Projekt spřátelení blogů

Pátek, 2. Říjen 2009

Článek pojednává o neschopnosti a lenosti webmasterů odkazovat na ostatní weby a zároveň navrhuje řešení. Je to takový můj momentální nápad, jak propojit blogy. Jestli máte své tajné důvody proč neodkazovat na jiné stránky – snad tímto článkem změníte názor.

Jak mne to celé napadlo?

Jednou se mi na oči dostaly hodně kvalitní články, které jsem dříve nemohl najít, došlo mi, jak je těžké tyto články najít. Dle mého názoru je to velká škoda, rozhodl jsem se proto, něco s tím udělat a pokusit se zlepšit situaci.

Každý si hraje na svém písečku. Tak by se dalo v dnešní době nejlépe popsat chování blogerů. Podle mého je to dost špatná situace vzhledem ke čtenářům, kteří mají tendenci se vzdělávat a získávat informace k tématu. Dejme jim možnost přečíst si články i od ostatních blogerů.

Jaká je hlavní myšlenka projektu?

Každý blog bude odkazovat na podobné články z jiného blogu. Pokud budu psát o závislosti, odkáži čtenáře na konci článku na podobné články odjinud. Záleželo by jen na vás na jaký článek odkážete.

Někteří blogeři neradi odkazují. Prý mají špatnou kontrolu nad tím, zda stránka na kterou odkazují ještě existuje. I pro takové lidi by tento způsob byl příjemnějším. Zároveň mám pro takové webmastery radu. Pokud chcete mít perfektní kontrolu nad funkčností externích i interních odkazů, stáhněte si program Xenu. Více o programu už na oficiálním webu Xenu.

Již se připojili…

Zatím je projekt jen taková moje myšlenka, ale pokud by se setkal s úspěchem. Rád bych to rozjel a propojil tak většinu blogů. Po tomto kroku bychom mohli očekávat velké stoupání komentářů a nových čtenářů. Sen každého blogera.

WordPress plugin

Plugin zatím není. Bohužel. Pokud bys jej dokázal vytvořit právě ty a líbí se ti projekt – neváhej mne kontaktovat. Pokud by se tahle krásná myšlenka chytla, určitě by se nějaký plugin hodil.

Odkazy jsou totiž málo trvalé. Občas někdo smaže kompletně celý blog a někdo zas jen nějaký článek. Takový nefunkční odkaz na webu působí dost amatérsky. O tomto problému napsal Dušan velmi pěkný článek. Je to takové zamyšlení. Článek nese jméno Jak trvalé jsou trvalé odkazy. Vystihuje přesně problém s funkčností externích odkazů na webu. Celá kontrola a údržba těchto odkazů by byla určitě pomocí nějakého pluginu jednodušší.

Několik slov závěrem…

Chápu, že chcete návštěvníky na své stránce udržet, ale proč neodkázat na jiný blog? Nehledě na to, že tohle je výborný způsob, jak podpořit ostatní méně známé blogy. Zároveň ten váš na tom určitě také nebude ztrátný. Přísun nových čtenářů se hodí vždy.

Děláme přece články pro lidi. Přejeme si, aby každý návštěvník byl spokojený a chceme mu nabídnout čtení, které se mu líbí. Pletu se snad?

{ Komentáře k článku }

Vaseks

Dobrej článek. Předpokládám, že tahle myšlenka se objevila v minulosti už hodněkrát, ale jak vidím, tak zřejmě se nějak neuskutečnila. Já jdu do toho! Snad to tentokrát vyjde ;). Pro začátek odkaz na tvůj blog.

Tomáš Erlich

Určitě se už objevila hodně krát. Ovšem překvapuje mě, že většina furt nikam neodkazuje. Prostě píše sama a i když na internetu už je někdo, kdo o tom psal – neodkážou. Jinak díky za odkaz na web. Vážím si toho. Doufejme, že to pomůže šířit tuhle myšlenku.

Masterbill

Já na kontrolu odkazů používám Broken Link Checker.

Tomáš Erlich

To je také možnost. Mě se sice ten plugin moc nelíbí, ale určitě si najde a našel své příznivce. Co se týče článku v něm jsem spíš chtěl vložit příklad něčeho, co může použít každý. I když člověk třeba nepoužívá WordPress.

Marek

Skvely napad najviac by som prijal asi WP plugin, ale na druhu stranu vramci clankov sem tam odkazujem na ine blogy (aj ked zriedka) a niekdy nemazem svoj blog alebo clanky v nom… v kazdom pripade skvely napad a snad z toho projektu nieco bude.

Xergic

Tohle se mi líbí víc, než mít na blogu speciální sekci jenom na odkazy. Pokud to jde, tak na podobné články odkazuji – většinou přímo v článku, ale není špatný nápad dát ty odkazy na konec.

Tomáš Erlich

Díky za názor. Patřil jsi mezi první blogery, které jsem četl a strašně si jich vážil. Konečně ukázka pořádného blogera. Nedělá mu problém odkazovat jinak. Prostě to dělá rád. Takhle by se měl chovat každý :).

Viktor

Taketo riesenia praktizoval V. Dlouhy, Pixy, Orisek, Plavacek, Dusan Janovsky, Yuhuu uz niekedy v roku 2003.

Preco o tom pisat znovu, ked je to davno zauzivane?

Tomáš Erlich

Podle toho, co vidím kolem to nikdo kromě nich nepoužívá. Většina lidí i když ví, že někdo už něco o stejném tématu napsal stejně neodkáží. Proto píšu tenhle článek.

PS: Dušan Janovský je Yuhů. Nejsou to dvě osoby.

Buchtič

RSSAd ti není dost dobrý?

Tomáš Erlich

O tom webu jsem už dříve slyšel. Tuším, že jsem tam byl i registrován. Koukni na seznam zdrojů. Je tam jen několik málo blogů. 11 z nich již neexistuje (naskakuje 403, 403). Dalších 5-6 se vůbec nedá nazvat blogem. 60% všech dalších odkazů je na opravdu nízké úrovni a nenašel jsem tam nic kloudného ke čtení. V celém systému je tedy přibližně jen 6 kvalitních blogů. Ne. Není mi dost dobrý.

Rony

Nie, nic z toho nebude :-).

Vzajomne odkazovanie je odkazovanie na zaklade sympatii, poznania, ze niekto pisal nieco, na co reagujem a logicky na to odkazujem. Nemozem odkazovat na nieco, co som necital a nepoznam.

Prvy komentar ma pravdu – tisickrat premlety napad, tisickrat nevysiel. Akurat nechapem uzaver z tohto faktu – tisickrat to nevyslo a stena nepraskla, idem do toho. :-) Tisickrat buchnem hlavou do steny a nic. Tak buchnem este raz. Nemusi prasknut stena ale hlava.

Tomáš Erlich

Nikdo tady neřekl, že budeš muset odkazovat na článek který jsi nečetl a nepoznal. To je naprostá blbost a kdo ví, jak jsi na ní přišel. V článku píšu: Záleželo by jen na Vás na jaký článek odkážete.

Zřejmě patříš mezi ty lidi, kteří neradi odkazují. I kdyby to nevyšlo tak je to ponaučení. Někteří to prostě pochopí a začnou třeba odkazovat i na ostatní blogy. Prostě je jedno, že to nevyšlo. Hlavní je to, že jsme se shodli, že každý by uvítal nějaké ty zpětné odkazy.

Jen to prostě nikdo nechce dělat. Nikdo nechce začít. Já tedy v odkazování nemám problém a myslím, že dost lidí začne odkazovat na podobné články právě díky tomuto článku. O to mi šlo.

Viktor

Ano, tato myslienka sa v minulosti objavila, aj v cz, ale sa aj uskutocnila a deje sa tomu tak stale, len treba vediet na akych strankach.

Martin Petrovič

No pokud se mi pod článkem objeví 6 odkazů na články s podobným tématem od jiných autorů budu jedině rád. Ale asi jsem nepochopil princip. Tedy jak se pozná shodnost tématu a vůbec jak by měl celý ten systém fungovat. WP plugin by byl fajn ale 1) kdo ho napíše? 2)každý nejede na WP. Pokud to pude nějak zrealizovat tak se připojím.

Tomáš Erlich

Jo. Je to těžký. Vem to ovšem z té druhé strany. Dost lidí tu říká, že by se mu to líbilo. Líbili by se zpětné odkazy z podobných článků. Tak proč to neděláme? Proč neodkazujeme?

Fremy

Uznávám dobrý nápad, jenž jak tu bylo už zmíněno musí překonat úskalí realizace. Líbí se mi a připojil bych se. Jen by se museli všechny články z blogů otagovat, aby odkazování bylo k užitku a hledání podobných článků samotným blogerem není možné, nejen kvůli tomu, že všechny blogy v republice neznám a nečtu. Odkazuji rád a akceptuji i názor Ronyho, že odkazovaný článek by měl za něco stát.

Tomáš Erlich

To je samozřejmost, že by jsi odkazoval na kvalitní články. Je to přece tvůj blog a je na tobě kam chceš odkazovat. Jen se snažím o to, aby se blogy víc provázali. Dřív to bylo totiž normální.

Blogy se hemžili odkazy na jiné a navzájem bylo hodně odkazů. Nikdo nebyl arogantní a nikdo nebyl chamtivej. Dokonce to už bylo takové pravidlo. Webmasteři chápali, že blog je něco, co píše jeden člověk a něco, kde je hodně externích odkazů na jiné podobné články.

Dnes je to jinak a nemyslím, že jeto krok vpřed.

Karel Kolář

Kdyby to někdo zrealizoval, tak se připojím, ale tady je ta zákeřná otázka, kdo by to zrealizoval?

Ondřej Baar

Stará myšlenka s cyklickým návratem.

Bohužel prakticky se nedá použít. Odkazování na jiné zdroje, by mělo být samozřejmostí, pokud byly zdrojem k napsání článku. Pokud zdrojem k napsání článku nejsou, nebo nenabízí jiný pohled a obsahová kvalita je nízká, nedoporučuji odkazovat.

Tomáš Erlich

Konečně někdo s názorem jako já. Většinou, když koukám na blogy připadá mi to trochu suché. Vlastně je to jen taková kopice slov, ale žádný odkaz. Když čtu třeba blog Makra Prokopa, Jiřího Kouby nebo Dušana – je to jiné. Nebojí se odkázat a tam si mohu přečíst i jiné názory a články. Najdu tak třeba určitou spojitost. Nové blogy tohle ztrácí a to je sakra škoda.

Petr Loukota

Myšlenka toho projektu se mi líbí. Osobně bych do toho šel, tedy pokud by existoval plugin pro WordPress, klidně si do postranní lišty přidám sekci třeba s deseti nejnovějšími články jiných, vybraných blogerů. Články by se musely načítat přes RSS nebo tak něco, chtělo by to vymakat.

Každopádně pokud by se toho někdo ujal a takový projekt rozjel (já na realizaci nemám ani schopnosti a teď na vysoké ani žádný čas), jako bloger se do něj určitě rád zapojím.

Tomáš Erlich

To je dobrý nápad! Částečně to řeší i problém, když bloger nemá o čem psát. Jednoduše: „Nemáš o čem psát? Odkazuj.“

Tohle by se mi celkem líbilo a klidně bych si takový seznam zajímavých článku odjinud dal. Třeba i přes RSS. Pokud by šlo o vzájemnou výměnu mohlo by to být celkem zajímavé. Docela by mne zajímali výsledky.

Ysiary

Nápad se mi velmi líbí, už jen protože odkazování zdrojů, podle kterých byl článek napsán je minimálně slušností. K tomu se dá i náramně dobře přiřadit mikroformát XFN (což je vlastně smyslem tohoto mikroformátu – použití při odkazování mezi blogery), např. v odkazu přidat atribut "rel=friend met" či jiné dle standardu XFN.

Osobně WP ani jiný blog nemám, ale i tak se odkazování dá použít na jiných webech. Ovšem mám k tomu jednu otázku, jak moc to ovlivní SEO?

Tomáš Erlich

SEO to ovlivní. Odkazování opravdu pomáhá. Pokud znáš kvalitní web, který píše o podobném tématu – přidej do článku odkaz. Roboti to ocení a budou lépe tušit o čem článek vůbec je (díky odkazu na starší podobný článek). Navíc zas o tolik nepřijdeš a návštěvníci to určitě také ocení. Budou si moci přečíst další názor na věc od někoho jiného. Bez hledání a námahy :).

Ze zkušenosti vím, že pokud odkážeš na opravdu kvalitní web – vyhledávače to ocení a ten tvůj je na tom nakonec líp než kdyby nikam neodkazoval (pozice ve výsledcích vyhledávaní to také příjemně ovlivňuje).

PS: Chystám o tom článek kde to proberu více do hloubky a najdeš tam i názory zkušených lidi, kteří se SEO věnují opravdu dlouho abys věděl, že se nepletu.

Sassy-chan

Podle mě je to docela dobrá myšlenka, protože než se k tomu někdo rozhoupe, tak to nakonec nebude nikdy. Bylo by fajn kdyby byla nějaká “databáze“, která by všechny blogy spojovala :).

Tomáš Erlich

Přesně tak. Ono… moc lidí neodkazuje a to je myslím škoda. Blogy by měli být propojené a to nemyslím jen blogy, které si spolu vyměnili odkazy. Třeba se to tímhle článkem alespoň trochu změnilo. Jak začne jeden – časem se ostatní snad přidají.

zimmi

Mazlo s Accim kdysi pracovali na RSSAdu, tehdy nám to přišlo dost… dobrý. Jenže pak jsme to nějak zakopali, ani nevím proč. Asi to nemělo moc smysl.
Neodkazuju, protože jsem líný odkazovat. A upřímně řečeno, pominu-li staré známé, které jsem četl, když jsem začínal, nemám na koho odkazovat.
Ten nápad je pěkný, ale osobně si myslím, že naše blogy čte dost podobná skupina lidí – ostatní bloggeři + zbloudilci. Stačí se podívat do komentářů, objevují se tam pořád již známá jména :-).

Tomáš Erlich

Ahoj.
Prvně díky za komentář. Docela mne zaujalo to, že nemáš na koho odkazovat. Znám to. Někdy, když píšu článek, tak vím hodně stránek na které bych mohl odkázat a vybírám si. Jindy zas není na koho – to nevadí.

Ohledně toho nápadu, ano, je dobrý. Šlo mi spíš o to, aby si lidé uvědomili, že by měli více odkazovat a méně přemýšlet nad tím, že jim… utíká rank :). Odkazování je přece užitečné. Ukazuješ tím, že máš přehled, nebojíš se odkázat a chceš lidem poskytnout maximum informací a tak doporučuješ čtení i jinde. Tohle určitě ocení.

PHATE

Propojení blogů není špatný nápad, ačkoli je těžko realizovatelný. Osobně jedu na WP, ale domnívám se, že technické řešení by muselo být složitější… Nejsem programátor (jsem rád za svoje stránky), ale chtělo by vytvořit nějakou „externí databázi“ (pravděpodobně pomocí RSS), z které by se čerpalo pomocí pluginů pro WP a další CMS. Rozhodně tomu fandím a pokud se něco takového objeví, sáhl bych po tom.

Prozatím asi bude muset stačit místo v sidebaru na odkazy spřátelených blogů :(.

Myslím, že pro tento článek (zatím jsem neměl moc času na ostatní) si přidám i blog Tomáše Erlicha :).

Díky moc a hezký den!

Tomáš Erlich

Ahoj.
Pro někoho je to těžké – pro někoho zdaleka ne. Bohužel každému se to jen líbí a nikdo tomu nevěnuje čas. Bohužel to tak je. Snad se někdo najde a něco vytvoří.

Prozatím můžeme něco podobného dělat ručně. V HTML napsat odkazy na zajímavé články odjinud. Hodně jsem o tom přemýšlel (napíšu o tom i článek) a není to nic těžkého. Začtu to používat také. Až nebudu mít moc o čem psát tak do menu přihodím titulek: Měli byste si přečíst; čtení odjinud; stojí za to se podívat; stojí za to si přečíst nebo něco takového.

Pod tím titulkem bych odkazovat na 5-10 článků odjinud, které se mi líbí. Myslím, že je to zajímavý způsob podporování ostatních blogerů a jejich článků a určitě to ocení jak čtenáři tak majitelé webů (kdo by neměl radost za odkaz ze všech stránek podstránek takovéhoto blogu). V zásadě nejde o nic těžkého a určitě to potěší. Pletu se snad?

PS: Odkazu si vážím. Jsem za něj rád. Moc díky!

Jirka

Zdravím,
nějakou náhodou jsem narazil na tento článek :-).

RSSAd je bohužel už několik měsíců mrtvé – a je to především moje vina. V žádostech o schválení je momentálně cca 200 blogů a já prostě ani nemám sílu je prohlížet a schvalovat. A následně kontrolovat, jestli dali PHP/JavaScript kód na stránku.

V nedávné době jsem uvažoval, že bych udělal nový systém na sdílení odkazů pomocí RSS. Naprogramovat to není problém, ale pořád narážím na problém, jak by to mělo fungovat :-).

Jedna z mých tézí byla: Uživatelé v administraci do systému nafrkají své weby (název, url, rss). Pak když budu chtít odkazovat třeba na Pepu, Jardu a Kamila, tak v administraci naklikám jejich weby a nechám si vygenerovat kód (php, javascript, plugin do wordpressu/drupalu, apod…). A pak se u mých článků budou zobrazovat články mých kamarádů – buď nejnovější nebo relevantní k mému článku (fulltext).

Jenže tohle má trošku menší problém – lidskou závist/pýchu – proč bych já měl odkazovat na Pepu, Jardu a Kamila, když oni nebudou odkazovat na mě?

Další variantou by bylo, že by šlo vytvářet tzv. skupiny, kde by všichni na sebe navzájem automaticky odkazovali – např. „Plzenštní bloggeři“, „PHP bloggeři“, „Sportovní blogy“, apod… Jenže kdo bude schvalovat členství v těchto skupinách?

Pokud by měl někdo nějaký nápad nebo to sám realizovat, může mi dát vědět – mám 3 pěkné CZ domény, které by se na to dali použít :-).

PS: Nechci být pesimista, ale blogování trošku upadá (když pominu růžové blogýsky). Byl by vůbec dostatečný počet blogerů, kteří by mezi sebou chtěli odkazovat?

Tomáš Erlich

Ahoj,
díky za komentář. Ten první nápad se mi nelíbí. Když chci na někoho odkázat, udělám to v článku. Je to tak lepší a čtenářům se také lépe kliká. S tou pýchou máš zcela pravdu. Od mého článku o odkazování je znát trochu posun, ale i tak. Jinak si myslím, že blogerů je dost. Ti, kteří by chtěli odkazovat… to už je složitější.

Hodně často jsem přemýšlel o společném blogu. Hodně článků a každý by si psal o svém. Lidé by tak odebírali jen jedno RSS a blog by byl plný kvalitních informací – rozhodně lepší než 10 průměrných, které se za rok smažou. Já bych byl ochotný se svého blogu vzdát a psát jen tam. Zdá se mi to jako dobrý nápad.

Sborez

Zkuste se podívat na sborez.cz/2010/09/27/propojeni-blogu/. Už na tom pár blogů jede a další přivítáme.

Mr. Atsor

Jistě, já psal Tomášovi email, bez odpovědi,
ale tak uvidíme… :).

Morellato

RE: odkazování mezi blogery. Jak vybudovat na prezentační stránce nejlépe zpětné odkazy, ale bez rozsáhlých patičkových (výměných) odkazů? Zdá se mi, že patičkové odkazy ruší design a že spoustu uživatelů i odradí…

Tomáš Erlich

Ahoj,
jestli to dobře chápu tak jde o odkazy partnerů. To jde dobře řešit pomocí obrázků (viz. v mém menu hosting a redakční systém) či odkazů v menu. Patičkové odkazy jsou opravdu na nic, nikdo si jich nevšimne a odrazují lidi.

Je lepší se zaměřit na silné jedince a spolupracovat v menším, ale silnějším počtu. Pokud ovšem nemáš postranní menu a nemůžeš je vložit na jednu stránku, kterou uděláš jen pro tento účel, nemáš zřejmě na výběr.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.