Jak vybrat správný hosting pro váš web

Sobota, 16. Únor 2013

Už 4 roky někde svůj weblog musím hostovat a ani jednou jsem nenapsal o tom, jak hosting pro své stránky vybírám. Dnes to napravím a sepíšu tu několik věcí, které jsou podle mě při vybírání podstatné.

Než začnete vybírat ten správný hosting…

Uvědomte si, že vždy je lepší si připlatit. Hosting zdarma je k ničemu. Web vám zaplácají reklamou, je mizerná podpora, málo místa a mnohdy webhosting nepodporuje ani databáze. Má rada je – jděte do placeného.

Nejpodstatnější není cena, ale kvalitní podpora

Protože té budete psát až se něco pokazí. A na tu se budete muset spolehnout, když se něco neočekávaného stane. Proto až si vyberete dle svých kritérií jisté kandidáty, zkuste napsat s nějakým dotazem na podporu. Uvidíte za jak dlouho odpoví, jakým stylem a s jakou péčí. Protože jestli vám pošlou nějaký vygenerovaný blábol, máte jasno. Když totiž nemají čas na své potenciální zákazníky, nebudou mít čas ani na ty opravdové.

Stejný trik používám u e-shopů. Přes srovnávače cen si vyberu pár nejlevnějších obchodů, zkusím jim napsat a sleduji reakce. Pokud neodpoví, nenakoupím u nich. Protože asi těžko budou s ochotou přijímat případnou reklamaci, když neumí odepsat ani na mail.

A podpora věcí jako třeba .htaccess a mod_rewrite

Tohle já beru jako naprostou samozřejmost. Aby server měl nejnovější verzi PHP a MySQL. Uměl schroustat .htaccess, aby měl člověk možnosti aktivovat hezká URL, kešování, gzip, nějaké to zabezpečení a další užitečné věcičky. Zmiňovaný mod_rewrite v nadpise pak obstarává přesměrování a právě ta hezká URL. Více o tom si můžete přečíst v článku od Dušana.

Veškerou podporu věcí, které tu zmiňuji si můžete ověřit v PHPInfo souboru. Na ten většinou vede ze stránek webhostingu odkaz či o něj můžete požádat. V něm si pak prověřte, zda server podporuje moduly, které pro provoz své stránky potřebujete. Nejdůležitější je mod_rewrite pro hezká URL, mod_deflate pro gzip kompresi a mod_expires kvůli kešování.

Prověřit si můžete i rychlost odezvy jejich serveru

V moc návodech tohle nenajdete, ale své opodstatnění to má. Někdo totiž provozuje anglické stránky a hosting si koupí tady. Možná je to pohodlnější, ale efektivní rozhodně ne. A to právě kvůli odezvě. Pokud vám budou chodit na web návštěvníci třeba z Mexika, je blbost, aby byl server tady.

Zbytečně by tak každý webový požadavek létal přes půl světa. Odezva bude horší třeba jen o 100 milisekund a vy budete tvrdit, že je to málo… ovšem zkuste si zahrát nějakou akční řežbu po internetu s odezvou 20 a poté 120. Rozdíl poznáte. Stejně tak ho budou podvědomě vnímat návštěvníci.

Zde je obrázek, který srovnává rychlost odezvy jednoho zahraničního webhostingu v porovnání s naším. Tady zahraniční hosting nemůže nikdy vyhrát. Logicky čím je kratší vzdálenost klienta (návštěvníka) od serveru (kde jsou stránky uloženy), tím rychleji se k němu stránky dostanou. Pokud chcete dělat stránky pro určitý region ve světě, myslete na to.

Odezva zahraničního hostingu

Nenachytejte se na hlášky jako neomezený hosting

Neomezený totiž není nikdy. Proto se zajímejte, co to ve skutečnosti znamená. Kolik tisíc návštěvníků denně server utáhne, kolik můžete mít přenesených dat (traffic), kolik desítek databází si můžete vytvořit, zda tam WordPress půjde a tak dále. Mějte jasno v tom, co kupujete.

Většinou se platí na rok dopředu a byla by škoda předplatit si nějaký šmejd. Proto jsem na začátku psal, že nejdůležitější je komunikace. Ne jestli je hosting „neomezený“, nejlevnější, nejlepší a podobné bláboly. Cílem by nemělo být najít ten nejlevnější hosting, ale najít spolehlivé místo pro své stránky s rozumnou cenou a příjemnou podporou.

Shrnutí mých rad aneb celý článek v pár větách

Článek by se dal shrnout tak, abyste nekoukali na laciné nápisy a více četli. Přeci jenom se platí na dlouhé období, přesun je pěkná otrava a pokud zakotvíte na dobrém místě, můžete tam zůstat třeba i navždy. Nehledě na to, že hostingu svěřujete všechny vaše soubory a hesla.

Proto doporučuji sledovat reference, předem na serveru otestovat podporu všech modulů, optat se na potřebné věci (tím si prověříte jejich ochotu) a popřemýšlet o svých návštěvnících (hlavně odkud budou chodit).

{ Komentáře k článku }

Martin Hruška

Srovnání odezvy zahraničního hostingu a českého je dost falešné, protože je zahraniční a „zahraniční“.

Pokud je hosting v Evropě a má přímý peering do NIX, nerozeznáte ho podle odezvy od toho českého. Nabízí se třeba Londýn anebo Amsterodam.

V dnešní době platí – jen hlupák si koupí hosting v ČR. Pokud nemáte problém komunikovat s podporou anglicky, kupte to venku! Je to levnější, podpora je lepší a služby jsou úplně jinde. Český trh zamrzl někdy před 10 lety.

Tomáš Erlich

To máš pravdu, ale pořád to bude horší z Londýna než třeba z Ústí nad Labem. Tou poznámkou jsem chtěl říct, aby lidé přemýšleli odkud jim budou chodit lidé a podle toho upravili svůj výběr. Tady jsem pro ukázku „pingnul“ několik zahraničních hostingů…

bluehost.com má průměrný ping 175
dreamhost.com mi ukázal 190
happycoghosting.com průměrně 135
a u hostgator.comjsem naměřil 160

Ohledně ceny nevím… koukal jsem a běžný hosting je tak za 5 USD, což je stovka. To je totéž, co platím tady. Možná jinde nabídnou větší databáze a podobně, ale to já nepotřebuji. I když bych o zahraničním hostingu možná přemýšlel, pokud bych měl tisíce návštěvníků denně.

Libor

Dobrý článok :),
ja osobne som už našiel moj top hosting. V SK je to jednoznačne websupport. Ako píšeš strašne doležité je práve tá podpora. V noci o 02:00 mi niečo nejde napíšem na podporu 02:35 mam odpoveď. Cez deň to vybavím cez live chat. Pre mna je doležité aj to či si môžem určité funkcie PHP nastavovať sám bez nutnosti kontaktovať podporu, čo je super. Mám už 8 hostingov a teraz práve riešim niake vps a viem kde si ho objednám :).

Free hosting, je podla mna vec pre začiatočníka študenta max tak strednej školy alebo tvorcov MFA, predsa 20 Eur za rok snáď nikoho nezrujnuje, a ak to niekto tvrdí tak je to podla mna divné. Inak práve ma napadá čo tak napísať článok ako si vybrať správny redakčný systém pre daný projekt? S pozdravom Libor.

Tomáš Erlich

Parádní nápad, ale mé zkušenosti na něj nestačí. Já si v roce 2009 vybral WordPress a od té doby na něm jedu. Umím s ním, je česky a mám na něm tuhle super šablonu.

Nikdy sem neuvažoval, že bych přešel a používal nějaký jiný. Ani o jiných vlastně nemám potuchy. Znám pak jen Textpattern a ten se mi nelíbí. Nebylo by správné, aby psal o něčem, o čem skoro nic nevím…

PS: Když jsem tvůj web prohnal nástrojem PageSpeed Insights, zjistil jsem, že optimalizací obrázků by jsi snížil jejich velikost o 814 kB. Četl jsi článek o optimalizaci obrázků? Myslím, že by to webu prospělo.

Federico

Používám Wedos a jsem s ním moc spokojený. Předtím jsem měl VS hosting.

Tesy

Placený kvalitní hosting je samozřejmě super, ale nějakou dobu funguji u Endory a nemůžu si na nic stěžovat. Takže pokud člověk nechce platit za hosting tak si může dát tu práci a vybrat i mezi free hostingy (i když tam není tolik voleb).

Tomáš Erlich

Díky za tip na hosting. Já bych se toho ovšem bál. Je třeba myslet na to, že hostingu předáváš citlivé údaje. Dáváš mu důvěru, že tvůj web pojede perfektně a rozhodně nesmí rozhodovat jen cena.

Já to placení spíš beru něco jako odměnu a jistotu, že se o mě postarají. Prostě platím tak makejte. Je to možná zastaralé, ale mě se to tak líbí.

V případě problému pak můžu chtít nějakou náhradu nebo mám minimálně právo něco od nich požadovat a domluvit se.

U hostingu zdarma bych nic nečekal. Prostě nic neplatíš tak si nestěžuj a mlč. Takhle to já chápu a proto si raději připlatím.

Tomáš Rak

Škoda, že v článku nejsou konkrétní firmy a jejich srovnání. Na přečtení článku jsem se moc těšil, ale nic nového jsem se nedozvěděl. Používám na všechny svoje servery Blueboard a s jejich službami a technickou podporou jsem naprosto spokojený.

Jediné, co by mě tedy přinutilo změnit hosting by byla nižší cena.

Vím, že Blueboard není nejlevnější a poslední dobou jsem slyšel hodně o Wedosu, tak jsem čekal spíš nějaké srovnání těchto dvou poskytovatelů hostingu. Vzhledem k tomu, že mám hodně domén a hostingů, by pro mě rozdíl i 400 kč ročně znamenal docela dost peněz.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.