Jak na trvalé 301 přesměrování v .htaccess

Pátek, 4. Leden 2013

Včera jsem potřeboval přesměrovat jednu doménu a uvědomil jsem si, že už jsem téměř zapomněl jak na to. Proto jsem napsal tento článek, aby sloužil jako tahák pro všechny, kteří tohle sem tam potřebují.

Co znamená 301 u přesměrování a kde to použít?

Číslo 301 je stavový kód, který značí přesměrování stránky / celé domény na nějakou jinou. Znamená to něco jako „přesunuto nafurt na…“. Takže pokud stěhujete své stránky na jinou doménu a chcete návštěvníky ze staré přesměrovávat, použijte 301 přesměrování přes .htaccess. Návod jak na to a vysvětlení parametrů najdete níže v článku.

Jak chápou přesměrování domény vyhledávače?

Celkem dobře. Při navštívení stránek si vyhledávač všimne statusu „301 Moved Permanently“ a dojde mu, že stránka (nebo subdoména, na tom nesejde) byla přesunuta jinam. Tady je důležité přesměrovávat obsah správně a neházet návštěvníky na hlavní stránku. Pokud je cílová stránka se stejným obsahem, vyhledávač si ji uloží a ví, že došlo k přesunu domény.

Změnu adresy nahlaste také ve službě Nástroje pro webmastery (Konfigurace -> Změna adresy). Je to řešení pro jistotu, pokud už máte aktivované přesměrování na straně serveru (301), ale i tak…

Návod na správné přesměrování domény s příklady

Teď už si konečně vysvětlíme, jak by měl vypadat .htaccess. Počítám s tím, že už víte, co je tento soubor zač a jak ho vytvořit. To hlavní v tomto okamžiku je aktivovat mod_rewrite. Učiníme to zápisem RewriteEngine On na začátek souboru. Potom už můžeme zadat kód pro přesměrování.

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^stara-domena\.cz
RewriteRule ^(.*)$ http://nova-domena.cz/$1 [R=301,QSA]

Nyní se stara-domena.cz bude přesměrovávat na nova-domena.cz s tím, že se zachovají přesná URL (to zajišťuje zápis $1). Hned jak robot navštíví takovou stránku, zařídí, aby byla dohledatelná i ve vyhledávačích. Teď bych tu chtěl popsat nějaké ty parametry a příkazy. Hlavně ty v hranatých závorkách.

  • $1 zařídí, že se stránky přesměrují s přesnou URL (za lomítkem)
  • [R=301] značí trvalé přesunutí obsahu na novou adresu
  • [QSA] přesune, co bylo za „?“ v původním odkazu i na novou URL
  • [NC] se používá také často a říká, že nezáleží na velikosti písmen
  • [L] říká, že již žádné pravidla se uplatňovat nemají (poslední pravidlo)

Doufám, že to jako vysvětlení bude stačit. Nejsou to všechny parametry, ale ty nejpoužívanější určitě ano. Jestli máte .htaccess soubor prázdný a chcete do něj vložit přesměrování, mohlo by kompletní řešení vypadat takto.

#Přesměrování staré domény na novou (poznámka)
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^stara-domena\.cz
RewriteRule ^(.*)$ http://nova-domena.cz/$1 [R=301,QSA,L]

Je to snadné a funguje to perfektně.

Jak dlouho mít na staré doméně přesměrování?

Tohle je něco, co jsem řešil, ale nikde jsem se ničemu nedohledal. Mám starou adresu weblogu a řešil jsem kdy už vyhledávače ví, že je weblog na jiné doméně a kdy už nemá smysl tu starou udržovat a s klidem ji zrušit. Někdo by řekl, že ideálně nikdy (když stojí stovku ročně), ale k čemu mít starost navíc. Mimochodem, Google doporučuje minimálně 180 dnů starou doménu udržovat funkční (tím myslím to přesměrování na novou).

Ale ještě odbočím k něčemu důležitému. Přesměrovávejte všechen původní obsah na novou doménu. Nemůže se stát, když půjdu přes odkaz na Kontakt ze staré domény, abych byl přesměrován na hlavní stránku té nové. Tohle pro lidi není užitečné (protože oni hledají sekci s kontakty) a vyhledávače to mohou ignorovat a stránku neindexovat.

Správné 301 přesměrování

Zpět k původní otázce. Z mých zkušeností vím, že po třech letech ze staré domény nepřišel ani živáček. Takže pokud stěhujete web, prodlužte starou doménu třeba ještě na 3 roky (otázka 400 korun) a udělejte přesměrování. Po těch třech letech už s klidem můžete nechat doménu propadnout a nemusíte se bát, že o nějaké návštěvníky přijdete či ublížíte webu.

A stěhování webu máte téměř za sebou

Už jen stačí poprosit, co nejvíce lidí u kterých máte odkazy o změnu URL na tu novou a odvážím se říct, že máte hotovo. Nebo ne? Jaké jsou vaše zkušenosti se stěhováním webu? Berou vždy přesměrování vyhledávače správně či řešíte problémy a nic nejde podle plánu? Podělte se.

{ Komentáře k článku }

Lukáš

Před nedávnem jsem stěhoval svůj web na novu doménu za použití výše zmiňovaného přesměrování.
Vše proběhlo OK. Jen škoda že u Sranku nezůstali hodnoty stejné. GPR si z přesměrováním poradil a hodnota se nezměnila.

Tomáš Erlich

S-rank by se měl přesunou také. Možná mu to jen déle trvá nebo jsi v té době přišel o nějaké odkazy a proto klesl. Seznam ve své nápovědě doporučuje rovněž toto přesměrování. Takže bych se nebál, že je něco špatně.

Zkus se jim třeba ozvat do nápovědy. Jsem si jistý, že ti napíšou totéž. Že jen proběhla změna S-ranku a nemá to s přesměrováním nic společného.

Jan

Podobné taháky se vždycky hodí. Webmaster si přece nemůže pamatovat všechno. Zvláště díky za vysvětlení těch parametrů. To snad každý návod ignoruje a člověk ani neví, co tam vlastně dává. Ukládám článek do záložek, takže díky.

DMP

Stanovit dobu, po kterou by měla být stará doména aktivní, přesně na roky nelze. Je to případ od případu. Pokud povede na starou doménu hodně odkazů z významných stránek, tak se skutečně vyplatí mít starou doménu skoro navždy. Naopak u méně významné stránky mohou být ty tři roky zbytečně moc.

Tomáš Erlich

Máš pravdu. Doména je značka a pokud by se přesouval web jako Interval.cz nebo Živě.cz, určitě by se vyplatilo doménu zanechat navždy. Pro většinu webů ovšem stačí ten rok, dva.

Vím, že když jsem přesouval já své stránky, během dvou let se vytvořilo na web již tolik nových odkazů, že odkazy na předešlou doménu nebyly už tak důležité, že bych se bez nich neobešel. Takže jsem se na starou doménu vykašlal.

Podobný postup mohu jen doporučit. Za několik let existence nového webu stejně ty staré odkazy ztratí hodnotu a většina webů se promění v nějakou žumpu. Takže ty odkazy ani za moc nestojí. A to ani nemluvím o počtu webů, které se za tu dobu zruší…

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.