Kdo by měl na rande platit za večeři?

Úterý, 11. Prosinec 2012

Kdo by měl na schůzce zaplatit útratu? Byl jsem požádán, abych se k placení na rande vyjádřil. Takže tady to máte. Podíváme se na to od samého začátku až po dlouhodobější vztah. Ať to za to stojí.

První schůzka, první placení – co dělat?

Většina žen to bere tak, že na prvním rande má platit muž. Ale někteří si myslí, že je to samozřejmost. A to je podle mě špatně. Já placení beru tak, že platí ten, kdo zve. Ovšem na prvním rande by se měl chlap chovat galantně, takže povětšinou zaplatí. Správnou holku poznáte už podle objednávky. Pokud si objedná nějaké pití, má plno otázek, usmívá se… asi ji zajímáte. Když si dá obří porci a cpe se, asi se jen přišla najíst zdarma :).

Já jsem zastánce rovnocenného placení. Férová holka nemá problém s placením na půl. Ano, i na prvním rande. Někdo to bere jako gesto, že rande neklape a holka nechce být dlužná. Placení na půl jsem si zažil několikrát a nekončilo to vždy stejně. Můžete zaplatit na půl a i přesto vám holka s úsměvem oznámí, že je doma sama. Chci říct, že to není jednoznačné.

Cože? Za rande má vždy platit chlap!

Jestli vám první odstavec přišel na hlavu a berete placení ze strany muže jako samozřejmost, asi se na mě budete zlobit. Ale já nemám problém s tím, že za sebe nechám zaplatit kafe, když mě holka pozve. Koukejte na to vždy z obou směrů. Pokud holce nestojíte ani za kafe, je něco špatně. Ani jedna strana by za sebe neměla nechat pořád platit a už vůbec to brát jako samozřejmost.

Ideální je, když za rande jako chlap zaplatíte a ona mile poděkuje, usměje se. Zkrátka vám ukáže, že je ráda. Pokud při placení kouká do země a dělá, že nic tak to rovnou zabalte. To říkám na rovinu. Feministky mě sice sežerou, ale musíte pochopit, že první rande je nezávazné. I chlap může mít takových schůzek třeba 10 a pokud by měl brát placení jako samozřejmost… to aby si našel druhé zaměstnání.

Proto je podle mě lepší si zajít jen na kafe a pak se jít třeba projít. Nebo se sejít rovnou venku a někde posedět, popovídat si. Mnohokrát je to i milejší než hodinové sezení u jídla.

A jak řešit placení v partnerském vztahu?

Vždy záleží jak to páru vyhovuje a jaké mají příležitosti. Asi nečekáte, že zaměstnaný muž se bude nechávat stále zvát od studující holky. Dejte si ovšem pozor, co děláte. Často se stává, že žena chce polichotit, za muže zaplatí a dělá to pořád až se z toho stane rutina. Pokud vás placení obtěžuje, dejte to najevo. Já preferuji to, že jednou zvu já, jindy zase ona. Je blbost, aby pořád platil jen chlap. Žádné takové nepsané plavidlo neznám.

Uvědomte si, že jí tím děláte laskavosti… není to samozřejmost. Nemůžete ze sebe nechat dělat hlupáka a plnit jí vše, co si zamane. Žena si chce partnera vážit a to jí v této situaci neděláte moc lehké. S ňoumou, co jí vše platí nezůstane žádná, která by za vztah stála. To mi můžete věřit.

Kontrast je ve vztahu (jako jinde) důležitý

Bez černé nepoznáš bílou. Jak si holka má vážit, že pro ni jezdíte do práce, když neví jaké to je jezdit každý den dopravou? Jak si holka může vážit krásné večeře, když už to dávno je víceméně samozřejmost? Mít zažitý protiklad je hrozně důležité. Často se stává, že lidé dávají příliš s tím, že je druhý bude milovat více. Později se trápí proč mají jednostranný vztah. Jak naučit holku, aby také platila ona. Není to o tom jen brát či jen dávat.

Životní kontrast

Pokud jako holka za sebe budete platit, ukážete nám, že za to stojíte. Že se do vztahu nebojíte investovat. Není to o tom kolik utratíte. Jde o to ukázat, že vám na tom druhém záleží. Není dáma, není gentlemana.

Hodný Pepíček platil, platil, až na to doplatil

Teď platíte za večeři, zítra za útratu jejího telefonu a pozítří budete za ťuňťu, kterého si neváží. Pokud své výdaje nezvládá, máte být oporou a snažit se najít nějaké východisko. Ne vytáhnout peněženku a kompenzovat problém.

Když dáte člověku rybu, nakrmíte ho pro tento den. Když ho naučíte ryby chytat, nasytíte ho na celý život.

Každý vztah má mít své mantinely a to nejlépe hned od začátku. Pokud za sebe holka neplatí, naučte ji to. Nebo plaťte dál, ale jednoho dne možná zjistíte, že vás už dávno nemiluje a krouží kolem jen pro výhody. Proč by říkala něco o tom, že vás nemiluje, když příští týden máte domluvený ten báječný výlet do Španělska. Přemýšlejte o tom…

Co dělat, když nechci pořád platit jen já?

Nejste chodící peněženka? Tak si promluvte. Čím dřív to uděláte, tím lépe. Jestli vás neustále někam zve a nakonec jste vy ten, kdo vždy platí – zaplaťte jen za sebe a povězte jí to. Dáma za sebe nenechá pořád platit. Ovšem lepší bude si společně sednout a říct to na rovinu. Že vás netěší stále platit. Že se při tom necítíte dobře a i když ji máte moc rádi, cítíte, že to není správné. Zeptejte se jí, jestli něco při placení nenaznačovala a vy jste to přehlédl.

Věřím, že pokud jí to takhle podáte, pochopí to. Bude vám rozumět a vy se příště při placení nebudete muset cítit tak blbě. Protože nevyrovnaný vztah nestojí za nic. Dříve či později by vám tak utekla za někým, kdo jí nemusí vše platit a ví, že se o sebe sama dokáže postarat.

Ze svého názoru ani později nepolevujte. Platit za útratu není ostuda.

{ Komentáře k článku }

Petr

Myslím si, že by vždy měl platit muž a to jak na rande, tak v případě společné domácnosti. Žena ať si své příjmy nechá na šminky a hadříky. Na druhou stranu čekám od protějšku alespoň základní poslušnost, úctu a vykonávaní domácích prací.

Klidně budu chodící peněženka, jen ale na oplatku nechci slyšet, že mám vynést smetí nebo manipulovat s špinavým nádobím, já mám své práce dost. Vím, že můj názor je trochu zastaralý, ale na druhé straně nikoho nenutím a na mé podmínky nemusí druhá strana kývnout a pak se v klidu naše cesty rozejdou.

Tomáš Erlich

Každý má svůj názor a tak je to správné :). Mě naopak přijde hrozně přitažlivé, když slečna řekne ne a nenechá za sebe něco většího zaplatit. U mě to není o penězích, ale o tom, že mi tím ukazuje své hodnoty a jaká je. V mých očích rozhodně taková slečna stoupne víš než kdyby za sebe nechala stále platit.

Petr

Přesně tak, ono je to je vždy o domluvě. Každý člověk je trochu jiný a vztahy jsou o tom najít někoho, kdo ti co nejlépe vyhovuje.

A k reakci níže. Arxeissi já taky nechci nikoho, kdo bude doma „dřít“. Ono je i dnes je celkem hodně žen, které starost o domácnost baví a vydělávání peněz rády přenechají partnerovi. Pak to není o dřině, ale o přirozené dělbě práce., kdy každý má své povinnosti.

Arxeiss

Tak to je mi zase proti srsti toto. Pokud oba chodí do práce, tak proč by doma měla „dřít“ jen ženská polovina? Samozřejmě, pokud si najdeš takovou, která to toleruje a vyhovuje jí to, tak prosím, ale mi by to bylo blbé.

Jinak k článku, naprosto souhlasím. Nemusí se to tak hrotit jak popisoval Tomáš v prvním příspěvku. Mám takovou kámošku, která se ani nenechá pozvat na půlku nebo pivo nebo cokoli, musí vše do koruny vyrovnat, to je přehnané…

Tomáš

Máme na to podobný názor, znám kluka, kterej se svou holkou je už dlouho, a všechny útraty si rozdělují přesně na půl. Občas mi to přijde přehnané, chlap si vydělává víc, tak by přeci jen mohl občas ženu na něco pozvat, ale oni to dělí úplně přesně. Ale alespon se nehádaj a maj v tom jistý řád.

Tomáš Erlich

Jsem zastánce toho, že je správné cokoliv, když to tomu druhému nevadí. Přesné placení na rande na půl mi přijde super. Mají jasný řád a nemusí peníze řešit. Takže se můžou na schůzce soustředit na důležitější věci. Snad nejhorší je se ve vztahu hádat o peníze.

Navíc ani jednomu to nebrání „odskočit si“ a cestou zpět ke stolu u baru zaplatit :).

Stanislav

Ja som s priatelkou skusil experiment a cely mesiac si kazdy zapisoval vydavky na domacnost, potraviny atd. Na konci mesiaca som bol prekvapeny a obaja sme mali vydavky skoro rovnake. Taktiez suhlasim s clankom malo by to byt vyrovnane a nie ze plati vzdy iba jedna strana.

Obaja zarabame a ked ideme von tak plati ten kto pozval :).

parohac4

A teď si vezměte, že jediné peníze, které kdo vám kdy dá, je manželka (či přítelkyně). Ne, dělám si srandu. U nás doma to máme zařízené trochu jinak. Jelikož je žena na mateřské, tudíž já jsem živitel rodiny, je většina výdajů na mně.

Veškeré peníze spravuje žena, já dostávám jen něco jako kapesné a na potřebné výdaje (benzín atd.).

Vypadá to šíleně, ale to svoje výhody. Nemusím se starat o účty, nájem, pojistky, zkrátka moje drahá polovička se o všechno postará. Když náhodou potřebuji na něco většího, dáme diskuzi, jestli na to máme nebo ne.

Opravdu na tom není nic špatného, když peníze má ten druhý a hospodaří s nimi.

Samozřejmě, že to co si vydělám bokem, jde taky do společné kasy. Ale co oči nevidí, to srdce nebolí.

Tomáš Erlich

Ty jsi vtipálek :D. Vem si ale, že nějaké vztahy jsou čistě o tom, že kluk za ní pořád platí a setkal jsem se i s tím, že platila pořád žena. Koukal jsem jak vyoraná myš, že to může fungovat. On prostě za sebe nic nezaplatil.

Tebe obdivuji a ona musí být také ráda, protože tím, že jí dáváš své peníze ukazuješ, že jí naprosto důvěřuješ. A to je důležité a hezké :).

xergic

My to řešíme tak, jak to zrovna vyjde :-). Většinou sice platím já, občas něco ona, nebo si to nějak rozdělíme (ne nutně 50:50). Nebo se nějak vyrovnáme potom. Funguje to už dlouho, takže na tom asi nic měnit nebudeme.

Radim Hasalík

S partnerkou se při placení střídáme. Přispíváme i na společné dovolené. Je to spravedlivý přístup, ale čárky si rozhodně neděláme. Navíc jsem zastáncem toho, že by měl muž čas od času drahou polovičku něčím milým překvapit.

katchinski

Ze zkusenosti vim, ze kdyz nekdo uz jen takhle premejsli, je to skrblik – mnohokrat potvrzeno, tecka. Vubec by me nenapadlo si myslet, ze kdyz jdu nekam na rande, jdu tam kvuli jidlu – poznamka k tomu nacpani se v 1. Odstavci.

Mel jsem kdysi spolubydliciho, co mel holku, co si kupovali i 1 cibuli napul – zacli to pak zkouset i na me – hledali si razem nove bydleni. Jasne, kdyz penize nejsou, nejsou takovy moznosti – ale porad je moznost jit jinou cestou, napr nezvat holku na vino za 3kila ale na caj za 3 petky…

To, ze je holka na prachy se ukaze pomerne rychle, pak naschle a neni co resit…i kdyz jsem byl kdysi student a jedl pastiku, vzdycky jsem si potrpel, aby se holky se mnou citily tak, ze jim nic nechybi…a delam to tak dodnes, oplatkou ocekavam stejnou pozornost v tom ci onom…samosebou se snazim byt velkorysy i v ostatnich smerech, ktere jsou mnohem dulezitejsi..zkuste se nad tim zamyslet, at nejste porad sami.

Lojzik

Jo, přesně! Mám kámošku, která to má rozjeté na více stran naráz. Před jedním rande se mi svěřila, že se aspoň dobře nají zadara, ale víc od toho nečeká, po návratu byla vytočená jak jsem ji dlouho neviděl, až potom z ní vylezlo, že ji nechal zaplatit svoji část útraty :-).

První dvě rande za ni platil, třetí platili každý za sebe. Na čtvrté rande už s ním prý nepůjde.

Tomáš Erlich

O důvod víc proč by každý měl na rande platit sám za sebe. Protože ona nebude určitě jediná :). A žádný správný chlap přeci nechce vedle sebe vyžírku. Kdyby už na druhém rande platil každý sám za sebe, ušetřil by si chlapík pár stovek. Předpokládám, že zval takže první rande platí…

Pilda

Plně s tebou souhlasím. Chlap není banka a nevidím důvod proč by měl vždycky všechno platit on. Koneckonců to rande chtějí oba. Já vždycky jenom platil a nikdy jsem z toho nic neměl. Holka se dobře najedla, nebo napila a už se neozvala. Jak jednoduché.

Pokud by byla férová, tak si zaplatí co vypila a pak se neozve. Takhle mě vždycky akorát zneužili. Ženským se to ale líbí, proto to berou jako naprostou samozřejmost.

Nejsem lakomý a kamarádům bych zaplatil cokoliv a holce co s ní chodím také, ale nevím proč bych měl platit cizí osobě na prvním poznávacím rande.

Parádní námět na článek. Myslím, že lidé by se měli častěji zamýšlet nad podstatou věcí a ne se řídit nějakými přežitky, nebo tím co jim společnost naservíruje.

Navíc vyvstává otázka: co když si ten kluk nemůže dovolit platit za oba? Nemůže kvůli tomu teda na rande? Je kluk frajer, když na to prostě má? Nemyslím si.

Tomáš Erlich

A co holky nezvat pořád jen na oběd? Můžeš nějakou slečnu, kterou potkáš třeba na zastávce pozvat na kafe :). I procházka je fajn a jako rande to určitě počítám, protože jde v podstatě o schůzku a nezáleží, co budete dělat. Můžete se projít, popovídat si, sednout si na lavičku. Nebo se sejít na nějakém známém bodě a jen si sednout do parku a povídat si.

Mě třeba moc večeře nesedí, protože u psaní článků sedím na zadku a když už jdu něco dělat tak nechci zase sedět.

Jinak to „Nejsem lakomý a kamarádům bych zaplatil cokoliv a holce co s ní chodím také“ se mi moc nelíbí. Měl bys dávat to, co jsou oni ochotni dát Tobě. Takže pokud holka není poklad, který by pro tebe udělal cokoli, určitě bych pro ní to cokoliv nedělal. Neměl bys mít problém jí říct: „Ne, tohle neudělám“ nebo „Zlato, je jedna hodina ráno, zavolám ti ráno, dobře?“.

Pilda

Dřív jsem je zval jenom do hospody. Bylo to pro mě dobré hlavně proto, že ze mě po pár pivech spadla tréma. Byl jsem příliš stydlivý. Teď už na rande dokážu být i bez piva a také to tak dělám. Do hospody už nikoho netahám, pokud to vysloveně nevyžaduje. Naposled jsem byl v tom parku jak píšeš.

Největší sranda ale je, když nějaká holka jako zájmy uvede chození na procházky, nebo chození do přírody, ty ji na tu procházku pozveš a zjistíš, že ona je líná kamkoliv chodit. Procházky do přírody je totiž fráze, kterou používají ti, kteří nemají žádné zájmy :D.

Máš pravdu, dávat těm, kteří jsou ochotní dávat i tobě. Takhle nějak jsem to myslel, ale špatně vyjádřil. To je přesně ono co člověk neví na prvním, nebo druhém rande (pokud tu osobu nezná i normálně) a proto by měl být opatrný s tím placením.

Já si tuhle problematiku uvědomil asi před půl rokem a rozhodl se, že to tak prostě dělat nebudu. Zároveň nejsem typ machírka a nechci se nějak přetvařovat, když v něčem vidím nějaký smysl, nebo logiku.

Nedávno jsem se o tom zmínil jedné ženské a ta se strašně urazila a napsal mi, že jsem ji zklamal. Když jsem se jí snažil vysvětlit proč to tak chci dělat, tak mi napsala, že „ona by si stejně nenechala nic zaplatit, že je soběstačná“. Haha, takže pro ni je samozřejmé, že si všechno platí sama a zároveň ji člověk zklame, když ji nechce sponzorovat.

Nejvíc se mi líbilo, jak ti napsal někdo komentář o jeho babičce, že dřív kdyby si nechala ženská něco zaplatit, tak je za lehkou ženu.

Matej

Pekny clanok na zamyslenie. Je tu vela nazorov. Mna oslovil ten parohac4. U nas (teda u rodicov) to fungovalo presne tak. Mamka „drzala kasu“. Doteraz si myslim ze je to dobry system. Nikdy sa mi nepotvrdilo, ze ak „gazduju“ dvaja je to uspornejsie. Toto vsak plati o manzelskom, ci partnerskom zvazku, kde byvate v spolocnej domacnosti.

Ja s priatelkou zatial spolu nebyvam. Platby si striedame. Nevidim v tom ziaden problem co sa tyka fungovania vztahu. Na druhej strane sa trosku hanbim, ked plati ona.

Situacia: Casnik/cka stoji nad vami s uctenkou, chlap sedi a zena vytahuje penazenku.

Nikdy mi to neprislo v pohode a ze to tak ma byt. Mam z toho neprijemny pocit, ale tiez nie som milionar. Tak ze moje ego ide trosku dole, co si myslim nie je na skodu.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.