RHA MA350: příšerná sluchátka

Úterý, 12. Leden 2016

Špuntová sluchátka kolem tisíce korun je velmi oblíbená kategorie s ohromnou konkurencí. Sluchátka RHA MA350 jsou dle zahraničních recenzí opravdu dobrá. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Obsah balení sluchátek

Sluchátka dorazila v malé krabičce určené pro zavěšení na háček v běžném kamenném obchodě. Překvapením bylo, že se do ní nelze dostat aniž by člověk krabičku nezničil. Je kompletně zalepená. Trošku překvapení.

Nicméně, v balení naleznete samotná sluchátka, 3 velikosti silikonových nástavců, textilní pouzdro a klipsnu pro uchycení kabelu k oblečení. Na můj vkus hezké a bohaté balení. U některých sluchátek sice dostanete klidně i 5 velikostí nástavců, ale to je dle mého zbytečné. 3 považuji za naprosto dostačující. Stejně nemají žádnou hodnotu.

Balení RHA MA350.

První dojmy z používání, komfort

Balení na mne působilo bohatě a velmi dobře. Škoda jen kompletně zalepené krabičky. Přeci jen i samotné rozbalování sluchátek je zážitek a trhání kolem dokola zalepené krabičky není nic úžasného.

Sluchátka mají bohatou výbavu a na cenu 1.090 Kč překvapí kovovou konstrukcí. Lépe řečeno hliníkovou. Většina konkurentů má plastové tělo. Jen málo sluchátek do tisíce korun nabízí hodnotnější materiály jako kov (SoundMAGIC E10) či dřevo (Jivo Elements).

Konkurenční výhodou může také fakt, že se sluchátka dají vést i za uchem. To se hodí kvůli potlačení mikrofonního efektu. To jsou nepříjemné ruchy, které slyšíte ve sluchátkách kvůli tření kabelu o okolní materiály, kupříkladu vašeho trička či mikiny.

Bohužel zde sluchátka RHA MA350 totálně selhávají. Mikrofonní efekt je otřesný a nepomáhá tomu ani vedení za uchem.

Jestliže plánujete příjemný poslech u počítače, rovnou na to zapomeňte. Neustále uslyšíte nepříjemný zvuk v uších. Jako by se vám někdo snažil tupou pilkou přeříznout kabel u sluchátek. Je to naprosto příšerné.

Kabel navíc není nijak příjemný. Je sice z textilu a díky tomu se nezamotává, ale zapomeňte na něco hebkého. Pocitově mi nejvíce připomíná tvrdý polyester, který se používá například u kimona v bojových sportech (kvůli své pevnosti).

Za uchem kouše, není příjemný na dotek. Není o co stát.

Charakter zvuku a jeho kvalita

Ale tyto sluchátka jsou v recenzích vychvalována. Musí být přece dobrá. Nebo ne?

Abych byl upřímný, na špunty za tisíc korun hrají docela dobře. Mluvené slovo je skvěle čisté a mají výrazně přidané basy, což může být pro některé zájemce lákavé.

Mnohdy bohužel až absurdně. Cvičenému uchu to tak může při poslechu některých skladeb vadit. Na můj vkus je tam basů až příliš. Někdy jsou dokonce vytržené ze skladby (od ostatních tónů).

Při poslechu Mozarta bylo dunění v pozadí skutečně nemístné.

Díky přidaným basům a skvělému vykreslení mluveného slova se tak jedná o sluchátka určená hlavně na Hip hop. Nejsou zkrátka univerzální (hloupé basy v klasické hudbě, neschopnost vykreslit detaily více nástrojů současně).

Sluchátkům sluší spíše skladby s málo nástroji. Jako to dělá například Andrew Belle. Složitější skladby upozorňují na nedostatky.

Při poslechu jednoduchých skladeb (sólový klavír kupříkladu) se bohužel objevuje další vada – hlasitý šum. Ten je skutečně hlasitý a při prvních minutách poslechu jsem měl chuť sluchátka vyhodit z okna. Pro srovnání – i přibalená sluchátka k telefonu střední třídy mají menší šum. A to už je ostuda.

Když jsem poslouchal podcast Cnews FM, udržela mne u poslechu jen myšlenka, že tyto sluchátka musím recenzovat. Šum je neskutečně otravný a při poslouchání rozhovoru na běžnou hlasitost mluveného slova ho i tak uslyšíte. Nechápu, jak někdo taková sluchátka může prodávat za 1.090 Kč.

Menší šum mají i přibalované křápy k telefonům, jejichž hodnota není ani 300 Kč.

RHA MA350.

Klady a zápory těchto sluchátek

Zápory jsou z této recenze celkem patrné. Je to hlavně slyšitelný šum a silný mikrofonní efekt. Sluchátka navíc nemají jakékoli ovládací prvky na kabelu a to ani mikrofon.

Někoho může naštvat také kompletně zalepené balení.

Tyto negativa se snaží zpříjemnit bohatá výbava, kvalitní materiály (hliníkové tělo) a kabel, který se vám téměř nikdy nezamotá. Sluchátka jde navíc vést i za uchem a výrobce na ně poskytuje záruku o délce 3 roky, což je hezké.

Vyplatí se tedy zakoupit?

Ani náhodou. Je mi líto. Tyto sluchátka pohořívají v těch nejdůležitějších parametrech pro špuntová sluchátka a žádné hliníkové tělo ani bohatá výbava to nezachrání.

Pro sluchátka této kategorie je totiž kritický právě mikrofonní efekt.

U takových sluchátek se předpokládá, že je budete používat za pohybu. Při cestě ze školy a tak podobně. Pokud vám do uší při každém otření kabelu o mikinu poleze nepříjemný zvuk – jsou nepoužitelná. A přesně taková RHA MA350 jsou.

Výrazný šum, který vás bude štvát při každém poslechu některého z vašich oblíbených podcastů ani nemluvě.

Britská společnost RHA na těchto sluchátkách s prominutím podělala vše podstatné. Za 1.090 Kč se jedná o podprůměrná sluchátka, která budete mít chuť vyhodit už při prvním poslechu. Konkurence je v této cenové relaci bohatá, takže se podívejte raději jinam.

SoundMAGIC E10 a Jays a-Jays Three jsou dle recenzí velmi dobrá. A pokud si mírně připlatíte, nákupem BrainWavz proAlpha určitě chybu neuděláte. Za svou cenu se prý jedná o nejlepší celkový zvuk.

{ Komentáře k článku }

Audiofil

Vlastním HiFiMan RE-400 a naprostá spokojenost. Taková sluchátka strčí všechny zmiňované do kapsy.

Protože až od dvou tisíc začíná ta pravá zábava.

Za ty peníze nabízí HiFiMan dobrou hodnotu, praktický a promyšlený design a čistá, přesná sluchátka.

Ideální referenční in-ear okolo dvou tisíc.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.