Jak dobře vybrat LED žárovku do bytu

Úterý, 21. Leden 2014

Asi týden zpět jsem měnil klasické žárovky na LED, a proto bych se tu rád podělil o základní pojmy, které člověk při nakupování musí znát. Doufám, že vám článek pomůže při výběru a bude vám dobrým rádcem.

Co všechno v tomto článku vysvětlím?

Hlavně půjde o základní pojmy, které při nakupování musíte znát. Po přečtení budete znát to nejdůležitější a následné nakupování by díky tomu mělo být hračkou. Také se budu snažit, aby vše bylo maximálně stručné. Nechci to tu okecávat ani zbytečně natahovat. Takže pojďme na to.

1) Nejdůležitější je závit…

To je snad každému jasné, ale pro úplnost si to prostě neodpustím. V podstatě jsou 3 základní druhy. Je závit E27 (klasický, velký), E14 (stejný, ale menší) a GU10 (bodovky). Pokud si typem nejste jistí, značení najdete na obalu i žárovce. Ale můžete to také udělat tak, že si prostě starou žárovku vezmete do obchodu s sebou.

2) Barevná teplota (barva světla)

Každé osvětlení má svou barvu a ta se měří v kelvinech (značený K). Na obalech tak například najdete nápis 6 000 K – to znamená studenou bílou (šetří oči, připomíná barvou světla zářivku a svítí výrazně bíle). Ta se hodí do kanceláří a všude tam, kde se potřebujete soustředit. Opakem studené bílé je teplá bílá. Ta má spíše nažloutlou barvu a hodí se pro relaxaci (takže je vhodná třeba do ložnice).

Pokud si to stále nedokážete představit, podívejte se na přiložený obrázek. Vlevo je teplá bílá a postupně se směrem doprava mění na studenou bílou. To by pro ilustraci mělo stačit. Případně v obchodě poproste o vyzkoušení.

Barevná teplota u LED osvětlení.

3) Výkon žárovky (ve wattech…)

Výkon udává spotřebu žárovky. Dříve se také používal pro vyjádření svítivosti, ale to u LED diod moc nejde. Mnohem vhodnější a správnější je porovnávat lumeny (proberu v dalším bodu). Berte proto výkon u LED žárovek jen jako ukázku toho, kolik ušetříte.

Například v této místnosti (kde teď píšu) jsem dříve používal 4 obyčejné žárovky a každá z nich brala 35 W. To celkem znamená 140 W. Dnes místo toho mám dvě LED žárovky a každá z nich bere jen 4, což je celkem 8 W. Takže dnes svítím 17x úsporněji (140/8). A to se mi dost zamlouvá.

4) Světelný tok (slavné lumeny)

Světelný tok se vyjadřuje v lumenech (lm) a značí, jak moc bude žárovka svítit. Čím větší číslo, tím větší je svítivost. Já mám například žárovky, které mají 485 lm. Pro představu – něco takového vám nahradí obyčejnou žárovku o výkonu 41 W. Pokud neznáte počet lumenů vaší obyčejné žárovky a chcete ji vyměnit za LED, měl by vám dostatečně pomoci tento přehled.

Svítivost klasických žárovek s kovovým vláknem.

Jinak řečeno, pokud máte v pokoji obyčejnou žárovku na 60 W, má svítivost přibližně 750 lumenů a podle této hodnoty si v obchodě najděte odpovídající LED žárovku. To vám zaručí, že bude svítit stejnou intenzitou.

5) Úhel svícení (rozptyl světla)

Úhel svícení značí rozptyl světla do prostoru. Čím větší je úhel, tím více žárovka svítí do stran. Hodnotu na obalu najdete na přední či boční straně (nápis jako 50°). Obecně platí, že menší úhel se hodí do lampiček a na osvětlení pokoje je lepší úhel větší. V tomto pokoji mám kupříkladu bodové osvětlení, tam 2 žárovky s úhlem 130° a bohatě mi to stačí.

Nutno ještě říct, že pokud máte klasický lustr, budete potřebovat LED žárovky, které svítí do všech stran. Jinak by vám pochopitelně svítilo světlo jen do stropu. V takovém případě si kupte LED žárovky s úhlem 270°. Stojí cirka 300 Kč a připomínají svým tvarem kukuřici.

Tip: Schválně si zkuste u vybrané LED žárovky vydělit lumeny počtem wattů. Pokud vám vyjde číslo pod 70, žárovka příliš kvalitní není, ale pokud vyjde hodnota větší než 100 – jedná se o dost kvalitní LED osvětlení.

{ Komentáře k článku }

Petra Mikulášková

Ahoj Tome, máš nějaký názor na plnospektrální osvětlení?

Poslední dobou člověk neví, čemu má věřit a co je jen výmysl, tak jestli do toho více nevidíš. Díky Petra.

Tomáš Erlich

Některé LED opravdu dokážou zázraky. Jako třeba zlepšení stavu pleti a podobně (jde o obyčejné diodové světlo o určité vlnové délce) . Takové stroje mají třeba kosmetické salóny. Ale nikdy bych nekupoval a nevěřil blábolům, že si koupíš za dva tisíce žárovku, která tě bude uzdravovat – to je naprostá kravina.

Ty skromnější salóny mají třeba přístroje za 60 tisíc a ty lepší stojí klidně i půl milionu. Jinak řečeno – na domácí použití nic neseženeš a pokud ano, bude to ohromně slabé a tím pádem k ničemu.

Jinak ty řeči o Ra jsou obyčejné žvásty. Na té odkazované stránce (kterou jsem raději smazal) se totiž vychloubají, že mají přes 90 (100 je maximum), ale pokud zrovna nevybavuješ fotografický ateliér, tohle ti může být ukradené. Obyčejné LED žárovky mají totiž 80 a víc, což je skoro totéž. Až na to, že jsou asi 5x levnější než ty, které nabízí na těch stránkách.

Pokud si o tom chceš zjistit více, Ra značí index podání barev (zkratkou CRI) a můžeš si o tom něco přečíst třeba na Wikipedii.

Miro

Je skvělé, že se o LED osvětlení píše, ale rád bych uvedl mírné vylepšení článku (ano, jsem od prodejce, takže insider informace).

1. Tři základní druhy dle čeho? Minimálně ještě patice MR16 by si zasloužila být mezi těmito – je to bodovka jako GU10, ale na 12V, vhodné do koupelny, kde je vlhko. Pokud bychom vzali prodejnost jednotlivých typů žárovek, mohli bychom ještě zmínit typické patice G4 a G9, vhodné do různých svítidel a lamp (třeba i z IKEA).

3. Takže dnes svítím 17x úsporněji (140/8)… Tohle muselo jít na úkor intenzity osvětlení. Nejlepší čipy na trhu ušetří tak 80-90 %, 17x úspora je zatím nemožná bez omezení světla v pokoji.

K tomu tipu: Momentálně tohle na českém trhu, ale ani jiných, není pravda. Někteří výrobci si totiž uvádějí čísla, jaké si zamanou. Je to sice smutné, ale zpravidla LEDky, kde uvádějí 70 lm/W jsou lepší než ty se 100 lm/W, protože prostě 70 lm/W je realita a 100 lm/W je nesmysl.

Mám pro vás lepší tipy:

  • Nedívejte se na lm/W a ani na uváděnou hypotetickou životnost. Nižší čísla mohou jednoduše znamenat, že jsou reálnější. Dívejte se na to, co sám prodejce uvádí jako ekvivalent té žárovky. V tom už prodejce může jen těžko zavádět, lidi by mu to vraceli do obchodu, že to tu starou žárovku nenahradí.
  • Pokud možno, kupujte LED žárovky / svítidla s COB (chip on board) technologií. Jsou nesmírně spolehlivé a je jedno, jestli jsou „no name“ z Číny, nebo Phillips z Číny.
  • Hledejte prodejce, který řeší reklamace bez keců. Dobré na LEDkách je to, že pokud je s LEDkou problém, většinou odejde hned nebo do několika týdnů a vyměníte ji v reklamaci.
  • Pro jistotu počítejte s tím, že se vám investice musí vrátit do 2 let (dokud trvá záruka). Kalkulačky úspor si určitě najdete sami.

Hezký večer a gratuluji Tomáši, že šetříš.

Macecha

A jaké teda žárovky si koupil a doporučuješ?

Zatím jsem nenarazil na led žárovku, která by mě vyhovovala… nebo se její cena pohybovala až tisíci koruně.

Ona ta propagovaná spotřeba jako, že díky led žárovkám svítíš 17x úsporněji je blbost, a ve skutečnosti je to úplně jinak, často se nadhodnocuje světelný výkon a přitom v praxi je potřeba větší světelný tok než se udává k přirovnání se k běžné žárovce.

Ve skutečnosti je led úspornější přibližně 5x oproti běžné žárovce, ano i to je úspěch.

Led je super na dekoraci, vedlejší osvětlení, doma mám v krabici přes 20 druhů led pásek :).

Problém je, že ty led čipy pracují pod napětím 12V a tak řeším, jak co nejjednodušeji měnit napájení z klasického 230V, ano prodávají se na to takové krabičkové zdroje…

Více než „led žárovky“ mě zaujaly samotné led čipy v hodnotě 10W, 20W a 30W, tyhle jednotlivé led čipy krásně nahradí hlavní zdroj světla… složitější je právě ona ta elektro-instalace a zajištění 12V napětí.

Tomáš Erlich

Já mám třeba žárovky relativně neznámého výrobce, ale to hlavní – jsou s LED čipem od firmy Samsung, takže věřím, že vydrží a budou kvalitní.

Jinak je to snadné. Pokud svítíš obyčejnou žárovkou, prostě ji vyšroubuj, podívej se na sklíčko na počet wattů a podle tabulky si najdi LED žárovku, která bude vydávat stejné světlo. Pokud máš třeba na chodbě žárovku na 40 W, ekvivalent bude LED žárovka, která má svítivost nějakých 450 lumenů. Ty hodnoty v tabulce jsou dle EU, takže jim můžeš věřit.

Pak už si jen stačí ohlídat správný závit, úhel svícení a máš to.

Jediný zádrhel jsem vždy zaznamenal u barvy světla. Podle mě je prostě lepší teplá bílá. Uklidňuje, více připomíná žárovky a je intimní. Jenže se u LED žárovek hrozně blbě shání. Tu studenou bych fakt doporučoval jen do pracovních místností. Já to tu mám taky jen kvůli tomu, že tu mám psací stůl a píšu tu články.

Mirek

Jen malá poznámka ohledně LED žárovek vhodných do lustrů a jiných svítidel, u kterých je žádoucí šíření světla pokud možno všemi směry stejně.

Posledním trendem již nejsou žárovky ve tvaru „kukuřice“ jak uvádíš, ale žárovky, které mají tuto kukuřici skrytu v baňce připomínající obyčejnou žárovku. Tato baňka má za účel rozptýlit bodové světlo chipu resp. chipů po povrchu baňky. K tomuto je nanesen na vnitřním povrchu baňky ve starších verzích jednoduchý filtr, v nejnovějších verzích pak luminofor, který sám o sobě září.

Tja

A tam kde se svítí delší dobu, není lepší například jedna trubice se zářivkou než LEDky? Ta svítí do všech stran a nestojí to moc (ani nákup).

Také by mě zajímalo, jak jsou na tom halogeny.
Ty Ledky i zářivky mé oči unavují víc, než žluté stále světlo a působí na mě příjemněji…
Halogenka sežere asi jen o 30 % méně elektřiny při stejném světle než obyč. a nebo je ten rozdíl větší?

Tomáš Erlich

Pokud vybereš správně, i LED žárovka bude svítit do všech stran. Navíc zářivka nesvítí, ale bliká a to někomu může vadit.

Není ani moc úsporná a nesnese časté spínání. To LED žárovkám vůbec nevadí, mají také delší životnost, nezahřívají se a mají hned plný světelný výkon. Takže se skvěle hodí tam, kde okamžitě potřebuješ pořádně vidět.

Jinak to žluté světlo není o žárovce, ale o barevné teplotě (viz bod 2). A i LED žárovka může svítit „žlutě“. Jen musíš koupit takovou, která má tak 2500-2700 K. Tři tisíce kelvinů a více už na mě působí moc bíle. Ale záleží na tobě a tvém pocitu ze světla.

Daniel

Parádní článek. Díky němu jsem měl při nákupu přehled. Ještě před nákupem jsem hledal rady na internetu a tento mi pomohl zdaleka nejvíc. Ani jsem skoro nemusel žádat o radu prodavače. Jen mi ukázal, kde na obalu najdu ten úhel rozptylu světla u žárovky a to bylo vše.

Ester

Tak jsem si nakonec koupila LED žárovku taky. Včera jsem se procházela po OBI a svítila tam jedna pěkná za 250,-. Měla svítivost 470 a tak jsem si řekla, že to do chodby určitě bude stačit a měla jsem pravdu. Svítí nádherně (3000 K) a určitě mi dlouho vydrží.

Na obalu píší 15000 hodin a přitom bere jen 7 wattů. Pokud takhle dlouho vydrží, nechci do bytu už nic jiného :).

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.