Užitečné tipy a triky do hry World of Tanks

Středa, 17. Duben 2013

Už nějaký čas hraji World of Tanks (dále jen WoT) a tak jsem se rozhodl podělit o své zkušenosti. Cílem tohoto článku je informovat nováčky o tom, jak využívat herní mechaniky ke svému prospěchu ve hře.

Proč jsem se rozhodl psát o hře World of Tanks?

Hlavním důvodem bylo, že je zdarma. Alespoň na první pohled, jak to u podobných her bývá. Nicméně je to hra zábavná a rozhodně se nejedná o hloupou klikačku. Ve hře je plno propočtů a stála roky vývoje. Nějaký čas se jí věnuji a proto tu zkusím shrnout věci, které by každý hráč měl znát.

Nepůjde o žádné super-tajné triky, ale pokud bych takový článek našel jako začátečník, byl bych za něj moc vděčný. A tak to beru. Pokud máte s tanky více zkušeností, klidně napište do komentářů. Ostatní za to budou rádi.

1) Přeškolujte svou posádku na vaše nové tanky

Ze začátku hry jsem dělal hroznou blbost, s novým tankem jsem si vždy pořizoval novou posádku, která byla vycvičená na 50 %. Jenže kupovat si tank s posádkou na 50 % je blbost. Proč? Hra vás totiž bude štvát, protože nebudete využívat plného potenciálu tanku. Například nabíječ nabijí dělo pomaleji, řidič nedosahuje plné rychlosti, střelec nestřílí tak přesně a radista nevyužívá plného dohledu. Všechna čísla u tanků totiž platí na posádku vycvičenou na 100 %. Proto se vám zdá, že se tank časem lepší…

Proto má rada zní, vezměte si svou posádku a neustále ji přeškolujte na váš nejnovější tank. Rychleji nasbíráte schopnosti a tank bude lépe ovladatelný. Pro ty staré tanky si můžete například naverbovat nové členy. Nové tanky jsou neustále dražší a byla by blbost mít 100% posádku na tanku za 100 tisíc a do tanku za 3 miliony kupovat posádku vycvičenou na 50 či 75 %.

2) Víte o tom, že je ve hře indikátor průbojnosti?

Je to taková ta barevná šipka. Já to třeba do nedávna nevěděl a střílel jsem bez přemýšlení. Zmíněný indikátor průbojnosti vám ukazuje, zda podle papírových dat dokážete pancíř nepřítele prorazit. Zelený indikátor značí, že ano. Oranžoví značí pravděpodobnost 50 na 50 a červený to, že nemá smysl do takového místa střílet. A proč píšu podle papírových dat? No protože skutečná hodnota tloušťky pancíře se liší podle úhlu dopadu střely.

Pokud má pancíř tloušťku třeba 10 centimetrů, neznamená to, že finální tloušťka nemůže být kupříkladu 13. Většina tanků má totiž pancíř pod určitým úhlem a tak střela při průrazu musí projít více železem, než je podle papíru uvedeno. Nejen proto je výhodnější střílet na rovná místa a těm zaoblenějším se raději vyhnout. Snížíte tak pravděpodobnost odrazu.

Indikátor průbojnosti pancíře ve hře WoT

3) V křoví nestřílejte, to se totiž dělá před ním…

Výstřelem odkryjete svou pozici a křičíte do světa „Hej, tady jsem!“. Protože po každém výstřelu se v určité vzdálenosti (15 metrů) na chviličku skryjí všechny překážky jako stromy a křoví. Takže je to totéž, jako by kolem vás nic nebylo a díky tomu vás nepřátelé mohou lépe najít. Vždy proto uvažujte, zda má smysl na tank střílet či si raději počkáte na někoho jiného.

Pokud už chcete vystřelit a povrch vám to dovoluje, couvněte si. A to tak, že křoví před vámi se pro vás stane viditelné. Výstřelem se tak neodkryjete a i přesto na nepřítele můžete střílet. Tohle je opravdu důležité, protože jestli vás někdo najde a označí, do pár vteřin je po vás. Myslete na to.

4) Nestřílejte do představného pancíře nepřítele

Hodně lidí dělá chybu, že střílí tam, kam to nemá význam. Ukázkovým příkladem je představný pancíř. Ten slouží k tomu, aby snížil průbojnost střely před tím, než narazí do hlavního pancíře. Proto se někdy stane, že se střela neodrazí a zároveň neudělá ani žádné poškození. Do představného pancíře proto nestřílejte a více uvažujte o slabých místech nepřítele.

Třeba britské tanky mají výbornou přesnost a na odstřelování se perfektně hodí. Také myslete na to, že nad 70 stupňů nemá skoro smysl střílet. Střela se skoro pokaždé odrazí. Podle výpočtů hry jde totiž pancíř pod úhlem prorazit jen tehdy, pokud má střela větší ráži než je trojnásobek síly pancíře.

Představný pancíř

5) Svůj tank vždy natáčejte šikmo – tzn. diagonálně

Zvýšíte tak pravděpodobnost, že se střela od pancíře odrazí a neudělá žádné poškození. Navíc plno tanků má zepředu rovný pancíř a slabá místa, kde se skoro pokaždé dá tank prorazit. Když se postavíte bokem k nepříteli, střely se budou odrážet a když už nějaká projde, bude muset projít větší částí pancíře. A v konečném důsledku může i ta jedna odražená střela rozhodnout o tom, zda vyhrajete či ne. Takže se takhle pozice tanku opravdu vyplácí.

Taktika ovšem neplatí na všechny tanky. Proto si u svého tanku prostudujte sílu pancíře a zamyslete se, jak snížit průbojnost nepřátelských střel. Některé tanky mají totiž přední pancíř ohromně silný, ale boky slabé. V takovém případě toto samozřejmě nepoužívejte a vykukujte jen předkem…

{ Komentáře k článku }

Freddy

Zkušenější radista má také větší dosah rádiového signálu. Za sebe mohu doporučit střílet z nějakého dolíku. Bude vám vidět jen horní část a tu má každý tank nejlépe opancéřovanou.

CrazyDog

Tenhle článek mi zrovna přišel do ruky. Zrovna před dvěma dny jsem World of Tank vyzkoušel a jsem z něho celkem zmatený… Tak už jdu číst a díky za rady ;).

CrazyDog

Jakou máš přezdívku. Si tě přidám do přátel a jaký si level? Abych věděl za jak dlouho se spolu setkáme :-D.

Tomáš Erlich

Freddy: Díky za tvé tipy. Je fajn, když se někdo snaží článek rozšířit něčím svým. Tak by to mělo v ideálu na blogu fungovat.

CrazyDog: Já hraji britské střední tanky a mám úroveň pátou, šestou a sedmou. Ale mohl bych koupit třetí a pomoct ti. Na třetí úrovni je totiž docela dobrý tank. Přezdívku mám úplně klasickou, „carl114″.

KubaXX

Dost efektivní je taky střílení na spodek korby (do vany). Mířím tam furt. Na obranu (alespoň u těžkých tanků) je zas dobré úhlování. To je to natáčení, které znesnadňuje prostřelení jak jsi tu psal.

V bitvě hlavně dávejte bacha na velitelský můstek na věži tanku. Tam člověk prostřelí každý tank a kroutit s věží moc nepomáhá.

Lidi na to zapomínají, protože si myslí, že když není nepřítel vidět, oni nejsou taky. Ale to je blbost, protože kameru ve hře máte od děla, ne vrchu věže.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.