Jaké výhody do života vnáší minimalismus

Středa, 24. Duben 2013

Dnes jsem se rozhodl napsat článek o tom, co mám na minimalismu rád a co mi do života přináší. Doufám, že vám článek půjde inspirací a ukáže vám, jaké výhody plynou z minimalismu do naprosto běžného života.

Tak na úvod – co vlastně ten minimalismus je?

Podstatou je zachování jednoduchosti. Dá se říct, že je to životní styl, který vám pomáhá zaměřit se na to, co je právě pro vás důležité a to nepodstatné se snaží eliminovat. Méně je někdy více, jak se říká. Minimalismus je moderní v bydlení, ale jde aplikovat na všechno. Je to jen na vás, jak moc a na čem ho budete ve svém životě uplatňovat… Pokud vím, žádná pravidla nejsou.

Jako příklad by šlo snad uvést toto. Chodíte do práce na 12 hodin denně a svou rodinu skoro nevnímáte. Místo toho se rozhodnete vzít práci za méně peněz, ale s tím, že na svou rodinu budete mít více času. A o tom to je. Že pro vás má větší prioritu čas strávený s rodinou a klidně se trochu omezíte s tím, že budete nakonec šťastnější, protože budete mít více času na to důležité.

1) V bytě mám jen to, co používám a je nezbytné

Takže tu nemám (skoro) žádný nepořádek. Je to o tom, že mám jen to, co mi přináší užitek. Oblečení mám prostě jen to, co nosím. Věci mám ty, které používám. Pro někoho takový byt může působit prázdně a nejraději by do každého rohu hodil nějakou blbost, ale mě se to tak líbí. Je to jednoduché a vzdušné. Navíc kdyby někdo něco nového přinesl, je tu vždycky místo.

Přijde mi vtipné, když si někdo schovává naprosté blbosti a omlouvá si to něčím jako „co kdyby náhodou“. Pokud by tak lidé měli uvažovat, hodilo by se schovat všechno a každý by žil ve smetí, protože co kdyby, že? Žádné skleněné nádobky a podobné kraviny fakt nepotřebujete. V dnešní době je vše na dosah. Obchod s jídlem mám sotva dvě minuty cesty, půjčovnu nářadí maximálně 5 a poštu, banku, bazar, domácí potřeby a vše myslitelné stejně tak. V bytě si nemusíte skladovat nic, navíc jednoduchost je fakt krásná.

Minimalistická kuchyně

2) Nekupuji si blbosti, které člověk nepotřebuje

Pro příklad – Samsung Galaxy S3 je i po roce hezký a výkonný telefon, ale stejně si ho nekoupím. Proč? Protože by mi nic nového nepřinesl. S telefonem volám, píšu, kontroluji maily a jen občas si na něm pustím nějaké video či přečtu Twitter. Není tedy důvod, proč bych si ten jinak opravdu hezký telefon kupoval. Tohle všechno totiž zvládne i můj současný telefon. Ale reklama vám samozřejmě bude cpát opak, že ho prostě musíte mít.

A v dnešní době je reklama všude. Máme tu billboardy, svítící a otravné panely, reklamu v novinách, na internetu… vyskakuje na nás i v mobilech a všude nám cpe jen jedno: kup si tohle všechno -> nemáš na to? -> půjč si -> splácíš už moc? -> tak si sjednoť půjčky -> už to nezvládáš? -> tak jdi do háje, lidí je dost. Přitom obrana je jednoduchá, stačí používat zdravý rozum.

Jestli vám nějaká hnusně zmalovaná herečka cpe jak strašně potřebujete nový kartáček na řasy a vy si ho hned koupíte, jste prostě ovce. To je bez debat. Stejně jako to bylo před lety s iPhonem. Každý kdo ho měl bych machr. Ale je jen na vás jestli si chcete kupovat takovéto nadbytečnosti a utrácet za ně peníze. Já třeba žádný kapesní ego-booster k tomu, abych se cítil dobře nepotřebuji. A určitě bude takových lidí na světě víc…

3) Minimalismus příjemně pomáhá snižovat stres

Snaží se vás uklidnit svou jednoduchostí, přinutit k zamyšlení, jestli je fakt třeba, aby vám mobil pípal s každou zprávou. Donutí vás příjemně zpomalit a zaměřit se na to, co opravdu chcete dělat. Dnes je všude kolem nás plno podmětů, které nás neustále vyrušují. Pomalu člověk ani neumí vypnout a to je každopádně špatně. Člověk by měl mít čas na prosté relaxování…

Dříve jsem si třeba vystačil s mobilem a počítač jsem měl jen pro zábavu. Dnes mi skáčou desítky mailů, vzkazů na Facebooku, zpráv na Twitteru a všechno tohle smetí, co nám dnešní sociální sítě přinášejí. Minimalismus je v takovém případě fajn věc na uklidnění. Vy si totiž sami určujete, co je pro vás důležité a to ostatní prostě hodíte za hlavu. Proto Twitter používám pouze pro sdílení článků a na zprávy na Facebooku odpovídám jednou za čas.

Sociální sítě prostě nejsou mou prioritou a nehodlám jim věnovat víc jak minutu denně. Mou zábavou je psaní, ne ty věci kolem. Určením životních priorit získáte plno času na relaxaci a své koníčky, zkuste to taky. Ve finále toho totiž stihnete mnohem víc. Alespoň toho, na čem skutečně záleží.

Relaxující Homer

4) Pokud praktikujete minimalismus, nic neztratíte

Jak už jsem psal v úvodu, jestliže nehromadíte blbosti, není příliš možností, kam by se něco mohlo ztratit. Vše tedy máte na dosah a už nikdy nebudete muset hodiny hledat nějaký doklad v kupě dalších. Na tohle třeba doporučuji obálky a pečlivě si je nadepsat. Házet totiž desítky dokumentů do šuplíku není moc efektivní. Po letech z toho vznikne nepřehledná hromada a nedej bože, abyste v tom museli něco konkrétního najít. To jen na tak okraj.

Nedávno jsem třeba udělal takovou „čistku“ pokoje a rozdal jsem vše, co jsem už nepotřeboval. Pokud to nikdo nechtěl, prostě jsem to vyhodil. Je neuvěřitelné, kolik blbostí člověk takovým úklidem najde. Najednou je tu mnohem více prostoru. A co vy a vaše zkušenosti s minimalismem? Jak ho využíváte ve vašem osobním životě vy? V čem vám pomáhá?

{ Komentáře k článku }

Turek

Taky miluji minimalismus. Nejvíce jsem si uvědomil zbytečnost věcí při velkých úklidech, kdy hodně věcí letělo z domu, přitom pořizovací cena byla nemalá. Jen někdy je to možná jen opouštění dětství a dospívání, kdy se člověk často rozhoduje emotivně.

Tomáš Dvořák

Přihodím něco k tématu.

Do práce jsem přestal jezdit autem. Kde to jde, jdu pěšky, případně MHD a Student Agency. Odpadne stres při tankování a nikdy nekončící opravy a výměny kapalin. Projdu se a ušetřím několik tisíc měsíčně.

Knížky si nekupuji. Není je kam dávat a stejně je přečtu jednou. Městská knihovna vyjde na 120 Kč ročně a má nepřeberný výběr.

Snažím se, aby každá služba, co čerpám, byla bez závazků (internet, telefon, spoření, banka). Můžu tak kdykoliv změnit a nic mě nedrží.

Tomáš Erlich

Tohle začíná dělat plno lidí. Ono je prvně každý rád, že má auto a jezdí všude možně, ale když si to spočítá… fakt je lepší jezdit jinak, pokud to jde. U nás před lety jezdilo autem do školy taky pár lidí. Já a další dva a to jen proto, že jsme to měli daleko. Autobus je prostě častokrát levnější. Já chodím taky nejvíc pěšky. Jak už jsem psal v článku, všechno mám kousek, byla by blbost jezdit autem.

MN

Autobus je sice levnější, ale tahat nákup autobusem? Nebo jet na výlet 3h autobusem a vlakem místo hodinky autem? Děkuji, nechci…

Tomáš Dvořák

Nevím, jak jiní, ale já si auto nechal. A když chci udělat velkej nákup, prostě sednu do auta a jedu. Jde o to, že nemá smysl jezdit Plzeň-Praha autem, když jedu stejně dlouho jako bus a vyjde mě to 4-5x dráž. Nemusím řešit parkování, poskakovat v kolonách. Takhle si v klidu přečtu knížku, odpovím na emaily, odpočnu. A výlet vlakem je sám o sobě zážitek.

Není to primárně o penězích, ale o menším stresu, nepospíchání. Deset let jsem si nedovedl život bez auta představit, teď už ano.

Tomáš Bělaška

Taky vyznávám minimalismus. Nesouhlasím pouze s jednou věcí – Samsung Galaxy S3 není hezký mobil, to je nepěkný tablet.

Tomáš Rak

Hezký článek. Fotografie, kterou si do článku přidal je tvoje? Pokud ne, proč ne? Při čtení mě hodně zajímalo jak ten tvůj byt tedy vypadá.

U prvního bodu jsem si nemohl nevzpomenout na Steva Jobse, který neměl v bytě skoro žádný nábytek protože mu žádný nevyhovoval.

Tomáš Erlich

Obrázek jsem nefotil a je to ze tří důvodů. První je, že obrázek má odrážet mou představu v článku, ne můj byt. Zadruhé neumím fotit a já v článku ošklivé fotky nechci. No a nakonec tu mám vše tak na půl a ideální to bude asi ještě za hodně dlouho. Navíc mám rád své soukromí a nebylo by chytré v kontextu se vším ostatním nahrávat na blog fotky mého bytu.

Jo a když už je řeč o nábytku, docela pěkný a minimalistický se dá sehnat v Jysku či Ikei. Navíc se vsadím, že by si Jobs určitě vybral, kdyby prošel pár obchodů. Mě stačilo půl dne a každý mi mile dával všemožné letáky, co měl při ruce. Z takové hordy si vybere každý. Stačí požádat o nějaký leták. Obchody mají totiž vystavené minimum toho, co skutečně mají a mohou sehnat.

Tomáš Rak

Jistě, že obrázek má odrážet tvou představu v článku, ale myslel jsem, že když o tom píšeš, tak to máš doma.

Já fotit taky neumím, ale myslím, že nekvalitní vlastní fotka je lepší, než kvalitní cizí. Tedy pokud jde o blog. Do firemních prezentací se samozřejmě hodí fotky z fotobank, ale blog beru jako osobní záležitost, kde se nehledí na věci jako je kvalita fotek.

S tím odkrýváním soukromí samozřejmě souhlasím. Nedávno jsem byl na přednášce o blogování a s pár lidmi jsme se tam bavili o odhalování soukromí blogerů. Psal jsem o tom i článek. Bloger prostě někdy své soukromí musí odhalit ale určitě to má meze, které má každý někde jinde.

Jobs měl problém s vybíráním nábytku protože byl puntičkář. Dočíst se o tom můžeš knížce Steve Jobs od Waltera Isaacsona. V ikee je samozřejmě pěkný nábytek co se designu týče, ale myslím, že kvalita jde stranou.

Petr

Taky se pokousim o minimalisticky pristup k zivotu.

Narozdil od ostatnich se ale nesnazim za kazdou cenu zbavovat veci. Nove kupuji minimalne. Stare ale nevyhazuji, spis se od nich snazim odprostit. Kdyz v te komore lezely doposud, at tam lezi i dal, pokud tedy neprekazeji, jednou se muzou hodit. Pokud o ne ale prijdu mrzet mne to nebude.

Hodne se mi osvecilo snizovani nakladu – odstehovat se z CR, vyhybat se mestum, aktivity smerovat do prirody, ktera je zadarmo.

Najednou mam mnohem vic casu i penez. Jsem mnohem spokojenejsi, vyrovnanejsi. Setkani s minimalismem povazuji za jednu z nejzasadnejsich udalosti v mem zivote.

Jan Štráfelda

Myslím, že ne všechny zmiňované body se týkají minimalismu. Třeba ta méně placená a zároveň méně náročná práce, to je typický příklad dobrovolné skromnosti. A ta má zase úzkou vazbu na výběrovou náročnost, stejně jako ta koupě nového telefonu.

Zájemcům o tato témata doporučuji knihu „Pestří a zelení“ od Hany Librové, případně i „Zelenou svatozář“ od Erazima Koháka.

Tomáš Erlich

Díky za tipy. Jakmile budu někdy v knihovně, určitě se po těch knihách podívám. Koukal jsem na internetu a jedna z nich je prý z roku 94. To mě docela zajímá, protože už je to nějaký čas. Bude zajímavé srovnávat dnešní pohled a ten popisovaný v knize.

Martin

Tenhle přístup je mi sympatický. A to ještě bydlím mimo město, tak zjištuji co všechno poskytuje příroda, nebo zahrada.

Mimochodem, před 14 dny mě odešel rok starý notebook a je stále v opravě. Vytáhl jsem IBM T40p (více jako 10 let starý notebook), který byl podle ženy už nepoužitelný, promazal a na základní věci dobře funguje.

Je pravda o něco pomalejší, ale nemám pocit, že bych díky němu udělal míň práce. Takže i to je pro mě minimalismus.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.