První dojmy z Xperie Z3 Compact

Sobota, 27. Prosinec 2014

Po čtyřech dlouhých letech s Xperií Arc jsem se rozhodl přejít na nový telefon a stal se jím Sony Xperia Z3 Compact. V tomto článku bych se proto chtěl podělit o své zkušenosti s tímto zařízením.

První dojmy z telefonu samotného

Jako první vás samozřejmě zaujme vzhled. Telefon mám v bílé barvě a pohled je to skutečně krásný. Jde o spojení elegantního vzhledu a špičkového hardwaru. Telefon skoro působí jako hračka. Jako věc, která byla vytvořena jen na koukání.

Telefon si můžete jen položit na stůl a kochat se tím krásným a zároveň účelným designem. Každý centimetr, každá hrana… vše má svůj účel. Ať už jde o krytky na konektory, které chrání proti vodě či drobné výstupky na hranách telefonu, které vaše zařízení ochrání při pádu a zbrzdí tak náraz, který by jinak rozbil vrchní sklíčko.

Vše je zkrátka provedeno skvěle a co se týče vzhledu a prvního dojmu, kam se na něj jen hrabe iPhone.

Kompletní obsah balení…

V balení najdete pochopitelně telefon, sluchátka (dle barvy telefonu), nabíječku, propojovací kabel pro nabíjení a spojení s počítačem a jeden kabel pro připojení dalšího příslušenství (pravděpodobně). Někdo říká, že balení je chudé, ale mě to bohatě stačí. Hlavně mi udělalo radost, že Sony dodalo celkem dobré sluchátka.

Běžně přibalená sluchátka kvalitou příliš neoplývají, ale tyto se mi líbí. Vzhledově jsou povedené, mají mikrofony pro redukci okolního hluku a hrají překvapivě dobře. Pokud tedy nepatříte mezi lidi, kteří si kupují sluchátka za 3.000, tyto vám budou vyhovovat a budete s nimi spokojeni.

Obsah balení k Z3 Compact.

Luxusní vzhled a jeho malé chyby

Nic ovšem není bez chyby a ani tento telefon není výjimkou. Kvůli sklu na zadní straně totiž neskutečně klouže po hladkém povrchu. Na stole neklade v podstatě žádný odpor a klouže doslova jako puk na ledu.

Naštěstí to neplatí při držení a v rukou se drží celkem jistě. Na zaoblené telefony sice nemá, ale vyklouzávání bych se opravdu nebál. Za boky se totiž drží velmi dobře a zadní sklo za běžných okolností neklouže. Jedinou výtku bych měl snad jen k tlačítkům. Ty jsou poměrně drobná a někomu by to mohlo vadit. Stisk a zpětnou vazbu mají ovšem perfektní. Takže jde čistě jen o tu velikost.

Drobná tlačítka telefonu Z3 Compact.

Výkon telefonu? Fenomenální

Jinak to nazvat nejde. Svižnost celého telefonu je skvělá. Vše je ihned načteno a připraveno. Zprávy, fotoaparát, galerie… vše je neskutečně rychlé a dle svých zkušeností mi rychlost prostředí přijde naprosto srovnatelná s telefonem iPhone 6, který jsem si asi týden zpět zkoušel.

V tomto se mi Sony opravdu zamlouvá a pokud chcete přejít z iPhonu na Android – toto je bez diskuse nejlepší volba. Krásný vzhled, zobrazovač, perfektní a svižné prostředí – vše na co jste zvyklí a k tomu skvělá výdrž, o které by se vám u iPhonu mohlo jen zdát. Snapdragon 801 je zkrátka znát a díky tomuto procesoru se vám dává do rukou opravdu bleskurychlé zařízení, které zvládne cokoliv.

Částečně je to i díky paměti 2 GB RAM, která je dle mého rozumně předimenzována do budoucna. Běžně mám totiž po spuštění volno přibližně 900 MB, což je dost. Výhodou je, že žádná aplikace se tak na pozadí nemusí ukončovat a přeskakování z jedné na druhou je doslova okamžité. Za celou dobu používání se mi nestalo, že by se nějaká aplikace musela ukončit a načítat znova. Opět – vše je bleskové a okamžité.

Hlavní klady a zápory telefonu

Pokud bych měl začít u výhod, rozhodně k nim patří prvotřídní výkon, krásný displej, který podává věrné barvy, skvěle odladěné prostředí od Sony a kouzelný vzhled.

A nevýhody?

Asi jako hlavní nevýhodu bych uvedl skleněná záda, protože díky tomu telefon až nepříjemně rád cestuje po hladkých površích. U dalších modelů od Sony bych proto raději viděl hliník či jiný materiál, který by neubral na eleganci, ale přidal na stabilitě. Další vadou na kráse mohou být drobná (ač skvěle tisknutelná) tlačítka na bocích telefonu. Jak jsem již psal, někomu to může vadit.

Jako poslední nevýhodou by mohla být i cena, ale na druhou stranu… to zařízení je perfektní a tak vybavené, že si takovou cenovku zkrátka zaslouží. Dostáváte do rukou nádherné, bleskurychlé zařízení, které vám splní cokoliv budete chtít. Je tedy jen na vás, zda vám to za to stojí.

Snímek telefonu Sony Xperia Z3 Compact.

Vyplatí se tedy kupovat?

Já osobně bych tento telefon doporučil hlavně lidem, kteří chtějí menší telefon se skvělou výbavou a dobrou baterkou. Zkrátka zařízení, které bude skvěle použitelné i za několik let. Pro lidi, kteří chtějí telefon, který vydrží roky a nestane se z něj za dva roky křáp.

Pro nenáročného člověka je totiž až zbytečně drahý.

Ale pokud vám nevadí cenovka přes deset tisíc, jste skutečně nároční a zakoupení telefonu vnímáte jako investici na dalších několik let, tento telefon vám mohu jen doporučit. Bude vám sloužit skvěle.

{ Komentáře k článku }

Ondra DC.

Já si telefon testoval v obchodě a ty záda má kluzká jako blázen. Sklo se na záda telefonu fakt nehodí.
Kvůli tomu bych ho nechtěl.

Petr Weida

Měl jsem stejné dilema, hodně jsem přemýšlel nad iPhone 6 a taky vybral Z3 Compact. Jediná nevýhoda jde vyřešit obalem. Sice utrpí krásný vzhled, ale pak telefon vůbec neklouže a je chráněný.

A ta výdrž, užívám si každý den neuvěřitelnou výdrž i při náročném užívání.

Tomáš Erlich

Já zase obdivuji tu rychlost prostředí a přepínání aplikací. Všechno je naprosto plynulé a okamžitě načtené… myslím, že tohoto telefonu se jen tak nezbavím :).

PS: To sklo může být občas nepříjemné a raději bych viděl u svého dalšího telefonu na zadní straně jiný materiál, ale zkusím to přežít. Nikdy jsem obaly na telefony nenosil a nelíbí se mi. Ale pokud mi to ušetří telefon, možná si ho v budoucnu také pořídím.

Petr Weida

Také je to můj první telefon s obalem. Bojím se totiž i o ty skleněná záda, kdyby mi spadl. Jako že předchozí iPhone 4 se párkrát proletěl, ale ten zase vydržel úplně vše.

Maro

Oba se podívejte na pouzdro Barely There Case od Case-Mate. Je to známá značka, která vyrábí kvalitní kryty pro lepší telefony. Ten kryt je z jednoho kusu polykarbonátu, takže určitě něco vydrží. Za 300 korun je to jako zadarmo.

Petr

Každý Android je v prvních dnech bleskurychlý…

Tomáš Erlich

To je s prominutím naprostá blbost.

Něco takového je často slyšet od uživatelů iPhonu, kteří žijí v představě, že Android je ve verzi 2.3 a každý telefon s tímto systémem je zasekaný křáp.

Tohle ovšem už dlouhé roky neplatí a Android je v mnoha věcech lepším systémem a i iOS si z něj bere minimálně poslední dva roky inspiraci.

A pokud se už nějaký telefon po měsících používání seká, rozhodně to není chyba Androidu, ale výrobce, protože si nad systém naprogramoval debilní a špatně odladěnou nadstavbu. Důkazem budiž můj starý Sony Ericsson, který po celou dobu čtyř let běžel naprosto stejně, jako v době zakoupení.

Jakub

Telefon je to sice pěkný a výkonný, ale pokud si ho porovnáte s jeho předchůdcem Xperií Z1 Compact, tak zjistíte, že za téměř stejný telefon můžete dát o několik tisícovek méně.

Zdeněk Dvořák

Chystám se na něj taky. Chybět mi bude jen bezdrátové nabíjení z mého Nexusu 4. Co ty krytky na konektory, není to při nabíjení opruz?

Tomáš Erlich

Překvapivě ne. Také jsem se toho bál, ale je to zkrátka jen další krok v nabíjení. Člověk si zvykne.

Krytky jdou navíc sundavat dobře a na svém místě drží.

A pokud by tě to nebavilo, můžeš si dokoupit nabíjecí dok (DK48) přímo od Sony nebo si koupit magnetický USB kabel, který vyrábí kde kdo a seženeš ho už kolem stovky. Pak ti sundavání krytek kvůli nabíjení odpadne.

Fabulátor

Mám Z1 Compact a jsem naprosto spokojen. Dokonce ani ta skleněná záda mi nijak zvlášť nekloužou. Někde jsem slyšel, že Z3 klouže mnohem více než Z1. A i ta cena je u Z1 mnohem lepší a to má téměř stejné vybavení.

A pokud jde například o bleskurychlost iOS, tak mám iPad 2. Původě byl krásně rychlý, ale na těch osmičkách je to oproti tomuhle telefonu neohrabané monstrum.

Jakub

Z1 Compact nemá skleněná záda. Každopádně mně klouže jen když leží na stole a chci ho zdvihnout konečky prstů za boky. Jinak se drží výborně.

Maro

Ahoj,
mohl bych se dotázat na nějaká čísla z benchmarků? Mám poměrně nový telefon, tak abych měl nějaké srovnání. Docela by mě zajímalo, jak na tom tahle Xperie je.

Díky.

Tomáš Erlich

Žádný problém. Tady je máš.

S původní verzí operačního systému Android 4.4 jsem naměřil tyto hodnoty.
Quadrant Standard Edition: 20.800
AnTuTu Benchmark: 45.480

Po Aktualizaci na Android 5.1.1 se výkon ještě mírně zvýšil.
Quadrant Standard Edition: 25.020
AnTuTu Benchmark: 47.400

Samozřejmě nejde koukat jen na čísla a také záleží na odladěnosti samotného prostředí. To je ovšem naprosto perfektní. Vše je okamžité a na nic se nečeká.

Alex

Skvělé dojmy. Telefon je to na pohled krásný, ale taky bych se spíše přikláněl na stranu Z1 Compact. O 3 tisíce levnější mobil jen kvůli tomu, že je starší.

Že není tak hezký by mi nevadilo.

Komentáře jsou pro tento článek již uzavřeny.

Předchozí příspěvek:

Následující příspěvek:

Tato stránka již není udržována. Děkuji za pochopení.