Jak často by měl psát správný bloger?

Čtvrtek, 24. Leden 2013

Už vás někdy napadlo jak často by měl psát správný bloger? Jak často aktualizovat svůj weblog? Co je nejvhodnější? Já jsem nad tím přemýšlel nedávno a rozhodl jsem se, že o svých myšlenkách napíšu.

Proč jsem začal přemýšlet o tom, jak často psát

Dříve jsem publikoval cirka jeden článek za měsíc. Měl jsem plno koníčků a jeden z nich bylo právě blogování. Do blogosféry jsem patřil a to právě díky zapojení pomocí komentování jinde. Ne kvůli častému psaní k sobě.

Jenže nedávno jsem chtěl psát na blog častěji. Dát si výzvu, zda dokážu psát pořád tak dobře i častěji a s mnohem větším okruhem témat. Bylo to takové předsevzetí. Zkrátka způsob jak si to psaní něčím ozvláštnit, protože už píšu roky a nějaké oživení potřebuji. Jinak by mě to psaní stále stejným tempem nebavilo. A možná by to nemělo ani smysl.

Proč? Protože pokud člověk píše opravdu málo… je vůbec bloger? Mohl jsem se vůbec nazývat blogerem, když jsem psal sotva měsíčně? Můžu o sobě říkat, že jsem bloger hned jakmile založím weblog? To asi ne…

Pravidelné publikování článků jako na běžícím páse

Snad v každém článku o „správném blogování“ najdete bod, kde se říká, že by měl být blog pravidelně aktualizován. Pravidelně ovšem může znamenat i jednou ročně, protože neurčuje žádný časový úsek. Většinou si každý najde své tempo či publikuje jen, když má náladu. Jenže jak často by měl být tedy weblog aktualizován?

Mohu si říkat bloger, když píšu jednou měsíčně? Týdně? Musí správný bloger psát třeba každý druhý den nebo jen stačí, když je stálý? Já totiž myslím to druhé. Protože to, že si někoho budu moci přečíst i za dva roky je pro mne důležitější, než jak často píše. Ale celé tohle téma mě zajímalo i z té druhé strany. Ze strany čtenáře. A tak jsem na web hodil anketu.

Zeptal jsem se čtenářů: „Jak často aktualizovat blog?“

Založil jsem anketu a položil čtenářům otázku: „Jak často by měl být weblog aktualizován?“. A výsledky si můžete prohlédnout v obrázku níže. Nejvíce hlasů (40 %) dostala odpověď „Když má autor co říct“. To se mi líbí, protože to sedí na můj názor, že nezáleží jak často člověk píše. Že záleží na tom, zda umí psát, dlouhodobě zaujmout a přinášet něco nového.

Jak často by měl být weblog aktualizován?

Na stranu druhou přinášení stále nového obsahu je vyžadováno. Možnost „Alespoň jednou týdně“ zaškrtlo 33 % lidí a to je hodně. Takže pokud by měl bloger své čtenáře udržovat, měl by vydat alespoň jeden článek týdně. Upřímně čtu nějakých 15 weblogů a jen jeden by tenhle požadavek splnil.

Poslední zajímavou možností je „Ideálně každý den“. Zaškrtlo ji 23 % lidí. I s velkou, velkou snahou si myslím, že dokážu na blog psát obden. Nedokážu si představit, že by někdo vydával články každý den a přitom to mělo nějakou přiměřenou hodnotu pro čtenáře. Že by každý den mohli říct: „Jo, tohle byl hezký článek“. Nebo vy si takový weblog dokážete představit?

Důležité je mít kvalitní weblog, ne často aktualizovaný

Třeba se celou dobu ptám špatně a to podstatné jsou důležité informace. Ne míra aktualizace. Ale pokud chce bloger mít hodně obsahu, musí psát často. Je potom vůbec udržitelné zachovat kvalitu jako u pár článků? Já si většinou promyslím téma, dám si kafe a usedám za notebook. Když tu dlouho nic není, vím, že bych měl něco napsat. Poohlédnu kolem, co se děje, podívám se na statistiky a podle toho se rozhodnu, co napíšu.

Je to v podstatě můj koníček, který mi stále přináší přes komentáře nové úhly pohledu. Někdo by možná řekl, že je to nucené, ale svůj řád to mít musí. Je to jako chození do posilovny. Víte, co máte cvičit, kdy a tak prostě jdete.

Pojďme na shrnutí tohohle všeho – jak často tedy psát

Když to shrnu – myslím, že nejvíce záleží na důležitosti obsahu. Neustálé přinášení něčeho nového jde, ale je to dřina. Jako každý jiný koníček, kterému se chcete věnovat smysluplně. Koneckonců návštěvníci (jak víme podle ankety) očekávají, že jste nadšenec, který prostě často psát bude. Weblog aktualizovaný jednou za půl roku je mrtvý. To musíte mít hodně loajální návštěvníky, aby jim to nevadilo. Takže moje rada zní: Pokud vás psaní baví, pište často a nečekejte až vás něco trkne.

Nemějte strach z psaní. Pokaždé, když delší dobu nepíšu ten strach cítím, ale dokud článek nepublikujete, nezjistíte reakce čtenářů. To, že napíšete nějaký blábol, který vás ztrapní je blbost. Vždycky můžete článek smazat a přiznejme si to… na světě jsou miliardy lidí. Myslíte, že někdo bude řešit nepovedený článek? To je každému fuk a za týden to už nikoho nezajímá.

To jsem ovšem odbočil z tématu jak často aktualizovat blog na proč lidé mají strach z veřejného psaní na internet. Budu hrozně rád, když se jako čtenáři, blogeři k článku vyjádříte. Co si myslíte o pravidelném psaní, kdo se může nazývat blogerem a jak často by měl správný weblog přinášet nový obsah.

{ Komentáře k článku }

Jiří Knesl

Hrozně záleží na tom, jak vážně blogování bereš. Když je pro tebe činnost číslo jedna programování nebo cokoliv jiného, piš na blog, když na to máš čas.

Profesionální blogger (ten, pro koho je blogování ta nejdůležitější pracovní činnost) by měl psát několikrát denně a musí se naučit psát text, který dává smysl, jako profesi. Podobně, jako to má novinář, který musí umět napsat smysluplně o čemkoliv během hodinky a musí umět toto zopakovat.

Tomáš Erlich

Díky za komentář. Pojem „profesionální blogger“ zní hezky. Psaní několikrát denně je pro mne zatím nepředstavitelné. Prozatím mám svůj vlastní cíl zkusit psát častěji a stále dobře. Zkrátka abych nepsal o blbostech.

To mi částečně hlídá to, že mám všechny články 700-800 slov dlouhé a nechci je mít kratší. To mi nedovolí napsal blábol, protože bych ho tak nedokázal natáhnout. Jelikož bych k tématu neměl co říct a už v půlce bych se zasekl.

Petr Vaníček

Ahoj,
jakožto bloger, pokud se tak tedy mohu nazývat :-), tuto otázku řeším pravidelně v několikaměsíčních intervalech.
Osobně píšu jen když mám opravdu dostatek času a z toho pramenící chuť psát. V mnohdy hektických dobách zkouškového na to vůbec nemám chuť, a tak jsem se dal třeba do rozhovorů u kterých není z mé strany tolik práce a abych tak držel nějakou míru v kadenci vydávání článků.

Kolikrát nemám problém si během dvou dní napsat články na týden nebo víc dopředu a pak třeba týden či dva nepíšu.

Ta četnost vydávání je hodně individuální, ale osobně jsem dospěl k tomu, že nejideálnější je tak 2x za týden.

Ale i když třeba 2-3 týdny nic nenapíšu (jako třeba tento měsíc nebo i v prosinci), tak se to na návštěvnosti nijak moc nepodepíše, ale jen stagnuje nebo lehce roste či klesá (v jednotkách procent UIP/měsíc).

Co se týče toho kdo se může nazývat blogerem, tak zde je to asi jako u otázky co si kdo představuje pod pojmem cloud. Někdo všechno a někdo nic, žádná přesná a správná definice neexistuje a tak záleží na každém jak si svoji vizi blogera představuje.

Já mám názor takový, že jde prostě o člověka, který něco komentuje, popisuje, recenzuje jen a pouze svým subjektivním pohledem. Bloger by se neměl snažit být objektivní.
Objektivní ve smyslu uznávání a respektování cizích názorů s dobře vedenou diskuzí ano, ale jinak ne. Bloger nemá nahrazovat objektivní média.

Toť můj dlouhý pohled na věc.

Tomáš Erlich

Tohle se mi moc líbí.

…jde prostě o člověka, který něco komentuje, popisuje, recenzuje jen a pouze svým subjektivním pohledem.

Hrozně dobrá myšlenka. Jde prostě o předávání názoru na něco. Nikdo netvrdí, že to a to je oficiální pravda a nemůže to být jinak. Jen škoda, že takových blogů v poslední době moc není. Alespoň tedy ty, které čtu nejsou zrovna moc aktualizované. To mě štve, protože musím utíkat „do zahraničí“ abych si vůbec něco přečetl…

Petr Vaníček

Já tedy moc zahraničních blogů nečtu, ale máš pravda s malým počtem českých blogů. V RSS jich mám asi 10-15 + Weblogy.

Máš tipy na nějaké lepší zahraniční osobní IT blogy?

Tomáš Erlich

No hale moc jich nevím. Občas kouknu jestli nepíše něco o životě Derek Sivers a to může být v kostce vše. Dobrou inspirací na nějaký delší článek k zamyšlení by mohl být Seth’s Blog. Seth Godin tam píše takové bleskové myšlenky. Všechno velmi stroze. Jinak nic jiného pravidelně nesleduji, ale chtěl bych. Momentálně něco o psaní by určitě přišlo vhod.

izmy

Vzhledem k tomu, že nepíšu jen na svůj blog, to neberu tak vážně. Blog je pro mě spíš takové „psací odreagování“. Nesnažím se o odbornost, spíš se tam snažím najít a svůj styl.

Navíc moc nemusím blogy, které jsou o ničem a o všem. Radši jeden článek k tématu, které mě zajímá, než deset článků, ze kterých mě zajímá právě jen ten jeden.

Dominik Fryč

Já samozřejmě souhlasím, blogger by měl psát, když má co napsat, ale samozřejmě, aby to nebylo jednou za půl roku.
Mě by bavilo psát třeba jednou za dva dny, kdybych měl co napsat, ale vůbec na to díky jiným zájmům a škole není čas.

Proto se snažím psát co nejčastěji, většinou tak 2x do týdne.

Federico

Myslím si že nejlepší je každej den, a taky potom co píšeš.

parohac4

Platí jedno staré, ale trefné pravidlo. Když nemáš co říct, tak raději nic neříkej (nebo nepiš). Takže tímhle se já řídím, píšu si, když mám chuť, čas a mám co napsat.

Vyzkoušel jsem si, co je to psát každý den. Každý den něco. Musel jsem. Slíbil jsem to. Založil jsem stránky a jako podporu jsem si založil svůj projekt 365, který jsem pojal jako deníček. Byl to masakr, každý den vymýšlet, aby se to dalo číst, co napsat, kolikrát jsem neměl čas, no hrůza.
Pak jsem toho po zhruba dvou stech zápisech nechal a neskutečně se mi ulevilo. Na jednu stranu mi to bylo líto, přeci jenom jsem to slíbil, ale opravdu je to mučení.

Co tím chci říct. Že opravdu to není nutné, ba ani dobré se do psaní nutit. Vlastně není dobré se nutit do čehokoli. Pište podle sebe, naslouchejte svému já a uvidíte, že to bude stát za to.

Tomáš Erlich

Tak to je síla. Projížděl jsem ty stránky a nevěřil jsem tomu. Já bych každý den opravdu psát nemohl. Prostě musíš chtít něco říct… nějakou myšlenku. Podle mě to nejde každý den sednout a „něco“ napsat. Lépe řečeno jde, ale kdo by to četl.

Ohledně toho cíle – nemusíš být vůbec zklamaný. Prostě jsi něco chtěl a časem ti došlo, že to nejde nebo že to není až tak podstatné. Tím, že jsi to ukončil jsi neprohrál, vlastně jsi si ušetřil čas tím, že jsi toho nechal.

Můj názor je takový, že psát budu (a doufám, že to dodržím) dokud to bude lidi zajímat. Chci psát o tom, co mě baví, jde mi a lidi to zajímá. Protože ty články jsou pro lidi a jestliže lidi nějaké téma nezajímá, nemá smysl o tom psát.

Petr Vaníček

Tak pod toto bych se podepsal.

A jak píše Tomáš v reakci, tak dokud to člověka baví, ať to dělá.

A osobně se mi již párkrát stalo, že jsem vlastně nepsal jen pro lidi, ale i sám pro sebe. Párkrát jsem něco co jsem napsal sám potřeboval.

A krom toho, blogování Vám může přinést i práci, i když třeba jen jako vedlejšák. Ale i tak získáváte kontakty, které se po končení studia mohou hodit. Mě po skoro roce a půl přineslo blogování nabídku na blogování i jinde.

MaReK Olšavský

Ten nápad psát každý den jsem měl také. Měl by jsi vytesat do kamene (abych to podepsal), že je to o ničem. Pak se tlačí umělá témata jen aby se psalo, prostě hafo textu defakto o ničem.
Teď už to několik let nehrotím, během 2 let jsem na blog pověsil asi 10 článků, jsem otráven z denního psaní a poté jsem nastavil tempo 1 článek za 7-10 dní.

Zdeněk Hejl

Frekvence psaní na blog hodně závisí na typu blogu – osobní, odborný, s aktualitami atd. Pokud bych provozoval web s aktualitami z nějakého oboru, tak bych se snažil psát asi několikrát denně. Bez toho by tento typ blogu ztratil smysl.

Pokud se jedná o odborný blog s návody, názory, rozhovory apod. tak bych viděl snasitelnou hranici pro bloggera i pro jeho publikum někde okolo dvou až tří článků týdně. U osobního blogu je to podle mě poměrně jedno – když mě něco napadne nebo se mi stane něco zajímavého, tak bych o tom napsal.

Pokud budu mít jeden den dvě aktuální témata, tak prostě napíšu ten den dva články, a když potom nebudu mít dva týdny co sdělit, tak jednoduše nic nenapíšu.

Já osobně mám zkušenosti s odborným blogem a při publikování dvou až tří článků týdně se dá pěkně držet nahoře křivka návštěvnosti, resp. pokud vydám jeden den článek, tak mi vyšší návštěvnost tohoto článku zajistí celkové zvýšení návštěvnosti tak na dva až tři dny. A při takové frekvenci publikace se dá držet v klidu kvalita článků a zásoba témat taky vydrží dlouho.

Tomáš Erlich

To je podle mého gusta :). Mám totiž tytéž zkušenosti. Dva články jsou akorát. Když sem vydával jeden článek týdně tak se to hezky ukázalo. Většina lidí si přečte článek hned ten den. Do tří dnů si ho pak přečte i zbytek, ale čtenost je největší opravdu hned ten první den.

Ostatní dny je návštěvnost z RSS sotva z desetiny taková. Pak si článek už jen dočítají lidé, kteří chodí na počítač třeba jednou za 2 dny a tak.

VladoPt

Ja píšem denne, pretože to tak chceli a odhlasovali moji čitatelia.
A to mi je novinka, to bankové spojenie, čo si si sem nasadil.
Je to nutné alebo len skúšaš či niekto niečo pošle?

Tomáš Erlich

V podstatě tu tvořím obsahový web.

Tenhle blog neslouží k propagaci, že bych byl třeba grafik a tímhle se nějak zviditelňoval. Veškerá nosná hodnota je v článcích. Tak proč by nějaký čtenář nemohl web podpořit? Dělám ho z chuti k psaní a jasně že místo sepisování článků bych si mohl jít zaplavat, zajít si na masáž a nebo třeba do posilovny. Chci tím říct, že věnuji svůj čas něčemu, co je užitečné i pro ostatní. Tak proč někoho takového nepodpořit?

Návratnost je nyní asi taková, že za leden mám 9 článků. Při současném příjmu se mi investovaný čas proplatí asi za 5 měsíců. Což není nijak bombastické. Na druhou stranu ani hrozné.

PS: Koukal jsem na tvé stránky. Kdyby jsi měl čas, můžeš optimalizací obrázků a kompresí ušetřit dohromady 330 kB při každém načítání stránky. To by je hodně zrychlilo.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.