Má význam Full HD displej na mobilech?

Pátek, 8. Březen 2013

Na MWC 2013 se představilo několik obřích telefonů s Full HD displeji. Hezká marketingová maškaráda, že? Takto jemný displej je na telefonu totiž k ničemu, protože ho nerozeznáte od horších. Nevěříte?

Proč si myslím, že je Full HD na mobilech zbytečné

Jednoduše proto, že takovou jemnost vaše oko nerozezná. I když si k sobě vezmete lupu a budete s ní na displej koukat, nic nerozeznáte. Měl jsem možnost hrát si s plno stroji a zkusím tu můj názor i nějak doložit, ale celkově si myslím, že jde o zhovadilost. Výrobci telefonů totiž můžou tahat lidi na super jemný displej, ale ten ve skutečnosti nemáte šanci využít…

Navíc je to hrozný žrout baterie. A jak všichni víme, baterie lepší v dohledné době určitě nebudou. Na telefonech je to vlastně jediná užitečná věc, která se nevylepšuje. Pokud neberu v úvahu větší kapacitu u opravdu velkých telefonů, která je stejně způsobená jen tím, že do tak ohromného těla se prostě vejde větší baterka. A i tak vydrží stejně den běžného používání.

Nekupujte si telefon jen proto, že je nějaké číslo na papíru hezké. Vždy se podívejte i na reálný užitek. I můj rok starý telefon má hezký displej a nerozeznám na něm žádný pixel. Přitom má jemnost „jenom“ 233 DPI.

Displej telefonu Samsung Galaxy S3

Proč to používají a jakou jemnost rozeznáme okem?

Odpověď je myslím všem jasná – pro peníze. Jsem si jistý, že je to jen marketingový tah na lidi, kteří chtějí být in a mít prvotřídní zařízení. Nic jiného mne nenapadá. Proč jinak cpát tak jemný displej do telefonu, když je určený pro lidi a lidi tak jemný displej nejsou ani schopni vnímat.

Osobně mám velké zalíbení v telefonu Samsung Galaxy S3, který má pěkné HD rozlišení. Dnešní trend s Full HD mi přijde mimo a kdybych si měl pořizovat nový telefon, po Full HD nesáhnu. Nechci mít drahý telefon, který se mi vybije už po jednom přehrání filmu v HD kvalitě. A vsadím se, že vy na tom budete podobně. Ostatně nejsem jediný, který má takový názor. Zde pro příklad přikládám citaci Jana Pospíšila z recenze tel. Sony Xperia Z.

Když se ještě vrátím k tomu displeji. Ten má opravdu rozlišení 1920 na 1080. Což nám dává vzhledem k té pěti-palcové úhlopříčce jemnost displeje 441 DPI. Ve skutečnosti, i kdyby tu byl HD displej, ve výsledku by to žádný velký rozdíl nebyl. Protože i ten běžný HD displej je na tyto úhlopříčky stále dostatečně jemný. A nemyslím si, že by Full HD rozlišení v tomto případě přineslo jakýkoliv reálný benefit (Jan Pospíšil).

A tak jsem si udělal malý test jemnosti displejů

Měl jsem možnost používat plno zařízení a tak mě napadlo udělat takový přehled. Sepíšu zde proto zařízení, které jsem používal a napíšu můj názor ohledně jemnosti. Možná pomocí toho odhadneme, jakou jemnost je lidské oko schopné vnímat. Říká se, že kolem 300 DPI (což je počet obrazových bodů na jeden palec = 2,5 cm). Zde jsou tedy specifikace přístrojů:

  • Sony Xperia Arc – 4,2 palcový displej, 480×854 (233 DPI)
  • Apple iPad 2 – 9,7 palcový displej, 1024×768 (132 DPI)
  • Apple iPad s Retinou – 9,7 palcový displej, 2048×1536 (264 DPI)
  • Samsung Galaxy S III – 4,8 palcový displej, 720×1280 (306 DPI)

Abych to neprotahoval, jen iPad 2 má viditelné pixely. Jemnost 132 je prokazatelně na takové zařízení málo. Xperia Arc má velmi dobrou jemnost. Samsung si vede také perfektně. Nerozeznal jsem na něm jediný pixel a má opravdu krásně barevný a zaoblený displej (vrchní sklíčko). A co iPad s Retina displejem? Ten je super. Osobně jsem na něm nerozeznal žádný pixel. Nejlepší je si dát tento tablet vedle iPadu druhé generace. Už na první pohled je od sebe rozeznáte. Právě tím, že iPad 2 má viditelný rastr.

Z těchto vzorků, které jsem používal mohu říct, že cirka nad 250 DPI oko nerozezná rozdíl. Je proto zbytečné cpát do telefonů obří Full HD rozlišení. Taková jemnost vám totiž jen rychleji sežere baterii. Výrobci by se měli zaměřit spíše na zobrazovací technologii. Třeba na porovnání Xperie Arc s Galaxy S3 je to hodně znát. Displej Samsungu je totiž o mnoho lepší.

Závěr? Mobil s Full HD si rozhodně nekoupím…

A vám radím totéž. Kromě toho, že můžete machrovat vám totiž takové rozlišení na mobilu nic nepřináší. Nerozeznáte ho od HD a jen vám rychleji sežere baterii. Telefon bude také náročnější na grafiku, protože vykreslovat 2 073 600 pixelů (1080×1920) oproti 921 600 (720×1280) je sakra velký rozdíl. Takže pokud mohu závěrem něco říct, tak nebuďte hloupý, nežerte vysoká čísla z papírů a přemýšlejte, co je opravdu pro vás užitečné.

Protože tak ohromné rozlišení je opravdu k ničemu. A nikdo nebude váš mobil zkoumat lupou s tím, že vám ukáže pixel, což musí být důvod koupit telefon lepší, protože takhle by to přece nešlo. Telefon je na volání, posílání zpráv, sledování internetu a multimédií. Ne na zkoumání pod lupou…

{ Komentáře k článku }

Freddy

Já mám Samsung Galaxy S III a nemohu si ho vynachválit. Nepoznám na něm žádný pixel ani při nejbližším pohledu. Jenže co je dobré dnes, nemusí být zítra. Třeba to samé budu říkat za dva roky o FullHD. Pokrok nezastavíš.

Stanislav

Ano krasny priklad marketingu ako nalakat ludi na FULL HD. To iste ako pri fotoaparátoch naháňanie sa za Mpixelmi. Na bezne – amaterske fotenie uplne staci 5 Mpx. Ale vsade v reklame najdete nas fotak ma az 14 Mpix a k tomu taky smejdovy snimas, ze kvalita snimky je otrasna… Ide len o prachy :).

Tomáš Erlich

Souhlasím. Já mám třeba na mobilu 8 a v pohodě to stačí. I na retušování, dělání výřezů a bůh ví čeho ještě. Víc než větší rozlišení by se hodila lepší kvalita fotografie. Černé tečky, velká komprese a podobné věci jsou při focení mobilem na denním pořádku.

V ideálním případě by mělo smysl udělat osmi-megapixelový snímač, který by dělal opravdu kvalitní fotky, protože by to většině stačilo. Jenže lehčí je udělat větší rozlišení se stejně mizerným snímačem… a dokud to lidi budou žrát, nezmění se to. Bohužel.

Jiří Dobrý

Na bezne amaterske foceni je i 5 mpix moc. To je totiz foceni pro obrazovku (ty uplne nejvic suprdupr maji 4 mpix, ale bezne max 2) nebo pro tisk na 10×15 (2 mpix pri 120 dpcm). Bezny amater nedela orezy atd…

CrazyDog

2 mpx na 10×15 cm foto? :-D

Jiří Dobrý

10 cm * 120 dpcm = 1200 px
15 cm * 120 dpcm = 1800 px
1200 px * 1800 px = 2 160 000 px
Nebo jsem nekde udelal chybu?

Arxeiss

Ne, na fotku opravdu stačí i 2MPx, ale to je fakt to minimum.

Arxeiss

Souhlasím, a souhlasím i s komentáři ohledně foťáku. Větší rozlišení u foťáku je dobré na zrcadlovky, kde jsou ale čipy o něčem jiném, a můžeš si to ořezat pěkně a dosáhnout většího „zoomu“.

Já mám HTC Wildfire, ten původní. Displej 3,2″, QVGA (240×320 px), DPI nevím jak dopočítat. Ale toto je málo, ale pro mě stačí. Když vedle toho dám něco s lepším displejem, tak to poznám, ale jinak… Až budu kupovat nový mobil, chci rozhodně něco výkonějšího, a s lepším displejem. Ale Full HD určitě ne.

P.S. stejný názor i na obrovské rozlišení u MacBooku 13″ kde je více než FullHD…

Tomáš Erlich

Jsem rád, že máme stejný názor na Full HD na mobilu. Jinak tvůj mobil má 125 DPI. To jen abys věděl, dokázal si představit ten rozdíl a měl lepší představu o číslech, které tu uvádím. Ještě mě napadá, že jsem měl i iPhone 3G. Aby byl článek tedy kompletní, vyjádřím se i k němu. Nejprve přehled:

  • Apple iPhone 3G – 3,5 palcový displej, 320×480 (165 DPI)

Na něm jsem rastr poznal hned. Stačilo se podívat trošku blíž a bylo to tam. Osobně mi to nevadilo, protože to byl můj první dotykový mobil, ale teď už bych ho nechtěl. Tohle v podstatě jen potvrzuje, že 165 DPI je málo. Těch 250-300 je opravdu na telefony optimální jemnost.

CrazyDog

Ale tady nejde jen o rozlišení. Rozlišením stoupa kvalita. Kdysi jsem měl HTC Desire s rozlišením 800 x 480 a teď mám HTC One X s rozlišením 1280 x 720 a když je porovnám vedle sebe, tak to jsou nebe a dudy. Už bych horší display nikdy nechtěl.

CrazyDog

HTC Desire – 252 DPI – 9 846 bodů/cm2
HTC One X – 312 DPI – 15 133 bodů/cm2

Tomáš Erlich

Rozlišením kvalita stoupá, ale jen do bodu, kdy to dokážeme rozeznat. Nad těch 300 pixelů na palec už žádný rozdíl okem nepoznáš ani kdyby jsi měl rozlišení 3K. A proto říkám, že Full HD nemá na mobilech význam.

Rozdíl v tvém prožitku je spíš tím, že HTC Desire má obyčejný LCD displej a HTC One X má o něco lepší. Nebo myslíš, že kdyby jsi měl Full HD tak by to bylo lepší? Já myslím, že už teď na tom displeji nejde rozeznat žádný pixel. Nebo ano?

CrazyDog

Nemám jak posoudit s větším rozlišením, ale když zaostřím z blízka tak to řádkovaní na One X vidím, takže si myslím že větší rozlišení jen způsobí ještě čistější obraz.

Neříkám, že je to nutnost a to co mám úplně stačí. Jenže to samé jsem říkal i před osmi lety o Nokii N70 :).

Tomas

Pokud autor nevidí jednotlivé pixely na 233DPI, tak je zbytečné číst zbytek článku… ale souhlasím s tím, že jsou FullHD displeje na takové úhlopříčce úplně zbytečné…

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.