Slabá místa tanků ve hře World of Tanks

Pátek, 23. Srpen 2013

Dnešní článek bych chtěl věnovat hře World of Tanks, protože jsem její velký fanoušek. Ukážu vám, jak efektivně tuto hru hrát a kam tanky střílet, aby střela úspěšně prošla pancířem a udělila poškození.

Co všechno v tomto článku o WoT proberu?

Hlavním cílem je ukázat slabá místa tanků. Jde o části, kde máte mnohem větší šanci udělit poškození než kdekoliv jinde. Tohle je důležité znát, protože jinak nebudete mít šanci více opancéřované tanky prostřelit. A o to já, ani vy nestojíme. Celá hra totiž stojí na náhodných bitvách a není nic horšího, než dostat tým, který absolutně netuší kam nepřítele střílet. Tímto článkem se tato nevědomost snad stane méně častou. Nebo v to alespoň doufám…

Smyslem celé hry je vlastně jedna věc – zábava. A já věřím, že vám tento článek ušetří plno peněz za opravy vašeho tanku a pomůže vám tým posunout k vítězství. Pokud se vám bude článek líbit, klidně ho sdílejte a podělte se o něj s hráči na fóru. Budu za to moc rád. A pokud by se vám někde chtělo použít některého z obrázků zde, klidně tak udělejte. Ale dodejte k tomu prosím odkaz na zdroj obrázku, tedy tento článek. Aby to bylo fér.

Takže, kam tedy střílet těžké tanky (úrovně 7 a 8)

Těžké tanky patří k těm (dle mého) nejlepším ve hře. Nejlepší tanky jsou to proto, že mají dobré pancéřování, vysokou pravděpodobnost odrazu střel a nahrajete s nimi plno zkušeností. Na druhou stranu jsou málo pohyblivé a zkušenému hráči nebude dělat jejich zničení problém. Taktika a smyslem těchto tanků je tlačit na nepřítele a protlačit tak linii či ji naopak udržet…

Tiger (weak spot)

Ideálním představitelem těžkého tanku by mohl být německý tank Tiger. Ve hře je bohužel poměrně slabý a hodí se spíše na odstřelování. Tento tank bez problému prostřelíte do dolního plátu a pokud ne, můžete střílet do kulometu v trupu či věžičky nahoře. Pokud s ním nepojede vyloženě zkušený hráč, nebude vám ho dělat problém zničit. Zkrátka je ve hře poněkud papírový…

IS-3 (weak spot)

To tank IS-3 je jiný kalibr. Pancéřování je sice slabé, ale má velmi dobré úhlování. Ve výsledku jde tedy docela obtížně prostřelit. Pro prostřelení ho musíte střílet do dolního plátu či vrchní části věže. Tento tank je velmi silný a je třeba na něj dávat pozor. Jeho bolestivou nevýhodou je špatný sklon děla. Dolů s dělem mířit nedokáže a shora ho budete krásně prostřelovat do vrchního plánu věže. Uplatnění má proto hlavně v městském prostředí.

IS (weak spot)

IS je bráška tanku IS-3. Na svoji úroveň má ohromné poškození na jednu střelu a dobré pancéřování. Citelnou nevýhodou je slabý spodek a velká věžička, kterou trefíte i na dlouhou vzdálenost. Proto se s ním příliš neukazujte. S tímto tankem musíte hrát chytře a strašit nepřítele velkým poškozením. Zkušenosti mám s tímto tankem bohaté a musím říct, že i docela odráží. Je to hodně zábavný tank a díky perfektnímu dělu dokážete nastřílet opravdu ohromné poškození. Rozhodovat bitvy budete zkrátka vy.

110 (weak spot)

Tank 110 je čínskou kopií tanku IS-3 a IS-8. Přední část korby ve tvaru zobáku má po tanku IS-3 a vrchní věž po tanku IS-8. Splatí na něj tedy stejná pravidla. Střílejte ho do dolního plátu a pokud se přiblíží, můžete střílet do dvou věžiček nahoře. Při blízkém střetu také můžete využít toho, že horní plát ve tvaru trojúhelníku je lehce průstřelný. Takže vám nebude dělat problém tento tank při blízkém střetu pokaždé prostřelit a následně zničit.

A jaká jsou slabá místa stíhačů tanků (úrovně 7, 8)

Stíhači tanků se vyznačují nejsilnějším pancířem, perfektní průbojností a velkým poškozením. Nevýhodou je pak jejich ohromná váha a s tím spojená špatná pohyblivost a rychlost otáčení. Některé tanky dokonce nepřesahují ani 20 kilometrů za hodinu. Osobně nejsem jejich velkým favoritem, protože nemám rád tanky bez otočné věže, ale své zastánce si ve hře určitě najdou.

Ferdinand (weak spot)

Ferdinand má perfektní pancíř a velké poškození. Docela se i rychle pohybuje. Jeho slabinou je spodek. Má slabý dolní plát a rohy u vrchní části korby. Díky slabému pancíři v těchto částech jde dobře prostřelit, ale pokud spodek schová, je neprůstřelný. Kvůli těmto faktům bych ho používal na delší vzdálenosti, protože na 400 metrů se bude do spodku každému špatně trefovat. V městských částech bych ho používal k udržení linie. Stačí za něco schovat spodek a máte vystaráno. U mě má tento tank velký respekt.

ISU-152 (weak spot)

Ano, tento tank je kompletně průstřelný a slabé části má všude, kam se podíváte. Je postaven na podvozku IS a popravdě straší jen vysokým poškozením za výstřel (750). Osobně k němu nemám žádný respekt, protože je to papírový tank. Zblízka mu střílejte do korby a pokud odstřeluje, miřte do pravé střední části. Tam má největší část pancíře a bez sebemenšího problému ho prostřelíte. Není třeba k němu říkat více. Je to papírák a lituji každé vystrašené posádky, která do tohoto stroje musí usednout…

AT 15 (weak spot)

Britský stíhač tanků AT 15 si už vede lépe. Je charakteristický velkou siluetou a výraznou věžičkou vlevo. Střílet ho můžete tam či do kulometu a díry od děla. Snad nejste překvapeni, ale přesně tam, kde je osazeno dělo je taková velká mezera. Do ní tento tank prostřelíte pokaždé a můžete toho náramně využít. AT 15 je zkrátka odstřelovací tank a do přední linie se nehodí. Asi jako všechny britské stíhače. Stačí si vzpomenou na předchůdce tohoto tanku (stíhač AT 7), který má věžičku velkou jako mrakodrap.

T28 (weak spot)

A posledním stíhačem je T28. Jedná se o stroj s velkým pancířem a krásnou průbojností. Nevýhodou jsou pak dvě výrazné věžičky. Tank prostřelíte i do dolního plátu, ale ten je naštěstí malinký. Což se o věžičkách už říci nedá. Poškození za výstřel nemá velké a k tomu se pomalu otáčí, takže z něj respekt nejde a nebude vám dělat problém ho do věžiček „uklovat“. No, bohužel…

Bonus: slabá místa prémiových tanků (úrovně 8)

Pro někoho jsou prémiové tanky velkou neznámou, protože si je nemůže otestovat ve cvičné bitvě s kamarády. Proto tu něco napíšu alespoň o dvou z nich. Vybral jsem tanky T34 a T26E4 SuperPershing. A proč zrovna tyto?

Ostatní mi totiž nepřijdou tolik zajímavé. KV-5 a Type 59 se nedá běžně koupit, FCM 50 t je papírový tank, Jagdtiger pořád hoří a je velký, IS-6 má směšnou průbojnost a Löwe [čti Lééwe] prostřelíte do spodního plátu jako nic. A tolik asi k argumentům, proč jsem vybral zrovna tyto dva tanky.

T34 (weak spot)

Tank T34 je pro slabší úrovně opravdová pohroma. Jeho věž je skoro neprůstřelná a dělo páchá velké škody. Ohromná slabina je ovšem celý spodek. Prostřelíte ho všude. A pokud ne, stačí zamířit doleva na kulomet a propálit ho tam. Jenže zkušený hráč vám spodek neukáže. Pak tedy můžete střílet do věžičky. A to se moc nedá, protože je až v zadní části a pokud hráč otáčí věží, bude vám to dělat problém. Ten spodek to však kompenzuje.

T26E4 (weak spot)

Představný pancíř tanku SuperPershing je ohromný a dělá ze středního tanku spíše těžký. Pro nezkušeného hráče je to neprůstřelný tank, ale každý zkušenější ví, že každý tank má své slabé stránky. Co se týče tipů a rad, jak tento tank prostřelit… doporučil bych jediné, mířit na horní část věže. Průstřelný má sice i kulomet v korbě, ale ten je příliš malinký. Do věže ho budete prostřelovat mnohem lépe. Má dvě věžičky a k tomu ještě celkem rovnou lištu nad dělem. Tyto místa z tohoto tanku dělají opravdu zranitelný stroj. Do těchto míst ho prostřelíte dokonce i s průbojností cirka 150.

Tímto tankem bych článek uzavřel. Pokud se vám článek líbí, nebojte se ho sdílet či poslat kamarádům, kteří tyto rady ocení. Ušetří vám to čas s vysvětlováním slabých míst a společně budeme mít zase o něco zkušenější komunitu hráčů. Já vám děkuji za pozornost a uvidíme se na bojišti…

{ Komentáře k článku }

Giak

Skvělá práce. Znát weakspoty u tanků je pro dobrého hráče povinnost a začátečníkům se tohle bude hodit. Jen bych nepsal, že Tiger je papírový tank. On dingá docela často, jen se u něj musí praktikovat úhlování. Na tier (stupeň) 6 a 7 to vcelku stačí. Každá odražená střela se přece počítá a někdy může rozhodnout klidně i celou bitvu.

Ještě mě zajímá, plánuješ udělat i penetrační zóny tanků tieru 9 a 10? Ty mi přijdou z pohledu klanových válek nejdůležitější. Díky.

Tomáš Erlich

Díky za zájem, ale slabá místa tanků úrovně 9 a 10 ukazovat nebudu. Je to z toho důvodu, že na takové úrovni musí znát slabiny každý, jinak by si vůbec nezastřílel. V článku zmiňuji tanky úrovně 7 a 8 hlavně proto, že už ve hře začíná přituhovat a je třeba vědět, kam střílet. Do té doby to třeba nebylo, nižší tanky jsou totiž papírové všechny. Proto jsem se tu rozhodl ukázat zrovna tyto tanky…

Bombastic

Ahoj, ke článku nemám ani dech, je velice pěkně zpracovaný a informace jsou přesné. Stačí ještě pár dodat, někde si něco zapomněl, ale jinak paráda. Pro Giak, Tiger I je papírovej i pro tier 5… Je to nejhůře vybalancovaný tank ze hry. Měl by fungovat o 40 % lépe. Bohužel není tomu tak, protože ve hře je ještě prototyp Tigeru a to je Tiger P, který je v podstatě o 200 % lepší. Či-li, Tiger I je super podceněný a skoro žádná 5tka ba už snad ani 4řka nemá problém prostřelit do spodního plátu nebo commander spotu.

Buldogzer

V 8.8 se z něj stane zabiják. Trošku mu sice zhorší pohyblivost a otáčení, ale není to tak markantní, každopádně mu zvednou v TOPu HPčka na 1500 (stejně jako má IS-3) a ta jeho 8,8čka bude pálit asi 9 ran v minutě, což je o 2 rány navíc, než doposud… Zkoušel jsem ho a musím říct, že opět půjde do garáže, pokud to takhle zůstane.

Kacco10

Veľmi pekne spracovaný článok o weakspotoch, vidno, že si si dal záležať a určite bude nápomocný pre nováčikov. Akurát mám otázku či plánuješ do budúcna aj iné tanky 7,8 tieru? K tomu Tigerovi, je to šrot, ALE veľmi pekný šrot, u mňa stále najkrajší tank v celej hre aj ked to bol papier a mal slabý Alpha dmg. Má neskutočné čaro a ako skoro každý nemecký tank aspoň podľa mojej skúsenosti trpí na poškodenie munície a často horí. Ešte raz pekná práca a dúfam, že v tom budeś pokračovať.

Tomáš Erlich

Díky za komplimenty. Přemýšlel jsem o dalších tancích a nějak nevím. Přijde mi, že jsem na této úrovni už to nejpodstatnější probral. Stíhačů a těžkých tanků jsem tu ukázal dost a střední a lehké tanky jsem vynechal záměrně, protože mají obecně docela slabý pancíř.

Jinak většina slabých míst se stejně stále opakuje. Třeba Tiger P jde střílet na stejná místa jako Tiger (věžička a podvozek). T29 má totožný podvozek jako tank T34, IS-2 je až na pár odlišností stejný tank jako IS a podobně. Takže není až tak třeba popisovat každý tank jednotlivě.

Buldogzer

Článek bez pochyby super, ale u některých tanků bych ho ještě trochu rozvedl (např. SP o malou drobnost a to takovou, že se dá prostřelovat i do věže dolů pod ty „brýle“ představného pancéřování a více bych rozepsal IS-3).

U IS-3 bych do „slabých“ míst zařadil dle mého i přední pláty toho pancíře, nejen tu vanu… Předek IS-3 je na prostřelování specifický, záleží totiž, jakým úhlem je k tobě postavená. Vždy se střílí na tu stranu, která je k tobě kolměji. Určitě bych to tam doplnil ;).

Olus

Musím říct fakt pěkný článek. Je pravda, že ten Tiger I tam být nemusel, on je fakt moc papírový, ale nevadí. Možná bych tam dodal Type 59 (z Type má každý začátečník strach, řekl bych) a Tiger II (je taky papírový, ale když je tam ISU-152 tak bych tam dal i toho Tigera II).

PS: Musím ti říct, že jsi dobrý, když víš o tom weak spotu IS-3 na věži. Myslím si, že o tom ví málokdo.

Lukáš

Pěkná práce. Je vidět, že sis s tím dal velkou práci. Ode mě máš palec nahoru. Přeji ti hodně zdaru a jen tak dál…

FilipH

Já sice World of Tanks nehraji, ale zajímalo by mě – ty obrázky sis dělal ty sám? Chtěl bych také umět takové to obarvení jako máš na těch obrázcích v článku. Poradil bys mi, jak se to dělá? Stačí mi to nějak stručně nastínit. Já už bych se to pak nějak naučil. Jde mi jen o to, že když už to tu máš… proč se rovnou nezeptat. Bude to rychlejší než to hledat jinde.

Tomáš Erlich

Ano, ty obrázky jsem dělal já speciálně pro tento článek. A to zelené zvýraznění je pomocí kolorování přes program Photoshop. Udělal jsem to tak, že jsem si slabé místo označil přes mnohoúhelníkové laso (L) a výsledek si dal do nové vrstvy.

Pak si stačí novou vrstvu zakliknout a dát Obraz -> Přizpůsobení -> Odstín a sytost (Ctrl+U). Vpravo dole si pak zaškrtneš Kolorovat a nastavíš si odstín a sytost. Já si nastavil hodnoty na 120, 50 a 0. No… a máš hotovo :). Není to moc těžké. Stačí si s tím trochu vyhrát…

Jenda

Zkouknul jsem jen obrázky jelikož jsem zkušenější hráč a tak si myslím, že čtení není třeba. Jen jsem chtěl napsat, že u IS-3 bych ještě označil zeleně dvě místa a to vpředu, jak má přichycené ty náhradní pásy. Tam ho střílím, když ho potkám například s Typem 59. Jinde ho neprorazím.

Jinak si myslím, že si ty slabá místa u tanků vychytal moc dobře, i když jsi něco určitě odkoukal na obrázcích na netu :). Ale dobrá práce…

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.