V dnešním článku zkusím shrnout pár poznatků, které jsem postřehl za poslední měsíce mého blogování. Jde především o rady, co nedělat a jak si díky tomu více užít svůj koníček a radost z psaní celkově.
Pár slov než přejdu na rady pro vás, blogery
Jako první bych tu chtěl říct, že článek může působit netradičně a o to šlo. Každý totiž mluví o radách pro ještě lepší blogování, ale já chci mluvit o věcech, které vám pomohou užít si lépe váš koníček. Proto ta fráze „spokojenější blogování“. Nebudu tu psát, jak blog zpeněžit, ani jak přilákat více návštěvníků. To jsou všechno povrchní blbosti, které jsou k ničemu (blogování vás neuživí a více návštěvníků je vám také k ničemu…).
Doufám, že pomocí tohoto článku si psaní více užijete a budete efektivnější. Já jsem tyto rady posbíral za pár posledních měsíců, kdy jsem psal opravdu velmi často. Takže jsem si jistý, že to své uplatnění najde.
1) Po publikování článku nečekejte na reakce
Já vím, že je to lákavé, ale nemůžete čekat, že každý hned bude chtít váš článek sdílet a komentovat. Navíc pokud chcete psát často, po publikování už musíte myslet na další článek a ne na to, co budou říkat ostatní na ten již napsaný. Ale i tak, reakce čtenářů nemá být vaše starost. Tím si akorát přitěžujete. Blog musíte psát hlavně pro sebe a o tom, co chcete vy. Tenhle problém jsem už dávno překonal, ale dříve jsem s tím hodně bojoval.
Pokud vám mohu něco doporučit, hodnoťte svůj článek více faktory. Nejde jen o komentáře a odkazy. Jde taky o pocit dobře odvedené práce. Pocit, že se vám to fakt povedlo. Kvalitu článku můžete hodnotit podle počtu sdílení, komentářů, odkazů… počtu zobrazení. Je toho zkrátka moc. To, že k vám nikdo nic nenapíše, nemusí být vůbec špatné, pokud se článek třeba hodně čte. Ale stejně… vy jste ten, co píše. Reakce ostatních není vaše starost.
2) Nepublikujte články na weblogu pravidelně
Z obyčejného koníčku se pak stává povinnost a to je špatně. Já jsem si třeba dal cíl (mimochodem již splněný), že budu psát víc. Po pár měsících se z toho ovšem stala „běžná práce“. Prostě jsem seděl v křesle a v duchu si říkal, že dnes je pondělí a měl bych něco napsat. V ten okamžik mi došlo, že už to není spontánní psaní a tak to nechci. Nechci psát, protože bych měl. Chci psát jen tehdy, když budu chtít něco svému publiku sdělit (jako v tomto případě).
Do všeho mě přitom uvrtal můj mozek, který si za tu dlouhou dobu zvykl na určitou rutinu, že prostě píšu často. Proto má rada zní, nepublikujte své články pravidelně. To, že píšete článek v jedenáct hodin večer neznamená, že jeho publikování musíte odkládat na pondělí ráno. Klidně ho vydejte hned, lidi se přizpůsobí (třeba si článek uloží do Instapaperu na později).
3) Uzavírání komentářů také není příliš od věci
Já to začal dělat tak, že článek má povolené komentáře přibližně měsíc a poté je ručně uzavřu. Nemusíte tak u roky starých článků schvalovat komentáře, mazat otravný spam a podobně. Tím, že nebudete ztrácet čas řešením pět let starých spotů získáte plno času, který můžete využít pro napsání něčeho nového a lepšího. Čtenáři mají přitom pořád dost času k vyjádření.
4) Před napsáním článku si klidně napište osnovu
I tento článek vznikl prvně na papíru. Rozepsal jsem si na něj takovou strohou osnovu a podlé té jsem tento článek později napsal. Pokud tohle budete používat, budete mít jasně dané body a vše půjde rychleji. Dříve jsem se v článcích občas ztrácel. Někdy jsem ho napsat hned celý, jindy jsem se zasekl a nevěděl jak dál. Pokud si článek rozepíšete na papír, neztratíte se.
Navíc je to dobré pro rychlé vysypání myšlenek z hlavy. Během dvou minut si vše sepíšete, později se k tomu vrátíte a stvoříte z toho článek. Zní to dobře, ne? Pochlubte se, jestli tohle sepisování používáte taky. Určitě nebudu jediný.
5) Vykašlete se na klíčová slova z různých nástrojů
Snad v každém článku o SEO vám lidé radí, ať používáte nástroje na klíčová slova. Má zkušenost je ovšem naprosto opačná. Vykašlete se proto při psaní na nějaký Google Keyword Tool a vystačte si se svým rozumem. Na obyčejné fráze přijdete stejně sami, ty složitější vám ani Keyword Tool neukáže. Navíc pokud píšete článek a máte na seznamu 10 frází, které tam musíte vecpat, vznikne z článku většinou… vy víte co.
Já jsem v začátcích zkoušel různá šikovná slova do článků vkládat, ale došlo mi, že je to blbost. Je to práce navíc a smysl to nemá. Teď to dělám tak, že už jen kouknu na podobné články odjinud, abych věděl jakou mám konkurenci. Víc to neřeším, na klíčová slova dlabu a funguji bez problémů.
6) Perfekcionismus na blogu? Neblázněte lidi…
Blog bylo vždycky místo, kam se šel autor vypsat, případně se podělit o své zkušenosti a zážitky. Není to místo, které by mělo být dokonalé. To, že někde uděláte hrubku je naprosto normální. Dobrý čtenář vás na ní upozorní a je po problému. Vždycky lidem, který se kvůli něčemu strachují říkám, že až ten problém bude, budeme ho řešit. Do té doby to jsou jen kecy „co kdyby“.
Nebojte se proto psát na blog. Nebojte se psát ani v tom případě, že to neumíte. Já to taky neuměl (což byl jeden z důvodů, proč jsem tehdy začal). Netrapte se s tím, že nemáte dokonalý článek. Takový stejně neexistuje.
{ Komentáře k článku }
Pěkný článek. V hodně věcech jsem na tom podobně. Psaní je pro mě zábavou a neřeším pravidelné vydávání článků a ani nějak nepřeháním SEO snad :).
Hezkej článek. Díky za rady :).
Pokud jsi článek nepsal jen ženám tak malá chybička – „Na obyčejné fráze přijdete stejně samY“.
V tomhle chybuji docela často, musím si dávat větší pozor. „Bohužel“ se vždy zaměřuji hlavně na myšlenku a nedávám na tohle nějak extra velký pozor. O to víc jsem rád, že jsi se ozval. Díky.
Dobrá motivace zase něco napsat :) Díky.
V momentě, kdy si říkám, že bych měl jít pracovat (rozuměj začít psát) tak je něco špatně. V tu dobu raději činnost odložit, nebude z toho nic dobrého. A navíc mi to už pak nejde. Díky za článek a shrnutí také mého názoru.
Je to pravda, souhlasím s tím. Třeba takovou osnovu článku si před psaním chystám snad vždy a dost mi pomáhá.
Jediné, co bych já nedělal, je uzavírání komentářů. Když třeba píšu nějaký návod, který objeví nějaký návštěvník třeba po roce, nechtěl bych mu bránit se k tomu veřejně vyjádřit, popřípadě napsat, že to už nefunguje.
Tvůj názor na uzavírání komentářů chápu, ale když člověk chce hodně psát, nechce se koukat dozadu a řešit staré věci. Potřebuje čistou hlavu na nová témata a uzavření komentářů pomáhá.
Taky mi vadil stále rozrůstající se spam. Používám Akismet, ale i ten ho propouštěl a mazat každý den spam je unavující, člověka to jen odrazuje od dalšího psaní. Navíc roste počet ručně psaného spamu a já nemám zájem o nesmyslné názory, které jsou psány jen proto, aby někdo mohl vložit URL adresu svého skvělého webu do komentáře.
Proto jsem se pro tohle rozhodl a už od toho neupustím. Pravidelný návštěvník má šanci na vyjádření, ostatní napíšou mail (a že mi fakt chodí). Navíc se tak zabrání tomu, že až přestanu psát, nestane se tady z toho hnusná žumpa. Je několik blogů, které jsou opuštěné a plné spamu. To u sebe nechci.
Mě osobně se tedy ještě zatím nestalo, že by se mi v komentářích objevil nějaký spam, ať už psaný ručně nebo přes nějaký program. Samozřejmě, kdyby se mi to stalo, asi bych také začal po určité době zavírat komentáře, protože mazat by mě to opravdu nebavilo. Takže i já tvůj důvod chápu.
Kdybych přestal psát nebo musel opustit blog, tak zakážu komentáře vůbec, protože taky znám jak vypadá hnízdo spamu.
A to je právě ono u toho spamu. Tím, že se pak na blogu nahromadí spam, vyhledávače to vyhodnotí jako špatnou stránku a ve výsledcích klesne. Kdyby tam spam nebyl, mohl by blog sloužit třeba i dalších 5 let. To je pro mě silný argument, protože počítám s tím, že stránky budou existovat třeba i za 4 roky a chci je udržet v co možná nejpřínosnější kvalitě.
Tahle věta se mi moc líbila a vryla se mi do paměti. Tento týden jsem si na ni vzpomněl už asi pětkrát.
S tím uzavíráním komentářů nesouhlasím. Často čtu články na které narazím přes Google a nejde tedy o aktuální článek. Tím, že je uzavřeš za měsíc dáš možnost je okomentovat pouze stálým návštěvníkům. Já komentáře nechávám povolené vždy a téměř všude. Píšu tak, abych se za to nemusel stydět a nemusel vypínat komentáře kvůli kritice ostatních jako to někteří dělají.
Osnovy jsem si nikdy nesepisoval. Možná je to špatně. Asi bych s tím měl začít. Často píšu článek hodně dlouho a někdy mám takový zásek, že prostě článek uložím jako koncept a vrátím se k němu až za několik dní. Možná, kdybych si psal osnovy, měl bych se čeho držet a psaní by mi šlo lépe.
Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.