Jak se navždy zbavit vysedávání u počítače

Pondělí, 4. Březen 2013

Štve vás, že po práci pořád vysedáváte u počítače a jen sledujete různé stránky? Dnes vám zkusím představit věci, které jsem používal, používám a vím, že fungují. Možná jsou netradiční, ale o to zábavnější.

Proč je vysedávání u počítače tak hloupé…

Protože jde o nejblbější způsob, jak trávit čas. Dříve hodně lidí koukalo na televizi, dnes zírají do monitoru. Chodí surfovat po netu a dělat další podobné blbosti. Jenže to všechno škodí zdraví, protože jen dřepíte a sotva hýbete prsty. Psalo mi docela dost lidí, že totálně neví, co bez počítače dělat, že nemají kamarády (jako by ostatním přišli poštou zdarma) a podobně.

V článku se proto budu snažit ukázat, jak trávím volný čas já a čemu se věnuji. Můžete to brát jako inspiraci pro mnohem příjemnější trávení svého času. Způsob, jak se přesunout z počítače na nějakou příjemnější aktivitu.

1) Fígl číslo jedna je nepoužívat počítač jako rádio

Zní to bláznivě, ale je to tak. Internetová rádia jsou totiž lepší, je jich víc a většinou tam nenajdete ujeté moderátory, kteří se vám snaží zalíbit. Já mám hrozně rád server Jango, který nabízí plno žánrů a play-listů. Ale problém je, že kvůli muzice musíte zapínat počítač. Nakonec to tedy skončí tak, že se „jen podíváte“ na Facebook a nějaké stránky. Jenže bum, najednou je večer.

Používejte proto místo počítače na muziku mobil. Pokud hraje blbě, připojte si k němu klidně reproduktory. Dnes stojí i ty lepší pár stovek…

2) Co se vrhnout na vylepšení svého domu zevnitř?

A tím vylepšením myslím vybavování. Poslední dobou mě tohle hodně baví. Přemalovat zdi, něco opravit, koupit nějaké nové věci. Zkrátka zařídit, abych se doma cítil dobře. Jsou hromady obchodů, které můžete projít. Navíc na internetu najdete plno inspirace. Je hrozně fajn se rozhlédnout a koukat na všechnu tu dřinu. O to víc, když sedíte v něčem pohodlném.

Možná si říkáte, že je to jen chvilkové zaplácání času, ale není to tak. Můžete si koupit knihu o designu, koukat na zeď a představovat si, co by se tam hodilo… postupně věci nakupovat. Není to jen otázka pár dnů, kdy nakoupíte v nejbližším obchodě nábytek a tím zaplácáte zdi kolem dokola.

Útulný obývací pokoj

3) Mít koníček nestačí, nastavte si u něj i nějaké cíle

Každé hobby, které vás ráno donutí vyskočit z postele je super. Jenže i tak časem omrzí a začne být stereotypní. To zvyšuje šanci, že se na něj vykašlete a budete raději surfovat na internetu. Proto si zkuste nastavit různé cíle. Něco, co do koníčku vznese trochu vzrušení. Já třeba rád píšu a koncem roku 2012 jsem si řekl, že toho zkusím dělat víc. Že si dokážu, že umím psát dobře a přesto často. Už je to 4 měsíce a psaní mě baví víc než předtím.

Našlo mě plno nových čtenářů, sepsal jsem kopu článků a objevil zálibu v psaní těchto seznamů. Jsou osobní, plné zkušeností a mohu v nich nastínit více témat, aniž by článek ztrácel na významu. Zkuste i do svého koníčku vnést nějaké cíle. Rádi běháte? Přihlaste se na půlmaraton. Plavete? Zkuste se přihlásit na nějaký závod… uvidíte jak to vašemu koníčku prospěje.

4) Najděte si příjemné povinnosti, které budete dělat

Jako je sekání trávy na zahradě kolem domu. Také u toho můžete vypnout jako u počítačové hry, ale děláte přitom něco prospěšného. Vyčistíte si hlavu, odpočinete si a budete na čerstvém vzduchu. To je stokrát lepší než se kroutit v křesle u nějaké střílečky. Není to pro každého, ale já to mám rád. Jsou to totiž starosti, které vám na rozdíl od běžných dělají radost.

Navíc odměna je sladká v podobě dobrých jablek, jahod a báječně vypadající zahrady. Nemluvě o bazénu a relaxování na lehátku. V ten okamžik nebudete mít na počítač ani pomyšlení. Budete si jen užívat toho krásného počasí na zahradě svého domu a o tom ten život je. O tom cítit se dobře.

Velký rodinný dům se zahradou

5) Udělejte si čas jen sami pro sebe a nikoho jiného

Vypněte počítač a běžte se ostříhat, dát si horkou koupel, udělat si dobré jídlo. Běžte si zaběhat nebo začněte s cvičením. Zajděte si na masáž a nechte se hýčkat. Zapomenete tak na problémy každodenního života a budete se cítit lépe. Hodně lidí při nudě sahá právě po počítači a to je nehorázná blbost. Vezměte raději dvě stovky a zajděte si na parádní masáž. Je to lepší.

Rozmazlovat se ovšem můžete i u naprosto běžných věcí. Já třeba místo normálního mýdla používám dražší (stojí téměř dvě stovky), ale mnohem příjemnější mýdlo Bioderma Sébium. Je to jako mýt se kokosovou vodou. Udělejte i pro sebe něco hezkého. Ať jste spokojení, protože opravdu, ale opravdu – není třeba ničeho jiného. Nemám pravdu?

{ Komentáře k článku }

Ester

Moc pěkný a inspirující článek :).

Tomáš Erlich

Díky. Přemýšlel jsem, co bych mohl napsat a najednou mi hlavou proletělo téma „vysedávání na počítači“ a takhle to dopadlo. Když si dáš tuhle frázi do Googlu, najdeš samé hrozivé články o tom, jak je počítač škodlivé zařízení a jak každý zemře na zástavu srdce.

Mě strašení nepřijde jako nejlepší způsob pro to, abych někoho donutil nesedět tolik u počítače a tak jsem si řekl, že raději budu inspirovat. Že ukážu nějaké zajímavé aktivity. A byl to dobrý nápad, protože jen do teď (za 9 hodin) si článek přečetlo už víc jak 500 lidí.

Dominik Fryč

Článek se mi taky velmi líbí, mimochodem to je tvůj dům?
Za 9 hodin 500 přečtení – o tom se mi může jenom zdát.

Tomáš Erlich

Ne, já fotit neumím a tak většinou vyhledávám obrázky na internetu. Ty pak zmenším, ořízku, doostřím a hodím do článku. Konkrétně tento dům je v Pošumaví. Pro zajímavost – vyhrál cenu Dům roku 2009, je to 10+1 a má i vnitřní bazén.

Tom

To mi připomnělo vtipný obrázek, kde sedí člověk shrbený v práci u počítače a jen si v duchu říká, jak už se těší domů. Pak následuje další obrázek, kde sedí doma u počítače a je rád, že konečně odpočívá a pořád ve stejné poloze.

Chlapec z dediny

Sedí chlapík pred počítačom, surfuje po internete a zrazu vykríkne: „Dočerta, veď ja som úplne závislý na internete!“ A po chvíli si otvorí nové okno prehliadača: „Na internet proti tomu predsa niečo musí byť!“

Dobrý motivačný článok. Mám veľa známych, ktorí s Facebookom trávia hodiny, premárnený čas. Moja FB identita mi slúži len na promo mojich článkov, a priateľov mám v skutočnom živote, kde si mobilom dohodneme stretnutie a venujeme sa práci alebo hobby.

A pri hobby (cykloturistika) mám tiež svoj cieľ. Každý rok stráviť dva týždne v inom kúte Čiech a prejsť nejaké kopce. A na to treba kondičku ;-) Takže po úraze a ročnej pauze (vlani som bol v Mikulove a okolí na pešo) už čakám na oteplenie, zatiaľ pozerám v telke Paris-Nice a to sa počítač nechytá :o).

Tomáš Erlich

Díky. Já používám FB podobně. Pro fanoušky posílám články a s kamarády se domlouvám přes zprávy pomocí aplikace Facebook Messenger. Jinak jízda na kole je fajn. Přitom je to lehčí než běhání a člověk může objevovat věci v okolí…

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.