11 (+1) výborných rad pro blogování

Sobota, 4. Září 2010

Soupis pár rad, které Vám mohou být užitečné. Rozhodně byste o nich měli vědět (pokud jste webmaster). Takže hurá – jdeme číst a pokud máte také nějaké rady – podělte se s nimi. Třeba vznikne celkem pěkný seznam rad. Kdo ví. Teď už Vás nechám v klidu číst.

Přehled výborných rad pro blogování

V tomto článku najdete rady jak blogovat. Je to takový soupis tipů, které jsem za několik let nasbíral a osvědčili se. Věřím, že se najdou lidé, kterým tento soupis rad pomůže a ulehčí jim začátky. Teď už pojďme číst…

Připojte se do diskuze pod článkem a podělte se s dalšími radami ohledně blogování. Třeba tak vytvoříme opravdu dlouhý a kvalitní seznam rad pro blogery. Určitě jej ocení nejen začínající, ale také zkušenější blogeři.

1) Odkazujte na své vlastní články

Říká se tomu provázanost stránek. Stačí do svých nových článků vložit zpětný odkaz na ty starší. Nemusíte odkazovat na všechny. Bude stačit, když budete odkazovat na ty nejkvalitnější. Udržíte tak čtenáře déle na Vašem webu. Získáte tímto i větší PageRank. Google jim přiřadí větší důležitost. Totiž i odkazy na články na vlastní doméně se počítají jako zpětné odkazy. Čím více zpětných odkazů – tím je větší PageRank. Tím pádem si takto můžete sami pomoci k vyššímu PageRanku. Udělal jsem i pokus.

V třech článcích jsem odkázal na své starší. Hned po aktualizaci PageRanku byl vidět rozdíl. Ty, na které jsem odkazoval měli oproti ostatním PageRank 1. Všechny ostatní měli 0. Nevytvořil se žádný nový PageRank. Jen všechen nezůstal na úvodní stránce, ale rovnoměrně se rozdělil do podstránek. Což je podle mého lepší než mít všechen PageRank jen na úvodní stránce.

2) Správné formátování textu a odstavců

Splývající text psaný do jednoho dlouhého odstavce je hnus. Pište krátké a výstižné odstavce. Pokud čtenář uvidí takový odstavec – bude se mu líbit. Ještě to celé můžete vylepšit titulky. Rozdělte si tedy článek a každé kapitole dejte určitý nadpis. Čtenář se lépe orientuje a může se rozhodnout jestli nějakou část článku přeskočí. Titulek by měl být výstižný, aby bylo jasné o čem vůbec odstavec pod ním je. Uvidíte, že se to čtenářům bude líbit.

Dále svůj text můžete obohatit o různé barevné odlišení textů, či vložení obrázků do článku. Je toho opravdu mnoho jak si můžete s textem a jeho formátováním pohrát. A věřte mi, že se vám to dozajista vyplatí…

3) Důležitý je názor – ne kolik toho víš

Řekl mi jednou jeden chytrý člověk :). Já se s tím plně ztotožňuji. Platí tedy pravidlo, že není důležité kolik toho víš, ale tvůj názor. Ten je důležitý. Je to přece Váš blog. Jen Váš. Pište o tom, co si myslíte a co chcete. Co máte rádi. I kdyby jste říkali hlouposti – je to Váš názor. Nebuďte sraby a nebojte se ho říct ostatním. Přinejhorším dojde k ostřejší výměně názorů – to nevadí.

4) Komunikujte s lidmi…

Jak říkám. Komunikujte s okolím. Ptejte se na názory na Váš článek dříve, než ho nahrajete na blog. Sledujte reakce a poučujte se. Nezapomínejte se zeptat na názor všech věkových kategorií. Najednou toho budete mít tolik na psaní a upravování, že nejde nenapsat kvalitní článek. Není nic neobvyklého napsat nějakému zkušenějšímu blogerovi, aby si Váš článek přečetl. Pokud slušně požádáte, neměl by být problém.

5) Kontrolujete po sobě své články?

Kontrola článku je velmi důležitá. Občas se najdou lidi, kterým je to jedno a na internet plácají všechno možné. Je na Vás jaký chcete být. Ovšem kvalitně napsaný a zajímavý článek dost mluví za autora a jeho inteligenci. Alespoň většinou. Vyvarujte se hlavně překlepů a nadbytečných slov. Ty jsou v článku na nic. Jsou to slova jako: trochu, častěji, občas, velmi, moc a další levná slova. Článek bez nich se lépe čte a působí originálně.

6) Sledujte konkurenci!

Sledujte konkurenční blogy. Jejich design, provedení, styl psaní a celkové zpracování. Pokud chcete mít kvalitní blog učte se od profesionálů. Je to důležité hlavně do začátků. Při tvorbě designu. To, co se Vám na jiném blogu líbí se bude líbit i ostatním (pravděpodobně). Využijte toho a zkuste něco podobného také udělat.

Nekopírujte! To není dobrá cesta. Zkuste vytvořit něco podobného a třeba i lepšího. Buďte originální! Kopírování je o ničem.

7) Vždy při ruce…

Mějte vždy něco při ruce, kam můžete zaznamenat své nápady. Takto Vám nemůže uniknout žádná myšlenka. Já používám například mobil. Vše si píšu do poznámek a vždy, když jsem za počítačem, tak si vše přepíšu do něj. Je to užitečná věcička…

8) Grafická úprava článku je důležitá

I když všechno napíšete jasně, vzhled článku je velice důležitý. Na první pohled se čtenář rozhodne, jestli článek bude číst. Pokud bude článek příjemně graficky zpracován máte větší šanci, že si čtenář Váš článek přečte celý. Pokud nebudete dodržovat určité zásady, čtenáře to přestane bavit číst. V horším případě vůbec nezačne.

9) Vyměňte si odkazy s ostatními blogery

Napište ostatním zkušenějším blogerům a požádejte o výměnu odkazů. Tím, že bude Váš odkaz na jejich blogu získáte vyšší PageRank, ale hlavně se o Vás dozvědí ostatní lidé, kteří čtou jiné blogy. Hlavně do začátků to může mnoho pomoci. Tímto krokem máte možnost získat více návštěvníků, komentářů, ale je to také možnost jak získat pravidelné čtenáře.

Podobné stránky můžete hledat pomocí funkce related ve vyhledávači Google. Stačí do políčka ve vyhledávání napsat related: a adresu Vašeho blogu. Koukněte se na příklad stránek, které jsou podobné mému blogu.

10) Komentáře na Vašem blogu

Když návštěvník napíše komentář bez otázky, neznamená to, že na něj nemůžete komentovat. Odepište mu. Ukažte mu, že Vám na něm záleží. Neměl by mít pocit, že píše komentář někam do prázdna. I mne odradilo hodně blogů jen tím, že nereagovali na žádné komentáře.

Takové plácání časem jako je psaní komentářů na jiném blogu bez reakce – to snad nemá ani smysl. A každého to dříve či později omrzí. Proto to nedopusťte a reagujte na své komentáře. Skutečně se to vyplatí.

11) Komentáře u jiných blogů?

Beru za celkem důležité psát komentáře k článkům i na jiném blogu než je ten můj. Dostanete se do podvědomí lidí. Třeba zajímavým komentářem přilákáte čtenáře právě na Váš blog. Jak na to? Stačí napsat opravdu svůj názor, nikoho nekopírovat, občas si rejpnout a návštěvu svého blogu máte téměř zaručeno. Běžně na můj blog chodí přibližně 30 lidí jen z jednoho komentáře. A vypočítejte si tu návštěvnost třeba z 50ti komentářů…

Pište čistě své názory, používejte zdravý rozum a vyvarujte se SPAMU!

12) Seznam nejnovějších článků (bonus)

Ano. Bonusová rada pro lidi, kteří dočetli až sem. Do postranního menu (či kamkoliv do webu) vložte pár odkazů na Vaše nejnovější články. Urychlí to jejich indexaci u vyhledávačů. Když totiž vyhledávač indexuje jakoukoli stránku Vašeho webu automaticky navštíví a zaindexuje i Váš nový článek. Já mám v menu například odkazy na 3 nejnovější články. To bohatě stačí.

Exitus aneb teď je řada na tobě…

Jak už jsem psal na začátku článku – poděl se s tvými radami ostatním. Ocením to já, ale také další čtenáři blogu. Určitě si je rádi vyslechnou (a možná navštíví i Váš blog). Jde o to si navzájem radit a sdělovat zkušenosti. Jestli víš o něčem, co jsem zde ještě nenapsal – neznám důvod, proč to nenapsat do komentáře.

{ Komentáře k článku }

parohac4

Zajímavý a hodnotný článek. Já bych jen dodal, sám za sebe, že mi vadí blogy s částečně přeloženou šablonou. Buď to nechat tak jak to je, nebo web přeložit celý. Pro čtenáře není příjemné pohybovat se na blogu či webové stránce kde jsou navigační tlačítka jedny anglicky, jedny česky. S tímto názorem se setkávám docela často.

Tomáš Erlich

Ops..! Tahle šablona je na tom zřejmě stejně. Dole se vloudila nějaká chybička. Asi na tom budu muset zapracovat, taky mi to vadí, ale z druhé strany… za slovo blogera to moc nebaví opravovat. Člověk je línej, zítra to dám do pořádku a tobě díky za názor =).

Apin

Hezky 30 přístupů z jednoho komentu, to jsi spamoval u hulána? :)
Komentování by mělo být snadné a bez spamových procedur, které obtěžují návštěvníka. Na blogu mám jen nastaveny zakázané fráze a kvůli nedávné záplavě spamů jsem ten slovník musel rozšiřovat, ale zabralo to a od 1.září mám od spamů pokoj.

Ke konci prázdnin to fakt vrcholilo a složka se spamem se 31.8. nafoukla až k 2 tisícům za den- a pak najednou bum, spameři se vrátili do školy a ve spamfiltru za 4 dny uvízly pouhopouhé 2 od úplně jiného robota… No uvidíme, až se děcka zase vrátí ze školy a budou si chtít vyzkoušet další spamovací pokusy, co se ve škole naučily :).

SkyLuke

Nazdárek. Poučný článek. Dost věcí jsem sám nevěděl. Takže až dopíšu tento komentář, jdu zapracovat na zpětných odkazech a infrastruktuře blogu. Jak jsi psal, že je lepší mít PR rozdělený do podstránek, ne vždy to může být lepší. například někdo, kdo vydělává pomocí blogu a je rozhodující jaký PR má homepage.

V případě, když se třeba presentuji na Webtrhu apod. Mně se hodně osvědčilo odkazovat na ostatní bloggery a jejich články. Nejen, že buduješ dobré přátelské vztahy, ale bloggeři, na které odkazuješ, posléze odkazují i oni na tebe a občas i sdílí tvůj obsah na soc. sítích.

A potom si taky někdy přečti několikrát svůj článek. Máš docela dost překlepů, nebo máš zaplou automatickou opravu slov?

Tomáš Erlich

Díky za tvůj komentář. No.. upřímně. Dlouhou dobu jsem nepsal a radši bych mluvil než psal, ale zkusím si článek znovu přečíst. Ohledně rozdělení je to sporné. Buď chceš, aby jsi měl vše na hlavní stránce a prodával odkazy, nebo chceš, aby tvé články bodovali ve vyhledávačích. Pak je lepší mít rank rozdělený.

Jináč odkazování na ostatní blogery vítám. Sám mám v plánu nový článek a celkové více odkazovat na zajímavé články pro čtenáře. Už jen proto, že podle ankety, která zde byla více jak 4 měsíce je jasné, že lidi chtějí odkazy i jinam. Člověk si přečte názory více blogerů, lidí a tak… však víme :).

KokoSauruS

Dobrý článek, hned jsem se z prvního bodu poučil a přidal si plugin na související články. Nechápu, že mě to už nenapadlo dřív. Často se takhle na webech proklikávám dál.

K bodu 4…jelikož s blogováním v podstatě začínám, tak bych rád věděl názor zkušenějšího blogera. Ale obětuje kvůli tomu někdo jedno cigáro svého času?

K bodu 9…mohu požádat o výměnu odkazu?

Tomáš Erlich

Díky (:, jinak k tvým otázkám. Kritiku článku u jiného blogera jsem moc nezkoušel. Konkrétně jednou, ale mělo to úžasné ohlasy (více názorů, možnosti na opravy, věci, které nebyli příliš jasné). Pokud někdo má čas a znáš ochotné lidi určitě to můžu doporučit, člověk si je jistější a bude mít o psaném tématu větší rozhled. Znám několik lidí ze zahraničí, kteří to dělají celkem běžně.

Výměnu odkazů nedělám. Mám tu několik málo odkazů, které tu mám více než rok a neplánuji to měnit. Pokud člověk píše o něčem zajímavém nebo se mi to prostě pro můj článek hodí, odkazuji moc rád :).

Mirk Belly

Veľmi poučný a kvalitný článok :).

SMO

Jednoduše řečeno, tvoje poslední články (5 zpět bez 4) jsou o tom jak „vytunit blog“ tzn., píšeš o tom jak se má psát a to se mí nelíbí. :-( Mám radši blogy, kde je toto samozřejmostí a mohu se probírat daným tématem.

Tomáš Erlich

Beru to tak, že nikdy se nemůže líbit článek každému. Každý čeká něco jiného a má jiné potřeby. Ale líbí se mi tvá upřímnost. Plánuji celkem krátkou sérii návodů pro WordPress. Většinou věci, které sám používám a považuji za hodnotné.

Tak se ti to snad bude líbit více :). Uvidíme…

JSifalda

Nic moc nových věcí jsem se tu nedozvěděl. Vše na co si poukázal v článku, jsem dříve bral za samozřejmost. Ani by mě nenapadlo o tom sepsat článek… Tak mě tak napadá – jestli ses náhodou nedostal do situace, že nevíš, o čem na svém blogu psát? Tím by se to vysvětlilo ;-).

Tomáš Erlich

V tom případě nebyl článek pro tebe. Je cílený pro začínající blogery a pro lidi, kteří hledají nějaké body, které by jim pomohli. Já věřím, že pomohou :). Další článek bude všeobecný a snad ti sedne lépe. Jináč kdybych neměl, co psát – nepíšu nic (vážně bych si nedovolil na blogu publikovat článek o kterém vím, že je bezcenný).

Sborez

Jo, díky, pár zajímavých nápadů na které blogger stejně časem přijde sám, ale tohle je návod jak začít, tak to beru.
Zdarec.

Krabath

Ahoj, já už se většinou z těchto rad řídím, ale je dobrý to občas někde zveřejnit. Začínající, jako jsem já to uvítají.

Ijacek.007

No přečetl jsem si článek asi 2x a podrobně jsem si pročetl všechny příspěvky. Na jednu stranu dávám za pravdu lidem kteří píši že všechny body jsou samozřejmostí ale jak víme všichni spousta lidi dnes na na internetu píše hodně bezmyšlenkovitě nebo jen proto aby něco napsaly aby bylo vidět že na webu byly.

Spousta blogu se začíná podobat zdem facebooku nebo jiných socialnich slití a užitná hodnota bývá nula nevidím tedy proč sem tam základní aspekty prostě nepřipomenout.

Děkuji za článek.

Tomáš Erlich

Děkuji za komentář a zájem. Trošku chápu, že blogování o tom jak blogovat je možná hloupé, ale stejně jako v každé jiné věci se rady hodí. Pro blogování nejsou žádná pravidla jenže bez pravidel je bordel a vždy je dobré se něčeho držet. Jako třeba u navrhování webové stránky se rozmísťují prvky téměř vždy na stejné místo. Jako logo do horní části stránky, vyhledávání doprava a text na středu či vlevo :).

Palm Pre

Ještě bych dodal, že nesmírně důležitý je nadpis a to ze dvou pohledů – jednak musí být dostatečně „bulvární“, aby článek vůbec někoho zaujal a jednak by měl obsahovat kýžená klíčová slova kvůli vyhledávačům. Budu-li psát např. o pohlcení společnosti Palm Inc. společností HP, může být vhodný nadpis „Nenasytná společnost HP dostala zálusk na Palm“. Je to trochu přehnané, aby vzbudilo zájem a zároveň to obsahuje vše, co bude chutnat Google botovi :-).

Hanz

Jo, rady jsou super, ale jde ještě více o spontální zážitek. Nesnažit se přemýšlet nad tím jak to bude čtivé. Blog je prostě o zážitcích a neobjektivním postoji.

Szajmon

Veľmi Ti ďakujem za tento článok :). Nenapadlo ma rozdeliť rank aj do článkov, ale asi to spravím. Inak by ma zaujímalo to, či keď píšem článok na osobný blog, mám byť radšej seriózny a taký vážny alebo nechať ruku písať volne? Teda samozrejme s úzdou :).

Tomáš Erlich

Díky. Já bych psal rozhodně volně. Blogy čtu proto, že se každý vyjádří dle svého názoru a naprosto volně. Pokud věc opravdu stojí za prd, řekne to.

Třeba vážné psaní mě vůbec nezaujme. Přijde mi to takové bez šťávy.

Gory

Ahoj, díky moc za nějaké rady, píšu schválně za nějaké, jelikož některé už dávno používám :). Vždy mě zajímalo k čemu někteří blogeři mají na blogu „Nejnovější články“, když je návštěvník vidí ihned pod sebou… Abych nezapomněl, co se týče těch výměn odkazů s blogery, tak nevidím žádný důvod proč by lepší bloger vyměnil odkaz s tím horším…

Tomáš Erlich

Hodně záleží na člověku. Jaký je a tak. Já mám zkušenost takovou, že nejjistější je vyměňovat odkazy s podobnými blogy, ale i experimentovat se vyplatí :).

Jinak ty nejnovější články fungují skvěle. I z pohledu čtenáře mi to přijde užitečné. Člověk nemusí klikat na hlavní stránku, aby jasně věděl, co je nového.

Lionel

Konečně užitečný návod, který proškolí začátečníka, a třeba inspiruje i ostatní blogující ;).

Tomáš Erlich

Perfektní, díky za komentář. Lépe bych tento článek pro blogery snad ani nepopsal :o).

Marek

Výborné rady, už dlhšiu dobu sa chystám na vlastný blog. A o tej funkcii related som doposiaľ nevedel. Diki.

Bikiette.

Sice jsem už o takových všech radách věděla, ale článek se mi velice líbí. Pro začínající blogery nebo blogerky článek plný inspirace a tipů. Opravdu se mi článek moc líbil :).

Tomáš Erlich

Nebudu se zlobit, když ho někomu potřebnému doporučíš. Většinou jsou takovéhle dlouhé seznamy nudné, ale já se hodně snažil, aby to bylo tady jiné. Tvůj komentář mě těší, děkuji za Tvé komplimenty :o).

Martin

Mne v článku chýba jedna rada. Články by sa mali písať pravidelne. Udržuje to návštevnosť stránky. Inak pekne zhrnutie kľúčových veci pre začínajúcich blogerov.

Tomáš Erlich

Děkuji za komentář. Trochu jsem se toho seznamu bál, ale nakonec jsem rád, že jsem tyhle rady pro blogery sepsal. Ono totiž není mnoho rozumných možností jak takový seznam pro blogery sepsat. Zároveň k té aktuálnosti – z pohledu čtenáře je to fajn. Prostě ví, kdy přibližně najde nějaké nové čtení a na stránky se pravidelně vrací, ale ze strany druhé tě to nutí psát pravidelně a po pár letech zjistíš, že není nic, co bys napsal. A co pak?

Jsem názoru, že do psaní by se nemělo nutit. Prostě něco napíšeš, když cítíš, že to za to stojí. Já se snažím psát přibližně jednou za měsíc, ale sám poznáš, že to těžko dodržuji. Mohl bych sem psát ty články na mé ploše, ale já prostě nevěřím, že sem kvalitou a trvalostí patří. Navíc je tohle koníček, není to ničí práce – proč se s tím stresovat a vymýšlet něco, když nemáš potřebu.

Martin

Veľmi dobre si to vystihol vo svojom komentári. Pokiaľ píšeš, blog len pre zábavu, tak nie je potrebná pravidelnosť (aj keď to môže mať vplyv na návštevnosť).

Ak však píšeš blog, aby si zarábal (samozrejme okrem toho, že je to pre teba zábava), tak pravidelnosť je dôležitá.

Ja mám tiež chvíľky, keď sa mi písať nechce. Ale naopak mám aj chvíle, keď mám chuť písať. Aby som mal pravidelnosť v pridávaní článkov, to robím tak, že články píšem dopredu.

Uvediem príklad. Za chvíľku idem spúšťať môj ďalší blog predajnetechniky.sk. Už v tomto momente mám napísané články na tri mesiace dopredu. Samozrejme časť z nich budem publikovať naraz, ale časť si nechám do zásoby, ak by sa mi náhodou nechcelo písať alebo som išiel na dovolenku. Takto dosiahnem, že aj v časoch voľna mi vždy pribudne nový článok.

Čo sa týka toho, že po niekoľkých rokoch nebude o čom písať, samozrejme aj toto je možné. Ale myslím si, že pokiaľ človek píše o veciach, ktorého ho zaujímajú, tak väčšinou sa v tej téme vzdeláva a posúva ďalej. Preto aj po niekoľkých rokoch by mal mať o čom písať.

Rudolf Klusal

Ahoj, díky za zajímavý článek, určitě si na svém blogu z toho něco vezmu ;).

Měj se. R.

Tomáš Erlich

Díky, to jsem rád. Publikování tohohle článku jsem se celkem bál, ale odstupem času si říkám, že je opravdu dobrý. Ono psát takovéhle seznamy je vždycky o krk, protože si každý myslí, že to bude magazínový žvást :D.

Rudolf Klusal

Přesně…

Ale myslím, že důležité je „se nebát“ a i když někdo říká, že je „to zbytečné“ nebo že „to je hloupost“, se do toho pustit. Protože takových článků není nikdy dost.

Tomáš Erlich

Já se vždycky tak trochu přirovnávám k Applu. Nesnažím se psát plno článků, ale vždy si na něm nechat záležet a nechat ho uležet. Konkrétně teď už mám skoro na 100 % hotov článek o zrychlení stránek přes kešování. Třeba i tobě přijde vhod. Jinak docela souhlasím, ale musí ten článek k něčemu být. U nás to máme jednoduché, dobrých a užitečných článků je tu málo :).

Rudolf Klusal

Na zrychlení cachováním se těším, zkoušel jsem mnoho různých metod cachování a nic mi nepřineslo nějak moc „radosti“ ;). U mě se ale jedná fakt spíše o HW problém, takže tak.

Jinak – používám v drupalu Boost, uloží si to statické stránky (po prvním spočtení/návštěvě) a pak to návštěvníkům podsouvá uložené HTML stránky. Ještě je tam varianta, která dělá totéž, ale ukládá se to do DB, zkoušel jsem pak využít i memcache a všelijakých phpcache, ale nějak mě z toho nic nepřesvědčilo. Tak jsem zvědav, třeba se dozvím něco zajímavého ;).

A to přirovnání k Apple – to je moc hezké. To já jsem spíš zase „jak linux“ – hrnu to do všech stran a kvalita je pochybná :-D.

Stanislav

Super rady, pomohli mi na začiatku s blogovaním. Ďakujem :).

stefmach

Kvalitní a poučný článek – ukázka toho, jak by měly články na blogu vypadat :). Osobně bych ještě poznamenal, že je dobré dát si pozor i na pravopis (asi jsem moc pedant, ale hrubky mi prostě rvou oči :)). Třeba v tomto článku je pravopisných chyb docela hodně :).

Gabriela

Riadim sa radou v článku a tak naň reagujem. Ja sama som si založila blog preto, že mám rôzne záujmy a tak som ich chcela zjednotiť na jednom mieste. Nie som odborník na PC, ani na písanie blogu – ja svoje články píšem len preto, že ma to baví.

Nikto mi neradil, píšem ich tak, ako ma napadnú, no keď som sa začítala do tých pár rád, tak mi vychádza, že ja ich dodržiavam :-). Nie všetky, samozrejme, ale väčšinu.

Píšem vždy iba svoj názor, píšem len za seba a nekopírujem, aj odkazujem (sem – tam), napríklad teraz na môj blog. Nerobím to kvôli čítanosti, no myslím si, že moje články sa čítajú dobre a ľahko. Ak niekto z vás na môj blog zavíta, budem mu vďačná a prajem mu príjemné čítanie.

P.S.: A môžete ma aj skritizovať :-).

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.