Byl by tu zájem o kvalitní Guest blogging?

Pondělí, 29. Duben 2013

Už druhým dnem přemýšlím o hostujících článcích zde na weblogu. Pojďme se na to podívat a ukázat si, jak by to mohlo fungovat. Nezapomeňte se také vyjádřit. Ostatně jsem sám zvědavý, jaké reakce to vyvolá.

Tak v první řadě – co je to ten guest blogging?

Vezmu to jen v krátkosti. Guest blogging je druh spolupráce mezi určitým webem a nějakým člověkem. Znamená to, že vy napíšete článek a já ho uveřejním. Benefity, které z toho jdou si probereme později. Zkrátka jde o to, že vy pro mě napíšete něco zajímavého a já to zde na oplátku uveřejním.

Nevím, jestli to má na našem trhu nějaký smysl, protože je malý, ale za pokus to stojí. Pořád je to lepší, než nechat myšlenku ležet v hlavě a nic s ní neudělat. Třeba se to ujme či to inspiruje někoho jiného. Každá dobrá věc, která z tohoto článku vzejde se počítá. Ne, že bych řešil karmu či tak něco…

Guest blogging

Jaké benefity z toho tedy jednotlivé strany těží?

Proč pro mě psát? Pojďme si to probrat. Prvně sobecky proberu výhody mé. Ta hlavní je kvalitní (!) obsah pro čtenáře. Je tu plno témat, které bych rád probral a něco o nich napsal, ale to bych se musel rozkrájet a to bohužel ještě nejde. Je prostě škoda, že web nevyužívá plného potenciálu, protože lidi to prostě číst baví a dle výsledků z anket chtějí číst fakt často.

Upřímný a kvalitní obsah je tedy pro mě jedinou a tou nejlepší odměnou. Zároveň se i jako čtenáři můžete do komentářů zmínit, co si myslíte. Zda chcete číst články i od někoho jiného či sem chodíte jen za mnou a mým názorem. Budu za to určitě rád a pomůže mi to udělat správné rozhodnutí. Ale co z toho bude mít tedy samotný pisálek? Pojďme si to probrat…

Hlavní výhodou je podle mého šance se ukázat. Dát o sobě prostě vědět. Jen během několika prvních hodin si zajímavý článek přečte několik stovek lidí a každý měsíc jsou to další, někdy i tisíce lidí. Podle mého je takový hezký a přínosný článek publikovaný zde tou nejlepší propagací, kterou může bloger-začátečník sehnat zadarmo. Určitě víte, jak těžké je prosadit se a pokud máte 20 čtenářů každý den, díky článku jinde toto číslo můžete skokově zvýšit. Zde se prosadíte, zaujmete čtenáře a pak si je už jen stačí u sebe udržet.

Jsou i další výhody, když pro tebe budu psát?

Zajisté. Článek, který napíšete můžete provázat odkazy a z nich můžete těžit také. Samozřejmě to nesmí být nějaké smetí, ale relevantní a hodnotné odkazy. To se ovšem nevylučuje s tím, že ty relevantní a hodnotné odkazy nemohou být právě na váš web. Takže získáte trvalou návštěvnost, zpětné odkazy a dost možná nové čtenáře. Každý ví, že je dobré přispívat i jinam než na svůj píseček a proč to dělat jen ve formě komentářů? Proč nenapsat rovnou článek. S dobrou myšlenkou to přeci nezabere tolik času.

Pokud máte zájem, klidně mi dejte vědět zprávou či v komentářích. Stačí, když dodržíte pár jednoduchých pravidel. Článek musí být alespoň o délce 700 znaků, musí být hodnotný pro čtenáře a měl by být schopen zařazení do nějaké již existující kategorie zde na webu. Je jich tu dost a píšu celkem volně, takže to myslím nebude problém. Můžete psát o vztazích, programování, svých myšlenkách či životních zkušenostech. Nebráním se ničemu.

Muž s cigaretou u stolu s notebookem

Nestane se z webu žumpa PR keců? Chudák čtenáři…

V žádném případě. Hostující články jsou o originálních a hodnotných článcích. Pokud nebudou mít přínos pro čtenáře, nezveřejním je. Jde mi prostě o to zkusit nový směr. Dát někomu šanci projevit se. Napsat pro lidi něco hezkého a mít z toho pár odkazů, čtenáře a určitě bych hodil i nějaké to „bio“ s odkazem na konec článku. V případě, že o to nebude zájem, prostě to neudělám a dále tu budu psát jen já. Jen mi to přišlo zajímavé zkusit.

Možná se vám honí hlavou podobné myšlenky. V každém případě dejte vědět do komentářů. Jako čtenáři, myslíte si, že je to správný krok? Obohatí vás takové čtení? Nebo si myslíte, že to bude propadák a je to jen způsob, jak zničit blog. A hlavně, byl by zájem o to psát sem? Dejte vědět, těším se…

{ Komentáře k článku }

Tomáš Rak

Já jako čtenář tvého blogu jsem proti. Myslím, že blog je web, kde vychází pravidelně články od JEDNOHO autora. Pokud tento systém zavedeš, samozřejmě tvůj web nepřestanu navštěvovat.

Tomáš Erlich

Díky (stejně jako všem) za vyjádření. Dříve jsem to tak bral taky, ale přišlo mi zajímavé to tu rozvést a třeba se dozvědět i názory jiných lidí. Abych neměl jen ten svůj pohled. Jak čtu z komentářů… stejně sem asi nakonec nic nehodím. Ono, když člověk dělá něco pro někoho jiného, už to není tak pečlivé jako by to dělal jen pro sebe. Nevím jestli by se mi nakonec něco od autorů vůbec líbilo.

Tomáš Rak

A další otázkou je, jestli bys vůbec nějaké zájemce sehnal. Já se pokoušel jednou rozjet takový projekt, kde jsem právě chtěl, aby ostatní psali články na určitý web. Zadarmo dnes nikdo nic nepíše a pokud má zájem psát, založí si vlastní blog.

CrazyDog

Na můj téměř neaktivní blog mi přišlo už spoustu žádosti o zveřejňovaní článku za které by mi platili ne zrovna malé částky.
Jenže jednou je to můj osobní blog a tak chci aby to zůstalo. Takže jsem každého odmítl. Jsem pyšný na to jak to je a nechci si dělat smetiště.

CrazyDog

Hehe, teď koukám že se ti zapisuje špatný čas.
Máš v PHP nastavenou časovou zónu?
date_default_timezone_set('Europe/Prague');
Protože je 14:40 a ne 13:40 ;).

Tomáš Erlich

O téhle chybě vím, běží tu blbě čas o hodinu. Podpora hostingu je teď offline takže se jich zeptám později. Každopádně čas je věc serveru a za běh platím jim. Takže si myslím, že správný čas by měli na serveru nastavovat oni. Ale nejsem programátor, takže tomu tak moc nerozumím… Ovšem nějaký kód sem dávat nebudu. Určitě bych ho musel při změně času opět měnit a takovou věc nechci řešit. Podle mě je to jejich starost.

CrazyDog

Proč by si měl měnit kód? To jen říká serveru, že má zobrazit naši časovou zónu. Čas je na jejich straně, jenže oni neprodají domény jen Čechům, tak můžou mít nastaveno UTC 0 a my jsme UTC+1 ;).

Federico

Můj názor je takový, že bude lepší když si to budeš psát dál sám. Hosty bych nezval.

Tesy

Ahoj, myšlenka guest bloggingu se mi líbí, ale nevím jestli je to to pravé pro osobní blogy. Na osobní blogu čekám „jen“ autora blogu. Samozřejmě, že to má jisté výhody jelikož může vycházet obsah nezaměřený jen na jedno téma (od jednoho autora), ale z toho pak vznikne spíše takový magazín. Osobně si myslím že zas takový zájem o to nebude tak ten jeden až dva články do měsíce vadit vůbec nebudou. Ať to dopadne jakkoliv, maximálně se stane, že článek nedočtu do konce :).

Tomáš Erlich

A magazín bych z toho opravdu nechtěl. Kdo mě čte pravidelně asi ví, že já je moc nemusím a docela se do nich opírám. Právě kvůli kvalitě článků. Když tu čtu ty reakce… do guest bloggingu asi nepůjdu. Tím smyslem, že nebudu nikoho vyhledávat a řešit to. Když se ovšem (klidně někdo z vás) někdo ozve a navrhne pěkný článek, klidně ho uveřejním. Jak bylo řečeno, jeden článek nikoho nezabije :).

MartasW

Já bych do toho určitě na zkoušku šel. Pokud se někomu nebudou líbit články od jiných autorů, tak je prostě nebudou číst. A pokud by článek navíc před zveřejněním odsouhlasil sám autor blogu, obsahu by to nemělo uškodit (můj názor). Takže tento nápad se mi líbí a určitě jej podporuji.

Marek L.

Pokiaľ sa bude jednať o prínosné články, tak nevidím problém v tom, aby neboli zverejnené. Prínosné = pridaná hodnota, nielen PR sračka.

Pavel Lasák

Do guest bloggingu bych nešel (alespoň na svém webu nepůjdu). Když už musí být, tak spíše jako článek s odkazem na zajímavé blogy (weby). Jde o tvůj blog a i když do guest bloggingu půjdeš, stejně u čtení tvých článku zůstanu.

Tomáš Erlich

Díky za projevenou věrnost, těší mě. Jen tak mimochodem, takové články s odkazy na zajímavé čtení dělá už roky Jiří Bureš na svém weblogu. Přišlo mi dobré to tu zmínit. Já jsem o tom před lety také přemýšlel, ale pak z toho padlo. Moc toho totiž nenačtu, protože mé oblíbené blogy, které čtu už od začátku svého blogování jsou povětšinou mrtvé. A těm novým nějak nemůžu přijít na chuť.

Marek Hanuš

Také jsem zastáncem názoru, že osobní blog je blog jednoho autora a ne nějaký poslepovaný blog cizích autorů.
Pokud to chceš zkusit, tak si ten blog aspoň přejmenuj.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.