Myslíte si, že když vyjde sluníčko, jsme všichni rázem šťastnější? Že to dobré počasí může za naši skvělou náladu? Omyl. Podle psychologické studie z roku 2011 nemá počasí na naši náladu skutečně až tak velký vliv.
Opravdu nás déšť deprimuje a slunce rozzáří?
Mnoho lidí žije v domnění, že déšť a špatné počasí lidi deprimuje. Že jsou všichni smutní a potřebují slunce, které je rozzáří. Tenhle fakt podporuje ještě to, že v létě se všichni usmívají a je venku více lidí. Jenže to rozhodně neznamená, že jsou lidé v zimě méně šťastní. Dnes vám chci proto představit psychologickou studii, která tuto domněnku upřesní. Není to totiž tak jednoznačné a rozhodně lidové pravidla a škatulkování na tohle nefungují. Vliv počasí na náladu prostě není tak jednoznačný a zobecnitelný.
Jsou totiž opravdu velké rozdíly mezi jednotlivci
To dokazuje studie z roku 2011, kterou dělal Theo A. Klimstra a několik dalších lidí. Pokud si ji chcete vyhledat, jmenuje se „Individuální rozdíly v tom, jak počasí ovlivňuje náladu“. Do studie bylo zahrnuto po dobu 30 dnů 497 dospívajících a jejich matky. A proč i jejich matky? Bylo to proto, že byla sledována i reaktivita v rodině. Zkrátka jestli spolu lidé v rodině nějak reagují a sdílejí svou náladu. Ale to teď nechme stranou. Mnohem zajímavější jsou totiž výsledky samotné studie ohledně vlivu počasí na naši náladu.
Zjistilo se, že vliv počasí na naši náladu není až tak ohromný, jak se očekávalo. Neplatí tedy obecné přesvědčení, že počasí má zásadní vliv na naši náladu. Dopady jsou ve skutečnosti velmi omezené. Nedá se ani říct, že sluníčko lidi rozjasní a déšť udělá opak. Hodně totiž záleží na člověku, protože Klimstra při studii našel čtyři od sebe zcela odlišné skupiny…
- První jsou ti, kteří odolávají. Tvoří zhruba polovinu a jejich vliv počasí na náladu je velmi slabý. Ať prší či svítí sluníčko, je teplo či zima. Zkrátka jim to nevadí a jejich náladu to nijak výrazně neovlivňuje…
- Druhou skupinou jsou milovníci slunce. Jejich nálada se zlepšuje s menším deštěm a sluníčkem. Do této kategorie však spadá jen 15 % dospívajících a 30 % matek. To je docela málo, co říkáte?
- Pravým opakem jsou ti, kteří sluníčko přímo nenávidí. Ti tvoří 27 % adolescentů a 12 % matek. Tito lidé jsou více spokojení, když je déšť, méně slunce a nižší teploty. A jejich nálada je lepší při horším počasí.
- Poslední skupinou jsou lidé, kteří nenávidí déšť. Jejich znakem je, že se jejich nálada nemění s teplotou, větrem či slunečním zářením, ale z nějakého důvodu nenávidí déšť. Tvoří 8 % dospívajících a 12 % matek.
Z těchto skupin lze vyčíst to, že prostě nelze předpokládat, že jakmile vyleze sluníčko, každý se hned zblázní radostí. Tak to prostě není. Každému člověku vyhovuje něco jiného. Někdo je raději, když je zataženo a prší, protože se může doma věnovat svým činnostem a někdo jiný z toho může naopak šílet.
A jak tohle zjištění aplikovat do běžného života?
Nejde o nic průkopnického, ale zajímavé to rozhodně je. Pokud třeba koukáte na zprávy a slyšíte, že v Kanadě je více lidí, kteří berou prášky kvůli depresím ze špatného počasí než kdekoliv jinde, neznamená to, že ošklivé počasí samo o sobě škodí naší psychice. Není to totiž počasím, ale typem člověka. Že při jejich smůle žijí v zemi, kde jsou běžné nízké teploty a sníh a oni jsou zrovna tím typem, který to nemá rád. V Kanadě určitě žije i plno lidí, kteří tohle počasí mají rádi a nedělá jim to žádný problém. Zkrátka tady zobecňování nefunguje, protože nezáleží na počasí, ale na člověku…
Jen tak pro zajímavost, kam se řadíte vy samotní?
Do jaké zmiňované kategorie se řadíte? Máte raději ošklivo či sluníčko? Abych se přiznal, mě je z pohledu nálady počasí celkem ukradené. Zařadil bych se proto částečně do skupiny těch odolných a částečně do skupiny milovníků slunce. Slunce a teplo mám totiž obecně rád, ale rozhodně z toho nejsem nijak vytržený. Náladu mi spíš ovlivňuje má životní situace a mé koníčky. Počasí už jen beru jako věc, která mi otevírá možnosti k nějakým činnostem. Jako jízdě na kole a podobně. A co vy? Kam se řadíte?
{ Komentáře k článku }
Osobně si nemyslím, že mě to ovlivňuje příliš, a už vůbec ne tak, abych bral prášky! Pokud je venku slunečno, jsem rád, můžu si vyjet na kole, ale nesnáším letní parna, to se zavřu do pokoje, který se mi ovšem přes noc ani za nic nevyvětrá a spaní ve vedru je to nejhorší co znám.
Pokud sem tam prší, taky mi to nevadí, déšť je fajn, a je po něm čerstvější vzduch. V zimě naopak jsem rád, když je zima a sněží, můžu lyžovat a pořádně si to užít.
Nic se nesmí přehánět, pokud už měsíc v kuse prší, tak mě to začne sr**, stejně jako letos když za 3 měsíce vyšlo slunce 3x (u nás za zimu 3 slunečné dny), to už mě taky vadilo…
Napíš článok o vplyve počasia na ziskovosť stránok. Osobne mám radšej slnečné počasie. Láka von do prírody a zároveň znižuje moju produktivitu. Každopádne počasie príliš na moju náladu nevplýva. (Teda pokiaľ človek nie je na dovolenke pri mori a zrovna 10 dní prší a je zima…).
To ani nemusím rozepisovat do samotného článku, sepíšu ti to rovnou sem. V AdSense jsem to postřehl asi pár týdnů na zpět. Není to moc, ale znát to je (příjem z reklam mi klesl asi o 10 %). Hodně záleží o čem píšeš a tím pádem jaká je tvoje cílová skupina. Když si třeba já vyjedu statistiky za celý rok, horní hranice jsou většinou říjen až leden. Blogy zřejmě baví lidi číst hlavně, když je chmurno a sníh. V létě si pak hledají aktivnější zábavu a číst je zrovna dvakrát nebaví…
Podle mě to lidi až tak neovlivňuje, třeba chvíli nadávají, že pořád prší, ale pak je jim to stejně jedno, protože většinu času tráví v budově nebo domě. Když teda není léto a nečeká práce na zahradě. Mě osobně počasí zas až tak neovlivňuje. Samozřejmě nesnáším, když prší a nebo když je v těchto měsících zima. Asi bych se řadil jako ty do skupiny první, ale také i do milovníků slunce.
Nějak přímo mě počasí neovlivňuje. Ale mám tedy raději, když se probudím a venku je světlo a svítí slunce – den je potom takový radostnější a člověku se většinou více chce něco dělat. Když se ráno probudím, venku šedo a ještě déšť tak už většinou mě přepadává „lenora“ a málo kdy se mi chce něco tvořit. Navíc pokud dojíždím více jak hodinu do školy ještě s přestupy tak ten déšť tomu taky nepřidá :).
Možná přihodím jednu zajímavost, která má co do činění se sluncem. Když totiž svítí slunce na kůži, tělo začne vytvářet vitamín D. Jen tímhle tělo dokáže vytvořit 80 % potřebné denní dávky. Vitamín D uchovává silné kosti a odolný imunitní systém…
Nejen proto máme v zimě chřipku, protože ta je částečně ukazatelem nedostatku právě tohohle vitamínu (další ukazatel je třeba zvýšená kazivost zubů). To sem píšu jen tak pro zajímavost… napadlo mě se o to podělit, když jsi se zmínil o tom svícení slunce. Vždycky si na to totiž v téhle souvislosti vzpomenu :). A docela se to hodí vědět.
Furt pršet sice nemusí, ale pro programátora je to fajné počasí :).
Já se přidávám ke skupině milovníků deště. Když je venku hnusně tak mě vůbec nemusí trápit, že já hraji hry a ostatní někde paří. Taky je mnohem lepší vzduch. Dal jsem si tu práci a našel tu studii a musím ti poděkovat. Je fajn, že se někdo snaží z těch psychologických řečí udělat smysluplný soupis faktů aplikovatelných do běžného života a to myslím všechny tvé články obecně.
PS: Ta slečna z obrázku je vážně nádherná. Neuvěřitelný.
Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.