První dojmy ze Samsungu Galaxy A5

Čtvrtek, 17. Prosinec 2015

Již 20 dní vlastním telefon Samsung Galaxy A5, a protože mne mile překvapil, rozhodl jsem se vám přinést mé první dojmy z jeho používání. Pojďme se na toho kovového krasavce tedy podívat.

Obsah balení telefonu

Telefon je dodáván až v překvapivě malé krabičce. Prakticky celá vrchní plocha krabičky je plně využita a obsahuje na milimetry vměstnaný telefon. V druhém patře pak naleznete sponku na vysouvání slotů, potřebné dokumenty, adaptér s kabelem a špuntová sluchátka.

Ty jsou bohužel i na kategorii dodávaných sluchátek podprůměrné. Jsou z levného plastu, kabely jsou příliš tenké a nástavce nedrží v uších. Jejich problém je, že se prakticky vůbec neroztahují, tudíž i při správném výběru velikosti nesedí jistě. Doporučuji tedy využívat jiná sluchátka. Tyto se příliš nepovedla.

Další výbavu v balení nečekejte, jedná se o střední třídu. Na stranu druhou nic podstatného nechybí, takže s tím nemám problém.

Obsah balení Galaxy A5.

Jaké jsou první dojmy z telefonu?

Naprosto skvělé. Lépe to popsat nemohu. Mít ve střední třídě nádherně tenký (6,7 mm) telefon, který je kompletně z kovu je úžasné.

Pět palců velký displej se standardním 720p rozlišením je v této kategorii také naprosto dostačující. Má fantastické podání černé a pozorovací úhly. Je typu Super AMOLED, takže má při zapnutí příliš saturované barvy, což jde naštěstí v nastavení vypnout zvolením režimu Základní. Pak jsou barvy věrohodné a srovnatelné s technologií IPS.

Vedle stylového vzhledu musím také pochválit odolnost a pocit jistoty při držení. Telefon za žádných okolností nevrže a působí opravdu precizně. Samsung tak konečně zametl s levným plastem. Broušené hrany kolem celého obvodu telefonu navíc dělají hezké odlesky a při položení na stůl tak dávají tušení, že zde neleží nic laciného.

Zadní strana je opatřena chytrou povrchovou úpravou, která na mé vjemy hraje jako kus papíru. Je příjemně jemná, neulpívají na ní otisky prstů či jiné nečistoty a celkově se velmi povedla. Kam se na ní hrabe obyčejné sklo.

Celkově jsem z telefonu nadšený a pořád se tak dobrého zpracování ve střední třídě nemohu nabažit. Tenké tělo z kovu, velký displej i baterie. Váha jen 123 gramů. Jistě tisknutelná tlačítka, chladivý pocit a pevná konstrukce. Ukažte mi konkurenci.

Výkon zařízení a odladěnost systému

Asi si říkáte, že zde to už začne váznout. Samsung, takže totálně zasekaný Android. Co? Ani náhodou.

I když vnitřnosti telefonu obsahují „jen“ Qualcomm Snapdragon 410, prostředí je dobře odladěné. Za celou dobu jsem se nesetkal s žádnou nepříjemností v podobě pádu či zaseknutí. Částečně za to jistě může osekané prostředí, takže zde již nenaleznete 150 zbytečných funkcí jako v předchozích telefonech tohoto výrobce. A já jsem jedině rád. Odměnou vám za to je plynulé prostředí a fakt, že neovládáte přeplácanou šílenost.

Procesoru asistuje 2 GB RAM a tak se nemusíte bát o nedostatek paměti. Po zapnutí telefonu je běžně k dispozici cca 1.1 GB, což nezaplníte ani při nejnáročnějším používání. I nejnovější hry si za běhu ukousnou jen něco kolem 300 MB RAM. Úložiště o velikosti 16 GB si pak můžete rozšířit o paměťové karty.

Na telefonu jsem v rámci testování spouštěl různé hry a k mému překvapení – telefon všechno rozjede bez zaváhání.

Baterie o kapacitě 2 300 mAh by se pak měla postarat o rozumnou výdrž i při dlouhodobém hraní. Při mé oblíbené hře Asphalt 8: Airborne se telefon ani příliš nepřehříval, což je problém dnešních super-bleskových telefonů. Díky kovové konstrukci je pravděpodobně lépe odváděno teplo a to se tak nehromadí na jednom konkrétním místě, jak je u plastových telefonů zvykem.

Samsung Galaxy A5 rovněž překvapil po stránce vydrže. Pokud nejste manager a máte jen několik hovorů denně, zapnutá data a zbytečně si s telefonem nehrajete – dokáže vám vydržet i dva dny. Můj rekord byl kolem dva a půl dne. Pokud se ovšem na telefon musíte (!) spolehnout za každé situace, je pochopitelně lepší nabíjet každý den. Při častém sledování videí či surfování na internetu poletí baterie zkrátka dolů. Jako u každého jiného telefonu.

Příjemností pak je, že na 70 % kapacity baterie se i z naprosté nuly dostanete do jedné hodiny. Na 100 % telefon nabijete za hodiny dvě.

Abych nezapomněl. Pokud máte rádi čísla, Galaxy A5 s verzí Android 5.0.2 získal v aplikaci Quadrant Standard Edition celých 15.100 bodů. V AnTuTu Benchmark pak 22.100.

Hlavní klady a zápory Galaxy A5

Pojďme si to shrnout. Samsung Galaxy A5 se skutečně povedl. Ale málokteré zařízení je dokonalé.

Galaxy A5 nemá čtečku otisku prstů, chybí mu notifikační dioda a má na zadní straně vystouplou čočku fotoaparátu. Rozhodně se nejedná o nejvýkonnější telefon a počáteční prodejní cena 12.000 byla přestřelená.

Na druhou stranu vám telefon nabízí reprezentativní vzhled, solidní výkon i konstrukci díky kovovému tělu. Odladěné prostředí, prostornou klávesnici, možnost vypnutí nepotřebných funkcí a aplikací či fyzické tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku, na které jsem si brzy hodně zvykl.

Za současnou cenu přibližně 6.200 Kč se tak jedná o velmi dobrý telefon, který mohu vřele doporučit.

Samsung Galaxy A5.

Pro koho je tedy telefon určen?

Z předchozích odstavců určitě tušíte, že tento telefon není pro lidi, kteří chtějí to nejvýkonnější zařízení a nejnovější technologie jako je čtečka otisku prstů.

Pokud však tyto věci nepotřebujete a chcete něco většího, zde máte silného kandidáta na váš příští telefon. V dnešní době za rozumné peníze. Kovové tělo, dobrá výdrž, odladěné prostředí a velký displej ideální pro prohlížení internetu a videí.

Jestli vás tento článek navnadil, běžte si ho někam vyzkoušet a uvidíte, že si ho rychle zamilujete.

{ Komentáře k článku }

Nihilist

Za tu cenu vypadá i zní z textu hodně dobře. Přidávám do svého Vánočního hledáčku.

Díky za tip.

Jirka

Dobrý den,
jak je to s aktualizací softwaru? Píšete, že má Android Lollipop.

Chci se zeptat, zda se chystá i Android 6.
Děkuji.

Tomáš Erlich

Android 6.0 Marshmallow je podle uniklých informací v plánu a je ve fázi schvalování. Jak moc jsou to spolehlivé informace však nevím.

Tato verze Androidu navíc vyžaduje šifrování telefonu a vůbec si nejsem jistý, jak to telefon bude zvládat.

Každopádně Samsung na aktualizace této řady hledí. Už od prvního rozbalení jsem měl v telefonu Android 5 a okamžitě se mi stáhla nová aktualizace. Po jednom týdnu naskočila další.

Takže si této řady Samsung váží. Tak uvidíme.

Dave

Už dva měsíce používám A5 a naprostá spokojenost.

Ale když jsem zahlédl Galaxy A5 (2016). Full HD, lepší procesor, čtečka otisků prstů, Android 5.1 a to nádherné kovové tělo… Asi počkám až cena trošku klesne a půjdu do něj.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.