Dnešní článek jsem věnoval minimalismu z pohledu bydlení. Co podle mého je a co není minimalismus, které věci do něj nepatří a podobně. Doufám, že se vám článek bude líbit a přinese vám do života něco nového.
Minimalismus opravdu není jen o bílé barvě
Na toto narážím celkem často a vadí mi to. Když se řekne minimalismus, někdo si představí příliš strohou domácnost, která je neobyvatelná a někdo zas všude bílou. Stěny, nábytek, podlaha… jenže to je úplná blbost. Na kompletním bílém bytě není nic minimalistického ani moderního. Minimálně vám z takového prostředí hrábne, protože v takovém bytě se bydlet nedá.
Minimalismus v bydlení je podle mého o tom, jak uspořádáte věci a o tom, že se budete snažit odstranit všechny zbytečné věci. Zkrátka půjde o plně funkční a užitečnou domácnost bez nadbytečností, které nejsou v životě tak často třeba. A pokud už chcete všude bílou, snažte se ji alespoň maximálně doladit dřevem (podlaha, nábytek), živou zelení a barevnými doplňky…
Takové 4 barvy na místnost většinou postačí…
Abych uvedl nějaký příklad… já mám třeba v koupelně dvě základní barvy. Samozřejmě bílou (sprchový kout, umyvadlo a sušák) a k tomu jemně oranžovou na stěny a podlahu. Další místnost mám trochu barevnější. Jde tu o kombinaci chromové a černé (křesla a další drobné doplňky) a trochu to tu rozveseluji pistáciovou barvou na stěnách a světlým nábytkem (buk).
Třeba pistáciovou jsem použil poprvé a mohu ji vřele doporučit. Je veselá, tolik nesvítí a pěkně uklidňuje. Navíc skvěle kontrastuje s bílou (zásuvky, okna a tak vůbec). A co vy? Jaké barevné kombinace třeba používáte? A jaké barvy v bytě máte nejraději? Nebo tohle vůbec neřešíte a máte všechny stěny v bílém? Určitě napište, budu zvědavý. Ale zpět zase k tomu minimalismu.
Podle mě jde hlavně o správné uspořádání věcí
Že je vše maximálně využito, aby nám přinášelo užitek a že nikde není nic naprosto zbytečného. To jsou takové ty klasické blbosti, co ve většině bytů najdete. Jsou to různé dárky, malé postavičky, ozdoby, ale třeba i krásně vystavené talíře, které jsou naprosto k ničemu, protože z nich nikdo za poslední roky například nejedl… Jde tu o důraz na kvalitu a použitelnost.
Nemyslím si, že minimalistické bydlení musí znamenat obarvení všeho na bílo. Že musíme vyhodit mikrovlnou troubu, toustovač a vše podobné, protože jde přeci o nadbytečné věci, bez kterých jde žít. Být minimalistou přece neznamená, že se musíme v životě takto omezovat. Takové chování je spíše totální „reset života“, žádný minimalismus. Skutečné minimalistické bydlení podle mě tkví v tom, že efektivně využíváte prostoru, nekupujete blbosti a tím pádem čímkoliv zbytečně neplýtváte. To je minimalismus.
Jaký je podle mého ideální minimalistický byt?
Pokud bych to měl trošku rozvést, šlo by určitě o jednoduché, přehledné a příjemné místo. Doplněné něčím přírodním. Ať už kvalitní dřevěnou podlahou či vhodnou květinou. Šlo by o byt, kde je upřednostňována kvalita před kvantitou. Kde není nic zbytečného. Ovšem všeho s mírou. Opravdu kvalitní minimalistický byt vás totiž může přijít klidně na 5-6 milionů a kdo je dnes má, že? Takže nakupujte málo, kvalitně, ale taky s rozumem. Prostě jen to, co potřebujete. Žádné blbé lampičky na okrasu za 5 tisíc a podobně.
Krásným příkladem sem byl můj plánovaný nákup bonsaje. Už od mala je mám rád, protože můj otec prodával tropické rostliny. Díky tomu jsem měl kupříkladu možnost ochutnat přírodně vypěstované banány, citrony či třeba ananas. Bonsaj jsem si tehdy chtěl koupit čistě na ozdobu. Abych prostor vyplnil něčím přírodním. Problém ovšem nastal už při výběru. Když jsem si totiž nějaký pěkný vybral, zjistil jsem, že stojí bezmála 35 tisíc korun…
A teď mi upřímně řekněte, kdo z vás by to za 17 cm velký stromeček byl ochotný dát. Abych to zkrátil, nekoupil jsem si nakonec žádný. Zkuste se tím třeba trochu inspirovat a nekupujte zbytečně drahé věci jen proto, že jsou na pohled hezké. A jaká je vůbec vaše představa minimalistického bydlení? Jde o používání čistě bílé barvy, zbavování se zbytečností a omezení plýtvání? Nebo minimalismus chápete jako důraz na jednoduchost a použitelnost?
{ Komentáře k článku }
Teď jsme rekonstruovali byt a máme to podobně, žádné nábytkové stěny se spoustou serepetiček, co se na ně chytá prach, jen nábytek, který má smysl. Všechny věci jsou ve 2 velkých vestavěných skříních. Obývák máme dost podobně, tmavěhnědý nábytek, šedá sedačka, 3 bílé zdi a jedna zelená (dost podobná pistáciové). Vyplatilo se investovat do dveří, co jsou z větší části tvořené matným sklem, nejen že to dobře vypadá, taky prosvětlí interiér.
Minimalistické bydlení pro mě v životě znamená nehromadění blbostí v domě. Nebo spíše neukazování. Každý má totiž plno zbytečností, složenek a všeho možného i nemožného dostatek. Takže jde spíše o šikovné odložení a schování určitých věcí tak, aby to nebylo znát a dům působil vzdušně.
Někdo minimalismus bere i jako životní styl, ale to už mi přijde přehnané. Pro mě je to jen určitá životní filosofie. Způsob, jak udržet pořádek v domě. Ještě jsi se mohl ke konci zeptat, proč je pro lidi minimalismus tak důležitý. To mi přijde jako zajímavá otázka…
Ta otázka je vážně dobrá. Škoda, že v článku nepadla. Jinak minimalismus chápu stejně. Není to žádný životní styl, jen se mi to zamlouvá. Mám prostě rád efektivitu, strohost a minimalismus obsahuje obojí. Abych ti odpověděl – pro mě je minimalismus důležitý proto, abych vše rychle našel, měl jasný přehled a neměl kolem sebe něco, co mě nezajímá. Navíc je to prima na uklidnění :).
Tome, minimalisticky zařízený byt bych potřeboval i já. V mém 1+kk jsem za poslední roky nahromadil tolik věcí, že k minimalismu to má opravdu hodně daleko.
A než to vyhodit, to se radši přestěhuji do většího :-D.
Dokonalost není tehdy, kdy už není co přidat, ale když už není co odebrat. A každý kus navíc, každý majetek navíc, přináší starosti a problémy s udržováním. Takže opravdu jen věci, které potřebuji a používám, to je pro mne ideální bydlení. Může se to nazývat minimalizmus nebo optimalizmus, ale důležité je, aby se člověk doma dobře cítil a aby neměl z bydlení a věcí uvnitř stres. Toho si užijeme venku dost.
Ten citát je perfektní. Tím by se měli řídit všechny firmy. Nesnáším totiž, když nějaký produkt začne a je výhradně pro určitou skupinu lidí, ale pod tlakem blbců (slušně se tomu říká široká veřejnost) se produkt upravuje a přidávají další funkce…
Například Twitter a Facebook. Na začátku šlo o jednoduché a krásné služby. Dnes jsou to sítě pro širokou veřejnost s plnou balastu okolo. Všude samé okénka, nabídky na hledání „přátel“, debilní flash hry a podobně. Snaha zavděčit se všem a vydolovat každou korunu z všeho možného tyhle služby totálně ničí… A je to hrozná škoda.
My jsme se nebáli barev a tak máme každou místnost jinak barevnou. Například v předsíni máme svěží zelenožlutou, ta výborně prostor prosvětlila. V koupelně mámě šedivé dlaždice a bílé obklady oboje s žilkováním a doplňuje to strop v šedé barvě se zeleným pruhem po obvodu. Doplňky oranžové, zelené a modré.
V kuchyni jsme použili kombinaci oranžové a šedé. Linka je v oranžové barvě, detaily v hliníku a spotřebiče v nerezu. Stěny jsou šedé s oranžovým a bílým pruhem diagonálně přes dvě stěny a přes bílý strop. Podlaha dýhovaná (brazilský dub v barvě karamel). Okna jsou v bílém plastu a klikami Daytona v matném chromu. Vše doplňují interiérové dveře v dýze bělená bříza a kování shodné s okny…
Takové bydlení potěší dospělé, ale s dětmi je poměrně nekompatibilní. Naše děti se na návštěvách v bytech bezdětných kamarádů, často v popisovaném umírněném stylu, nudí a stěžují si, že tam není nic zajímavého :). To píšu hlavně proto, aby „minimalistické“ bydlení nebylo vnímáno jako univerzální, nejlepší. Je to jeden ze způsobů zařízení interiéru, které v některých kontextech dává dobrý smysl, v jiných už méně…
Tenhle styl měl rád i Steve Jobs, ale ten měl doma jen gramofon a stoleček.
Nesouhlasím s tím, že takové bydlení je neslučitelné s dětmi. Minimalismus nebrání tomu, aby dětský pokoj byl dětským pokojem. Je to o omezení plýtvání, ne o vyhazování užitečných věcí, které někdo v rodině používá. Dítěti stejně stačí dětský pokoj a koutek u televize pro trávení času s rodinou.
Rodiče si povídají, sleduji televizi a dítě si spokojeně hraje a je pořád na dohled. Rodičovství rozhodně nebrání tomu, aby vaše kuchyň, obývací pokoj a ložnice nebyla podle vašich minimalistických představ. Hezky je to zodpovězeno třeba v těchto dotazech z webu mnmlist.com.
Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.