Tip: Skvělé programy pro Windows

Čtvrtek, 3. Červenec 2014

Je celá řada drobných a užitečných programů, které člověk občas použije. Jenže díky jejich ne zrovna častém používání se stává, že na ně člověk časem prostě zapomene. A proti tomu bojuji tímto seznamem.

O čem hlavně bude tento článek?

Bude o drobných programech, které jsou většinou jednoúčelové, ale svou práci dělají skvěle. Jsou zdarma, nemají stovky MB a jsou uživatelsky přívětivé. Všechny uvedené programy navíc dobře znám, používám je a skutečně je doporučuji.

Tento seznam dělám hlavně pro sebe, ale na druhou stranu je to pro vás jistota, že zde nenajdete ani jeden rádoby „užitečný program“, který by byl ve skutečnosti naprosto k ničemu. Což se u podobných článků stává.

CCleaner

Stručně: Program na mazání programů a urychlení počítače.

Prvním programem v seznamu je CCleaner. To je program na vyčištění počítače od různých programů. Můžete také vyčistit registry, blokovat či mazat programy, které se automaticky spouštějí po startu a podobně. Hodí se zvláště u pomalých počítačů, které potřebujete trochu zrychlit.

Stačí smazat zbytečné programy, promazat registry, vypnout většinu (stejně nepodstatných) programů, které se spouštějí hned po zapnutí a máte rázem rychlejší počítač. A to všechno díky jednomu programu.

CPU-Z

Stručně: Program zobrazuje informace o součástech počítače.

CPU-Z je program, který vám ukazuje informace o všech důležitých součástech vašeho počítače. Můžete se tedy přesně podívat, kterou grafickou kartu používáte, jak máte rychlé paměti a jaký procesor používáte.

To se vám hodí pro překontrolování při zakoupení nového počítače či vrácení vašeho stroje ze servisu. Přeci jenom – něco nemusí souhlasit. Nebo „omylem“ mohlo dojít k výměně vašich svižných pamětí za nějaké značně pomalejší. Obezřetnost se hodí.

Záložky v programu CPU-Z.

Defraggler

Stručně: Program pro defragmentaci disků.

Podle názvu je asi většině jasné, že se jedná o program na defragmentaci disků. Výhodou je, že je mnohem lepší a příjemnější na používání než ten od Windows. Můžete pomocí něj analyzovat disky, defragmentovat je celé i jen vybrané soubory, volné místo a mnoho dalšího. Přitom je vše přehledné a hned od prvního spuštění jasné.

Já ho například používám i pro defragmentaci mé paměťové karty v mobilu, protože na ní mám plno hudby a videí.

Everything

Stručně: Program pro hledání souborů a složek dle jména.

Everything je neocenitelný program, když něco hledáte. A chcete to bleskově. Instalace proběhne během půl minuty a 5 vteřin po otevření máte vyhledáno. Je to snadné a ovládat tento program zvládne každý. Já ho například nedávno použil, když jsem chtěl hromadně smazat všechny soubory thumbs.db, které si Windows sám vytváří.

Stačilo napsat název souboru, ihned se zobrazil dlouhý seznam a já vše mohl (po krátkém zkontrolování samozřejmě) okamžitě smazat.

HiJackThis

Stručně: Program na odhalování škodlivého kódu v počítači.

HiJackThis je úžasný program, když potřebujete odhalit malware. Nabízí rychlé analyzování a následné vyplivnutí logu. Ten pak už jen stačí nahrát na tyto stránky a podle výsledků se zařídit. Nedoporučuji ovšem používat začátečníkům. Nemuselo by to dopadnout dobře.

HWMonitor

Stručně: Program pro monitoring zahřívání počítače.

HWMonitor vám zobrazuje data z teplotních čidel a podobných senzorů. Takže se dovíte aktuální spotřebu počítače a jeho teplotu na různých místech jako je grafická karta, procesor či základní deska. To se výborně hodí pro monitorování zahřívání při hraní her či testování stability.

Já tak kupříkladu zjistil, že má grafická karta při hraní dosahuje teplot, kterých není zdrávo. Takže jsem si pořídil pasivní podložku, která zvedla jeho zadní část asi o 3 cm a teplota na procesoru poklesla při stejné zátěži o 10 °C a na grafické kartě dokonce o 20.

Program HWMonitor v akci.

VirusTotal

Stručně: Služba, která analyzuje soubory, zda neobsahují viry.

VirusTotal je dobrý pomocník, když si nejste jisti, zda nějaký soubor neobsahuje vir. Pokud si nainstalujete tento program, stačí na soubor v disku kliknout pravým tlačítkem a odeslat ho ke zkoumání. Ihned se vám otevře prohlížeč a soubor bude analyzován více jak padesáti antiviry. Budete mít tedy jistotu, že je v pořádku.

Doporučuji používat na všechny podezřelé soubory.

Xenu’s Link Sleuth

Stručně: Program na vyhledávání nefunkčních odkazů.

Xenu je program pro překontrolování funkčnosti odkazů na webových stránkách. Dobré je, že kromě klasických odkazů kontroluje také obrázky, CSS a JS. Takže vás je schopen upozornit na to, že ve vašem CSS je odkaz na obrázek, který neexistuje. Což se hodí, když své stránky chcete důkladně zkontrolovat.

Já ho například spouštím každý rok, abych promazal nefunkční odkazy. Dovolím si i tvrdit, že v kontrole odkazů je Xenu nejlepší ze všech. Program je drobný, hned nainstalovaný a je přehledný. Navíc je k dispozici rozumné množství nastavení a kontrola odkazů je bleskurychlá.
Dělá zkrátka přesně to, co slibuje. A pořádně.

{ Komentáře k článku }

Libor D.

Není to špatný seznam a je super, že už dnes existují plnohodnotné alternativy k placeným programům.

Tady přidávám své oblíbené:
Spyware Terminator
Process Explorer
DAEMON Tools Lite
CrystalDiskMark
HD Tune.

Pavel

A co FileZilla – to je nezbytná součást každého počítače.

Arxeiss

Jen k tomu vyhledávání. Od doby, co Windows indexuje obsahy složek si myslím, že je zbytečné něco dalšího, protože vyhledávání nyní je opravdu bleskové. Na blogu Lukáše pod bodem 8 je popsán návod, jak přidat další složky k indexaci.

Pokud jde přímo o thumbs.db, tak ty pokud vím odstraní CCleaner taky hromadně, ne?

Tomáš Erlich

Jenže ne každý chce, aby si jeho počítač indexoval všechny soubory a složky. Navíc takový index sebere určitě plno místa, když má člověk třeba 300 GB dat a tisíce složek.

Pro mě je zkrátka lepší Everything, protože ho můžu nainstalovat všude a rychle začít používat. Nemusím na počítači nic přenastavovat a po použití program zase smažu.

Co se týče mazání thumbs.db přes CCleaner… nevím. Nikdy jsem to přes tento program nedělal ani nevyhledával.

Masterbill

thumbs.db jsou systémové soubory, které vytvářejí náhledy. Pokud se jich chcete zbavit jednou pro vždy, doporučuji následující:

Ovládací panely -> Možnosti složky -> Zobrazení -> Neukládat miniatury do mezipaměti.

Jinak thumbs.db jsou skryté čili pokud si nastavíte, že nechcete zobrazovat skryté soubory, tak je neuvidíte.

Ovládací panely -> Možnosti složky -> Zobrazení -> Zobrazovat skryté soubory a složky.

Masterbilll

No, jak píšeš na viry, tak bych doplnit:

AdwCleaner
Malwarebytes Anti-Malware
TDSSKiller
a ComboFix.

Třeba ti trochu rozšířím sbírku :).
Jindra.

Ms

CPU-Z nevypíše tu nejdůležitější komponentu, to jest zdroj.
Nechápu „význam“ defragmentace nějakou aplikací a co už vůbec nechápu, to je provádění defragmentace na paměťové kartě. Tohle bych prosil blíže vysvětlit.

Tomáš Erlich

Předpokládám, že dobře víš co znamená defragmentace, takže budu velmi stručný.

Příklad: Film ve Full HD, který má několik GB se ti prostě spustí rychleji, když je v jednom celku. Pokud ho máš na disku rozkouskovaný na tisíc fragmentů, bude otevření trvat déle. Vychází to z nevýhod používaného souborového systému.

Nedá se o tom nějak dlouze polemizovat. Prostě to tak je.

Leiko

Za sebe doporučím Image Resizer pro hromadné změny velikostí obrázků.

Mirek

Wow, to je pěkný seznam. O některých jsem si přečetl něco na oficiálních stránkách a asi je někdy vyzkouším.

Líbí se mi HWMonitor a pak VirusTotal. Nikdy mě nenapadlo měřit teplotu počítače při hraní, ale schválně to zkusím. I když mám bednu, takže to bude asi v pohodě.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.