Jak si ušetřit čas a být na počítači efektivní

Středa, 20. Únor 2013

Znáte to jak sednete večer za počítač a najednou zjistíte, že je jedenáct? Čas za počítačem utíká proklatě rychle. V dnešním článku ukážu způsoby, jak se tomu snažím vyhnout a i přes to splnit vše, co si usmyslím.

Nebudu vás prudit, proto budu mluvit jen o sobě

Občas mi vadí všelijaké ty rady „Jak na…“ a podobně. Dnes to chci pojmout trochu jinak. Nebudu tu nikomu říkat, co má a nemá dělat – místo toho tu sepíšu věci, které dělám já a vím si o nich, že fungují. Myslím to tak, aby člověk stihl maximum věcí na počítači, i tak mu zbyl nějaký čas a netrávil u počítače celé dlouhé hodiny.

Většina věcí je k omezení času na počítači ve volném čase, ale administrativní pracovníci a další podobné profese mohou něco aplikovat i ve svém pracovním životě. Klidně se o své zkušenosti podělte v komentářích.

1) Mám jen hrstku zdrojů, které pravidelně sleduji

Schválně jsem to počítal a mám cirka 9 stránek, na které chodím pravidelně. Jsou to často aktualizované weby přímo zaměřené na jednu a konkrétní věc. Během minuty zhlédnu novinky a zas letím pryč. Jsem v obraze a zabere to všechno doslova maximálně 5 minut.

Někdo by řekl, že je to málo a mohu žít v určité bublině (dozvím se jen to, co napíšou), ale mě je to fuk. Málo kvalitních informací je pro mě víc, než hromada odpadu o věcech, které mne vůbec nezajímají. Proto třeba nekoukám na zprávy. Dávají tam totiž věci, které mě ničím neobohatí.

2) Nemám v počítači žádné zbytečné programy…

Nemám žádné hry, nepotřebné věci, lištičky a kdejaký odpad. Mám tu čistě věci, které potřebuji ke své práci a to mi nedovolí pustit si na pozadí nějakou hru, u které bych sedět do večera. Kdybych to měl shrnout, mám jen pár programů, které fakt používám. Tohle je můj strohý seznam programů:

  • CCleaner – pro mazání a čištění počítače od blbostí
  • Defraggler – na perfektní defragmentaci, aby byl počítač svižný
  • Google Chrome – nejlepší prohlížeč vůbec, bez něj ani ránu
  • Media Tagger – na přidávání „coverů“ k písničkám z netu
  • Mindomo Desktop – pro kreslení myšlenkových map
  • Photoshop CS5 – jako perfektní způsob, jak pracovat s obrázky
  • PSPad – pro úpravu webu a programování s ním spojené
  • Total Commander – jako způsob, jak dostat soubory na server
  • VirusTotal – to když si nejsem jistý, zda je soubor čistý
  • Wunderlist – jako nejlepší způsob, jak spravovat úkoly
  • YouTube Download – na stahování videí pro později do mobilu.

A stejné je to s plochou. Mám tu hezký wallpaper a pár poznámek v textovém souboru. Nepotřebuji tu bordel a desítky složek. Všechny zástupce na používané programy mám pak poskládané v dolní liště Windows.

3) Zvysoka kašlu na Facebook a všechny sociální sítě

Někteří z vás asi ví, že moc nevystupuji na sociálních sítích. Spočítal jsem si totiž, že to nemá smysl. Čas do nich investovaný se nikdy nevrátí a já nejsem žádná firma, abych se tam musel vystavovat. S přáteli se sejdu u nakupování, společného koníčku nebo jen tak při procházce a nějakém jídle. Psát si s někým je nuda, stejná nuda je číst, co kdo dělá a koukat na fotky ostatních. A poměřovat se už vůbec nepotřebuji, protože vím, že je to blbost.

Twitter je pro mé fanoušky taková lepší čtečka a stejně tak Facebook. Na Facebook v podstatě nic nepíšu a ušetřil jsem si tím plno času. Vymýšlet jak zaujmout „přátele“ psaním vtipných příběhů mi přijde na hlavu a sbírání „To se mi líbí“ jsem si už dávno v hlavě označil za něco, co je naprosto k ničemu. Na světě jsou důležitější věci než sedět nad takovou blbostí…

4) Dávám si konkrétní úkoly a po splnění odcházím

Asi každý zná ten okamžik, kdy zjistí, že dvě hodiny létá po vlnách internetu a vlastně nic neudělal. Je to frustrující a proto se na počítači snažím řídit úkoly. Dnes jsem se například podíval na mé oblíbené stránky, shlédnul jsem recenzi jednoho mobilu na Mobilnetu a napsal tento článek. Pak půjdu uklízet a večer si možná zacvičím, když nebudu mít dost z drhnutí podlahy (:D).

Samozřejmě by bylo pohodlnější mít celý večer zadek na koženém křesle a hrát nějakou střílečku, ale upřímně… co je z toho lepší? Sejmout pár virtuálních panáčků v nějaké hře či mít v bytě pořádek? Jasně, to druhé je pracnější, ale to většinou tak bývá, že věci, které za to stojí nejsou snadné. Navíc na zavřený notebook se hrozně hezky kouká. Nemyslíte?

Ultrabook Acer Aspire S3

5) Koupil jsem si do bytu krásné křeslo na relaxování…

Ideální způsob, jak si odpočinout od práce bez namáhání očí. Víte, sednout si do křesla a jen tak přemýšlet při hudbě je hrozně v pohodě. Na první pohled se možná zdá, že to s počítačem nesouvisí, ale opak je pravdou. To křeslo mě totiž donutí snížit množství času, který strávím za počítačem. Jak? Protože je prostě pohodlné a je příjemné v něm sedět.

Takže jestli chcete zamést s neproduktivním časem na počítači, kupte si pohodlné relaxační křeslo. Myslím to vážně. Sedněte si do něj a jen tak přemýšlejte, koukejte z tabletu na film, cokoliv. Jak řekl Petr Mára na jedné přednášce: „Čas nejde nafouknout“. Využijte ho lépe než proklikáváním webů a děláním něčeho, co vás neobohacuje. Byla by ho jinak škoda.

{ Komentáře k článku }

Lukas

Pekny clanok, vela krat nad tym premyslam, lebo uz ma vela krat stve ze sedim za notebookom 3-4 hodiny a robota mi stoji. A miniem to doslova na kraviny. Tak som to zacal riesit tak ze napriklad ak si zoberiem notebook z prace, tak nezoberiem si nabijacku a musim stihnut vsetko co potrebujem v casovom limite 2-5 hodin podla toho ako je nabity atd.

Tomáš Erlich

Díky. Tenhle nápad s napájením mě taky napadl, ale nakonec jsem k němu nepřistoupil. Člověk totiž může někdy potřebovat pracovat více a to mu akumulátor nedovolí. Navíc můj notebook se vypíná na můj vkus až příliš rychle.

Zobrazí mi hlášku, že je baterka kompletně vybitá a než zavřu prohlížeč a uložím si věci… vypne se. A nechtěl bych takhle přijít třeba o celý článek. Takže se raději držím toho, že vždy myslím na to, zda opravdu něco dělám a jaké „úkoly“ budu dělat poté.

Míra

S přáteli se sejdu u nakupování… to je pěkný :D. Jinak souhlas, soc. sítě jsou zlo. U mě je slušně zastupuje mail, který je snad ještě horší!

PS: to křeslo závidím ;).

zkusmo

A jak mi vysvětlíš to, že jsem na tenhle článek přišel právě ze sociální sítě Facebook. Myslím, že sociální sítě využíváš jak nejlépe můžeš. Soc. tlačítka pod článkem to jsou důkazem :-).

Tomáš Erlich

Na webu ano, ale já to myslel tak, že tam neventiluji svůj osobní život. Twitter a Facebook samozřejmě používám pro sdílení článků. Je to dobrý způsob, protože RSS moc lidí nepoužívá. A dokud mi z těch stránek budou chodit lidi, vyplatí se to.

Nepovažoval bych ovšem sociální sítě za něco důležitého. Hodně lidí to řeší, baví své fanoušky a posílá tam vtipné kraviny, ale podle mě to nemá smysl. Z obou webů mi pro ilustraci přijde asi tolik lidí, jako bych článek úspěšně sdílel na Linkuj.cz a to vážně není nic závratného. Beru to prostě jako lepší RSS pro své čtenáře, nic víc.

Tomáš Rak

Jen pozor, aby zanedlouho to křeslo nebyla židle u počítače :D.

Pilda

Ahoj. Tomáši, ale FB se dá využívat jinak než ke kecání s kámošema. Třeba já tam mám chat pro všechny vyplý a používám ho akorát ke dvěma věcem: 1.) Kvůli diskuzním skupinám/stránkám, které mimo FB nejsou (respektive oni by i mohly být, ale nebylo by v nich tolik lidí a lidi dělají obsah…) 2.) Kvůli pár lidem co bydlí v zahraničí a nemám možnost je viděť osobně.

Důležité je hlavně mít vyplý ten chat, protože online chat je právě ten žrout času.

Tomáš Erlich

Jo, ten chat jsem taky vypnul. Člověk si chce napsat s jedním člověkem a najednou jich píše pět. To by ani tak nevadilo, kdyby ten chat nebyl tak debilně udělaný. Důkazem budiž třeba to, že na QIPu jsem mohl mít i dvacet lidí a v pohodě jsem stíhal a měl přehled.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.