Kde se zastaví rostoucí rozměry telefonů?

Středa, 30. Leden 2013

Všímáte si také toho trendu, kdy se všechny telefony zvětšují a výrobci se předhání, kdo udělá větší mobil? Proč to? A hlavně k čemu? Pojďme se trochu pobavit o velikosti dnešních a budoucích telefonů.

Proč píšu o rostoucích rozměrech telefonů

Dříve jsem tohle téma chtěl opomíjet, ale čtu pravidelně mobilenet.cz a některé titulky nejdou přehlížet. Ono 5 palců na displej je podle mého už docela dost, ale některé telefony mají už i 6 a Sony prý chystá telefon s 6,5 palcovým displejem. Co k tomu říct. To už je víc tablet než mobil. Dříve jsem si krátce hrál s tabletem Google Nexus 7 a nedokážu si představit, že bych třeba za 3 roky nosil v kapse podobné, ač tenčí pádlo jako telefon.

Posledním postrčením byla Honzova zmínka o tomto trendu v jejich devadesátém díle Digitu. Když už o tom takhle přemýšlí více lidí, proč si to tu trochu neprobrat, ne? Třeba na něco společně přijdeme.

Dříve bylo in zmenšování, nyní je to naopak…

Vzpomínám, jak jsem jednou v časopise četl, že někdo udělal mobil pár centimetrů velký, že na něj nešlo ani klikat. Vše se zmenšovalo a nyní to zas roste. Každý chce udělat displej větší a větší, ale proč? Sám mám Xperii Arc a první měsíce jsem si musel na takový displej zvykat. Přecházel jsem z iPhonu, který měl 3,5 palcový displej na Sony s 4,2 palcovým displejem. Teď už mi to přijde v pohodě, ale pořád jsou doby, kdy mi je takový displej na obtíž.

Nejblbější jsou rostoucí celkové rozměry. Když si někam sedám a mám mobil na zadní kapse u kalhot, doslova cítím, jak by se mobil nejraději ohnul. A co pak asi budou říkat majitelé pěti palcových telefonů?

Telefon tak velký, že má už i dálkové ovládání

Zní to absurdně? To určitě, ale je to realita. HTC totiž nabízí ke svému pádlu HTC Mini, což je v podstatě ovladač k jejich telefonu, který by se dal jen stěží nazvat kompaktní. Tento ovladač dokáže přijímat zprávy a prostě s ním voláte jako s běžným telefonem, který v ten moment můžete mít v kapse.

Nějak si nedokážu představit využití. Proč bych si měl sakra kupovat obří pádlo, nepoužívat ho a volat přes tuhle spojku? Přijde mi to na hlavu. Nejen tyhle úlety už ukazují, že dnešní telefony jsou již příliš (!) velké.

HTC Mini.

Jsou to jen experimenty, které časem vyšumí?

Stejně jako se stylem, počtem barev a podobně. Pamatuji si v obchodech takzvaná „véčka“, telefony s vysouvací klávesnicí a obdobné typy. Nakonec to převálcovaly dotykové telefony. Stejné experimenty jsem zažil s počtem barev. Prvně bylo 16 odstínů šedé, pak 4 tisíce barev, 16 tisíc a nakonec bylo barev 16 milionů. Pak už nikdo více nedělal, stalo se to standardem a dnes tento údaj snad už ani nikoho nezajímá.

Je tohle stejný případ jako u těchto dvou? Výrobci dnes experimentují, jaké velikosti lidem nejvíce sedí a za dva roky bude klid? Zjistí, že lidi mají nejraději třeba 4 až 5 palců a ty budou prostě vyrábět. Co myslíte vy? Jsou rostoucí rozměry telefonů jen experimentem?

Kolika palcový displej je tedy přibližně nejlepší?

Co vám nejvíce sedí? Já vlastním Sony s 4,2 palcovým displejem a snesl bych větší. Ale zase jak co. Když se podívám třeba na Sony Xperia Z (na obrázku níže), je to hrozně velký telefon. Displej o velikosti 5 palců mi přijde příliš a v kombinaci s rohy v pravém úhlu to musí být nepříjemné už jen při držení.

Jediný velký telefon, který je pro mě přijatelný je Samsung Galaxy S3. Má velký displej, dobré rozlišení a příjemně se drží. Nějakou dobu jsem ho zkoušel a je super. Drží se dobře právě díky tomu, že je tenký a má zaoblené rohy. Takže neřeže. Zaoblený má i displej, lépe řečeno vrchní sklíčko. Takže když přejíždíte nabídky a dojedete na konec displeje, příjemně vám prst sklouzne. Nenarazíte na konec telefonu, plast či nějakou hranu.

Tím částečně odpovídám na to, kolika palcový displej je tak akorát. Hodně totiž záleží na provedení samotného telefonu. Některý telefon je hrozný už při 4,5 palcovém displeji, jiný zas těch 4,8 palců snese bez potíží.

Sony Xperia Z.

Nakonec je stejně nejlepší to, co vyhovuje vám

A co to je? To mi zkuste napsat do komentářů. Zda máte velký telefon, jaký s ním máte zkušenosti a co si o tomhle trendu myslíte. Podle mě je to jen testování ze strany výrobců, jaká velikost se nakonec ujme. Je to stejné jako s rozlišením… bude se zvětšovat a zvětšovat až to nebude mít smysl.

Já docela uvažuji o Samsungu Galaxy S3, ale cena mi pořád brání. Dnes už stojí snesitelných 10 tisíc, ale pořád ty peníze dokážu využít lépe než abych je utratil za placku v kapse. Každopádně je možné, že si člověk zvykne prostě na všechno. iPhone měl například 3,5 palcový displej a nevadilo mi to. Xperia Arc má 4,2 palcový a menší bych dnes už nechtěl. Galaxy S3 má 4,8 a je dost možné, že i na ten si zvyknu a už menší chtít nebudu. Nebo ano?

{ Komentáře k článku }

Macecha

Tak ono je to dotykovým displeyem, čím větší tím lepší… lépe se ovládá, detaily, přesnost, možnost vyššího rozlišení.

Vlastním od počátku svůj první dotykový mobil Samsung galaxy S, a po roce jsem si koupil tablet Ipad 2, který používám strašně moc často, mám ho raději než pc, jelikož si ho může vzít do postele, na gauč, leháro, prostě všude je to už lenost dojít ke stolnímu pc :).

A jak jsem si zvykl na velikost displeye u tabletu, tak mi můj mobil připadá strašně prťavej… ale jak říkáš mobil má být mobil ;).

Tomáš Erlich

Možná výrobci natahují displeje kvůli tomu, že si lidé zvykají na tablety a díky tomu jim už takové velké displeje u telefonů nepřijdou divné. Třeba Galaxy S3 je na pohled děsné pádlo, ale drželo se mi dobře. Otázkou je, co bych na něj říkal třeba po půl roce, protože ovládat takový rozměrný telefon jednou rukou třeba někde za chůze v tlačenici… přeci jen se nedrží tak jistě.

Tak nevím, co tím všichni výrobci sledují. Už několikrát se přeci ukázalo, že lidé kupují raději menší telefony. Viz. třeba vystřelení Galaxy S3 Mini do nejprodávanějších telefonů či třeba sláva telefonu Xperia P namísto Xperie S právě díky lepším rozměrům.

Daniel

No mně přijde, že výrobci dělají velký displeje kvůli možnosti zobrazit hodně reklamy. Sam vlastnim normalní telefon a jsem za to rád. Až přestane fungovat, tak nevim, co budu dělat. Do moderního telefonu se mi vůbec nechce, nerad to používám. Ovládám ho obouma rukama a připadám si u toho jako debil :).

Štefan

Nemyslím si, že by velké displeje byly testováním, co zákazníci snesou a co už ne. Jsou lidi, co s telefonem telefonují (atd) a ti, co si s ním hrají, checkují sociální sítě… Ti první budou chtít telefon s menším displejem, ti druzí asi ten větší, na větší displej se vejde víc věcí, kdežto ten menší se líp drží.

Já sám mám 3.2″ telefon, protože je kompaktní a pohodlně ho můžu strčit do kapsy, aniž bych si ji rozpáral.

Tomáš Erlich

No jasně, vždyť to je v pohodě. Třeba ten Galaxy se mi zdá ok, ale… jak tu píšu třeba mobil, co má 5 palců? Heh, nevím to mi přijde vážně moc. I ten 4,8 palcový displej je na web přeci dostačující.

Já bych si například mobil s větším displejem kvůli filmům a webu koupil, ale je tu ta druhá strana – na vše ostatní by to bylo příliš velké zařízení a štvalo by mě to. Vždycky záleží kolik se toho nakonec prodá a já si myslím, že tyhle pádla určitě top nebudou a za pár let od toho výrobci opustí. Teď se jen každý veze na vlně, protože je to prostě in.

Aldík

Na MWC 2013 se představují samé pěti a více palcové displeje s Full HD. Takže velké telefony určitě ještě nějaké budou. Je to trend, který si nikdo nechce nechat ujít. Firmy nechtějí udělat stejnou chybu a ztrácet čas váháním, jako to bylo u tabletů.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.