Mám zobrazovat v RSS kompletní články?

Pondělí, 7. Leden 2013

Měl bych nechat zobrazovat kompletní články v RSS? Dát volnou cestu svým textům, zpříjemnit lidem čtení a oželet se o už tak malý příjem? Je povolení zobrazování celých textů správné rozhodnutí? Vyjádřete se.

Co je RSS a oč tu kráčí? Jen v krátkosti, nebojte…

RSS je takový hezký soubor, který umí upozornit na nový článek na webu. Pokud něco nového vydám, ukáže se to tam. Přes různé programy a aplikace pak můžete sledovat takto více webů (jejich kanálů) a dozvíte se o každé aktualizaci. Nemusíte tedy každý den projíždět jako blázni všechny weby a koukat, zda je něco nového.

Zní to hezky, ale je tam jeden problém. Většina webů nepodporuje kompletní články z RSS a tak máte v programu jen kousek. Pro celou verzi musíte vejít přes prohlížeč na web. To kvůli reklamě, samozřejmě.

Takže… měl bych v RSS zobrazovat kompletní články?

Nyní mám totiž ukázané jen titulky a krátký úvod k článku. Měl bych tedy dát obsah do RSS kanálu kompletní? To by znamenalo, že při čtení nebudete muset navštívit stránky, zřejmě ubude komentářů a z weblogu se možná stane webzine (což je to samé jako blog jen s menším důrazem na komentáře). Taky budu očekávat snížení příjmů z reklamy, protože se nebude tolik zobrazovat.

Má to ovšem i milion a jedno pozitivum. To hlavně pro vás, protože budete moci číst celé články mého weblogu z mobilu, počítače, tabletu… z jakékoli aplikace a programu. Takže si budete moci dopřát komfortu, které dnešní čtečky nabízí. Už to nejsou hnusné, nečitelné krávoviny jako dřív, ale nádherné, intuitivní a perfektní aplikace s důrazem na čitelnost.

Jde tu o peníze jako jinde, buďme k sobě upřímní

Z přečteného článku v nějaké hezké mobilní aplikaci nemám ani halíř. Dokud nikdo nenavštíví web či neklikne na reklamu, nemám nic. Proto hodně webů má své články v RSS zkrácené. Chce donutit lidi chodit na web, aby byl nějaký příjem z reklamy. Dlouhodobě je však bannerová reklama stejně neudržitelná. Příjmy klesají, lidé si instaluji pluginy na blokování reklamy a tak dále. Do budoucna budou muset autoři najít jinou cestu. Možná v dobrovolných příspěvcích od vás, čtenářů.

A tak si říkám jestli do toho nemrštit a vykašlat se na příjem z reklamy. Jít lidem vstříc a zkusit to jinak. Co vy na to? Jste jako čtenáři ochotni přispět autorům textů? Dát jim nějakou tu kačku za práci, kterou pro vás dělají?

Flattr - Social micropayments.

Bez příspěvků bude obsah na internetu balast, proč?

Zkuste se podívat na plat redaktora v novinách, na internetu. Většina textů vzniká za minimální plat či zadarmo někde na koleně. Lidé si stěžuji, že v novinách jsou blbosti, ale oni musí být. Proč? Protože noviny stojí pár korun a nikdo nebude tvořit do puntíku perfektní články za minimální plat. Taková je realita. Já ji zjistil teprve nedávno. Můžu se o tom rozepsat, chcete-li.

Miluji dobré myšlenky a články, ale nevěřím, že je někdo bude tvořit a v životě živořit. Ne, my si obsahu vážíme, ale neprojevujeme to správně. Musíme něčím autory podpořit. Já bych si klidně noviny za 50,- koupit. Pokud budou napsány perfektně a zábavně, proč ne? Za ty peníze, co autoři mají v současné době lepší články nebudou. Nikdy.

Klapne tedy zpřístupnění kompletních článků z RSS?

To záleží na vás. Na tom, co mi napíšete a budete si myslet. Zobrazování nezkrácených článků mi přijde jako fajn nápad. Sice se oprostím od části příjmů, ale snad to nebude tak hrozné. Stejně počítám, že většinu kliknutí (na reklamu) mají na starosti lidé, kteří chodí na články přes vyhledávače. Větší starosti mi dělají všelijaké agregátory, který na internetu kradou z RSS obsah a zobrazují ho u sebe. Co na takové duplicitní texty asi vyhledávače říkají…

Napište mi váš názor. Zda je reálné zobrazovat celé články, dávat lidem čtení do jejich čteček a zároveň z toho dostat něco nazpět. Pošlete mi například jako čtenáři nějaký příspěvek, když budu psát častěji a nabídku čtečkám své kompletní články? Má smysl zobrazování kompletních článků z RSS?

Budete raději přispívat a číst v nádherné aplikaci kompletní články nebo vám vyhovuje mít obsah zdarma na webu s klasickou reklamou?

{ Komentáře k článku }

Libor

Ja som proti celému zneniu článku do RSS, prídeš o návštevnosť, lebo človek čo má napr v tablete čitačku si ten článok prečíta celý tam. Nemusí teda kliknúť na web, a teda sa nemusí pozrieť na tvoj web a ty strácaš. Ked už máš človeka na webe tak s ním vieš pracovať, vieš ho nasmerovať aby dajme tomu klikol aj na podobné články, čo ale v RSS čítačke nejde. RSS ano ale max tak 3-4 riadky a potom odkaz.

MaReK Olšavský

Do RSS jednoznačně Nadpis + perex, celý článek ne. Perexy píšeš dobře, takže je snadné se rozhodnout, zda čtenáře článek zajímá, nebo ne, tudíž nenutíš čtenáře v RSS čtečce listovat dlouhým balastem.

Agregátory článků mívají horší rating, duplicitní obsah je se zpožděním, ale nabízí řádově víc článků, než napíšeš sám, takže návštěvnost si vyrobí a tím i reklamní potenciál. Celé články v rss jim pomohou, ale vzhledem k „pestrosti“ běžně používaných CMS není moc komplikované udělat agregátor i bez kompletních textů v RSS.

Tomáš Erlich

Ahoj,
děkuji za kompliment. Snažím se psát nejstručněji a nejjasněji, co umím. Takže snad se to čte nádherně :). Asi by nakonec bylo opravdu blbé dávat kompletně celé články do RSS. Umím si představit tu nepříjemnost jak člověk musí rolovat až bůh ví kam i přesto, že ho zrovna ten konkrétní článek nezajímá.

Petr

Bylo by pěkné, vložit do RSS minimálně celý tento článek :-).

syky01

Osobně jsem proti celým článkům ve čtečce. Proč? Protože je to dlouhý text. Pokud si čtu RSS na iPadu, tam dlouhý text v RSS nepotřebuji, buď jedním kliknutím načtu stránku s textem nebo prohnané něčím jako Readability, takže přínos je minimální.

Pokud procházím RSS v počítači, tak používám Google Reader. Tam je pro mě dlouhý text přítěží, standardně mám zobrazení nepřečtených zpráv v rozšířeném zobrazení a na další texty skáču přes mezerník (ano, vím, že existuje i N, ale to se levou rukou špatně mačká), a pokud je text dlouhý, tak člověk se s mezerníkem musí snažit aby se nedostal moc daleko případně obnovovat seznam.

Tomáš Erlich

Díky za názor. Koukám, že dlouhý text by takhle dost znepříjemnil prohlížení. Jak jsi na tom s tím iPadem? Nevadí ti klikat na článek, čekat až se otevře stránka a pak to prohánět zase přes Readability? Jako jestli ti to nepřijde zbytečně zdlouhavé.

Já si iPad ošahal vždy jen krátce takže nevím jak je to s rychlostí. Ale takhle napsané mi to přijde tak nějak… krkolomné.

syky01

Použiji obrázek z iPhone verze, protože jsem nenašel iPad verzi, ale workflow se neliší. Na iOS používám aplikace Feeddler RSS a v podstatě funguji stylem, že klepnu na první článek a šipkou dole jedu postupně přes články.

V okamžiku, kdy mě nějaký zaujme, tak buď klepnu na odkaz (ten vede na plnou verzi) nebo na „full text“ (ten vede na verzi Readability).

Tomáš Erlich

Aha, díky za info. To je celkem hezká čtečka. Hlavně je dobře, že udělá rovnou ten čitelný text v Readability. Já myslel, že otevíráš prohlížeč a až tam přes nějaký plugin něco klikáš. Proto mi to přišlo zdlouhavé. Takhle je to v pohodě.

Brassic

+1

Pavel Hák

V RSS požaduji vždy alespoň perex (jsou zdroje, co tam strkají jenom nadpis a to mě štve). Celý text článku tam dle mého třeba není.

Plaváček

Podobná otázka se řešila už před nějakými šesti lety, viz vyjádření (a odkazy) Marka Prokopa. Já posílám do RSS jenom perex, ale prakticky nevidím důvod, proč neposlat celý článek. Ostatně – osobní blog nebývá primárně určen k obživě, že?

Tomáš Erlich

Ahoj Plaváčku,
máš dobrého pamatováka. Články jsem si prostudoval a doporučuji každému totéž. Jen okolo těch plných článků v RSS mám zmatek. Asi to nakonec nechám tak, jak to je. Ono nechat vše při starém je snazší, než nutit lidi rolovat dolů obsahem, který je třeba nezajímá.

A jinak blog by k obživě být neměl, ale je fajn, že někdo klikne a já si za to mohu tak „zdarma“ něco koupit. Beru to jako koníčka, který vydělává. Což zní moc hezky =).

Lukáš

Jednoznačně ne. Vždy mě naštve, když projíždím GReader, rozkliknu nadpis, abych se dostal k linku, a vyblije se mi obsah na dvě strany. Je s tím spousta scrollování a na touchpadu to není moc příjemné. Stejně vždy čtu článek na webu kam patří, přijde mi to mnohem „osobnější“ – člověk hned vzpomene na předchozí články, které četl, a ví, kam zařadit autora.

Arxeiss

Zdravím,
nesouhlasím s celými články. Dělá to tak jeden blog, který odebírám, a vadí mě to. Zbytečně to zabírá moc místa, a musím dlouho rolovat než najedu na další, pokud mě to nezajímá…

ondrg

Díky za zajímavé zamyšlení. Kdyby měl Tvůj weblog responzivní styly, pak by mi to bylo jedno. Momentálně se však musím přiklonit k možnosti celých článků v RSS.

Tomáš Erlich

No celkem nedávno jsem o responzivním designu psal a v komentářích vyšlo najevo, že to zas tak slavné není a lidem obyčejná verze moc nevadí. Ale to je věc, kde se názory liší člověk od člověka.

Já předělat styly na responzivní (pokud stačí jen to) neumím. Ale pokud by se našel někdo, kdo by to chtěl zkusit – rád to vyzkouším. Weblog se mi takhle líbí, ale pokud by byl na mobilech čitelnější, proč ne?

Adam

Primárně projíždí RSS čtečku na iPadu, tudíž jsem pro celé články. Nesnáším když musím rozklikávat web. Dělám to je když mě zajímají komentáře, nebo když chci komentovat.

Tomáš Erlich

Přesně takový názor jsem měl, když jsem si nainstaloval nádhernou čtečku, feedly. Bohužel většina mých oblíbených blogů má jen zkrácené texty a s tím si čtečka neuměla poradit. A tak jsem jí smazal. Protože nemá cenu používat krásnou čtečku, když v ní stejně nic přečíst nejde.

Michal Brtníček mi ovšem na Facebook psal, že si s tím nějaké čtečky umí poradit a celý text vytáhnou. Ty o tom nic nevíš? Povídal něco o aplikaci Reeder. Já mám Android takže to nezkusím, ale prý funguje na iPad a iPhone.

Chlapec z dediny

Máš pravdu v tom, že príjmy z reklamy sú mizerné. Ale celý text v RSS mi príde ako zbytočný. Nie každého zaujíma každý text. Kto chce, si klikne na web, kto nechce, ide ďalej. Myslím, že naozaj na reklamu neklikajú ľudia z RSS, ale tu ide skôr o to, naučiť ľudí chodiť na web, naučiť ich na zvyk. Na webe môžu nájsť odkazy na iné články, to môže byť ich pridaná hodnota.

Ale na blogu, ktorý sa mi páči, si na reklamu občas kliknem, aj keď nekupujem. A možno tomu iba nerozumiem, som chlapec z dediny.

Kvasnička Jan

Já jsem takový neutrál, kterému je celkem jedno, zda je tam prerex nebo celý článek, jelikož se stejně vždy prokliknu na web autora, abych zjistil, co je u něj na webu nového, zda jsou nové komentáře nebo co se změnilo. Ale popravdě mě celkem překvapilo, že pro většinu jsou v pohodě prerexy, čekal jsem spíše opačné reakce.

Pilda

Ahoj,
RSS využívám už strašně moc let, ale o tom, že by někdo do něj dával celé články čtu poprvé až zde. Nevidím jediný důvod proč by jsi měl do rss dávat celé články. Výhoda RSS krom té hlavní je to, že si člověk rychle stáhne nějaká data a v případě, že ho upoutá kousek článku, tak si ho otevře celý. Ale nemusí se přeci přeínat do žádného prohlížeče, vždyď samotná čtečka je prohlížeč.

Kdybych měl na svém pomalém mobilním připojení s FUP stahovat stovky celých článků a pak z nich číst jenom pár, tak krom toho, že to bude zvytečně stahovat a spotřebovávat data pro fup, budu zbytečně dlouho čekat než se mi to stáhne. Také je nehezké číst prostý text bez stylů. Jasně, dá se prý i css nastylovat, ale ješt jsem se s tím nesetkal.

Mimochem zkoušel jsem spostu rss čteček a jediná použitelná mi přišla FeedDemon.

Zdeněk Hejl

Já například používám jako čtečku RSS aplikaci Flipboard na iPadu a plné verze článků mi rozhodně usnadňují práci. Denně procházím stovky článků a kdybych měl každý rozkliknout a pak si ještě dát načíst plnou verzi, tak bych se asi zbláznil. Proto jsem rád za každý web, který dává do RSS plnou verzi článků.

Ale samozřejmě každý může mít jiné preference a také každý může RSS využívat jiným způsobem.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.