Je blogování jen přípravou na něco?

Pátek, 17. Leden 2014

Zamyšlení nad blogováním a jeho smyslu v životě. Myslíte si, že blogování slouží pouze k propagaci v začátcích? K vytvoření jména na internetu? Že je to jenom něco dočasného? Pojďme se na to podívat.

Jak jsem k tomuhle tématu přišel…

Při prohlížení starých blogů jsem zjistil, že většina autorů se něčím stala. Podnikají, píší za peníze, dělají grafiku, webové stránky… až mne to dohnalo k zamyšlení, jestli blogování není jen něco dočasného. Jestli to není jenom nějaký mezikrok k něčemu dalšímu.

Je blogování jen věc, kterou se lidé prosadí? Jen pomůckou k dosažení něčeho? Co myslíte? Plno mých oblíbených blogů dnes přesměrovává na portfolio autora. A pomalu to působí, jakoby psaní článků bylo pouze nějakou dočasnou reklamou. To není špatné, ale působí to zvláštně. Dříve jsem bral blogování jako věc, kterou se dělím o své zážitky, ale poslední dobou sleduji, že blogy dnes slouží hlavně k dělání si jména.

A proč o tom vůbec píšu? Oč tu kráčí?

Jedná se o to, že já před tímto krokem stojím také. Mám několik nabídek a stojím před otázkou, zda brát dále psaní pouze jako zábavu či věc, kterou si budu vydělávat. Je lepší psát pro někoho či jen pro sebe a své čtenáře? Psát zadarmo či za peníze. Někdo by mohl říct, že jde zvládat obojí, ale já si už dříve zkusil, že to fakt nejde.

Vše má své výhody a nevýhody. Když píšete pro sebe, můžete si dělat cokoliv. Témata si vybíráte dle svého uvážení a máte z psaní radost. Na druhou stranu – tohle vám na jídlo nevydělá. Těm lepším tedy ano, ale víte jak to myslím. Neuživíte se tím. Je to koníček. Psaní jako práce je trošku jiné kafe. Je to hodně o sebeřízení, sebekázni. Píšete na zvolená témata, ideálně svižnějším tempem a vaše výlevy nikoho nezajímají. Ale taky se hodně naučíte, uděláte si reference a ukážete, že dokážete dobře psát. Kromě toho vám za to platí a odměna tedy není jen poděkování v komentářích.

Na sobě jsem třeba zpozoroval jednu zajímavost. Když píšu sem, čekám reakce. Beru to jako odměnu. Své snažení vyměňuji za vaše názory. Kdežto u psaní za peníze zpětnou vazbu nepotřebuji. Netrápí mě, že tam nikdo nic nepíše. Odměna jsou peníze, případně kritika od šéfa. To on mě totiž platí a záleží tedy na jeho názoru. I kdyby se článek celému světu nelíbil, nezáleží na tom. Přijde mi to zajímavé, jak člověk dokáže dělat stejnou věc, ale díky odměně vnímá výsledek a reakce úplně jinak.

Takže blogování slouží jen ke zviditelnění?

A co si myslíte vy? Je blogování jen způsob, jak se zviditelnit a naučit se dobře psát? V něčem začít podnikat? Myslíte si, že by byl třeba Seth Godin tak úspěšný obchodník a autor, kdyby nepsal svůj Seth’s Blog? Protože díky svému blogu se jeho myšlenky šíří dál. Zviditelňuje se. Možná kdyby neměl blog, nebyl by tak známým obchodníkem a prodal by méně knih.

Derek Sivers by mohl být dalším příkladem. Vydal několik knih a též má blog. Tvorbou článků se procvičuje v psaní a dělá si tak jméno v komunitě. A ta mu pak ráda pomůže s propagací jeho nové knihy. Například.

Je tedy blogování jen nějaký mezikrok k něčemu? Třeba: jsem nikdo a nikoho nezajímám – začnu psát blog (lidé si ke mě udělají vztah, začnou mít rádi mou tvorbu) a pak svým čtenářům třeba nabídnu svou knihu. A oni ji budou chtít jenom proto, že jsem díky blogu dokázal, že za to bude stát. Že opravdu umím zaujmout a mám znalosti. Co si o tom myslíte?

Seth Godin v roce 2013.

Už je toho moc, pojďme to nějak uzavřít

Určitě mi tedy napište své názory. Co si kupříkladu myslíte o dnešním blogování. A jak píšete vy? Dokážete si představit, že by vás psaní živilo? Děláte to pro radost či je to už vaše práce? A jaké třeba máte cíle ohledně blogování? Já chtěl třeba vždy předávat své zkušenosti dál.

Proto jsem si před lety založil tento blog. Abych sepsal několik návodů o tvorbě webu a naučil se zároveň trochu psát. Nic víc. A nakonec jsem udělal dobře, protože jinak bych nikdy nezjistil, jak může být psaní skvělé.

{ Komentáře k článku }

Leiko

Přijde mi, že blog je poslední dobou dost degradován na pouhý SEO nástroj, který oslovuje zákazníky a sbírá long-tailové fráze. Opravdu hodnotných blogů je zoufale málo. Síla osobnosti hraje velikou roli a samozřejmě tím, že člověk píše buduje i své postavení.

Myslím, že všechno, čeho ses v článku dotkl je možné. Já si třeba psaní spojil s učením se nových věcí. Na konkrétní téma si udělám rešerši o které napíšu článek a umístím jej na web. Díky této přidané hodnotě mám „své jisté“ a i když web něco málo vydělá, je to výraznou součástí mé motivace. To, že by mě psaní uživilo je můj obrovský sen, ale je to zatraceně dlouhodobý cíl, pokud není v našich končinách nereálný.

Tomáš Erlich

Na využívání „dlouhého ocasu“ není nic špatného. Ten problém je spíš kvalita takových článků. Toho si dost všímám, když čtu články na nějaké méně vyhledávané fráze. Když na něco chci napsat a koukám po konkurenci. Je to tam hodně znát.

Ale nedivím se tomu. V psaní článků na internet nejsou peníze. A autor tak nad článkem pochopitelně nemůže sedět dva dny. Do některých magazínů píšou dokonce i holky okolo patnácti a ještě zadarmo. Tak co pak člověk od toho má očekávat. Já už raději moc nečtu…

Dominik Fryč

Souhlasím s tím, že dnes lidé využívají blogování většinou k propagaci svého jména. Taky mi přijde zajímavé, jak si psal, že člověk vnímá výsledek úplně jinak kvůli odměně. Nedávno jsem právě porovnával na jednom blogu články za peníze a články z vlastní vůle.

Dnes píšu články dobrovolně o tom, co mě zrovna napadne. Upřímně, moc si nedokážu představit psát do nějakého magazínu články za peníze, protože na osobním blogování miluji tu volnost a psaní bez zábran o čemkoliv. Ale rád bych to měl v budoucnosti jako vedlejší job, takový malý přivýdělek a přitom koníček.

Zbyšek Nádeník

Pro mě jakožto freelancera je blog jednoznačně marketingový nástroj, skrze který si vytvářím vazbu se čtenáři, prezentuji svou osobnost a pohled na svět.

Tomáš Erlich

A jak si třeba vybíráš témata k psaní? Jestli se mohu zeptat. Nahlížíš například do klíčových slov nebo prostě píšeš dle své chuti?

Jde mi o to, jestli chceš přes nějaké fráze přivést z vyhledávačů potencionální zákazníky (což se prý dost vyplácí) nebo blog bereš prostě jako místo, kde publikuješ už pro své existující fanoušky a tolik to neřešíš.

PS: Tvůj poslední článek se mi dost líbí.
Díky za něj.

Zbyšek Nádeník

Témata mi přicházejí sama buď nahodile, nebo přímo z praxe při práci s klienty. Zapisuji si je do samostatného dokumentu a po čase z nich vybírám ta nejzajímavější a k nim píšu článek.

Analýzu klíčových slov jsem zatím k žádnému článku nedělal, ale mám ji v plánu u jednoho článku vyzkoušet.

Já zatím k blogu celkově přistupuji jako k experimentu, kdy během prvního roku chci zkoušet různá témata článků a stylů psaní a podle toho sledovat, jak se čtou. Až dle toho mi vyjde, co a jak dělat a o čem a jak psát v dlouhodobém horizontu 2 – 5 let.

Jsem rád, že pro tebe byl můj poslední článek užitečný ;).

Jiří Drechsler

S blogem jsem začal teprve nedávno, jeden z důvodů byl marketing, abych se zviditelnil a myslím si, že to takhle dělá hodně lidí, což není na škodu pokud píší kvalitní články. Psaní mě začalo bavit, i když jsem dříve k psaní neměl blízký vztah, díky němu se učím psát a témata si vybírám náhodně o čem bych psát chtěl.

Lýdie

Myslím si, že mít v dnešní době svůj blog, může být vcelku užitečné, tedy především pak pro autora blogu. Jednak se psaním článků procvičím v psaní, a za druhé dát světu na vědomí, že i já tu jsem. Takže ano, v podstatě to beru jako prostředek ke zviditelnění se.

David

Blog může a nemusí být silný nástroj a hodně záleží, jak ten nástroj kdo uchopí do ruky a co s ním následně udělá. Ale abych víc řekl něco k tématu, tak mám kamaráda, co pravidelně bloguje již několik let a díky tomu se dostal na různá zajímavá místa, kam se hned tak někdo nedostane. Díky blogu získal i relativně dobrou práci a těch pozitiv by se dalo najít ještě víc, takže si myslím, že blog je odrazový můstek ke zviditelnění a novým možnostem.

HC

Myslím, že o blogování platí spisovatelské moudro:

Nejdřív píše člověk kvůli sobě, později kvůli čtenářům a nakonec pro peníze.

Stano

Najlepšie mať podľa mňa jeden osobný blog kde píšem podľa nálady a pre zábavu a jeden alebo viac blogov kde píšem za peniaze.

Michal Landsman

Já si blogováním jen ujasňuji myšlenky v hlavě. Pak se na to zpětně dívám a říkám si, zda-li je to ještě aktuální a vidím, jak se moje pochody mění. Naučit se pořádně psát se hodí všeobecně, k tomu je to ideální.

Vydělávat si blogováním asi nejde, dneska vládnou spíše multimedia, než text. To zviditelnění je většinou nejčastější záměr podle mě, záleží o čem píšete.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.