skvělé. Člověk něco vyřeší, zmíní se o tom a najednou kouká, kolika lidem to pomáhá. Třeba můj článek o zaheslování stránek byl psaný bez očekávání. Prostě jsem se to naučil a tak jsem o tom napsal. A výsledek? Už více jak 20.000 přečtení.

Jan

Jak už je u tebe klasické – super článek. Líbí se mi, že si nebereš servítky a všechno tu píšeš bez obalu. Na ty psychologické studie se těším také. Myslím si, že s trochou propagace by jsi mohl konkurovat i podobně zaměřeným magazínům. Obsah na to rozhodně máš.

Iva

Moc dobře napsané. Ostatně jako vždy… Vaše články jsou pro mě v mnohém inspirací. Děkuji.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.