Jaké jsou nejhloupější chyby na blozích?

Pátek, 2. Srpen 2013

Rád čtu blogy, ale tímto článkem bych chtěl ukázat, co mne na blozích častokrát štve. Doufám, že vám článek pomůže odstranit nějaké chyby na vašem blogu a udělá díky tomu web zase o něco příjemnější.

1) Nový design weblogu každý druhý měsíc…

Tohle naštěstí není tak časté, ale hrozně mě to vždy naštve. Měnit často šablonu svého blogu je zhovadilost a navíc jdete proti sobě. Každý si totiž blog pamatuje podle jeho jména, jména autora a případně právě toho designu. Nejlepší blogy mají stejný vzhled roky a lidé si je díky tomu lépe pamatují. Když budete střídat šablony každých pár měsíců, akorát všechny naštvete a čtenář si vás později nedokáže spojit s konkrétním vzhledem.

A tím mu dáváte solidní šanci zapomenout na váš blog. Třeba já si hrstku svých oblíbených blogů částečně pamatuji jen díky jejich stálému vzhledu. Pamatujte na to a neměňte šablony na svém webu jako ponožky. Čím více unikátních prvků budete na webu mít, tím lépe si vás návštěvníci zapamatují. Častá obměna vzhledu zkrátka webu moc nesvědčí, protože návštěvník přichází o jeden velmi důležitý poznávací rys právě toho vašeho blogu.

Když už se do redesignu pustíte, ptejte se vždy proč tu změnu děláte. Čeho tím chcete dosáhnout. Převléknout web do nových barev je fajn, ale může to mít buď nějaký důvod („špatně se to čte“), nebo to bude čistě samoúčelné. Což neznamená, že to je „špatně“ – jen byste si od toho neměli slibovat nic víc, než tahle změna může nabídnout (Martin Malý).

2) Mazání starých článků z weblogu dle libosti

To, že se vám nějaký článek už nelíbí ještě neznamená, že ho musíte hned smazat. Vytáčí mne blogy, kde nic není, protože jsou staré články z nějakého důvody smazané. Pokud nedokážete respektovat to, že děláte chyby, zkuste se raději pozastavit a hned všechno nemažte. Právě kvůli tomuto hloupému mazání přišel internet o desítky dobrých článků z různých weblogů…

Bez existence těch starých článků navíc nikdy nepoznáte to, jak skvěle se zlepšujete a posunujete vpřed. Já tu také mám roky staré články a vím, že nejsou dokonalé. Vím, že bych to dnes napsal jinak a na některé věci už mám zcela odlišný názor, ale to není důvod k jejich smazání. Prostě ukazují můj pohled na věc v ten a ten den, měsíc či rok. Nestyďte se za svou minulost.

3) Víra, že váš blog je skutečně velkolepé dílo…

A následné dávání této skutečnosti najevo. A proč je to hloupá chyba? No protože je to jen mylná představa. Pravda je taková, že vytvořit kvalitní blog sice trvá roky, ale kompletně takový blog zvládnete přečíst klidně za dvě hodiny. Je tedy chyba a naivita tvořit blog pro blaho ostatních, protože vám to zabere roky práce, ale lidé to shlédnou během chvilky. Tvořte tedy blog pro sebe a jako třešničku na dortu berte to, že vaši tvorbu má někdo rád…

Jako autor blogu si tento fakt moc nechci přiznávat, ale je to prostě tak. Nedávno jsem třeba čistil svou lištu záložek v prohlížeči a otevřel si pár blogů, které jsem si chtěl ještě pročíst předtím, než je vymažu. A naprostou většinu jsem pročetl za jednu hodinu. A to šlo o blogy, které někdo pečlivě tvořil třeba i 10 let. Je to prostě hrozná nerovnováha mezi tím, jak rychle jde dnes čtení konzumovat a jak rychle se tvoří. A s tím je třeba se vyrovnat.

Okázalé blogování

4) Absence pořádných kategorií a archivu článků

Lidé blogy opravdu nečtou jen průběžně, ale i nárazově. Častokrát najdu hezký blog a chci si ho kompletně pročíst, ale k tomu potřebuji nějaké kategorie a přehledný archiv. Pokud to na blogu nenajdu, právem si ho pro sebe označím jako naprosto amatérský a nedůležitý. Zkuste proto archivu a kategoriím věnovat svou péči. Kupříkladu si představte, že jste náhodný návštěvník a chcete si své stránky celé pročíst. Jak pohodlné to bude?

Častou chybou je také to, že se v kategoriích na stránkách zobrazují celé články. Ale kdo si čte všechno? Nikdo… Proto vždy zobrazujte jen titulky a úderný perex. Listování je pak rychlejší a člověk svižněji najde to, co by si rád později přečetl. Tohle opravdu důsledně dodržujte. Není nic horšího než kilometrové rolování kolečkem přes dlouhý článek, který vás absolutně nezajímá s tím, že ten další bude snad vhodnější. A že takové blogy jsou…

A co vy? Jaké nedostatky na blozích štvou vás?

Vadí vám stejné věci či vás vytáčí něco zcela jiného? Naštve vás třeba chybějící RSS u komentářů? Nepřehledné kategorie? Určitě mi napište své postřehy, budu za ně rád. Pokud bych nebral v úvahu to, co jsem již napsal, určitě mi na většině blozích vadí příliš reklamy a malé písmo. A vám?

{ Komentáře k článku }

Tom

Mě teda osobně nejvíce štvou ty dlouhé články v archivu a špatné kategorie. Já se snažím kategorie (tagy) u článků na blogu limitovat jak to jde. Ale znám spoustu blogů, které mají desítky kategorií a ve spoustě z nich třeba jen jeden článek. V takovém archivu mě pak brzo otráví něco hledat.

Tomáš Erlich

Tak to jsou pak takzvané „tag cloud“. Ty podle mě vůbec nemá smysl používat. Pak vyhledávače indexují stovky i tisíce stránek, ale na každé je třeba jen jeden odkaz na článek. A stejně si myslím, že lidi mnohem raději preferují kategorie. Je to jasnější a přehlednější.

PS: Dle mého je nejlepší v archivu psát jen titulky. Článků je většinou plno a čím jednoduší to bude, tím lépe. Člověk pak může seznam rychle prolétnout a vybrat si. Parádně je to udělané na webu zenhabits.

Jan

Nejdebilnější na blozích je, když autor věnuje příliš mnoho snahy klíčovým slovům. To je viditelné snad u každého článku o SEO. Takové břečky se pak nedají vůbec číst a svou strukturou často od čtení spíše odrazují. Taky mě často štve špatná struktura článku.

Někdo dělá odstavce příliš dlouhé, jiný má zase malé písmo. Prostě na čitelnost kašlou a to mi vadí. Mám malý notebook a potřebuji pořádný text, ne nějaký mrňavý Arial. Blogeři – text je na blogu nejdůležitější!

Tesy

Na blozích nemám rád taktéž již výše zmiňované vypisování celého článku v kategorii. Mimo jiné nemám rád, když něco nefunguje (a tváří se, že ano) – například RSS odběr. Dále mi docela vadí captcha u komentářů a nebo další znepříjemňování „pobytu“ na blogu (například různé nutné registrace, vyskakovací okna, reklamy…).

Plaváček

S body jedna až tři souhlasím bez výhrad. Bod čtyři je diskutabilní.

Tomáš Erlich

Vsadím se, že na to by nám určitě něco pěkného řekl Martin Snížek. Ten se vždycky zajímal o navigace a podobné testování všeho možného. Alespoň před lety, kdy jsem jeho původní blog četl. Ale je prostě fakt, že takto my to přijde nejrozumnější.

Prostě kliknu na kategorii a mám tam seznam titulků a pod tím pár vět pro úvod. To mi stačí k tomu, abych se rozhodl, zda je to pro mě zajímavé a chci to číst. Zobrazování celých článků mi opravdu vadí.

FilipH

Pro všechny nespokojence s nečitelným písmem na webu je naštěstí záchrana. Nástroj Readability. Vezme text z webové stránky a zobrazí ho v krásně klidné a čitelné podobě. Navíc si jde velikost písma i pozadí nastavit. Stačí si stáhnout plugin do prohlížeče a můžete začít fungovat (pro pouhé čtení není nutná ani registrace).

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.