Jak dlouho by mělo trvat napsání běžného článku. Dvě hodiny? Deset? A co vy. Píšete rychle či všechno hrozně prodlužujete? A kolik času je vůbec adekvátní věnovat článku? O tom všem bude dnešní článek.
Jak by to mělo asi vypadat…
Zkusme si udělat nějakou ideální představu o tom, jak by psaní klasického článku mělo vypadat. Určitě si pustíte nějakou hudbu, vše už máte v hlavě jasné a začnete psát. To by mělo trvat na běžný článek o délce 700 slov cirka dvě hodiny. Po dokončení necháte článek tak, jak je a půjdete dělat něco jiného. Necháte ho takzvaně odležet.
Díky tomu v něm později mnohem snáze najdete různé překlepy, nedokonalosti a ne zrovna nejlépe znějící věty. Ty samozřejmě opravíte a článek je připraven k publikování. Tento krok se většinou dělá hned druhý den. To zpravidla na odložení stačí. Jenže tohle je jen ideální situace.
A jaká je bohužel realita? Jak to dělám já?
Realita je taková, že někteří musí odevzdávat práci ihned. Prostě něco napíšou, odešlou a jdou dál. V ten moment je důležité si uvědomit, jak často píšete. Pokud píšete opravdu často, nesmíte se s texty zkrátka tolik párat, protože se vám to nevyplatí a nebylo by to ziskové. Naopak pokud máte na každý článek třeba 10 hodin – situace se úplně otočí a můžete předvést prvotřídní výkon.
Taky hodně záleží na tom, kam píšete. Na webu musí být vše rychle a moc peněz za to není. Psaní do časopisů a další papírové podoby je pak placené lépe, ale je očekávaná lepší kvalita textu. Alespoň obecně. A jak dlouho tedy píšu já?
To je různé. Něco napíšu opravdu rychle, jiné věci píšu dlouhé hodiny. Zpozoroval jsem, že hodně záleží na přípravě. Pokud máte o tématu jasno a vše máte v hlavě (případně na papíru), je většinou hotovo do dvou hodin od začátku psaní. Hlavně pro psaní potřebuji klid, nějakou hudbu jako pozadí a čistou hlavu. Pak jde všechno jedna báseň.
Tipy pro rychlé a bezproblémové psaní
Na internetu je sice plno rad, ale tyhle budou jistě netradiční. Budou vycházet čistě z mé zkušenosti a pokud jste naladěni stejně jako já, určitě vám pomůžou k lepším výsledkům. Budou 4 a tady jsou:
- Napište si osnovu. Ta vám pomůže držet se tématu, neodbíhat a neztratíte tak nit v průběhu psaní. Pokud je nějaké téma složité až moc, klidně si nakreslete myšlenkovou mapu. K tomu můžete použít třeba Mindomo Desktop, který je ke stažení zdarma.
- Věřte si. Zní to možná hloupě, ale věřte si. Protože plno lidí něco nenapíše jen kvůli tomu, že si na téma nevěří. Jenže počáteční strach by nikdy neměl být brzdou. Já jsem se bál plno témat, ale vždy z toho vzniklo něco skvělého. Věřte si a jděte do toho. Ty zkušenosti vám už nikdo nevezme.
- Nepárejte se s tím. Je plno lidí, kteří věnují článku třeba 12 hodin a výsledkem je to, že si ho přečte 200 lidí. Má to cenu? Ne, nemá. Proto se vždy snažte článku věnovat takový čas, který je ziskový či odpovídající velikosti vašeho publika.
- Neřešte ostatní. Lépe řečeno neodhadujte názory čtenářů na váš článek, který ještě není vydaný. Dokud ho nepublikujete, nedozvíte se názory ostatních, protože do té doby to budou jen vaše představy.
Tohle jsou 4 základní body, které bych každému doporučil používat. Nejedná se o žádné vyčtené rady z knížek, ale o skutečné tipy, které jsem po letech psaní zjistil. Tak doufám, že vám pomohou a budete si jich cenit. A pokud také nějaké máte, určitě se o ně podělte v komentářích.
A jak to dělají opravdu zkušení pisálci?
Na českém internetu o tomto tématu není prakticky nic, proto jsem se rozhodl oslovit Miloslava Lešetického, který je dle mého hodně ostřílený autor. Už roky si píše svůj blog a je autorem několika článků na webech jako Interval, Lupa.cz či server „Zdroják“. A jaký je tedy jeho názor?
Ono se to nedá moc zobecňovat.
Třeba odborný článek zabere spoustu času. A je lhostejné, zda bude publikován na blogu nebo nějakém magazínu. V takovém případě může být třeba i osm hodin málo, protože je nutné si dlouze ověřovat z jiných zdrojů, zda nepíšu blbosti.
Odlišný přístup se volí pro osobní blog, kde si píšeš zápisky. Deníček, chceš-li. Rozjímáš nad tématy a vršíš myšlenky oděné do slov. V takovém případě je osm hodin zbytečných – vlastně je mnohem lepší psát takzvaně na první ostrou. Za čtvrt hodinky sepíšeš, publikuješ, hotovo.
Osobní blog je sondou do duše pisatele a čtenáři, kteří ho berou, mu odpustí občasné gramatické fauly nebo kostrbatá souvětí. Bloger se tím pádem více přiblíží lidem (Miloslav Lešetický aka Plaváček).
Krásně řečeno. Prakticky k tomu není možné nic dodat. Takže, co vy? Jak dlouho trvá napsat článek vám? A jak se na psaní třeba připravujete? Děláte si poznámky? Protože já u složitějších článků ano a hodně mi to při psaní pomáhá. Ale o tom jsem tu už psal, teď nechám prostor pro vaše názory.
{ Komentáře k článku }
Pro svůj blog píšu článek 1 až 6 hodin (záleží jaký). Podobně to je pokud doplňuji či rozšiřuji již napsaný článek (pro novou verzi Office, případně na základě dotazů čtenářů).
Co psát? Průběžně si doplňuji ToDo list, kde mám nápady a poznámky na další články (problém co by mi, nebo někomu mohl pomoci, odkaz na inspirativní graf…). Podle chuti si pak vyberu o čem článek napíšu. Před napsáním článku si tvořím myšlenkovou mapu, z této mapy pak obsah kapitol a již sepisuji článek.
Ono někdy článek nad kterým strávím spoustu času je méně navštěvovaný, než ten který sepíšu za půl hodiny a mám dojem, že jeho návštěvnost bude malá. Těžko se od stolu odhaduje, co čtenáře zaujme – holt článek se musí napsat.
Když mě přes den napadne nějaký článek, zapíšu si ho i s body, o kterých bych chtěl psát do poznámkového bloku na mobilu. Doma si pak vytvořím jednoduchou osnovu složenou z těch bodů. Pokud mám chuť, pustím si nějakou hudbu a hurá na článek.
Vůbec hodinu před psaním mi zabere příprava úvodního obrázku a dalších obrázků či fotek, které chci do článku přiložit. Potom se pustím do psaní, což zabere asi 2 hodiny při delším článku. Následuje rychlá kontrola, přečtu si to po sobě, ale většinou si žádné nekorektní chyby nebo skladby nevšimnu, tak článek pošlu své korektorce. Ihned po její odpovědi a opravení daných chyb článek publikuji.
Snažím se psát co nejrychleji, protože nemám na práci pouze psaní článků na blog. Avšak poslední dobou se snažím psát své články všemi deseti poslepu, protože to máme ve škole jako předmět, a tak se v tom procvičuji právě při psaní článků. Většinou mi to však ale zabere příliš mnoho času.
Ohledně témata se moc nezamýšlím, zda se to bude čtenářům líbit.
Mně to většinou připadá jako dobré téma, o kterém mám co napsat a nepřemýšlím, co na to řeknou ostatní.
Já píšu článek i několik dní. Udělám si poznámku, o čem chci psát. Pak si vzpomenu, že jsem něco chtěl napsat a nemůžu si vzpomenout, kam jsem si dal tu poznámku, co jsem chtěl psát. Pak si napíšu body. Nechám to uležet. A opět hledám, kam jsem si to napsal. A pak to napíšu. Nechám uležet. Většinou to pak smažu a napíšu znova, protože si myslím, že je to kravina.
Už jsem zkoušel různé možnosti, jak neztrácet poznámky, ale já už jsem takový, zkrátka bordelář :-).
No já píšu hlavně pro různé weby. Nepíšu odborně. Takže do 30 minut hotovo a publikováno. Asi píšu i vzhledem k daným výdělkům z daných webů a podle mě by to tak mělo být.
Poté co se web stává více známým, tak se musí klást i důraz na kvalitu.
Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.