Recenze Audio-Technica ATH-M40x

Pondělí, 21. Prosinec 2015

M40x jsou profesionální monitorovací sluchátka. Určená pro lidi, kteří vyžadují ničím nedokreslený zážitek a neuvěřitelně přesný zvuk. Jak se liší od svého bratříčka M50x? A jaká nakonec jsou?

Obsah balení sluchátek

Sluchátka dorazila v poměrně adekvátní krabici. Po otevření v ní najdete praktické přenosné pouzdro, samotná sluchátka, několik papírů s návody, 6.3 mm adaptér a dva odjímatelné kabely.

Jedná se o stočený kabel o délce 1.2 metru, který roztáhnete až do tří metrů a 3 metry dlouhý přímý kabel. Ten první jsem si hodně oblíbil. Výborně se hodí pro poslech z počítače či přenosného přehrávače. Stočená část není příliš dlouhá ani těžká, takže ji můžete vložil do kapsy a ani si toho nevšimnete.

Nic to však nemění na faktu, že přímý kabel o délce 1.2 metru by byl pro toto použití lepší. Ten ovšem najdete až u verze M50x. Nebo si ho za cca 500 Kč můžete dokoupit.

Obsah balení sluchátek M40x.

Komfort a celková kvalita zpracování

Kvalita zpracování je výborná. Nikde nic nevrže ani nedává pocit nejistoty. Hlavový most můžete téměř narovnat, mírně ho kroutit a ničeho jiného než zvuku kroutící se umělé kůže se nedočkáte.

Sluchátka mají opravdu precizní zpracování. Jediné příjemné cvaknutí uslyšíte při jejich složení. Ani při otáčení náušníků neslyšíte nic špatného.

Celá konstrukce je skutečně pevná a i když se jedná o matný plast, nepůsobí levně. Klidně bych věřil, že vám sluchátka vydrží i 5 let každodenního používání. K dílenskému zpracování nemám jediných výhrad.

K čemuž se už musím vyjádřit nepříliš lichotivě je komfort. Náušníky jsou sice perfektní, ale vše sráží příliš tvrdý hlavový most. I při správném nastavení velikosti mne do dvou hodin začne nepříjemně tlačit a nemyslím si, že by na nich mohl někdo dlouhé hodiny nepřetržitě pracovat. Což je u studiových sluchátek celkem hloupé.

Vyzkoušel jsem různé velikosti, ale je to k ničemu. Hlavový most zkrátka nemá žádné měkčení a tomu tak nepomůže vůbec nic. Je to po stránce komfortu jediná nevýhoda, protože jak jsem již psal, náušníky jsou skvělé.

Jsou husté, ale zároveň poddajné. Umělá kůže je příjemná na dotek a na hlavě sedí bez výhrad. Přátelské jsou i pro lidi, kteří nosí brýle, takže vás nebudou tlačit.

Náušníky sluchátek M40x.

Váha sluchátek je 240 g a také musím ocenit rozsáhlé nastavení velikosti. Je mi 25 let a používám je na velikost pěti a půl čárek (12 cvaknutí), což je více než polovina maximální velikosti. Jsou tak vhodná i pro mladší publikum.

To hlavní – charakteristika zvuku

Sluchátka podávají neutrální zvuk, který není ničím dokreslen.

Zvuk je neuvěřitelně čistý. Každá složka je jasně slyšitelná a nic nesplývá. Kde levná sluchátka produkují místo zvuku zkreslené bláto, tyto sluchátka bez zaváhání excelují.

Prostorovost je také obdivuhodná.

Doslova máte pocit, že zpěvák je přímo u vašeho ucha. Bubeník je napravo dva metry od vás a vše zní skvěle. Což se pochopitelně odvíjí také od kvality nahrávek, které budete na sluchátkách poslouchat. Lépe řečeno od toho, jak moc velkou práci si dal umělec se zvukem.

Čistý a přesný zvuk těmto sluchátkům nedělá problém ani při vysokých hlasitostech. Ani při šílené hlasitosti nedochází ke zkreslení. Impedance 35 Ω vám navíc umožní poslech z telefonu i bez sluchátkového zesilovače.

Nemůžu se však zbavit pocitu, že hudba tvořená na počítači nedává sluchátkům šanci se naplno projevit. Až klasická hudba vám totiž ukáže, jak fantasticky dokáží vykreslit jednotlivé nástroje.

Měsíční sonáta, jejímž autorem byl Ludwig van Beethoven je naprosto pohlcující zážitek. Při poslechu Mozarta (Requiem) jsem měl husí kůži a takto bych mohl pokračovat.

Výměna dílů a příslušenství

K trvanlivosti sluchátek přispívá také fakt, že kabel i náušníky jsou vyměnitelné.

Nemusíte se tak bát, že při zlomeném kabelu končí životnost i vašich sluchátek. Když kabel zničíte, můžete ho snadno odpojit a vyměnit za nový. Na internetu stačí vyhledávat pomocí frází jako „kabel Audio-Technica pro řadu M“. Ceny se pohybují kolem 500 Kč. Již v balení navíc máte 2. U modelu M50x dokonce 3.

Stejným způsobem je to u náušníků. Prodávají se v sadě a seženete je za stejnou cenu jako zmiňovaný kabel. Jsou navíc navzájem kompatibilní, takže klidně můžete koupit ten s označením M50x. Vše by mělo pasovat. Dle specifikace jsou stejné pro celou řadu. Tedy od M20x až do M70x.

Kabel ke sluchátkům M40x.

Srovnání s ATH-M50x

ATH-M50x je velmi často zmiňovaný model a přijde mi, že M40x stojí zbytečně v pozadí. Nabízí totiž téměř totéž a to o 1.200 Kč levněji.

M40x dnes seženete již za 3.190 Kč, zatímco M50x za 4.390 Kč. A to už je rozdíl.

Pokud jde o výbavu, jsou si velmi podobní. V balení M50x získáte jen o jeden kabel navíc. Jedná se o přímý kabel 1.2 m. Právě ten, který se výborně hodí pro poslech z telefonu.

Sluchátka samotná se také příliš neliší. M50x nabízí vetší možnost náklonu mušlí a dvě věci z pohledu kvality zvuku.

Průměr měniče M40x je 40 mm, ale M50x má 45 mm, takže by měl nabízet kvalitnější podání zvuku. M50x má také o 4.000 Hz větší maximální frekvenci. Oproti modelu M40x, který má 24 tisíc stoupla na 28 tisíc.

To nám dává předpoklad, že podání výšek bude lepší na M50x.

V ničem jiném se ovšem neliší, takže záleží na vás, zda vám toto stojí za příplatek. Já jsem zvolil M40x. Model M50x si nicméně vyzkoušet rozhodně chci a doufám, že se mi to někdy podaří.

Shrnutí aneb výhody a nevýhody

Model M40x nabízí dobrou výbavu, skvělé parametry, přesný zvuk a bohužel i nepohodlný hlavový most.

Jsou to sluchátka pro vyzrálé posluchače, kteří nepotřebují ničím dokrášlený zvuk. Nehodí se však pro poslech při procházkách po městě. Na to nemají vhodný kabel (přímý 1.2 m) a jsou těžká. Některá lehká přenosná sluchátka váží klidně i polovinu.

Jedná se o sluchátka do studia, pro práci a náročné posluchače, kteří si hudbu vychutnávají doma. Mají výborné dílenské zpracování, robustní konstrukci, odpojitelný kabel, široký rozsah nastavení velikosti a dají se složit během okamžiku.

Zvuk je neuvěřitelně přesný a živé nástroje v nich zní fantasticky. Díky nízké impedanci navíc nepotřebujete sluchátkový zesilovač. Hrají díky tomu prvotřídně i z běžného telefonu.

Za cenu 3.190 Kč se tak jedná o jasný nákup jen pro lidi, kteří vyžadují přesný zvuk. Ať už kvůli práci nebo poslechu z gauče.

{ Komentáře k článku }

Ross

Chybí mi tu podstatná věc a to izolace okolního hluku. Jak jsou na tom sluchátka v tomto ohledu?

PS: Chcete-li je použít jako přenosné sluchátka, můžete si nechat zkrátit ten tří metrový. Někdo to tak dělá.

Tomáš Erlich

Vedou si dobře. Většina recenzentů bohužel tuto vlastnost zbytečně u této série nadhodnocuje.

Pokud si sluchátka nasadíte, budete stále slyšet lidi, kteří na vás promlouvají, projíždějící auta a v naprosto tiché místnosti uslyšíte přes sluchátka klidně i ventilátor u notebooku.

Když si zapnete hudbu, je vše v pořádku. Nikdo vás zbytečně neruší a postřehnete možná tak bouchnutí dveřmi. Osobně mi tento stupeň odhlučnění vyhovuje.

Větší odtržení od reality už by bylo v místnosti nepraktické a venku přímo nebezpečné.

Jirka Rohlík

Měl jsem si možnost vyzkoušet M50x v poslechovně v Praze a musím říct, že za tu cenu nikde jinde nedostaneš přesnější zvuk.

Na uších sedí, jsou robustní. Jen ta váha je znát. 280 gramů už je přeci jen na sluchátka dost.

V tmavě modré variantě s měděnou koženkou jsou tak sexy. Jen si člověk pro M50xDG musí připravit 5 tisíc.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.