Jak snadno vyzrát na potíže se spánkem?

Středa, 8. Květen 2013

Dnešní článek bych chtěl věnovat jedné zajímavé psychologické studii, kterou podstoupilo v letech 1998 a 2004 více jak 2000 lidí a pomůže vám k lepšímu a rychlejšímu usínání. Zní to atraktivně, co říkáte?

Nespavost občas trápí každého, bohužel…

Problémy se spaním mohou nastat při stresu, přibývajícím věkem či například při tom, když jste uvnitř rozpolcení a nevíte co dál. Dnešní studie, kterou zde budu prezentovat by vás mohla naučit k rychlému usínání a vyřešit tak problémy se spánkem. Prvně si vysvětlíme jak na to, poté vám vysvětlím proč to funguje a nakonec přihodím svůj názor na studii.

Budu také rád, když se k tématu vyjádříte. Všichni totiž víme, že dobrý spánek je důležitý. Pokud ho totiž nemáte dostatek, jste málo výkonní, často zapomínáte a vaše pozornost je tu tam. Doufám, že vám článek v usínání pomůže a špatný spánek vás už trápit nikdy v životě nebude…

Co tedy dělat a jak docílit rychlého usínání?

Ve studii vyšlo najevo, že jako nejúspěšnější metoda se jeví tato, kterou za moment uvedu. K mé důvěryhodnosti, aby to neznělo jako magazínový žvást čerpám ze studie šesti lidí z Laval University v Kanadě. Studie byla vydána v roce 2006 a podstoupilo ji 2246 pacientů (v letech 1998 a 2004). Výsledkem této práce je pár jednoduchých kroků, které vám dopomohou lépe usnout.

  1. Prvním jednoduchým bodem je to, že máte jít spát jen tehdy, pokud se vám opravdu chce. Nelehejte si tedy na postel jen tak a nesnažte se usnout, když víte, že se vám ve skutečnosti nechce.
  2. Nechoďte do postele pokud nemáte v úmyslu spát. Postel (pokud vás trápí nespavost) není to pravé místo k hraní si s mobilem, sledování televize či mazlení se psem. Sex je jedinou výjimkou.
  3. Jestli se vám okamžitě nedaří usnout, vstaňte a jdete se projít. Pokud jste lenoch, stačí odchod do jiné místnosti kde není postel. Zní to blbě, ale uvědomte si, že cílem je rychlé usínání a toho nedocílíte, pokud budete v posteli do tří do rána koukat do stropu a divit se, že neusínáte.
  4. Jestli neustále nemůžete usnout – opakujte krok 3 tak dlouho, jak bude třeba. Klidně celou noc. A ano, je to ve studii myšleno vážně…
  5. Budík si nastavujte vždy na stejnou hodinu, bez ohledu na to, kdy potřebujete vstávat. Nejde o to v kolik hodin je třeba fungovat a jet do práce, ale o to, aby mělo tělo nastavený co nejstálejší rytmus.
  6. Jako poslední jen taková maličkost – nechoďte si zdřímnou na gauč během dne. Ničí vám to již zmiňovaný rytmus, který chceme tělu nastavit. Pro někoho to bude možná těžké, ale za ten pokus to stojí.

Zní vám to všechno rozumně? Mě celkem ano, ovšem tohle je kategorie s názvem Psychologie, více nás tedy spíše zajímá to, proč a jak to funguje. A to si probereme hned v dalším odstavci. Takže pokračujte směle ve čtení…

Proč tahle metoda podle psychologů funguje?

Pokud máte nějakého domácího mazlíčka, asi už chápete. Zkusím vám to vysvětlit. Když jsem bydlel v domě, měl jsem na zahradě kočku. Stačilo na ní zavolat a ona přiběhla, protože věděla, že jí nesu nějaký pamlsek. Nakonec se naučila přiběhnout i při samotném zavolání a nemusel jsem jí přitom dávat nic. Šlo tedy o to udělat v prostředí nějaký zvuk, aby si uvědomila, že dostane jídlo – že ten podmět bude mít nějakou (pro ni přínosnou) reakci.

Totéž se snaží vytvořit tento krátký seznam. Místo zavolání tu je ulehnutí do postele a reakcí by mělo být rychlé usínání. Proto je důležité dodržovat pravidlo číslo 2 a nedělat v posteli plno dalších aktivit. Při ulehnutí se totiž v mozku opět vyvolávají a proto je tak těžké usnout v posteli, pokud v ní sledujete televizi, hrajete si s mobilem, čtete si a možná i jíte. Ty činnosti totiž oslabují vztah mezi postelí a samotným spánkem. Myslete na to…

Čtení si v posteli

A co si o tom všem myslím já? Funguje to?

Všechny tyhle poznatky jsou minimálně zajímavé a já jim věřím. Přeci jenom tahle univerzita patří mezi deset nejlepších kanadských univerzit se skutečně dlouhou historií (byla založena roku 1663). Já sice problémy se spánkem moc nemám a když ano – nejvíc mi pomůže popovídat si s někým blízkým.

Na téhle studii se mi asi nejvíce líbí to pravidlo o dodržování stálého intervalu buzení. Každému je snad jasné, že vstávat pokaždé jinak je hrůza a někdy jen to stačí a může se projevit nespavost. Tělo je prostě rozhozené. Doufám, že vám článek vznesl do života něco nového a pomůže vám zamést s nespavostí. A jestli máte nějaké své tipy, zkuste se o ně podělit.

{ Komentáře k článku }

Ester

Povedená studie, díky, že ses o ní podělil. Kéž bych takové rychlo-usínání taky dovedla :). Ale něco na tom určitě bude.

liboo

Tomas ja osobne mám problém zaspať, niekedy to riešim až tak že si dam pivo a idem si zapaliť a ked sa vrátim tak už zaspím.

Inak absolutne doporučujem to že ked sa nedá zaspať treba zliezť s postele isť si dať čaj / mlieko isť na WC a skusiť sa vratiť do postele a zaspať. Dufam že v živote nebudem tak na tom aby som bral prášky na spanie.
PS: ešte že si uviedol v bode 2. výnimku :D.

vitsoft

Mně se pro rychlé usnutí osvědčuje vmyslit se do snu. V okamžiku ranního probuzení se snažím zapamatovat co nejvíce podrobností posledního snu. Vhodné jsou zejména sny neutrální, bez emocionálního náboje, čím nesmyslnější, tím lépe. Sny se ukládají do velmi krátkodobé paměti, proto to vyžaduje několikeré přehrávání situace, případně i poznamenání klíčových bodů na papír tak, abych si na ně při dalším usínání byl schopen rozpomenout.

Po ulehnutí se pak snažím minulý sen vybavit, soustředím se na jeho situace, vmýšlím se do nich, takže mysl bloudí pouze v zákoutích paměti vyhrazených pro snění a najednou lup – a jsem tam.

Tomáš Erlich

Díky za komentář. Tohle jsem ještě nikdy neslyšel, zní to dost zajímavě. Jen by mě to asi nefungovalo, jsem na sny suchar, ale je pravda, že na něco dobrého člověk při usínání myslet musí. Určitě to může být dobrá alternativa k tomu „návodu“ výše.

Arxeiss

Určitě je to pravda. Aplikaci z chozením někdy i aplikuju. Pokud je navíc léto, a venku není úplně kosa, prostě si stoupnu ven na balkón na chladný vzduch, sleduju hvězdy a pak si jdu lehnout.

Spaní u otevřeného okna taky aplikuju. Bohužel v posteli opravdu jen spím, ani seriály atd nesleduju z postele ale z křesla, a stejně večer nemůžu usnout…

m1ch3l

Je to divné, ale porušuji vše co je tu napsané a usínám do deseti minut od lehnutí do postele. Také mám budík nastavený na dva časy, protože ne vždy vstávám ve stejný čas a tělo si nestěžuje. Jediné co dodržuji je pravidlo kdy chodím spát a to tehdy kdy se cítím unavený.

Tomáš Erlich

Výjimka potvrzuje pravidlo :D. Ne, ale vážně. Jestli člověk dobře spí záleží na mnoha faktorech. Tahle testovaná skupina měla (!) problémy se spánkem. Jde tedy spíše o rady pro lidi, co špatně spí. Minimálně je to ta nejefektivnější metoda jak usnout bez prášků a dalších blbostí. Ale kdo ví, třeba ti to za deset let přijde vhod…

Tomáš Rak

Pokud bych měl splnit hned první bod, tak bych chodil do postele kolem třetí ráno a vstávat v 6 po třech hodinách spánku není zrovna nejlepší.

Tomáš Erlich

Vím, že to bereš s humorem, ale tohle moc zdravé není. Kolem dvaceti jsem taky nebyl vůbec ospalej a chodil jsem spát pozdě. Nejblbější na tom je, že jsi pak úplně rozhozený a trvá ti dvě hodiny než začneš normálně fungovat. Já vstával kolem pěti a byl to děs.

Takže pokud jsi na konci dne pořád čilej, je podle mě lepší první bod ignorovat a prostě se do té postele přinutit. Je to totiž pořád lepší než být následující den celé dopoledne nepoužitelný. Další možností je, že se prostě večer nějak unavíš. Obojí mi přijde v pořádku.

Matuska P

Hlavně by nemělo nikoho desit, když se uprostřed noci probudí a nejaky čas je vzhuru. To je prirozena věc :) navrat do pravěkých kořenů.

parohac4

No tak já bych mohl o potížích se spánkem něco málo vyprávět :-D. Kdo mě zná, tak ví, o čem mluvím. Zkoušel jsem snad už všechno, dokonce i prášky na spaní nefungují. Na příbalovém letáku jsem dokonce četl, že jeden případ z tisíce může způsobovat nespavost, takže je jasné, jaký já jsem případ. Ale naučil jsem se s tím žít. A když už nemůžu spát, tak toho využívám a něco užitečného dělám.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.