Proč u svých článků uzavírám komentáře?

Pondělí, 6. Květen 2013

Bylo tu pár dotazů, proč uzavírám komentáře a jestli je to rozumné. V dnešním článku proberu mé důvody, proč jsem se rozhodl komentáře u článků postupně uzavírat a řeknu vám, jaké to má výhody.

Jaký je záměr tohoto informačního článku?

Zkrátka vám tu chci napsat, proč jsem se k tomu odhodlal, jaké to má výhody a kdo ví, třeba vám to všechno pomůže k tomu, že uděláte na blogu totéž. Nejde o nic špatného a nese to s sebou plno benefitů. Ty vám všechny popíšu v bodech níže. Nebudu to zbytečně prodlužovat a cpát sem nějakou omáčku, na to já totiž zrovna moc dobrý nejsem. Takže jdeme na to.

Jen tak mimochodem, o uzavírání komentářů jsem se zmiňoval už v článku o spokojenějším blogování. Jestli si tedy chcete přečíst více rad pro blogování, zamiřte tam. Dozajista vás článek v něčem inspiruje.

1) Pravidelní návštěvníci dostanou odměnu

A to sice tu, že blog nikdy nevyhnije a jejich názory budou vidět i po letech. Že se neztratí v záplavě dalších, protože jen oni mají šanci ukázat se. Je to taková drobná odměna za to, že jsou věrní a věřím, že přes krásně napsaný komentář k nim budou chodit návštěvníci dlouhé roky.

Prostě pokud má článek 150 komentářů, ten váš si asi zrovna moc lidí nepřečte. Naopak u článku, kde je komentářů 10 je mnohem větší šance, že někoho zaujme právě ten váš. Navíc mám stejně okoukáno, že se zhruba po dvaceti komentářích názory opakují a už se v podstatě mele to samé pořád dokola. V takovém případě nevidím žádný důvod, proč je neuzavřít.

Trofej FIFA World Cup 2010.

2) Konečně se zbavím toho otravného spamu

Pokud uzavřu komentáře, nebude kam spamovat. To je radostná zpráva, protože například už po deseti dnech od zveřejnění článku o WoT a zrychlování webu se tam objevil spam. A já opravdu nechci každý den mazat 10 retardovaných spamů. Akismet je sice nepustí, ale i tak je musím ručně mazat, protože nechci mít zaplněnou DB. Spam akorát otravuje a demotivuje psát články a to já nehodlám tolerovat. Návštěvníci mají nakonec vždycky dost času k vyjádření, tak proč články po čase neuzavírat…

3) Uzavírání znemožní zchátrání mého weblogu

Znám několik pěkných blogů, které už nejsou roky aktualizovány, ale jediné, co jim škodí je právě ten spam. Ručně psané žvásty a odkazy na kde co. Veškeré články jsou se snahou psány, co možná nejlépe a pak všechno pokazí jen to, že autor už na weblog nemá čas. Přitom by stačilo jediné – uzavřít komentáře a zabránit tak zničení blogu. A to zničení opravdu není žert.

Ono se totiž za ty roky nashromáždí tolik spamu, že vyhledávače prostě stránky hodí na nízké pozice ve vyhledávání a tím blog odrovnají. Jen kvůli tomu si pak lidi nemůžou články přečíst, jelikož je ve vyhledávači nenajdou. Mě to přijde jako velká škoda, protože osobní články jsou podle mě mnohem hodnotnější než jiné čtení na internetu. A přece to, že autor už nemá na blog čas na kvalitě článků nic nemění a je pak škoda, že se jich lidi nedohledají.

Zchátralé auto.

4) A ano, je s tím také mnohem méně starostí…

Člověk nemusí schvalovat komentáře u roky starých článků a může se více soustředit na tvorbu nových. Má na to prostě klid a to je fajn. Navíc pokud něco zveřejním a jsou tam komentáře, jsem hrozně rád, ale každé téma mě zajímá jen určitou dobu a nějaký názor u roky starého článku mě už prostě tak nenadchne. Pro mě osobně to prostě už není aktuální a to, že někdo třeba nesouhlasí s názorem, který jsem měl před lety je mi zkrátka k ničemu. Snad to nezní blbě, ale je to tak. Je to totiž odezva na něco, co už je dávno fuč.

A co vy a váš názor na uzavírání komentářů? Berete to jako dobrý tah či to vnímáte jako hnusnou cenzuru? Uzavíráte kupříkladu komentáře na svém webu či je necháváte otevřené i roky po publikování konkrétního článku? Je podle vás tento způsob archivace článků rozumný a opodstatněný?

{ Komentáře k článku }

Lukas

Ahoj,
pouzivas nejaky modul na to, aby ti to automaticky zakazovalo komentare? Ci to robis rucne?

Tomáš Erlich

Komentáře uzavírám ručně. Je to pro mou jistotu, že v článku nebude nějaká nezodpovězená otázka. Záleží mi na čtenářích a vždy před uzavřením projdu všechny komentáře a podívám se, jestli se už nic neřeší a je na vše podstatné reagováno.

Ale myslím si, že to jde uzavírat i automaticky. Léta jsem už v nastavení WordPressu nebyl, ale tuším, že v záložce Komentáře jde nastavit uzavírání po určitém počtu komentářů či uplynulých dnů od publikování. Zkus se podívat, možná to tam skutečně bude.

Miloslav Ponkrác

Já komentáře nezavírám. Po zhruba 5 letech existence webu jsem neměl v diskusi jediný spam. Spam je cena a odměna za konfekční řešení ve formě WordPressu či jiného rozšířeného redakčního systému. Automaty s nimi umí dělat a vkládat tam komentáře, protože při tom rozšíření se to vyplatí.

Stejně tak si vážím jak pravidelných, tak svátečních návštěvníků. Ony se najdou stejně dobré důvody, proč komentáře neuzavírat, jako stejně dobré důvody, proč je zavírat. Pokud někdo má technicky nedostatečné řešení, například rozšířený redakční systém, který je tím už z principu terčem automatických spamovacích skriptů, pak je možná dobré je zavřít, nechce-li člověk mít mnoho práce.

CrazyDog

Podobný článek si už psal, ne?

Tomáš Erlich

Ne, to bych si pamatoval. Jediná zmínka o uzavírání komentářů je v článku o radách pro blogování (odkaz je na něj v horní části). Tenhle článek jsem napsal čistě proto, že jsem se k tomuhle chtěl vyjádřit. Aby se vědělo, proč to dělám.

Michal Janík

A neřešily by to Tome e-mailové notifikace na komentáře & účinná captcha? Některá témata mohou být nadčasová.

Tomáš Erlich

Já si stejně myslím, že těch několik názorů udělá dostačující druhý pohled pro návštěvníky a tak to stačí. Nepotřebuji tu mít otevřené přispívání roky. Se schvalováním (jak píšu v článku) by byla akorát práce a já to chci dělat pro zábavu. CAPTCHA by určitě nějaká vymyslet šla, ale já s ní obtěžovat návštěvníky nechci.

Tom

Musím souhlasit s bodem 1 i pro čtenáře. Často vnímám to, že pokud je u článku jen pár inteligentních komentářů, spíše tam najdu něco zajímavého, než když vidím článek a tam stovky komentářů.

To pak ani do té diskuze nejdu.

Dominik Fryč

Už jsem to sice psal k tomu článku o spokojenějším blogování, ale snad nebude vadit, že to napíšu i zde. Mě osobně se tedy nikdy na žádném blogu nestalo, že by mě někdo zaspamoval a já pak musel dlouho mazat komentáře. Kdyby se mi tohle začalo dít, určitě bych komentáře zavíral, ale nyní si myslím, že když nemám tolik pravidelných čtenářů, tak je dobré je nechat prozatím otevřené (u mého blogu).

Tomáš Erlich

Jo, to je naprosto v pořádku. Všechno je otázkou priorit. Já si myslím, že komentáře jsou neoddělitelnou součástí blogu, ale když se začnou plnit spamem – člověk to musí řešit. A tohle mi přišlo jako nejrozumnější řešení, abych zachoval své cíle.

Což je zachování komentářů a vyhnutí se otravování se spamem. Na úplně nové články spam naštěstí neleze, takže stačí články po nějakým týdnu uzavírat a mám s tím svatý pokoj :). Takže jsem spokojený. Mimochodem, máš na blogu poslední dobou plno nových a zajímavých článků. Už se těším až si je pročtu.

Jan

Je každého věc, co dělá a proč, ale je hezké, že jsi to tu alespoň odůvodnil a řekl čtenářům jaké důvody tě vedou k tvému počínání. Já rád čtu, takže proti uzavírání nic nemám. Moc nekomentuji. Ale je fakt, že méně kvalitních komentářů je ta lepší varianta. Všechny si je přečtu a vím, že to není odpad. Kdybych jich tu bylo 50, nedočtu to ani do půlky. Takže tolik asi za mě.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.