Jak najít a vyřešit nefunkční odkazy?

Sobota, 15. Říjen 2011

Někdy se prostě stane, že jistý odkaz nefunguje. Ať už je to kvůli tomu, že celý web již neexistuje, byl přesunut jinam nebo je v URL překlep. Jenže co s nimi a jak je najít? Jelikož je pro návštěvníka takový odkaz nalézt otrava, trošku si o tom všem povíme.

Problém externích odkazů je jejich trvanlivost

Když není obsah stránek trvalý, člověk přestane na web odkazovat. Ztratí důvěru. Pokud bych měl uvést vlastní zkušenost tak jsou to blogeři jako Patrik Vogl, Pavel Králíček a další podobní. Jejich blogy pravidelně sleduji, čtu, ale téměř na ně neodkazuji a ten důvod je jediný.

Oni totiž snad každý druhý rok svůj blog totálně promažou, všechny články pošlou někam a výsledkem jsou jen odkazy na neexistující články. Dopad je ten, že na ně nemá smysl odkazovat, což je škoda a chyba (proč si vlastně takových zpětných odkazů zdarma nevážíme?).

No… naštěstí na internetu funguje stroj času a tak se můžeme podívat do minulosti. Můžeme tak najít třeba staré Králíčkovo články. Nebo si najít Jakuba Šimečka, který bohužel už nějaký ten rok nepíše.

O způsobu, jak se dohledat již smazaného obsahu na internetu jsem se více rozepsal v článku Jak najít starou stránku v historii internetu. Pokud tedy hledáte nějaký neexistující web / článek, určitě tam zamiřte.

Jak najít neplatné odkazy na svém webu?

Online testerů je plno, ale nejsou žádné natolik kvalitní a obsáhlé jako program Xenu. Proto je v článku neřeším. Zaměřím se spíše na aplikace pro webmastery. Dle mého nejlepší je už řečený program Xenu (Xenu’s Link Sleuth).

Je to vlastně takový tester odkazů, který najde ty chybné. Oprava nefunkčních odkazů je pak na vás. Na stránkách programu si ho můžete zdarma stáhnout a včetně prověření to zabere jen pár minut.

Máte Mac? Alternativou pro Xenu může být aplikace Integrity. Její aktuální verze funguje na Mac OSX 10.5 a víc. Takže najít a opravit nefunkční odkazy z Macu taky nebude problém.

Hodně blogerů a vcelku i stránek používá redakční systém WordPress. Pro takové bude s pluginem Broken Link Checker nefunkční zpětný odkaz menší problém. Ten má totiž procházení webu a hledání neexistujících odkazů na starosti. Což je fajn, protože nefunkční odkazy (ať už externí nebo vlastní) v článcích jsou snad nejotravnější.

Způsob řešení nefunkčních odkazů na stránkách

Když už naše stránky prošly kontrolou správnosti a máme seznam závadných odkazů vracející nějakou chybu, co s nimi? Můžeme třeba…

  • odkaz na stránku smazat a dělat, že tam nikdy nebyl
  • přeškrtnout ho (<del>tento text již neplatí</del>) a víc to neřešit
  • zkusit najít poslední funkční zobrazení přes Webarchiv a odkázat na něj
  • upravit článek tak, aby již nefunkční odkaz nebyl třeba.

Co je podle vás nejpřijatelnější? Já nejdříve zjistím důvod, proč odkaz nefunguje a snažím se ho dohledat. Přece se mohlo stát, že autor web upravoval či přesunul a odkaz se změnil, ale obsah zůstává. Bohužel to v dobré polovině případů končí jen u mazání.

Což takhle přátelský, neutrální odkaz?

A co to má být? No například odkázat na výsledky vyhledávání od Googlu. Je to podle mého férový způsob v případě, že nechcete upřednostňovat žádnou stránku, která produkt nabízí. Dá se to použít prakticky všude. Pokud bych chtěl, aby si čtenáři přečetli nějaký osobní blog a nechtěl bych žádný upřednostnit, odkážu s textem osobní blog (v políčku na vyhledávání) na výsledky hledání Googlu.

Nebo můžete vyzkoušet zadávat přesnější informace do titulku odkazu. Pokud odkazujete na nějakou stránku, vložíte do titulku název odkazovaného článku. Když odkaz nebude fungovat, můžete si stále podle názvu článek najít (pokud ještě někde existuje) či alespoň najít alternativu.

Titulek u odkazu.

Názorný příklad najdete na tomto blogu. Zkuste nahlédnout na můj článek o konci blogové éry. Po najetí na nějaký odkaz se dozvíte název článku a v některých případech i jméno autora. To je to, co myslím.

Sakra aneb ten odkaz už zase nefunguje…

Jak takový problém řešíte vy? Mažete rovnou odkazy či je přeškrtáváte? Používáte archivované verze a zajímáte se vůbec, proč odkaz nejde? Nebo jen doplníte text článku tak, aby již nefunkční odkaz nebyl třeba?

{ Komentáře k článku }

Tomáš Erlich

Jen pro nakousnutí – dostalo se mi zpětné vazby na Twitteru, že odkazy neřeší. Já si myslím, že je to škoda. Například při psaní tohoto článku jsem zjistil chybný odkaz na jeden článek. Co když je nefunkční odkaz i u vás?

A to mám poměrně malý blog v porovnání s weby, kde jsou tisícovky odkazů. Jako příklad můžu uvést web jakpsatweb.cz. Od Dušana vím, že funkčnost odkazů kontroluje zhruba jednou do roka. U takových webů jsou prográmky na kontrolu funkčnosti už opravdu třeba.

Jestli máte nějaký podobný velký web (třeba e-shop), zkuste se podělit o zkušenosti. Používáte Xenu nebo jsou i jiné zajímavé alternativy, které neznám?

Emefej

Xenu je výborná věc, občas tím všechny weby projedu. Kromě nefuknčních linků najde i přesměrování atd.

Tomáš Erlich

Přesně tak. Kdo má více větších stránek tak se to prostě bez pomoci čtenářů a nějakého programu neobejde. Nechtěl jsem Xenu vychvalovat až do nebes, ale je pravda, že toho umí vícero – zkontroluje například také CSS, JS a obrázky na stránce.

Martin

Ja som toto ešte nikdy neriešil, ale asi by som mal. Určite vyskúšam i Xenu.

Tomáš Erlich

Jednou ročně taková kontrola funkčnosti odkazů na stránkách přijde vhod. A tyhle nástroje jsou vážně fajn. Většinou se tohle moc neřeší, ale hodně odkazů vážně nevydrží věky a pokud má člověk web starý několik let, cítí to. Já sám tu asi 3 odkazy smazal a další dva upravoval. Takže asi tak (:.

Morellato

Vyzkoušel jsem Xenu a plně mi vyhovuje…

Martin Šimko

Podobný nástroj Xenu je Screaming Frog SEO Spider. Umí toho o něco více a přijde mi přehlednější, dají se tam lépe filtrovat jednotlivé věci apod. Ve free verzi však umí projít max 500 stránek. Pro menší weby to je ale dostatečné.

Jan

Ono je to se stálostí trvalých odkazů ošemetné. Pro vyhledávače je určitě přínosné, když je odkaz funkční i po několika letech, ale to říkejte majitelům stránek. Trvalost odkazů na internetu totiž není nijak dobrá a za pár let se toho hrozně změní…

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.